Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Περι αλλαγης πνευμονα υγραεριου

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Περι αλλαγης πνευμονα υγραεριου

Δημοσίευσηαπό dimag » Τρί 30 Ιαν, 2024 21:13

Καλησπερα. εχω συστημα υγραεριου σε toyota corolla απο το 2012 χωρις ιδιαιτερα προβληματα. Εχω κανει αλλαγη δεξαμενης στην 10ετια και εδω και ενα χρονο με εχει ειδοποιησει ο εγκαταστατης μου (στο ετησιο σερβις) οτι θα χρειαστει να αλλαξω πνευμονα γιατι εβλεπε καποια σημαδια που δειχνουν οτι εχει προβλημα.
Οταν τον ρωτησα (1 χρονο πριν) τι προβλημα μπορει να εχω αν χαλασει τελειως ο πνευμονας μου ειχε πει οτι μπορει να μυρισει υγραεριο και να δουλευει μονο με βενζινη οποτε και εγω επαναπαυτηκα γιατι πλεον κανω πολυ λιγα χιλιομετρα
Φετος που ξαναπηγα για σερβις μου ειπε οτι πλεον δεν παει αλλο και πρεπει να τον αλλαξω. Οταν τον ρωτησα πως το καταλαβε αυτο μου ειπε οτι χανει ψυκτικο υγρο και δεν μπορει να κρατησει σταθερη πιεση. Τον ρωτησα τι μπορει να συμβει αν χαλασει τελειως και μου ειπε "να χυθει ολο το ψυκτικο υγρο, να ανεβασει θερμοκρασια κ αν δεν το προλαβω να καψει κινητηρα". Τοτε του λεω αν πρεπει να χρησιμοποιω μονο βενζινη μεχρι να το φτιαξω για να αποφυγω μια τετοια ζημια και η απαντηση που μου εδωσε και ειναι κ η αιτια που ζηταω την γνωμη σας ειναι οτι "Δεν παιζει ρολο, κ μονο με βενζινη να το πηγαινεις μπορει να παθεις την ζημια αυτη"
Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω την γνωμη σας αν ισχυουν αυτα που μου ειπε ο εγκαταστατης μου;
Το κοστος που μου ζητησε φτανει τα 250 ευρω
dimag
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 30 Ιαν, 2024 18:23

Re: Περι αλλαγης πνευμονα υγραεριου

Δημοσίευσηαπό labros » Τρί 30 Ιαν, 2024 23:53

dimag έγραψε:Καλησπερα. εχω συστημα υγραεριου σε toyota corolla απο το 2012 χωρις ιδιαιτερα προβληματα. Εχω κανει αλλαγη δεξαμενης στην 10ετια και εδω και ενα χρονο με εχει ειδοποιησει ο εγκαταστατης μου (στο ετησιο σερβις) οτι θα χρειαστει να αλλαξω πνευμονα γιατι εβλεπε καποια σημαδια που δειχνουν οτι εχει προβλημα.
Οταν τον ρωτησα (1 χρονο πριν) τι προβλημα μπορει να εχω αν χαλασει τελειως ο πνευμονας μου ειχε πει οτι μπορει να μυρισει υγραεριο και να δουλευει μονο με βενζινη οποτε και εγω επαναπαυτηκα γιατι πλεον κανω πολυ λιγα χιλιομετρα
Φετος που ξαναπηγα για σερβις μου ειπε οτι πλεον δεν παει αλλο και πρεπει να τον αλλαξω. Οταν τον ρωτησα πως το καταλαβε αυτο μου ειπε οτι χανει ψυκτικο υγρο και δεν μπορει να κρατησει σταθερη πιεση. Τον ρωτησα τι μπορει να συμβει αν χαλασει τελειως και μου ειπε "να χυθει ολο το ψυκτικο υγρο, να ανεβασει θερμοκρασια κ αν δεν το προλαβω να καψει κινητηρα". Τοτε του λεω αν πρεπει να χρησιμοποιω μονο βενζινη μεχρι να το φτιαξω για να αποφυγω μια τετοια ζημια και η απαντηση που μου εδωσε και ειναι κ η αιτια που ζηταω την γνωμη σας ειναι οτι "Δεν παιζει ρολο, κ μονο με βενζινη να το πηγαινεις μπορει να παθεις την ζημια αυτη"
Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω την γνωμη σας αν ισχυουν αυτα που μου ειπε ο εγκαταστατης μου;
Το κοστος που μου ζητησε φτανει τα 250 ευρω


Ζημιά θα πάθεις και να μην χρησιμοποιείς υγραέριο γιατί το νερό κυκλοφορεί έτσι και αλλιώς εκεί. ¨Εχεις δυο επιλογές. Η μια είναι η επισκευή πνεύμονα (καθάρισμα, αλλαγή μεμβράνης και άλλων εξαρτημάτων στο εσωτερικό του) με κόστος γύρω στα 70 με 100 ευρώ. Αν έχει σαπίσει το μέταλλο του και έχει τρυπήσει αναγκαστικά πας στην επιλογή δυο που είναι ο καινούργιος πνεύμονας. Τα 250 ευρώ είναι υπερβολικά, γύρω στα 150 κάνει με εργασία. Πρέπει όμως να είναι ακριβώς ίδιος με τον προηγούμενο αλλιώς θέλει νέα δήλωση ΚΤΕΟ (σαν να περνάς καινούργιο σύστημα). Ενδεχομένως να σου είπε 250 μαζί με το ΚΤΕΟ γιατί έχεις παλιό σύστημα και δεν μπορεί να βρει ίδιο.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Περι αλλαγης πνευμονα υγραεριου

