Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

5η καμένη αντλία βενζίνης - να μπει ρελε?

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

5η καμένη αντλία βενζίνης - να μπει ρελε?

Δημοσίευσηαπό hpdra » Κυρ 22 Οκτ, 2023 19:05

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ford focus 2, 1.6 100hp, σε υγραέριο 4 χρόνια/60.000χμ. Τώρα έκαψε την 5η αντλία βενζίνης από τότε που μπήκε το αέριο. Αυθεντική αντλία Ford.

Πάντα γεμάτο το ντεπόζιτο απ' το 50% και πάνω. Συχνό γέμισμα λόγω παράλληλου ψεκασμού βενζίνης. Καύσιμο μόνο από εταιρικα πρατηρια.

Πρέπει να έχω δώσει γύρω στα 1500 ευρώ ως τώρα μόνο για τις αντλίες βενζινης. (συν αλλαγή πνευμονα, πολυβαλβιδας, και αλλα) Προφανώς δεν έχει νόημα το υγραέριο έτσι.

Νομίζω η μόνη λύση πλέον είναι ξήλωμα το σύστημα αερίου, ή πούλημα όλο το όχημα, ή να μπεί ρελέ απενεργοποίησης αντλίας βενζίνης και προφανώς να απενεργοποιηθεί ο παράλληλος ψεκασμός βενζίνης.

Βλέπετε κάποια άλλη λυση;

Ευχαριστώ.
hpdra
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 10 Ιουν, 2011 20:29

Re: 5η καμένη αντλία βενζίνης - να μπει ρελε?

Δημοσίευσηαπό tgi » Κυρ 22 Οκτ, 2023 21:45

Και άργησες...
Εγώ στην δεύτερη αντλία σε 6 χρόνια έβαλα relay και τελείωσα με την αντλία βενζίνης
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: 5η καμένη αντλία βενζίνης - να μπει ρελε?

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 22 Οκτ, 2023 23:18

Σε 3 υγραέρια πάντως δε έχω αντιμετωπίσει θέματα με αντλίες . (Binda , Ooel, Mazda 6)
Στο 2ο αμάξι είχε βέβαια και 400,000 τη έκαψε , αλλά δε πιστεύω ότι ευθύνεται το υγραέριο.
Το καύσιμο που βάζεις είναι εντάξει:
Το ρεζερβουάρ του είναι καθαρό ;
Αλλάζεις όλο το στέλεχος ή μόνο το μοτέρ της ;
Πάντα έχει πάνω από το ¼ και ανανέωση .


Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: 5η καμένη αντλία βενζίνης - να μπει ρελε?

Δημοσίευσηαπό hpdra » Δευτ 23 Οκτ, 2023 21:10

tgi έγραψε:Και άργησες...
Εγώ στην δεύτερη αντλία σε 6 χρόνια έβαλα relay και τελείωσα με την αντλία βενζίνης


Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας.

Πώς βρίσκω εγκαταστάτη που να το κάνει; Ο δικός μου δεν το αναλαμβάνει για (κατανοητούς, οκ) λόγους ασφαλείας.

meletis έγραψε:Σε 3 υγραέρια πάντως δε έχω αντιμετωπίσει θέματα με αντλίες . (Binda , Ooel, Mazda 6)
Στο 2ο αμάξι είχε βέβαια και 400,000 τη έκαψε , αλλά δε πιστεύω ότι ευθύνεται το υγραέριο.
Το καύσιμο που βάζεις είναι εντάξει:
Το ρεζερβουάρ του είναι καθαρό ;
Αλλάζεις όλο το στέλεχος ή μόνο το μοτέρ της ;
Πάντα έχει πάνω από το ¼ και ανανέωση .


Καύσιμο μόνο απο εταιρικά Ερμης/Μυρτεα/Καλυψω/Μακραιων. Ρεζερβουάρ πάντα πεντακάθαρο. Αλλαγή όλο σύστημα αντλίας, όχι μόνο το μοτεράκι. Πάντα πάνω απο 1/3 - 1/2 γεμάτη και ανανέωση. Όλες οι αντλίες του κουτιού Ford ή Bosch. Μια περιουσία...
hpdra
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 10 Ιουν, 2011 20:29

Re: 5η καμένη αντλία βενζίνης - να μπει ρελε?

Δημοσίευσηαπό tgi » Δευτ 23 Οκτ, 2023 22:24

hpdra έγραψε:
Πώς βρίσκω εγκαταστάτη που να το κάνει; Ο δικός μου δεν το αναλαμβάνει για (κατανοητούς, οκ) λόγους ασφαλείας.


Τι αυτοκίνητο έχεις?
Πήγαινε στον εγκαταστάτη υγραερίου και πες του να σου βγάλει ένα καλωδικάκι από τον εγκέφαλο όπου είτε να δίνει γή ή +12V όταν γυρίζει σε υγραέριο.
Από εκεί πας σε έναν ηλεκτρολόγο αυτοκινήτου και τον ρωτάς να βάλει ένα relay για να ανοιγοκλείνει την παροχή ρεύματος της αντλίας βενζίνης.
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες