Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ελλατωματικος πολλαπλασιαστής

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Ελλατωματικος πολλαπλασιαστής

Δημοσίευσηαπό Jpk1983 » Δευτ 31 Ιαν, 2022 14:17

Έχω ένα saab 9-3 1.8 ατμόσφαιρικο με κινητήρα z18xe opel-gm.εγκατεστησα πριν 2000χλμ το brc seq32.το αμάξι έχει 133000χλμ.και στα 117χλμ άλλαξα τους πολλαπλασιαστές τρίτη φορά με ngk όχι γνήσιο πριν κάνω την τελική ρύθμιση στα περίπου 1000χλμ έκανε μια εδώ και μια εκεί κάτι κοψίματα διακοπές όπως θέλετε πείτε το εμένα μου έκαναν για ρεύμα το λέω στο συνεργείο μου που είναι και εγκατάστατης μου και λέει άσε να δούμε την τελική ρύθμιση μην πειράξεις κάτι.πηγα για τελική ρύθμιση και από ότι είδα και μου έδειξε στο λάπτοπ σε πολλά στάδια στροφων-φορτιων η γραμμή ψεκασμού -χαρτης ήταν και στα δύο καύσιμα ίδιες.οποτς μου λέει από μείγμα είσαι οκ.επεισης σε άλλο ποστ μου είπε κάποιος παιδί από εδώ μέσα ότι εάν ήταν θέμα μείγματος είτε πλούσιου είτε φτωχού θα έβγαζε κάτι σαν σφάλμα ο εγκεφαλος-διαγνωστικο εμένα δεν έβγαλε κάτι.οποτε προληπτικά πριν την τελική ρύθμιση άλλαξα και τα μπουζι τα οποία βέβαια είχαν διάκενο 1,1και τα κατέβασα διότι τα Bosch που έδειξε η saab και δεν έβρισκα είχαν διάκενο 0.9 έκανα τελική ρύθμιση όλα κομπλέ όπως προείπα και δούλευε καλά χθες έκανε ένα μικρό κόψιμο πάλι και λέω να αλλάξω προληπτικά και πολλαπλασιαστή με έναν της Hitachi που μου προτείνε η saab που έχει 5 χρόνια εγγύηση.το θέμα είναι ότι σαν κόστος δεν είναι μεγάλο απλά μην το αλλάξω τζάμπα.εαν το αφήσω κάνα 3αρι 4αρι χιλιάδες χλμ να δω τι παίζει και κάνει όπως και τώρα μια στο στο τόσο διακοπές λόγω πολλαπλασιαστή τι θέμα μπορεί να έχει το αμάξι? ευχαριστώ πολύ σας κούρασα λίγο αλλά ήθελα να είμαι αναλυτικός για να βοηθήσω.
Υ.γ.σε επικοινωνία με διάφορες αντιπροσωπείες saab και κάνα δυο συνεργεία μόνο για saab κάποιοοι πρότειναν και είπαν ότι βγαίνουν και μπουζί εργοστασιακά και άλλοι όχι και μου έδωσαν τον αντίστοιχο κωδικό όπως προείπα σε Bosch θα αλλάξω όπως και να έχει μπουζί είτε εργοστασιακα είτε της Bosch
Jpk1983
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 02 Ιαν, 2022 21:34

