Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαδιέρα σε Ford Focus 1.6 --BRC--

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Λαδιέρα σε Ford Focus 1.6 --BRC--

Δημοσίευσηαπό svg » Δευτ 06 Φεβ, 2012 16:42

Καλησπέρα σας έχω ένα Ford Focus 1.6 (2008) και ομολογώ ότι έχω περδευτεί αρκετά με το θέμα αν χρειάζεται λαδιέρα ή όχι.
Ο δικός μου εγκαταστάτης μου είπε ότι είναι απαραίτητη για το δικό μου αυτοκίνητο,γι'αυτό και μου τοποθέτησε.Μετα απο αρκετό
ψάξιμο στο διαδίκτυο και τηλέφωνα σε εγκαταστάτες BRC σας παραθέτω τις τρεις διαφορετικές απόψεις τους:
1) Δεν χρειαζεται καθολου λαδιέρα γιατι ο κινητήρας δεν βρίσκεται στην λίστα με τους επικίνδυνους (μετά απο διασταύρωση αριθμού
κινητήρα με αυτους της blacklist).Ακόμη μου είπε ότι η λαδιέρα μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στον καταλύτη.
2) Δεν χρειάζεται λαδίερα αλλα χρειάζεται να το ρυθμίσουμε να ψεκάζει βενζίνη στις υψηλές στροφες,μέσω VSR.
3) Είναι απαραίτητη η λαδιέρα.
:-o :-o :-o :-o :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :-\ :-\

Αυτές είναι οι απόψεις από πολλούς επίσημους εγκαταστάτες της BRC στην Ελλάδα!!!
Περιμένω τη βοηθειά σας....
Τελευταία επεξεργασία από svg και Τρί 07 Φεβ, 2012 00:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Ford Focus 1.6 (2008)
BRC sequent 24 (πλέον χωρίς Λαδιέρα)
10,000χλμ
svg
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Τρί 09 Αύγ, 2011 13:09

Re: Λαδιέρα σε Ford Focus 1.6 --BRC--

Δημοσίευσηαπό LPGas » Δευτ 06 Φεβ, 2012 16:55

Η αυτολίπανση που προσφέρει το σύστημα της BRC είναι η καλύτερη μέθοδος αντιμετώπισης του φαινόμενου της πρόωρης φθοράς των εδρών των βαλβίδων.
Είναι στοχευόμενη και γίνεται με το φυσικό τρόπο ψεκασμού ελάχιστου ποσοστού βενζίνης ανάλογα με τις στροφές και το φορτίο του κινητήρα.
Εμείς την ενεργοποιούμε σε όλα τα Ford, και ανάλογα με το μοντέλο ενισχύουμε την προστασία ή το αντίθετο.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Λαδιέρα σε Ford Focus 1.6 --BRC--

Δημοσίευσηαπό svg » Δευτ 06 Φεβ, 2012 18:32

LPGas έγραψε:Η αυτολίπανση που προσφέρει το σύστημα της BRC είναι η καλύτερη μέθοδος αντιμετώπισης του φαινόμενου της πρόωρης φθοράς των εδρών των βαλβίδων.
Είναι στοχευόμενη και γίνεται με το φυσικό τρόπο ψεκασμού ελάχιστου ποσοστού βενζίνης ανάλογα με τις στροφές και το φορτίο του κινητήρα.
Εμείς την ενεργοποιούμε σε όλα τα Ford, και ανάλογα με το μοντέλο ενισχύουμε την προστασία ή το αντίθετο.





Ένας εγκαταστάτης BRC μου πρότεινε να το ρυθμίσουμε να ψεκάζει 10% βενζίνη πάνω από 4.000 στροφες.
:-\ :-\
Ford Focus 1.6 (2008)
BRC sequent 24 (πλέον χωρίς Λαδιέρα)
10,000χλμ
svg
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Τρί 09 Αύγ, 2011 13:09

Re: Λαδιέρα σε Ford Focus 1.6 --BRC--

Δημοσίευσηαπό harry » Δευτ 06 Φεβ, 2012 19:56

LPGas έγραψε:Η αυτολίπανση που προσφέρει το σύστημα της BRC είναι η καλύτερη μέθοδος αντιμετώπισης του φαινόμενου της πρόωρης φθοράς των εδρών των βαλβίδων.
Είναι στοχευόμενη και γίνεται με το φυσικό τρόπο ψεκασμού ελάχιστου ποσοστού βενζίνης ανάλογα με τις στροφές και το φορτίο του κινητήρα.
Εμείς την ενεργοποιούμε σε όλα τα Ford, και ανάλογα με το μοντέλο ενισχύουμε την προστασία ή το αντίθετο.


Δηλαδη στο 1600 το φορντ που εχει ο φιλος και εγω τι νενζινη θα καταναλωνει ? σε τι στροφες γινεται η ρυθμιση ? σε τι φορτιο ? πειτε μας λιγο παραπανω πληροφοριες για να μαθαινουμε
harry
 
Δημοσιευσεις: 41
Εγγραφή: Τρί 22 Μαρ, 2011 13:10

Re: Λαδιέρα σε Ford Focus 1.6 --BRC--

Δημοσίευσηαπό svg » Τρί 07 Φεβ, 2012 00:16

harry έγραψε:
LPGas έγραψε:Η αυτολίπανση που προσφέρει το σύστημα της BRC είναι η καλύτερη μέθοδος αντιμετώπισης του φαινόμενου της πρόωρης φθοράς των εδρών των βαλβίδων.
Είναι στοχευόμενη και γίνεται με το φυσικό τρόπο ψεκασμού ελάχιστου ποσοστού βενζίνης ανάλογα με τις στροφές και το φορτίο του κινητήρα.
Εμείς την ενεργοποιούμε σε όλα τα Ford, και ανάλογα με το μοντέλο ενισχύουμε την προστασία ή το αντίθετο.


Δηλαδη στο 1600 το φορντ που εχει ο φιλος και εγω τι νενζινη θα καταναλωνει ? σε τι στροφες γινεται η ρυθμιση ? σε τι φορτιο ? πειτε μας λιγο παραπανω πληροφοριες για να μαθαινουμε



Μάλλον πρέπει να περιμένουμε αυριο για να λάβουμε κάποια σοβαρη απάντηση... #-o #-o #-o
Ford Focus 1.6 (2008)
BRC sequent 24 (πλέον χωρίς Λαδιέρα)
10,000χλμ
svg
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Τρί 09 Αύγ, 2011 13:09

Re: Λαδιέρα σε Ford Focus 1.6 --BRC--

Δημοσίευσηαπό insano » Τρί 07 Φεβ, 2012 01:13

μην περιμενεις να σε ''φωτησει'' κανεις εγκαταστατης μιας και κανεις δεν εχει καν παραδεχτει βλαβη σε μοτερ απο lpg
και δεν εχουν ανοιξει μοτερ για να το εξετασουν .
γνωμη μου....καλη συντηρηση (λαδια φιλτρα κλπ) ελενχος του valvetrain ανα 30.000,πεταμα λαδιερας και ομαλη χρηση π α ν τ α!!!
insano
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Τετ 18 Ιαν, 2012 00:18

Re: Λαδιέρα σε Ford Focus 1.6 --BRC--

Δημοσίευσηαπό zik » Τετ 08 Φεβ, 2012 02:35

insano έγραψε:μην περιμενεις να σε ''φωτησει'' κανεις εγκαταστατης μιας και κανεις δεν εχει καν παραδεχτει βλαβη σε μοτερ απο lpg
και δεν εχουν ανοιξει μοτερ για να το εξετασουν .
γνωμη μου....καλη συντηρηση (λαδια φιλτρα κλπ) ελενχος του valvetrain ανα 30.000,πεταμα λαδιερας και ομαλη χρηση π α ν τ α!!!

Πολύ σωστός αλλά με την επιφύλαξη για το πέταμα της λαδιέρας γιατί όπως έχουμε καταλάβει κανείς δεν μπορει να εγγυηθεί αν χρειάζεται ή όχι! Εγώ πάντως δεν έχω.(Focus MK 1, 1,6)
Ford focus 2002, 1.6l. LONGAS ITALIA με πνεύμονα BRC. Συνολικά χλμ: 309.000, με υγραέριο: 170.000.
zik
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 22:51

Re: Λαδιέρα σε Ford Focus 1.6 --BRC--

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 08 Φεβ, 2012 10:58

Εγω παντος ξερω οτι τωρα που το πηρα ζεστα για να παω να βαλω υγραεριο ρωτησα τον φιλο μου που ειχε βαλει περσυ σε ford maverick με λαδιερα και μου ειπε οτι μετα τις 15.000 χλμ που'κανε επαθε ζημια ,εκαψε βαλβιδες και εδρες και του βγηκε 1500 ευρω το κοστουμι!
Τωρα του ειπε ο εγκαταστατης οτι θα του βαλει τζαμπα ηλεκτρονικη λαδιερα σαν αποζημιωση και αυτο χατιρικος γιατι δεν φερει ευθηνη για βλαβη στην μηχανι αλλα μονο για το συστημα,του ειπε επισης να ρυθμισει τις βαλβιδες αρκετα ανοιχτες και να τις ελεγχει το πολυ καθε 10,000 χλμ και επισης καθε ωρα να το γυρναει σε βενζινη για 2-3 λεπτα!
Ωραια πραγματα!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Λαδιέρα σε Ford Focus 1.6 --BRC--

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τετ 08 Φεβ, 2012 11:56

10% ψεκασμός βενζίνης πάνω από τις 3500 με πολύ άνοιγμα γκαζιού είναι μια φυσιολογική ρύθμιση.
Για τα πολύ ευαίσθητα αυτοκίνητα προτείνουμε πρόσθετο βενζίνης και συχνό έλεγχο του διακένου των βαλβίδων.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Λαδιέρα σε Ford Focus 1.6 --BRC--

Δημοσίευσηαπό tdrackos » Τετ 08 Φεβ, 2012 13:38

καλημερα αδερφε, εβαλα προσφατα σε Focus 1.6 2002, συστημα Europegas χωρις λαδιερα.
(Εκ πρωτης όψεως,κανενα προβλημα, ιδια συμπεριφορα.)

Θα ήθελα να σε ρωτησω τί καταναλωσεις εχεις τώρα με το υγραέριο, και τί ειχες πριν με βενζινη.

Σε ευχαριστω !
tdrackos
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Δευτ 06 Φεβ, 2012 20:25

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες