Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 22 Ιουν, 2011 16:53

Λοιπον παιδες, ειδα φως...!!!

Πριν λιγο καιρο για ασχετο με το lpg προβλημα με το αμαξι, πηγα στην αντιπροσωπια. Εκει εκτος απο την επιδιόρθωση της βλαβης και κατι ψιλοελεγχους, εκανα και ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ στην πεταλουδα... Περιττό να πω το τι μπιχλα ειχε...
Μετα τον καθαρισμο και περαν απο την καλυτερη αισθηση αποκρησης που απεκτησα(και ο κινητηρας δεν ειναι τοσο θορυβωδης τωρα), παρατηρησα οτι και το κιβωτιο ΔΕΝ ειχε πλεον την ''τραχιά'' αισθηση και ειχε καλυτερευσει κατα πολυ..!!!! Στην αρχη ειπα οτι μαλλον μου φανηκε...αλλα μετα το χθεσινό ταξιδι σιγουρευτικα. Ηταν βουτυρο....οπως παλια !!! Ουτε σε κατεβασματα κόλλαγε και ειχε αψογη συμπεριφορα !!!

Το καλυτερο ομως δεν σας το'πα...
Πριν αρκετο καιρο που ψαχνομουνα για το προβλημα μου, φιλος απο το 4τ φορουμ, μου απαντησε τα εξης αλλα θεωρησα το προβλημα του ασχετο με το δικο μου... Ελα ομως που δεν ηταν !!! Παραθετω το μήνυμα του και τα συμπερασματα δικα σας.

"Σήμερα είχα μια μεγάλη περιπέτεια. Χθες βράδυ έβγαλε πρόβλημα ο κινητήρας με μήνυμα engine performance reduced. Το πήγα σήμερα πρωί και έπρεπε να γίνει επαναπρογραμματισμός της κεντρικής μονάδας. Η βλάβη αποκαταστάθηκε και ως εκ του θαύματος ο λεβιές έγινε ξανά φυσιολογικός.
Να τονίσω ότι το ζήτημα με το μοτέρ προήλθε από ελλαττωματική πεταλούδα γκαζιού, την οποία αλλάξανε, η οποία με τη σειρά της δημιούργησε πρόβλημα στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου, ο οποίος επαναπρογραμματίστηκε. Το περίεργο είναι που διορθώθηκε και το σασμάν....Εάν σε βοήθησε αυτό; (Μάλλον όχι...) Το θέμα είναι πως αυτό που έχεις παρατηρήσει σε συνιστώ να το πας για check στην αντιπροσωπεία."

Τελος, ελπιζω να μην ειναι παροδικό φαινομενο...και να παραμεινει ως εχει. Αν εφταιγε η πεταλουδα, θα το δουμε σε βαθος χρονου. Επειδη ομως το προβλημα λιγο-πολυ το εχουν μερικοι, καλο ειναι να δοκιμάσετε ενα καθαρισμα. Οπως και να'χει καλο θα κανει και ας μην φταιει αυτο σε σας...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό runner » Τρί 12 Ιούλ, 2011 20:59

alfaromeo15603 έγραψε:εμενα προσωπικα πολλες φορες οταν ειναι κρυο (κυριως χειμωνα) απο μονο του ανεβαζει στροφες.αντι για 800 που εχει ρελαντι παει στις 1000.το βλεπω και στο στροφομετρο αλλα ακουω και τον κινητηρα λιγο πιο μαρσαρισμενο .μηπως με το lpg γινεται κατι και συμβαινει αυτο με αποτελεσμα να γυρναει και ο δισκος πιο γρηγορα ωστε να παιρνει την ταχυτητα πιο δυσκολα?


Αυτό που λες είναι η βαλβίδα ψυχρής που όταν είναι κρύο το αυτ/το ανεβάζει τις στροφές για να ζεσταθεί πιο γρήγορα.Αν έχεις alfa βρίσκεται πάνω στον θερμοστάτη.Δεν έχει να κάνει με το υγραέριο.
runner
 
Δημοσιευσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 01 Μάιος, 2011 22:38

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 65 επισκέπτες