Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 04 Φεβ, 2011 19:59

Εχει παρατηρηθεί, οχι μονο απο μενα αλλα και απο αρκετους αλλους που εχουν κανει μετατροπη σε υγραεριο οτι σε κινηση με lpg το κυβωτιο ταχυτητων εχει την αισθηση οτι ειναι πιο ''σφιχτο'' ακομα και οταν ζεσταθει ο κινητηρας. Παραδειγμα, κατι αντιστοιχο συμβαινει και με τη βενζινη αλλα οταν ομως ζεσταθει ο κινητηρας αποκτα την ''ελαστικότητα'' που θα επρεπε. Επαναλαμβανω οτι με τη βενζινη ολα καλα.

Την γνωμη σας παιδες...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό GREGORI » Σάβ 05 Φεβ, 2011 00:15

Δυσκολευομε να καταλαβω την σχετικοτητα του κιβωτιου ταχυτητων με το θαλαμο καυσης της μηχανης αν εχει υπαρξει τεχνολογικα μια τετοια εφαρμοσμενη σχεση ας την αναλυση πρωτα καποιος και μετα να σκεφτουμε πιθανα λαθη.
Συγνωμη εαν μπορει το κειμενο μου να υπονοει κατι .
Jetta 1.6 mpi Ζavoli άνευ λαδιέρας - 55000 ++χλμ -1200 hour LPG/215 hour βενζινη/
GREGORI
 
Δημοσιευσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 16 Δεκ, 2010 23:36

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 05 Φεβ, 2011 01:19

GREGORI έγραψε:Δυσκολευομε να καταλαβω την σχετικοτητα του κιβωτιου ταχυτητων με το θαλαμο καυσης της μηχανης αν εχει υπαρξει τεχνολογικα μια τετοια εφαρμοσμενη σχεση ας την αναλυση πρωτα καποιος και μετα να σκεφτουμε πιθανα λαθη.
Συγνωμη εαν μπορει το κειμενο μου να υπονοει κατι .


Οχι φιλε μου,δεν σε παρεξηγω. Το ερωτημα δεν το εχω μονο και γω αλλα και αλλοι γνωστοι μου που βαλαν lpg. Το παρατηρησα στην αρχη και ειπα πως ηταν η ιδεα μου αλλα οταν φιλος μου, απο μονος του μου το ανεφερε κι αυτος, ειπα πως κατι γινεται τελικα.... Συγκεκριμενα τον ρωτησα ''ειδες διαφορα στο γκαζι ?'' και μου λεει ''οπως με τη βενζινη αλλα το κιβωτιο ειναι λιγο διαφορετικο'' !!!!!
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Σάβ 05 Φεβ, 2011 09:52

Φανταζει απιθανο να επηρεαζεται το κιβωτιο απο την καυση του LPG...
Μηπως κατι αλλο κρυωνει ή ζεσταινεται κατα τη χρηση του LPG?
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό GREGORI » Σάβ 05 Φεβ, 2011 15:36

Γιατι μαρκες αυτοκινητων μιλαμε πανω κατω ?
και εγω ειμαι χρηστης lpg σε jetta εχω κανει 13000 χωρις τετοιες "κουφες" ανακαλυψεις ,εαν το κιβωτιο ηταν μια εξ'ολκληρου ηλεκτρονικη
μοναδα να πω ναι επηρεαζεται θερμοκρασιακα αλλα ενα "κουτι" με γραναζια και βαλβολινη" τη θελει απο το Lpg ?
η αυξηση θερμοκρασιας ειναι στο θαλαμο 500 +/- βαθμους στο lpg αν το κυκλωμα ψυξης δεν θα μπορουσε να αποροφηση μια επι πλεον αυξηση αυτη θα ηταν ορατη στα οργανα.
Εκπλησομαι με την ολη υποθεση και ελπιζω καποιος να εξηγηση την σχεση αν ποτε επιβεβαιωμενα υπαρχει και δεν ειναι "ιδεα"
και ας μας πει καποιος εν κινηση οταν κανει μεταβαση στην βενζινα αν ξαφνικα γινεται λουκουμας ο λεβιες.
Jetta 1.6 mpi Ζavoli άνευ λαδιέρας - 55000 ++χλμ -1200 hour LPG/215 hour βενζινη/
GREGORI
 
Δημοσιευσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 16 Δεκ, 2010 23:36

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 06 Φεβ, 2011 00:41

Μονο να προσθεσω οτι το αυτοκινητο το οδηγω 9 χρονια και ξερω και την παραμικρη αποκληση απο την standart συμπεριφορα του, και μονο ανίδεος δεν ειμαι.....
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 04 Μαρ, 2011 17:50

Και οριστε η απόδειξη οτι δεν ειμαι τρελος....

Παραθετω ενα post (σελ 291) απο το 4Τ Forum :

========dkostoulis έγραψε:
Παιδιά, πρόσφατα εγκατέστησα σύστημα υγραεριοκίνησης και έχω παρατηρήσει το εξής περίεργο:
Έχω την αίσθηση ότι ο λεβιές ταχυτήτων έχει γίνει πιο τραχύς στις αλλαγές ταχυτήτων. Έχετε ακούσει ποτέ τέτοιο φαινόμενο. Πριν πάρω τον εγκαταστάτη θα ήθελα να' χω μια πρώτη άποψη επί του θέματος.

Κάθε διευκρίνιση ευπρόσδεκτη.==========

Οντως δεν μπορω να το εξηγησω μιας και δεν εχει αμεση σχεση ο κινητηρας με το κιβωτιο..... Καμια ιδεα ???
Να κανω μονο μια διευκρίνηση μιας και ακουστηκε και αυτο το σεναριο. Οι πιθανοτητες να πηραν ολα τα αμαξια που αναφερονται και να τα εσκισαν με καρφωτες στα κοκκινα...δεν παιζει :lol:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Κυρ 06 Μαρ, 2011 13:11

Σε τι αυτοκινητα παρουσιαζεται αυτο?
Ειναι καποια συγκεκριμενα μοντελα?
Εχουν το ιδιο συστημα υγραεριου τα αυτοκινητα αυτα?
Οταν κατι επαληθευεται, θελει ψαξιμο...
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό sharkan192 » Δευτ 07 Μαρ, 2011 23:04

το βρισκω εντελως αστειο το ολο θεμα.το μονο που μπορω να φανταστω ειναι να ακουμπανε τα κολαρα νερου του πνευμονα επανω στους λεβεδιεσ ταχυτητων πανω στο σασμαν.
sharkan192
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ 06 Μαρ, 2011 23:18

Re: Πιο ''σφιχτό''κυβώτιο ταχυτήτων οταν καίει lpg

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 08 Μαρ, 2011 00:49

sharkan192 έγραψε:το βρισκω εντελως αστειο το ολο θεμα.το μονο που μπορω να φανταστω ειναι να ακουμπανε τα κολαρα νερου του πνευμονα επανω στους λεβεδιεσ ταχυτητων πανω στο σασμαν.


Ελα που δεν εχει πνευμονα.. :lol: :lol: :lol: Στο icom (υγρου ψεκασμου)εχει ρυθμιστή πιεσης-αντοιστοιχο στη θεση του πνευμονα, και δεν χρησιμοποιεί νερα. Αστειο μεν, αλλα υπαρκτό δε...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 60 επισκέπτες