Re: Ελλατωματικος πολλαπλασιαστής

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 31 Ιαν, 2022 23:56

Jpk1983 έγραψε:Έχω ένα saab 9-3 1.8 ατμόσφαιρικο με κινητήρα z18xe opel-gm.εγκατεστησα πριν 2000χλμ το brc seq32.το αμάξι έχει 133000χλμ.και στα 117χλμ άλλαξα τους πολλαπλασιαστές τρίτη φορά με ngk όχι γνήσιο πριν κάνω την τελική ρύθμιση στα περίπου 1000χλμ έκανε μια εδώ και μια εκεί κάτι κοψίματα διακοπές όπως θέλετε πείτε το εμένα μου έκαναν για ρεύμα το λέω στο συνεργείο μου που είναι και εγκατάστατης μου και λέει άσε να δούμε την τελική ρύθμιση μην πειράξεις κάτι.πηγα για τελική ρύθμιση και από ότι είδα και μου έδειξε στο λάπτοπ σε πολλά στάδια στροφων-φορτιων η γραμμή ψεκασμού -χαρτης ήταν και στα δύο καύσιμα ίδιες.οποτς μου λέει από μείγμα είσαι οκ.επεισης σε άλλο ποστ μου είπε κάποιος παιδί από εδώ μέσα ότι εάν ήταν θέμα μείγματος είτε πλούσιου είτε φτωχού θα έβγαζε κάτι σαν σφάλμα ο εγκεφαλος-διαγνωστικο εμένα δεν έβγαλε κάτι.οποτε προληπτικά πριν την τελική ρύθμιση άλλαξα και τα μπουζι τα οποία βέβαια είχαν διάκενο 1,1και τα κατέβασα διότι τα Bosch που έδειξε η saab και δεν έβρισκα είχαν διάκενο 0.9 έκανα τελική ρύθμιση όλα κομπλέ όπως προείπα και δούλευε καλά χθες έκανε ένα μικρό κόψιμο πάλι και λέω να αλλάξω προληπτικά και πολλαπλασιαστή με έναν της Hitachi που μου προτείνε η saab που έχει 5 χρόνια εγγύηση.το θέμα είναι ότι σαν κόστος δεν είναι μεγάλο απλά μην το αλλάξω τζάμπα.εαν το αφήσω κάνα 3αρι 4αρι χιλιάδες χλμ να δω τι παίζει και κάνει όπως και τώρα μια στο στο τόσο διακοπές λόγω πολλαπλασιαστή τι θέμα μπορεί να έχει το αμάξι? ευχαριστώ πολύ σας κούρασα λίγο αλλά ήθελα να είμαι αναλυτικός για να βοηθήσω.
Υ.γ.σε επικοινωνία με διάφορες αντιπροσωπείες saab και κάνα δυο συνεργεία μόνο για saab κάποιοοι πρότειναν και είπαν ότι βγαίνουν και μπουζί εργοστασιακά και άλλοι όχι και μου έδωσαν τον αντίστοιχο κωδικό όπως προείπα σε Bosch θα αλλάξω όπως και να έχει μπουζί είτε εργοστασιακα είτε της Bosch
Γενικά επειδή έχω Opel έχουν μια ευαισθησία στο πολλαπλασιαστή και παίρνουν τύπου κασέτα.
Το αμάξι πριν το υγραέριο πως δούλευε; Έχει μπει σε διαγνωστικό ;;
Έχεις παρατηρήσει συγκεκριμένα σε ποιες συνθήκες στο κάνει ;


Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ελλατωματικος πολλαπλασιαστής

Δημοσίευσηαπό Jpk1983 » Τρί 01 Φεβ, 2022 08:12

Γενικά στην βενζίνη δεν έκανε κάτι πριν την εγκατάσταση του υγραερίου όταν μετά την τρίτη κασσέτα πολλαπλασιαστων που άλλαξα ψαχθηκα γιατί μέσα σε 120000χλμ έχω αλλάξει 3 μέσω επίσημης αντιπροσωπείας έμαθα ότι το δικό μου έπαιρνε μπουζί με μόνη ακίδα και το παρέλαβα από τα σέρβις όλα του στην saab με τριπλή η τετραπλή ακιδα και είπα μήπως φταίει αυτό.μια φορά μόνο με μπουζί μονής ακίδας ίσως έκανε κάτι αντίστοιχο αλλά μπορεί να ήταν και ιδέα μου γενικά αυτά τα μοτερ έχουν ευπάθεια σε πολλαπλασιαστές και ρωτώντας οι ngk που έβαλα πάνω έχει τύχει και από καινούριοι να έχουν θέματα.λεω να ξεκινήσω με μπουζί είτε τα εργοστασιακά είτε μετά από επικοινωνία με κατόχους αντίστοιχων αυτοκινήτων με μπουζί για υγραερίο.επισης βρήκα ένα Hitachi πολλαπλασιαστή που δίνει 5 χρόνια εγγύηση αλλά και καλά μόνο εάν είναι βενζινοκίνητο στο υγραέριο όχι.πως μπορεί να αποδειχθεί ότι ένας πολλαπλασιαστων δουλεύει με υγραέριο;
Jpk1983
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 02 Ιαν, 2022 21:34

Re: Ελλατωματικος πολλαπλασιαστής

Δημοσίευσηαπό Jpk1983 » Τρί 01 Φεβ, 2022 09:30

[σε διαγνωστικο έχει μπει δεν βγαιυ κάποιος σφάλμα σε misfires επίσης σε επικοινωνία με επίσημη αντιπροσωπεία και με τα δύο συνεργεία που υπάρχουν Αττικής για saab οι απόψεις διίστανται οι μισοί λένε ότι το 18αρι στο επίσημο διαγνωστικό βγάζει το ο ς δουλεύει ο πολλαπλασιαστής και οι άλλοι ότι δεν δείχνει και θα πάμε ψαχνωντας
Jpk1983
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 02 Ιαν, 2022 21:34

Re: Ελλατωματικος πολλαπλασιαστής

Δημοσίευσηαπό Jpk1983 » Σάβ 19 Φεβ, 2022 13:22

Επανέρχομαι στο θέμα που είχα ανοίξει εάν ξέρει κάποιος να μου πει την γνώμη του επειδή λέω τέλος του μήνα να αλλάξω προληπτικά πολλαπλασιαστή οι διακοπές για τις οποίες αναφέρομαι είναι μια διακοπή και γίνεται πάντα μα πάντα σύμφωνα με το στροφόμετρο του αυτοκινήτου στις 1500σαλ.με ταχύτητες στο κιβώτιο 2-5 και άντε γαι την 5η και την 4η να πω δεν έχει ψωμί είναι χαμηλά οι στροφές με 2-3η ταχύτητα όμως δεν μου κολλάει στο πρόγραμμα ρύθμισης του brc οι κυματομορφές ας τις πούμε έτσι και ροών 2 maf και των δύο καύσιμων είναι η μία πάνω στην άλλη.και επίσης check σε διαγνωστικο βλαβών δεν ανάβει και δεν κρατάει κάποια βλάβη ο εγκατάστατης λέει είναι θέμα ρεύματος και κυρίως πολλαπλασιαστή.επειδη όσες φορές το βάλαμε στο κομπιούτερ δεν είδα κάποιο χάρτη ρύθμισης όπως πχ σε lovato για να βάλω η βγάλω μείγμα καυσίμου στις συγκεκριμένες στροφές το πρόγραμμα της brc έχει αντίστοιχο πίνακα με τους ψεκασμούς;εάν ήταν θέμα ρεύματος δεν θα έπρεπε να ακνει διακοπές και σε άλλο εύρος στροφών;άμα μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.
Jpk1983
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 02 Ιαν, 2022 21:34

