Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό VasiliS3 » Σάβ 12 Μαρ, 2011 02:39

Πόσα θες να μας τρελάνεις...
AUDI S3 600Ηp ICOM
Citroen C4 Picasso 1.6 VTI 110x.x. LOVATO
Jeep Cherokee 4.0 AC Stag
VasiliS3
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 12 Μαρ, 2011 00:25
Τοποθεσία: Σαλονίκ

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 12 Μαρ, 2011 11:33

VasiliS3 έγραψε:Πόσα θες να μας τρελάνεις...


:lol: Παω πασο......
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό sdaoulas » Κυρ 13 Μαρ, 2011 23:02

εγω στο κιβωτιο μου δεν παρατηρησα τιποτα τετοιο (πιο σφιχτο)
ειναι οπως ηταν
fly...
Άβαταρ μέλους
sdaoulas
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 21:24

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό dim63 » Δευτ 14 Μαρ, 2011 16:20

κιβωτιο και lpg δεν γνωριζονται οθτε εχουν συναντηθει ποτε τους!

την ιδεα του σφιξηματος μπορει να στην δινει η πιθανη αργοπορεια h πρωτοπορεια πτωσης στροφων στο lpg σε σχεση με την βενζινη στις αλλαγες,οποτε την ωρα που πας να κουμπωσης με βενζινικο στυλ, οι στροφες του κινητηρα μπορει να μην ειναι ακριβως εκει που τις περιμενες οποτε μπορει???? να υπαρχει ενα κοκοκομπιαζμα.

επρεπε να βρω κατι
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 14 Μαρ, 2011 16:47

dim63 έγραψε:κιβωτιο και lpg δεν γνωριζονται οθτε εχουν συναντηθει ποτε τους!

την ιδεα του σφιξηματος μπορει να στην δινει η πιθανη αργοπορεια h πρωτοπορεια πτωσης στροφων στο lpg σε σχεση με την βενζινη στις αλλαγες,οποτε την ωρα που πας να κουμπωσης με βενζινικο στυλ, οι στροφες του κινητηρα μπορει να μην ειναι ακριβως εκει που τις περιμενες οποτε μπορει???? να υπαρχει ενα κοκοκομπιαζμα.

επρεπε να βρω κατι


Πολυ κοντα σ'αυτο που ειχα καταλήξει και γω. Να ενας άνθρωπος που και λαθος να εκανε, τουλαχιστον προσπαθησε να βρει κατι λογικο να πει....
Οταν υπαρχει 1 θεμα, καλο ειναι να μην ειμαστε κοντοφθαλμοι επειδη δεν μας εχει απλα τυχει.
Το προβλημα επιμενω εμφανίστηκε μετα την μετατροπη και το καταλαβα απο την μερα που παρελαβα τ'αμαξι. Ο λεβιες ηταν ''βουτυρο'' και τωρα κουμπωνει με μια ''ιδεα'' σφυξιματος οταν δουλευω lpg. Ακριβως την διαφορα που εχει ενα κινούμενο μερος οταν ειναι λαδωμενο και μη.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό gasdino » Κυρ 27 Μαρ, 2011 13:15

προς astrag 1.6jtg
τωρα θα σας κουφανω και εγω!!!!
αλλαξα βαλβολινες πριν 2 μηνες και στην tsi το κιβωτιο εγινε τυπου honda βουτυρο δηλαδη στις αλλαγες πριν βαλω υγραεριο μετα το υγραεριο πραγματι ειδικα αλλαγη 4-5-6 εγινε πιο ασαφες στο κουμπωμα και απο τοτε κοντευω
να τρελλαθω!! μαλλον εχουμε παραφρονησει μετα το lpg δεν εξηγειται, η ειναι θεμα αυθυποβολης δηλαδη
δημιουργουμε υποτιθεμενα προβληματα με την υποψια οτι το lpg δημιουργει προβλημα στο αυτοκινητο μας
gasdino
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:48

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό VasiliS3 » Κυρ 27 Μαρ, 2011 15:40

Νομίζω ότι αυτό το πρόβλημα μπορούν να μας το εξηγήσουν οι επιστήμονες που απέδειξαν με το περιβόητο "πέταγμα της πεταλούδας" δλδ ότι ανάλογα με τον τρόπο που πετάει μια πεταλούδα στον Αμαζόνιο μπορεί αποδεδειγμένα να ξεκινήσει μια σειρά αλυσιδοτών αντιδράσεων που θα καταλήξει σε τσουνάμι στην Ινδία :shock: :shock: :shock:
AUDI S3 600Ηp ICOM
Citroen C4 Picasso 1.6 VTI 110x.x. LOVATO
Jeep Cherokee 4.0 AC Stag
VasiliS3
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 12 Μαρ, 2011 00:25
Τοποθεσία: Σαλονίκ

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:37

gasdino έγραψε:προς astrag 1.6jtg
τωρα θα σας κουφανω και εγω!!!!
αλλαξα βαλβολινες πριν 2 μηνες και στην tsi το κιβωτιο εγινε τυπου honda βουτυρο δηλαδη στις αλλαγες πριν βαλω υγραεριο μετα το υγραεριο πραγματι ειδικα αλλαγη 4-5-6 εγινε πιο ασαφες στο κουμπωμα και απο τοτε κοντευω
να τρελλαθω!! μαλλον εχουμε παραφρονησει μετα το lpg δεν εξηγειται, η ειναι θεμα αυθυποβολης δηλαδη
δημιουργουμε υποτιθεμενα προβληματα με την υποψια οτι το lpg δημιουργει προβλημα στο αυτοκινητο μας


Καλως ηλθες φιλε dino :wave:
Μονο και μονο που υπαρχουν ατομα να αναφερουν αντιστοιχη εμπειρία, εμενα μου αρκει. Καλα εγω ειμαι ''τρομπας''...ολοι οι αλλοι που ξερω(τωρα και ο gasdino...) ψυχολογικα εχουν ????
Dino, ακριβως το ιδιο και σε μενα. Οδηγω το αμαξι μου 8 χρονια απο την ζελατίνα και ξερω ποτε ''βηχει'' και ποτε ''κλ@νει''.... Ειμαι σιγουρος οτι παιζει κατι αλλα δεν βρίσκω λογικη εξηγηση.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:54

VasiliS3 έγραψε:Νομίζω ότι αυτό το πρόβλημα μπορούν να μας το εξηγήσουν οι επιστήμονες που απέδειξαν με το περιβόητο "πέταγμα της πεταλούδας" δλδ ότι ανάλογα με τον τρόπο που πετάει μια πεταλούδα στον Αμαζόνιο μπορεί αποδεδειγμένα να ξεκινήσει μια σειρά αλυσιδοτών αντιδράσεων που θα καταλήξει σε τσουνάμι στην Ινδία :shock: :shock: :shock:


......και ειμαι σιγουρος οτι οι ανωτερω επιστημονες, στο θεμα μας θα καταλήξουν στο συμπερασμα οτι ριζα του κακου που ως αιτια ηταν να ξεκινησουν αλυσιδωτες αντιδρασεις και στο κυβωτιο,οι οποιες με τη σειρα τους προκαλουσαν φαγουρα στα αποκρυφα σημεια του εμπλεκομενου οδηγου,ηταν οι αναθυμιασεις της σκορδαλιάς την οποια ειχε καταναλωσει ο εκαστοτε εγκαταστατης και απορροφήθηκαν απο το lpg kit, σε συναρτηση και ενδεχομενη εμπλοκη των Νεφελημ, της Ομαδας Ε και των Ιαχωβαδων.....Ολε :lol:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 28 Μαρ, 2011 02:15

Eμενα η πρωτη οταν την φορτωσω και θελω να βαλω δευτερα δεν ριχνει τις στροφες οπως στην βενζινη, αλλα πιο αργα...ετσι μου σκορτσαρει μεχρι να το συνηθισω...μονο αυτο ομως και και μονο στην πρωτη.
Πιστευω κατι τετοιο συμβαινει και στο θεμα εδω περα. Αλλιως δεν υπαρχει τιποτα που να συνδεει το lpg με το κιβωτιο.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 81 επισκέπτες





cron