Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

OPEL CORSA 1.2 με AEB by Qgas

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

OPEL CORSA 1.2 με AEB by Qgas

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Τετ 27 Φεβ, 2013 20:50

Σήμερα παρέλαβα το κλοσόπουλο μου με το παρακάτω κιτ από την Qgas:

Εγκέφαλος ΑΕΒ
πνεύμονα tomasseto
πολυβαλβίδα tomasetto
όργανο στάθμης καυσίμου AEB
θερμοπλαστικούς σωλήνες FARO
Injection Μπεκ Hana

Για οποιαδήποτε τεχνική ερώτηση μπορεί να σας απαντήσει ο εγκαταστάτης μιας και δεν είμαι ειδικός.

Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους στην Qgas για την υπομονή τους με εμένα μιας και έχω μήνες που τους ενοχλώ μέχρι να πάρω την απόφαση να βάλω το κιτ. Σε όλες μου τις επισκέψεις ήταν φιλικοί και άκρως επεξηγηματικοι στις απορίες που είχα ακόμα και όταν ρώταγα τα ίδια και τα ίδια ξανά και ξανά.

Παρέλαβα λοιπόν το αυτοκίνητο σήμερα το απόγευμα. Οντας πολύ ψείρας ομολογώ πως η ποιότητα της εγκατάστασης είναι πέρα των προσδοκιών μου. Τα σημεία στα οποία τοποθετήθηκαν τα διάφορα εξαρτήματα του κιτ είναι τέτοια που στο μέλλον πιστεύω πως δεν θα ενοχλήσουν το συνεργείο που συντηρώ το αυτοκίνητο σε καμία εργασία που θα πρέπει να γίνει. Ολα τα καλώδια είναι μαζεμένα και ντυμένα είναι κυριολεκτικά ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ. Η πρώτη εντύπωση θετική.

Γυρνάω την μίζα, περιμένω ένα λεπτό περίπου και χωρίς να νοιώσεις σχεδόν τίποτα (μόνο ένα ανεπεστητο τρεμουλο της τάξεως των κλασμάτων του δευτερολέπτου) γυρίζει σε γκάζι. Στο ρελαντί δεν έχει καμία διάφορα είτε είναι στο γκάζι είτε στην βενζίνη. Ξεκινάω για να φύγω και το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται σαν να μην του έχεις αλλάξει καύσιμο. (Θα ήθελα να κανω μια διευκρίνηση, το CORSA είναι αυτόματο οπότε πάντα φοβόμουν ότι στην εκκίνηση με υγραέριο θα έχει μια μικρή καθυστέρηση μέχρι να αντιληφθούν τα μπεκ του υγραερίου τι γίνεται, αυτή η μικρή καθυστέρηση υπάρχει αλλά είναι τόσο μικρή που πραγματικά πάνω από τον μέσο όρο των χρηστών του συγκεκριμένου αυτοκινήτου με αυτό το κιτ δεν θα το καταλάβουν.) Στην σύντομη διαδρομή που έκανα μέχρι το σπίτι μου το αυτοκίνητο με εξέπληξε θετικά. Η λειτουργία του ήταν το ίδιο ομαλή με αυτή της βενζίνης και δεν υπάρχει καμία μείωση δύναμης η οποία να γίνετε αισθητή (από εμένα τουλάχιστον). Σύντομη στάση για να ρίξω λίγη βενζίνη μιας και ήμουν με λαμπάκι που αναβόσβηνε. Ξανά βάζω μπροστά και σε δευτερόλεπτα ξανά με υγραέριο.

Θα επανέλθω με φωτογραφίες για την εγκατάσταση και περισσότερες λεπτομέρειες αφού κάνω μερικά χιλιόμετρα. :thumbup:

Και πάλι ευχαριστω όλα τα παιδιά από την Qgas για την ποιότητα της τοποθέτησης και ρύθμισης του κιτ. :thumbup:
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: OPEL CORSA 1.2 με AEB by Qgas

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Πέμ 28 Φεβ, 2013 13:16

Και ιδού οι πρώτες φωτογραφίες:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: OPEL CORSA 1.2 με AEB by Qgas

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Τρί 19 Μαρ, 2013 14:20

Επανέρχομαι λοιπόν μετά από 1700χλμ με LPG!!!!!

Πήγα σήμερα το πρωί για τον κλασσικό έλεγχο, μετά από κάποιες διορθώσεις κυρίως στην ταχύτητα των beck και αφού κάναμε και λίγο πλουσιότερο το μείγμα το αυτοκίνητο έγινε ανέλπιστα καλό! Η όποια καθυστέρηση στην εκκίνηση που υπήρχε έγινε μηδενική και πλέον δεν έχει καμία διαφορά με την βενζίνη!!! Ζωντάνεψε στο σύνολο των στροφών σε σχέση με την προηγούμενη ρύθμιση!

Από κατανάλωση έχω μια μέση τιμή με την πρώτη ρύθμιση της τάξης των 7,78 lt/100 ενώ αντίστοιχα με την βενζίνη είχα 7,32lt/100 :thumbup: πιστεύω πως δεν θα υπάρξει διαφορά με την νέα μιας και είναι ποιο ζωηρό και πρόθυμο το μοτέρ να δουλέψει σε όλο το φάσμα των στροφών.

Εντυπώσεις από την QGAS και πάλι άριστες! :clap:
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: OPEL CORSA 1.2 με AEB by Qgas

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τετ 20 Μαρ, 2013 00:35

συγχαρητηρια λοιπον στην εν λογω εταιρια για την δουλεια της τα καλα πρεπει να λεγονται........
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: OPEL CORSA 1.2 με AEB by Qgas

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Παρ 12 Απρ, 2013 13:40

Μετά από 4092 χλμ (τα 3000 περίπου σε εθνική) φαίνεται πως η καλή δουλεία της Qgas έπιασε, τόπο έχω +10% περίπου κατανάλωση σε υγραέριο και 20€ βενζίνη!!!! με το πλουσιότερο μείγμα το αυτοκίνητο είναι ποιο ευχάριστο και ποιο οικονομικό σε σχέση με πριν! B-)
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35


Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες