Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ερώτηση για εκατάσταση κιτ της BRC

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Ερώτηση για εκατάσταση κιτ της BRC

Δημοσίευσηαπό marios355 » Δευτ 12 Σεπ, 2022 13:17

Καλησπέρα σε όλους του forum, πρώτη δημοσίευση/απορία από μένα για όποιον μπορεί να βοηθήσει.

Έβαλα πριν 2 μήνες ένα κιτ της BRC στο αυτοκίνητό μου, το Sequent 32 OBD. Να το ξεκαθαρίσω ότι είμαι χρήστης και όχι εγκαταστάτης ή μηχανικός, απλά μου αρέσει οτιδήποτε έχει να κάνει με τεχνολογία, ψάχνω, μαθαίνω και ασχολούμαι.
Αγόρασα λοιπόν καλώδιο για BRC και εγκατέστησα το BRC Calibration Tool και άρχισα να βλέπω τις ρυθμίσεις του. Παρεμπιπτόντως, ο εγκαταστάτης που το έβαλε δεν ήξερε να το σετάρει και έβαλε άλλον με team viewer να το κάνει, μην με ρωτήσετε πως το ξέρω!
Στις ρυθμίσεις λοιπόν που έχει (δεν πείραξα τίποτα) παρατήρησα πως αν και είναι OBD το κιτ, δεν έχει συνδεθεί το OBD αλλά και ο αισθητήρας λάμδα.
Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω κάποιον που γνωρίζει από BRC, είναι σύνηθες να γίνεται έτσι; Ή απλά το έκανε από τεμπελιά ή από έλλειψη γνώσης;
Υποθέτω πως τις εντολές τις παίρνει από τους παλμούς της εργοστασιακής ECU και έτσι λειτουργεί αυτήν την στιγμή, σωστά;
Τέλος και για να μην κουράζω, υπάρχει λόγος / αξίζει να συνδέσω τον λάμδα και το OBD2 (Κ-Line πρωτόκολλο στο αμάξι μου) και να ξαναρυθμιστεί για καλύτερη λειτουργία;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους.
marios355
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 12 Σεπ, 2022 12:28

Re: Ερώτηση για εκατάσταση κιτ της BRC

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 13 Σεπ, 2022 00:40

marios355 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους του forum, πρώτη δημοσίευση/απορία από μένα για όποιον μπορεί να βοηθήσει.

Έβαλα πριν 2 μήνες ένα κιτ της BRC στο αυτοκίνητό μου, το Sequent 32 OBD. Να το ξεκαθαρίσω ότι είμαι χρήστης και όχι εγκαταστάτης ή μηχανικός, απλά μου αρέσει οτιδήποτε έχει να κάνει με τεχνολογία, ψάχνω, μαθαίνω και ασχολούμαι.
Αγόρασα λοιπόν καλώδιο για BRC και εγκατέστησα το BRC Calibration Tool και άρχισα να βλέπω τις ρυθμίσεις του. Παρεμπιπτόντως, ο εγκαταστάτης που το έβαλε δεν ήξερε να το σετάρει και έβαλε άλλον με team viewer να το κάνει, μην με ρωτήσετε πως το ξέρω!
Στις ρυθμίσεις λοιπόν που έχει (δεν πείραξα τίποτα) παρατήρησα πως αν και είναι OBD το κιτ, δεν έχει συνδεθεί το OBD αλλά και ο αισθητήρας λάμδα.
Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω κάποιον που γνωρίζει από BRC, είναι σύνηθες να γίνεται έτσι; Ή απλά το έκανε από τεμπελιά ή από έλλειψη γνώσης;
Υποθέτω πως τις εντολές τις παίρνει από τους παλμούς της εργοστασιακής ECU και έτσι λειτουργεί αυτήν την στιγμή, σωστά;
Τέλος και για να μην κουράζω, υπάρχει λόγος / αξίζει να συνδέσω τον λάμδα και το OBD2 (Κ-Line πρωτόκολλο στο αμάξι μου) και να ξαναρυθμιστεί για καλύτερη λειτουργία;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους.
Τι μοντέλο είναι ; Μερικά έχουν κάποιες δυσλειτουργίες .
Τουλάχιστον η ρύθμιση έγινε στο δρόμο ;
Από αυτά που περιγράφεις , δε του έχεις και τόσο εμπιστοσύνη του εγκατάστατη.
Εάν γνωρίζεις δες τα fuel trims τόσο στη βενζίνη όσο και στο υγραέριο να δεις τι απόκλιση έχουν .

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ερώτηση για εκατάσταση κιτ της BRC

Δημοσίευσηαπό marios355 » Τρί 13 Σεπ, 2022 10:03

Καλημέρα meletis.
Το αυτοκίνητο έχει λίγα χιλιόμετρα, 45000 και δουλεύει καλά. Το κιτ είναι το BRC Sequent 32 OBD (S32 Evo ECU).
Το κιτ δουλεύει καλά, δεν έχω θέματα, το μόνο περίεργο είναι ότι ενώ έχω δεξαμενή 42 λίτρα και τον πρώτο μήνα γέμιζε με 33-35 λίτρα, τώρα 2 μήνες μετά γεμίζει σταθερά με 30!
Ο εγκαταστάτης ΔΕΝ έκανε ρύθμιση στον δρόμο παρά κάποιος άλλος συνδέθηκε απομακρυσμένα και έκανε το auto calibration, έχω αποδείξεις.
Χθες το έβγαλα εγώ και το ρύθμισα στον δρόμο, μέσω της διαδικασίας "Map FIne Tuning - Aided Fine Tuning" που έχει το BRC Calibration Tool πρόγραμμα.
Fuel trims δεν έχω δει ακόμα, ίσως αργότερα, απλά πρέπει να εξοικειωθώ με το πρόγραμμα και δυστυχώς δεν είναι πολλοί που το γνωρίζουν (λίγες εγκαταστάσεις;).
Για 2 λόγους ασχολούμαι με το θέμα, για να μάθω και γιατί ξέρω ότι δεν κάνανε την σωστή δουλειά που έπρεπε αλλά την τεμπέλικη και όπως και να έχει, θέλουμε το καλύτερο για το όχημά μας.
Ένα τελευταίο, φίλος έβαλε το ίδιο κιτ στο δικό του αυτοκίνητο σε μεγάλο εγκαταστάτη της πόλης. Πήγα και το διάβασα χθες και είδα ότι έχει συνδέσει το OBD2 (K-line), ενώ στο δικό μου όχι.
Οπότε, να ψάξω να συνδέσω το OBD2 για καλύτερα;
Επίσης, το ότι μέσα σε 2 μήνες λειτουργίας γεμίζει μόνο 30 λίτρα (42 λίτρα δεξαμενή), ενώ στην αρχή ήταν 33-35 λίτρα;
Θα περάσω βέβαια από τον εγκαταστάτη να τον ρωτήσω, αλλά φοβάμαι ότι θα μου πει ότι νάναι...
marios355
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 12 Σεπ, 2022 12:28

Re: Ερώτηση για εκατάσταση κιτ της BRC

Δημοσίευσηαπό Kom » Σάβ 17 Σεπ, 2022 12:49

Τις θερμες ημερες πληρουται λιγοτερο η δεξαμενη.
Συν οτι τα πρατηρια δυο μειγματα υγραεριου εχουν. Το πρωτο για τον χειμωνα (και ευρυτερα), το δευτερο για το καλοκαιρι.
Kom
 
Δημοσιευσεις: 85
Εγγραφή: Τρί 08 Ιουν, 2021 18:55

Re: Ερώτηση για εκατάσταση κιτ της BRC

Δημοσίευσηαπό Hasakidis » Παρ 14 Οκτ, 2022 09:33

marios355 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους του forum, πρώτη δημοσίευση/απορία από μένα για όποιον μπορεί να βοηθήσει.

Έβαλα πριν 2 μήνες ένα κιτ της BRC στο αυτοκίνητό μου, το Sequent 32 OBD. Να το ξεκαθαρίσω ότι είμαι χρήστης και όχι εγκαταστάτης ή μηχανικός, απλά μου αρέσει οτιδήποτε έχει να κάνει με τεχνολογία, ψάχνω, μαθαίνω και ασχολούμαι.
Αγόρασα λοιπόν καλώδιο για BRC και εγκατέστησα το BRC Calibration Tool και άρχισα να βλέπω τις ρυθμίσεις του. Παρεμπιπτόντως, ο εγκαταστάτης που το έβαλε δεν ήξερε να το σετάρει και έβαλε άλλον με team viewer να το κάνει, μην με ρωτήσετε πως το ξέρω!
Στις ρυθμίσεις λοιπόν που έχει (δεν πείραξα τίποτα) παρατήρησα πως αν και είναι OBD το κιτ, δεν έχει συνδεθεί το OBD αλλά και ο αισθητήρας λάμδα.
Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω κάποιον που γνωρίζει από BRC, είναι σύνηθες να γίνεται έτσι; Ή απλά το έκανε από τεμπελιά ή από έλλειψη γνώσης;
Υποθέτω πως τις εντολές τις παίρνει από τους παλμούς της εργοστασιακής ECU και έτσι λειτουργεί αυτήν την στιγμή, σωστά;
Τέλος και για να μην κουράζω, υπάρχει λόγος / αξίζει να συνδέσω τον λάμδα και το OBD2 (Κ-Line πρωτόκολλο στο αμάξι μου) και να ξαναρυθμιστεί για καλύτερη λειτουργία;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους.
καλημέρα φίλε μάριε!
ερώτηση!

το brc calibration tool πως το έκανες να δουλέψει? γιατι ζητάει licence....

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Hasakidis
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Παρ 09 Αύγ, 2019 23:35

Re: Ερώτηση για εκατάσταση κιτ της BRC

Δημοσίευσηαπό Jpk1983 » Σάβ 12 Νοέμ, 2022 08:01

Επειδή και εγώ έχω το ίδιο σύστημα στο αμάξι τα fuel trims τα βλέπεις και μέσα από το το πρόγραμμα της brc?επίσης από πού το βρήκες το πρόγραμμα και το καλώδιο;και εάν επιτρέπεται το κόστος;αν είναι λογικό να το αγόραζα και εγώ.
Jpk1983
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 02 Ιαν, 2022 21:34

Re: Ερώτηση για εκατάσταση κιτ της BRC

Δημοσίευσηαπό Kom » Σάβ 12 Νοέμ, 2022 12:40

Υπαρχει δυνατοτητα και μεσω εφαρμογης στο κινητο ή στον υπολογιστη.
Για το κινητο το torque μαζι εναν οbd αναγνωστη.
Kom
 
Δημοσιευσεις: 85
Εγγραφή: Τρί 08 Ιουν, 2021 18:55

Re: Ερώτηση για εκατάσταση κιτ της BRC

Δημοσίευσηαπό Zyborg » Τρί 17 Ιαν, 2023 02:08

Πήγαινε σε κάποιον σοβαρό εγκαταστάτη για BRC και πες του να στο ρυθμίσει σωστά στο δρόμο και να συνδέσει και τον λ. Άκου εκεί autocalibration με teamviewer. Είναι κρίμα να το πάρεις το μοτέρ στο χέρι επειδή ο εγκαταστάτης σου δεν ξέρει που πάνε τα 4.
Άβαταρ μέλους
Zyborg
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Παρ 03 Ιουν, 2022 18:45


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες