Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό mathnet2003 » Πέμ 05 Μάιος, 2011 22:55

astragjtg έγραψε:Βρηκα κι αλλον παρανοϊκό !!!!!!!
Χωρις να εχω αναφερει τιποτα, σε μια συζητηση που ειχα σημερα με εναν καλο φιλο μου που ειχε υγραεριο μου ανεφερε το εξης :
Μιλώντας με τον κουμπαρο του που ειχε και εκεινος υγραεριο (icom), μου ελεγε οτι εκεινος δεν ηταν καθολου ευχαριστημενος γιατι δεν του το ειχαν ρυθμίσει καλα. Δηλαδη τον ρωταω, τι του κανει ? Μου απαντα οτι του ρεταρει, σβηνει, μεγαλη καταναλωση κτλ...(σημαδια κλασικα λαθος ρυθμησης) ΚΑΙ οταν δουλευει υγραεριο δεν του ''μπαίνουν'' οι ταχυτητες καλα (καθως μου λεει το τελευταιο, βαζει και τα γελια...)ειδικα η δευτερα λεει οτι δεν κουμπώνει σχεδον καθολου !!!! ''Με τη βενζινη ολα καλα'' μου λεει.... ''Δεν τον πιστεω, ειναι υπερβολικος''...
Καπου εκει πεφτω και γω κατω απ΄τα γελια( αυτος νομιζει οτι γελαω εις βαρος του κουμπαρου του...) αλλα οταν του εξηγω και καταλαβαινει γιατι γελουσα(οτι συμβαινει, ως ενα μετρο και σε μενα...) μενει λ@λ@κας...

Ο παθων εχει ενα ford focus 1400cc του 2006 . Το ξαναειπαμε, δεν μπορει...κατι συμβαινει...

Φιλε μου εχω και εγω το ιδιο προβλημα και η μονη εξηγηση που δινω ειναι η διαφοροποιηση που υπαρχει στην αποκριση του με βενζινη και υγραεριο. Ισως να φταιει η ρυθμιση αλλα το φαινομενο υπαρχει!!! εκτος αν μας ψεκαζουν ολους με παραισθησιογονα,,,
Υ.Γ Μιλαμε για Opel Astra αγορασμενο τον Ιουλιο του 10!
Opel Astra 1.6 2009 Emmegas Άνευ Λύπανσης
mathnet2003
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 23 Μαρ, 2011 12:26

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό fotisly » Πέμ 05 Μάιος, 2011 23:10

εγω δεν εχω υγραεριο αλλα θα γραψω οτι γνωριζω!!
1ον τα οπελ και vw group εχουν ενα θεματακι με το κουμπωμα στις ταχυτητες γενικα!!
2ον μηχανικα δεν εχει καμια σχεση το κιβωτιο ταχυτητων με τον θαλαμο καυσης ωστε να επηρεαστει!!
εγω πιστευω ειναι θεμα στροφων κινητηρα που δεν πεφτουν γρηγορα ή πεφτουν πιο γρηγορα με το υγραεριο οταν πατας συμπλεκτη για αλλαγη!!
και τα οπελ και τα vw group αν πας να κανεις γρηγορη αλλαγη χωρις να πεσουν οι στροφες,καιγοντας βενζινη,εχουν ενα σκαλωμα.
αυτος που λεει δεν του κουμπωνει η 2α σχεδον καθολου πιθανος εχει μεγαλυτερες φθορες στο κιβωτιο απ οτι οι αλλοι και του ειναι πιο αισθητη η διαφορα!!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 05 Μάιος, 2011 23:24

mathnet2003 έγραψε:Φιλε μου εχω και εγω το ιδιο προβλημα και η μονη εξηγηση που δινω ειναι η διαφοροποιηση που υπαρχει στην αποκριση του με βενζινη και υγραεριο. Ισως να φταιει η ρυθμιση αλλα το φαινομενο υπαρχει!!! εκτος αν μας ψεκαζουν ολους με παραισθησιογονα,,,
Υ.Γ Μιλαμε για Opel Astra αγορασμενο τον Ιουλιο του 10!


Πες τα ρε φιλε για να βγαλω απο την τσεπη τα valium... :lol: :lol: :lol: Νομιζα πως έφτεγαν τα αεροπλανα που μας ψεκαζουν απο την στρατοσφερα..... (Λακοπουλος... :lol: )



fotisly έγραψε:1ον τα οπελ και vw group εχουν ενα θεματακι με το κουμπωμα στις ταχυτητες γενικα!!
2ον μηχανικα δεν εχει καμια σχεση το κιβωτιο ταχυτητων με τον θαλαμο καυσης ωστε να επηρεαστει!!
εγω πιστευω ειναι θεμα στροφων κινητηρα που δεν πεφτουν γρηγορα ή πεφτουν πιο γρηγορα με το υγραεριο οταν πατας συμπλεκτη για αλλαγη!!
και τα οπελ και τα vw group αν πας να κανεις γρηγορη αλλαγη χωρις να πεσουν οι στροφες,καιγοντας βενζινη,εχουν ενα σκαλωμα.
αυτος που λεει δεν του κουμπωνει η 2α σχεδον καθολου πιθανος εχει μεγαλυτερες φθορες στο κιβωτιο απ οτι οι αλλοι και του ειναι πιο αισθητη η διαφορα!!


1ον) Αυτο συμβαινει μονο οταν καιω lpg...
2ον) Το ξερω, γι αυτο και βαραμε τα κεφαλια μας ολοι...
Οι ταχυτητες μου, 1 χαρα κουμπωναν και κουμπωνουν,...βουτυρο με βενζινη. Καλα μπενουν και με lpg αλλα ψιλοκολανε λιγο...
Σε αυτο κατεληξα και γω, στο διαφορετικο ισως στροφαρισμα του κινητηρα...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό alfaromeo15603 » Πέμ 05 Μάιος, 2011 23:27

μπορει να λεω και βλακειες αλλα ο δισκος γυρναει παντα ειτε το αυτοκινητο εχει νεκρα ειτε εχει κουμπωμενη ταχυτητα.μηπως με το lpg εχουν ανεβει οι στροφες του κινητηρα οποτε να παιρνει και πιο δυσκολα την ταχυτητα με αποτελεσμα να φαινεται πιο σκληρο το σασμαν?
alfaromeo15603
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 21:50

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 05 Μάιος, 2011 23:38

alfaromeo15603 έγραψε:μπορει να λεω και βλακειες αλλα ο δισκος γυρναει παντα ειτε το αυτοκινητο εχει νεκρα ειτε εχει κουμπωμενη ταχυτητα.μηπως με το lpg εχουν ανεβει οι στροφες του κινητηρα οποτε να παιρνει και πιο δυσκολα την ταχυτητα με αποτελεσμα να φαινεται πιο σκληρο το σασμαν?


Θα σου απαντησω αλλα πρωτα πες μου κατι.Πως το καταλαβαινεις αν εχουν ανεβει οι στροφες στον κινητηρα ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό alfaromeo15603 » Πέμ 05 Μάιος, 2011 23:46

εμενα προσωπικα πολλες φορες οταν ειναι κρυο (κυριως χειμωνα) απο μονο του ανεβαζει στροφες.αντι για 800 που εχει ρελαντι παει στις 1000.το βλεπω και στο στροφομετρο αλλα ακουω και τον κινητηρα λιγο πιο μαρσαρισμενο .μηπως με το lpg γινεται κατι και συμβαινει αυτο με αποτελεσμα να γυρναει και ο δισκος πιο γρηγορα ωστε να παιρνει την ταχυτητα πιο δυσκολα?
alfaromeo15603
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 21:50

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό fotisly » Πέμ 05 Μάιος, 2011 23:48

alfaromeo15603 έγραψε:εμενα προσωπικα πολλες φορες οταν ειναι κρυο (κυριως χειμωνα) απο μονο του ανεβαζει στροφες.αντι για 800 που εχει ρελαντι παει στις 1000.το βλεπω και στο στροφομετρο αλλα ακουω και τον κινητηρα λιγο πιο μαρσαρισμενο .μηπως με το lpg γινεται κατι και συμβαινει αυτο με αποτελεσμα να γυρναει και ο δισκος πιο γρηγορα ωστε να παιρνει την ταχυτητα πιο δυσκολα?

πιστευω το θεμα με το κουμπωμα ταχυτητων εχει να κανει με το ποσο γρηγορα πεφτουν οι στροφες οταν απατας συμπλεκτη πριν την αλλαγη ταχυτητας και οχι με τις στροφες ρελαντι!!!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 05 Μάιος, 2011 23:51

Εγω παιδες σηκωνω τα χερια ψηλα... Τεχνικοι εδω, εχουν γραψει οτι δεν γινονται αυτα που περιγραφουμε.....
Πιασ'αυγο και κουρευτο...

Δεν ξερω αν εχει σχεση αυτο αλλα η αληθεια ειναι οτι χαμηλα ροπιαζει πλεον καλητερα...λες να φταιει αυτο ...!?!?!?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό fotisly » Πέμ 05 Μάιος, 2011 23:53

astragjtg έγραψε:Εγω παιδες σηκωνω τα χερια ψηλα... Τεχνικοι εδω, εχουν γραψει οτι δεν γινονται αυτα που περιγραφουμε.....
Πιασ'αυγο και κουρευτο...

εγω το βλεπω λογικοτατο να εχεις αλλη αισθηση στις αλλαγες ταχυτητων οταν αλλαζει ο χρονος που πεφτουν οι στροφες οταν πατας συμπλεκτη!!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό alfaromeo15603 » Παρ 06 Μάιος, 2011 00:00

εμενα παιδια μονο σε κατι τετοιο παει το μυαλο μου.τωρα ποιος ξερει?
alfaromeo15603
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 21:50

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 45 επισκέπτες