Δημοσίευσηαπό dimag » Τετ 31 Ιαν, 2024 09:40

labros έγραψε:
dimag έγραψε:Καλησπερα. εχω συστημα υγραεριου σε toyota corolla απο το 2012 χωρις ιδιαιτερα προβληματα. Εχω κανει αλλαγη δεξαμενης στην 10ετια και εδω και ενα χρονο με εχει ειδοποιησει ο εγκαταστατης μου (στο ετησιο σερβις) οτι θα χρειαστει να αλλαξω πνευμονα γιατι εβλεπε καποια σημαδια που δειχνουν οτι εχει προβλημα.
Οταν τον ρωτησα (1 χρονο πριν) τι προβλημα μπορει να εχω αν χαλασει τελειως ο πνευμονας μου ειχε πει οτι μπορει να μυρισει υγραεριο και να δουλευει μονο με βενζινη οποτε και εγω επαναπαυτηκα γιατι πλεον κανω πολυ λιγα χιλιομετρα
Φετος που ξαναπηγα για σερβις μου ειπε οτι πλεον δεν παει αλλο και πρεπει να τον αλλαξω. Οταν τον ρωτησα πως το καταλαβε αυτο μου ειπε οτι χανει ψυκτικο υγρο και δεν μπορει να κρατησει σταθερη πιεση. Τον ρωτησα τι μπορει να συμβει αν χαλασει τελειως και μου ειπε "να χυθει ολο το ψυκτικο υγρο, να ανεβασει θερμοκρασια κ αν δεν το προλαβω να καψει κινητηρα". Τοτε του λεω αν πρεπει να χρησιμοποιω μονο βενζινη μεχρι να το φτιαξω για να αποφυγω μια τετοια ζημια και η απαντηση που μου εδωσε και ειναι κ η αιτια που ζηταω την γνωμη σας ειναι οτι "Δεν παιζει ρολο, κ μονο με βενζινη να το πηγαινεις μπορει να παθεις την ζημια αυτη"
Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω την γνωμη σας αν ισχυουν αυτα που μου ειπε ο εγκαταστατης μου;
Το κοστος που μου ζητησε φτανει τα 250 ευρω


Ζημιά θα πάθεις και να μην χρησιμοποιείς υγραέριο γιατί το νερό κυκλοφορεί έτσι και αλλιώς εκεί. ¨Εχεις δυο επιλογές. Η μια είναι η επισκευή πνεύμονα (καθάρισμα, αλλαγή μεμβράνης και άλλων εξαρτημάτων στο εσωτερικό του) με κόστος γύρω στα 70 με 100 ευρώ. Αν έχει σαπίσει το μέταλλο του και έχει τρυπήσει αναγκαστικά πας στην επιλογή δυο που είναι ο καινούργιος πνεύμονας. Τα 250 ευρώ είναι υπερβολικά, γύρω στα 150 κάνει με εργασία. Πρέπει όμως να είναι ακριβώς ίδιος με τον προηγούμενο αλλιώς θέλει νέα δήλωση ΚΤΕΟ (σαν να περνάς καινούργιο σύστημα). Ενδεχομένως να σου είπε 250 μαζί με το ΚΤΕΟ γιατί έχεις παλιό σύστημα και δεν μπορεί να βρει ίδιο.


Καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση. Η τιμη ειναι χωρις κτεο, συγκεκριμενα γυρω στα 100 ε ο πνευμονας, 85 η εργασια αλλαγης πνευμονα, 30 η αλλαγη σωληνωσεων (και κατι αλλου που δεν εχω μπροστα μου αυτη τη στιγμη την προσφορα) , 40 η χαρτογραφηση
dimag
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 30 Ιαν, 2024 18:23

Re: Περι αλλαγης πνευμονα υγραεριου

Δημοσίευσηαπό labros » Τετ 31 Ιαν, 2024 14:11

Κάνε μια ερώτηση και αλλού γιατί μου φαίνεται πως αυτός θα σου χρεώσει και τον αέρα που θα αναπνέεις την ώρα που θα βρίσκεσαι στο συνεργείο του. Εμένα μου φαίνεται πως μ ια απλή επισκευή του πνεύμονα θα σου έλυνε το πρόβλημα. Ο πνεύμονας που λέει πως θα σου βάλει είναι ίδιος με τον προηγούμενο;
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Περι αλλαγης πνευμονα υγραεριου

Δημοσίευσηαπό dimag » Τετ 31 Ιαν, 2024 17:52

labros έγραψε:Κάνε μια ερώτηση και αλλού γιατί μου φαίνεται πως αυτός θα σου χρεώσει και τον αέρα που θα αναπνέεις την ώρα που θα βρίσκεσαι στο συνεργείο του. Εμένα μου φαίνεται πως μ ια απλή επισκευή του πνεύμονα θα σου έλυνε το πρόβλημα. Ο πνεύμονας που λέει πως θα σου βάλει είναι ίδιος με τον προηγούμενο;


οχι, ο παλιος ειναι Magic III ενω ο νεος NIGS. Σκοπευω να παρω και απο αλλου προσφορα απλα με επειγει μην παθω καμια ζημια
dimag
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 30 Ιαν, 2024 18:23


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες