Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Δευτ 28 Μαρ, 2011 16:40

gasdino έγραψε:προς astrag 1.6jtg
τωρα θα σας κουφανω και εγω!!!!
αλλαξα βαλβολινες πριν 2 μηνες και στην tsi το κιβωτιο εγινε τυπου honda βουτυρο δηλαδη στις αλλαγες πριν βαλω υγραεριο μετα το υγραεριο πραγματι ειδικα αλλαγη 4-5-6 εγινε πιο ασαφες στο κουμπωμα και απο τοτε κοντευω
να τρελλαθω!! μαλλον εχουμε παραφρονησει μετα το lpg δεν εξηγειται, η ειναι θεμα αυθυποβολης δηλαδη
δημιουργουμε υποτιθεμενα προβληματα με την υποψια οτι το lpg δημιουργει προβλημα στο αυτοκινητο μας


Τι συστημα υγραεριο εχεις?
Και σε τι αυτοκινητο?

Ας προσπαθησουμε να βαλουμε σε μια σειρα το συγκεκριμενο θεμα, μπας και βγει καμια ακρη :-?
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 28 Μαρ, 2011 18:53

LPGhostWriter έγραψε:
gasdino έγραψε:προς astrag 1.6jtg
τωρα θα σας κουφανω και εγω!!!!
αλλαξα βαλβολινες πριν 2 μηνες και στην tsi το κιβωτιο εγινε τυπου honda βουτυρο δηλαδη στις αλλαγες πριν βαλω υγραεριο μετα το υγραεριο πραγματι ειδικα αλλαγη 4-5-6 εγινε πιο ασαφες στο κουμπωμα και απο τοτε κοντευω
να τρελλαθω!! μαλλον εχουμε παραφρονησει μετα το lpg δεν εξηγειται, η ειναι θεμα αυθυποβολης δηλαδη
δημιουργουμε υποτιθεμενα προβληματα με την υποψια οτι το lpg δημιουργει προβλημα στο αυτοκινητο μας


Τι συστημα υγραεριο εχεις?
Και σε τι αυτοκινητο?

Ας προσπαθησουμε να βαλουμε σε μια σειρα το συγκεκριμενο θεμα, μπας και βγει καμια ακρη :-?


Εγω το εχω παρατηρησει σε opel astra g, opel corsa c και volvo s40. O gasdino εχει octavia 5 tsi αν θυμαμαι καλα
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό gasdino » Τετ 30 Μαρ, 2011 20:23

προσπαθω να καταλαβω πως μπορει να συμβει μηχανολογικα αυτο που νιωθω ειδικα 4-5-6 μαλιστα μου εχουν τυχει
και καποια κενα στην 5η και αρχιζω και τρελλαινομαι γιατι οπως ειπα μετα την αλλαγη ηταν "βουτυρο". μια σκεψη ειναι μηπως καταλοιπα καυσης με βενζινη περασαν μεσω λαδιων με καποιο τροπο στο κιβωτιο ταχυτητων και εχουμε αυτη την αισθηση αλλα παλι δεν εξηγειται πως συμβαινει αυτο
gasdino
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:48

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 01 Απρ, 2011 14:56

gasdino έγραψε:προσπαθω να καταλαβω πως μπορει να συμβει μηχανολογικα αυτο που νιωθω ειδικα 4-5-6 μαλιστα μου εχουν τυχει
και καποια κενα στην 5η και αρχιζω και τρελλαινομαι γιατι οπως ειπα μετα την αλλαγη ηταν "βουτυρο". μια σκεψη ειναι μηπως καταλοιπα καυσης με βενζινη περασαν μεσω λαδιων με καποιο τροπο στο κιβωτιο ταχυτητων και εχουμε αυτη την αισθηση αλλα παλι δεν εξηγειται πως συμβαινει αυτο


Εχεις παρατηρησει αν δουλευοντας μονο βενζινη, κανει το ιδιο ?
Αμεσα δεν γινεται να επηρεάζεται το κιβώτιο. Éμμεσα ισως απο τον τροπο που στροφάρει ο κινητηρας με lpg...?!?!
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό gasdino » Παρ 01 Απρ, 2011 22:29

τωρα πλεον μονο ρελαντι δουλευω βενζινη πρεπει εκει να δοκιμασω τις αλλαγες γιατι θυμαμαι οταν τις αλλαξα (βαλβολινες) πρωτα ρελαντι δοκιμαζα τις πρωτες αλλαγες 1-6η και μετα εν κινηση. αυριο θα δοκιμασω τα πρωτα 3 λεπτα να τα παω με βενζινη και το απογευμα που γυρναω απο δουλεια θα ξαναγραψω γιατι αφου δεν συμβαινει
σε εναν μονο δεν μπορει κατι τρεχει....
gasdino
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:48

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 03 Απρ, 2011 23:29

Βρηκα κι αλλον παρανοϊκό !!!!!!!
Χωρις να εχω αναφερει τιποτα, σε μια συζητηση που ειχα σημερα με εναν καλο φιλο μου που ειχε υγραεριο μου ανεφερε το εξης :
Μιλώντας με τον κουμπαρο του που ειχε και εκεινος υγραεριο (icom), μου ελεγε οτι εκεινος δεν ηταν καθολου ευχαριστημενος γιατι δεν του το ειχαν ρυθμίσει καλα. Δηλαδη τον ρωταω, τι του κανει ? Μου απαντα οτι του ρεταρει, σβηνει, μεγαλη καταναλωση κτλ...(σημαδια κλασικα λαθος ρυθμησης) ΚΑΙ οταν δουλευει υγραεριο δεν του ''μπαίνουν'' οι ταχυτητες καλα (καθως μου λεει το τελευταιο, βαζει και τα γελια...)ειδικα η δευτερα λεει οτι δεν κουμπώνει σχεδον καθολου !!!! ''Με τη βενζινη ολα καλα'' μου λεει.... ''Δεν τον πιστεω, ειναι υπερβολικος''...
Καπου εκει πεφτω και γω κατω απ΄τα γελια( αυτος νομιζει οτι γελαω εις βαρος του κουμπαρου του...) αλλα οταν του εξηγω και καταλαβαινει γιατι γελουσα(οτι συμβαινει, ως ενα μετρο και σε μενα...) μενει λ@λ@κας...

Ο παθων εχει ενα ford focus 1400cc του 2006 . Το ξαναειπαμε, δεν μπορει...κατι συμβαινει...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Δευτ 04 Απρ, 2011 15:08

Ολα τα αυτοκινητα με τη δυσκολια στο κιβωτιο εχουν υγρο ψεκασμο?
Κανενα με αεριο ψεκασμο?
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 04 Απρ, 2011 15:33

LPGhostWriter έγραψε:Ολα τα αυτοκινητα με τη δυσκολια στο κιβωτιο εχουν υγρο ψεκασμο?
Κανενα με αεριο ψεκασμο?


To corsa και το octavia του gasdino, ειναι αεριου ψεκασμου. Το ενα lovato, το αλλο prins αντιστοιχα.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Τρί 05 Απρ, 2011 16:40

:-? :-?
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 05 Απρ, 2011 17:54

LPGhostWriter έγραψε::-? :-?


Το ξερω οτι δεν θα βγαλουμ'άκρη... Αλλα μια προσπαθεια δεν βλαπτει :D
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 37 επισκέπτες





cron