Re: Ελλατωματικος πολλαπλασιαστής

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 20 Φεβ, 2022 17:26

Jpk1983 έγραψε:Επανέρχομαι στο θέμα που είχα ανοίξει εάν ξέρει κάποιος να μου πει την γνώμη του επειδή λέω τέλος του μήνα να αλλάξω προληπτικά πολλαπλασιαστή οι διακοπές για τις οποίες αναφέρομαι είναι μια διακοπή και γίνεται πάντα μα πάντα σύμφωνα με το στροφόμετρο του αυτοκινήτου στις 1500σαλ.με ταχύτητες στο κιβώτιο 2-5 και άντε γαι την 5η και την 4η να πω δεν έχει ψωμί είναι χαμηλά οι στροφές με 2-3η ταχύτητα όμως δεν μου κολλάει στο πρόγραμμα ρύθμισης του brc οι κυματομορφές ας τις πούμε έτσι και ροών 2 maf και των δύο καύσιμων είναι η μία πάνω στην άλλη.και επίσης check σε διαγνωστικο βλαβών δεν ανάβει και δεν κρατάει κάποια βλάβη ο εγκατάστατης λέει είναι θέμα ρεύματος και κυρίως πολλαπλασιαστή.επειδη όσες φορές το βάλαμε στο κομπιούτερ δεν είδα κάποιο χάρτη ρύθμισης όπως πχ σε lovato για να βάλω η βγάλω μείγμα καυσίμου στις συγκεκριμένες στροφές το πρόγραμμα της brc έχει αντίστοιχο πίνακα με τους ψεκασμούς;εάν ήταν θέμα ρεύματος δεν θα έπρεπε να ακνει διακοπές και σε άλλο εύρος στροφών;άμα μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.

Δοκίμασε σε ευθεία με μεγάλη σχέση να είσαι σταθερός και να δώσεις να επιταγχυνεις απότομα. Σε Mazda 6 είχα ίδιο θέμα και μόλις αλλάχτηκαν μπουζοκαλωδια διορθώθηκε .
Υπάρχει δυνατότητα να βρεις διαγνωστικό γνήσιο ; Δεν γνωρίζω σίγουρα , αλλά επειδή έχει κινητήρα opel μήπως κανείς δουλειά με το διαγνωστικό opcom . Το συγκεκριμένο έχει τεστ για τους πολλ/στες

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ελλατωματικος πολλαπλασιαστής

Δημοσίευσηαπό Jpk1983 » Δευτ 21 Φεβ, 2022 10:16

Καλημέρα εμένα δεν έχει μπουζοκαλωδια είναι κασσέτα και οι 4 μαζί οι πολλαπλασιαστές το δοκιμάζω δεν το κάνει και συνέχεια αλλά στάνταρ το κάνει με 1500-1600σαλ σε αυτό το φάσμα στροφών.θα αλλάξω προληπτικά έναν πολλαπλασιαστη.και βλέπουμε αν και εγώ πιστεύω ότι από την στιγμή που τα κάνει σε συγκεκριμένες στροφές είναι θέμα ρύθμισης.σε περίπτωση αλλαγής ρευμάτων που το ξανά παρουσιάσει από τα μηχανολογικά του Κιτ για ποια πράγματα θα ψάξω να αλλάξω που μπορεί να δημιουργούν κοψίματα μπει η πνεύμονας;
Jpk1983
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 02 Ιαν, 2022 21:34

Re: Ελλατωματικος πολλαπλασιαστής

Δημοσίευσηαπό Jpk1983 » Παρ 04 Μαρ, 2022 09:59

Καλημέρα επανέρχομαι στο θέμα έχουν αλλαχθεί πολλαπλασιαστές και μπουζί με τα μαμά μπουζί γενικά σε συνεχείς δοκιμές περίπου 250χλμ με χαμηλές στροφές και απότομο πάτημα του γκαζιού δεν έκανε κάτι σίγουρα από ότι είδα ακούει λίγο καλύτερα βέβαια πάλι σήμερα με τρίτη ταχύτητα και γύρω στις 1800σαλ έκανε ένα κόψιμο με έβαλε πάλι στην πρίζα το θέμα είναι ότι επειδή έχει μόνο 3 μήνες περασμένο το Κιτ και 7000χλμ θα το πάω τώρα στον εγκατάστατη να δει γιατί πιστεύω ότι κάποιο εξάρτημα από το Κιτ υγραέριου φταίει τι να του πω;μπεκ η πνεύμονας μπορεί να κάνει τις διακοπές;
Jpk1983
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 02 Ιαν, 2022 21:34


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες