Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βύθισμα στροφών και καθυστέρηση γκαζιού σε Ford Fiesta 2013

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Βύθισμα στροφών και καθυστέρηση γκαζιού σε Ford Fiesta 2013

Δημοσίευσηαπό manthos99 » Δευτ 14 Νοέμ, 2022 21:29

Καλησπέρα σας, πρόσφατα αγόρασα ένα Ford Fiesta 1.4 του 2013 με εργοστασιακό υγραέριο της BRC, έχω ένα θέμα στις χαμηλές στροφές, πχ όταν παρκάρω ή κάνω όπισθεν έχω ξαφνική πτώση στις στροφές και πολλές φορές το αυτοκίνητο θα σβήσει, επίσης υπάρχει καθυστέρηση στο γκάζι και ορισμένες φορές όταν θα βάλω μπρος θα πάρει μπρός με πολύ χαμηλές στροφές και θα ακούγεται σαν ψόφιο για λίγα δευτερόλεπτα. Σε έμπιστο μου μηχανικό που το έχω πάει μου είπε πως το πρόβλημα είναι από τους αποστάτες που έχουν μπει στο αυτοκίνητο λόγω του κιτ του υγραερίου που έχει τοποθετηθεί με αποτέλεσμα τα μπεκ της βενζίνης να βρίσκονται πιο ψηλά και πως κανονικά θα έπρεπε να είχαν μπει γωνιακά μπεκ. Να σημειωθεί πως το πρόβλημα υπάρχει και με βενζίνη αλλά στο υγραέριο είναι πιο έντονο. Μου είπε πως για να λυθεί θα πρεπει να κάνει τρύπες και να κάνει κάποιες πατέντες που δεν πολύ καταλαβαίνω καλά και μετά να πάρει νέο χάρτη το αυτοκίνητο, βέβαια αυτό μου είπε πως μπορεί να μην πέτυχει 100%. Στο αυτοκίνητο έχω αλλάξει μπουζί, πολλαπλασιαστή, service στο υγραέριο και σήμερα γίνεται γενικό service. Πιστεύετε πως αυτό που μου λέει θα μπορούσε να ισχύει; Έχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εδώ μέσα;
manthos99
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ 14 Νοέμ, 2022 21:16

Re: Βύθισμα στροφών και καθυστέρηση γκαζιού σε Ford Fiesta 2

Δημοσίευσηαπό socratesb » Τρί 15 Νοέμ, 2022 16:00

Kαλησπέρα Φίλε, το πρόβλημα όπως ανέφερες δεν είναι της υγραεριοκίνησης. ΠρΙΝ αρχίσετε με τις πατέντες κατά μέρος και βρες καλό μηχανικό που να ξέρει το αυτοκίνητο!
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47

Re: Βύθισμα στροφών και καθυστέρηση γκαζιού σε Ford Fiesta 2

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Τετ 16 Νοέμ, 2022 14:27

Δεν φταιει το υγραεριο πρεπει να λυθει το προβλημα καπου αλλου
Παρομοια προβλημα απο τις 1000-2000 στροφες στην επιταχυνση ειτε βενζινη ειτε υγραεριο και το αυτοκινητο δεν πηγαινε δεν τραβουσε, αλλαχτηκαν μπουζι, μπουζοκαλωδια, πολλαπλασιαστες, αισθητηρας στροφαλου, αισθητηρας λαμδα, ελεγθηκαν ο χρονισμος, μετρηθηκε συμπιεση και τελικα ηταν ο εγκεφαλος βενζινης που τα δημιουργουσε τα προβληματα, μπηκε αλλος μεταχειρισμενος τελος τα προβληματα. Αλλα ειναι χρονοβορα διαδικασια και με μεγαλα εξοδα, αλλιως τα ξεφορτωνονται δυστυχως με βλαβες στον επομενο ιδιοκτητη οπως εχει παρατηρηθει καποιες φορες....
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 436
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες