Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καταναλωση /100χλμ με LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό rogerius » Δευτ 06 Φεβ, 2012 16:06

antonis8via έγραψε:εχθές έκανα νέο γέμισμα:

430 χλμ με 42 λίτρα, τιμή 0.884 δηλαδή μέση κατανάλωση λίγο κάτω απο 10 λίτρα.
το trip στο Νο2 (που είναι ο μέσος όρος) έλεγε πάντως 9.8 (μηδενισμένο και αυτό απο τη προηγούμενη φορά)!!!!
Αρα τελικά αυτά που γράφει ισχύουν με ελάχιστη απόκριση.
Πρέπει να παραδεχτώ ότι τα χλμ ήτανε και σε κίνηση, και σε εθνική, και με βαρυ πόδι και με ήρεμη οδήγηση, δηλαδή κοκταίλ καταστάσεων όπως και με 1 και με 4 ατομα και φορτίο στο πορτ μπαγκαζ.

Νομίζω ότι καίει ελαφρώς λιγότερο απο τη βενζίνη....και δεν είναι τελικά ιδέα μου :-?

mh se stenaxoriso...prospathisa na sou to po kai sthn prohgoumenh selida...
Apo to "trip" kais 15% parapano an exeis valei 4bar FPR anti tou mama .
Makari na kano lathos.
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό svg » Δευτ 06 Φεβ, 2012 16:20

10 λίτρα στα 100 km εθνικής και 12,5 λίτρα στην πόλη.
Ford Focus 1.6 (2008)
BRC sequent 24 (πλέον χωρίς Λαδιέρα)
10,000χλμ
svg
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Τρί 09 Αύγ, 2011 13:09

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Δευτ 06 Φεβ, 2012 16:56

αγαπητέ rogerious,

ευτυχώς κάνεις λάθος! :mrgreen:
ανέβηκε η πίεση στη μπεκιέρα, αλλα έπεσε ο χρόνος ψεκασμού...στο νέο πρόγρασμμα...αυτό δε το συνυπολόγισες!
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό manolis29 » Δευτ 06 Φεβ, 2012 17:40

καλησπερα σε ολο το forum ειμαι νεος κατοχος μιας κλουβας hyundai h1 2400cc το εκανα lpg η μονη διαδρομη που εκανα σαν βενζινη ηταν μεγαρα-πατρα και μου εβγαλε μια καταναλωση περιπου 11-12λτ/100χμ.(περιπου) τοποθετησα το lpg λοιπον εκανα δυο γεμισματα (χωρις να αδειασει) συνολο 360χλμ και εβαλα 70λιτρα. την πρωτη φορα ισως να ειχε αερα ισως,ισως..... ναι ξερω ειναι νωρις ακομα αλλα 20λτ/100χλμ.....??????
Μετα το δευτερο γεμισμα δεν εχει σβισει κανενα λαμπακι (ποτε δεν μου εχει σβησει) αλλα με ο δικτης της φιαλης ειναι στο 1/4 (φιαλη 73λτ) δηλαδη εκαψα περιπο 50λτ για 200χλμ? :((
θα βγαλω ακρη μετα την ρυθμιση η εκανα λαθος αγορα?? εχει κανεις αυτοκινητο σε αυτα τα κυβικα?
συγνωμη αν κουρασα λιγο....
manolis29
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ 23 Ιαν, 2012 18:08

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 06 Φεβ, 2012 17:52

Καλως ηλθες στην παρεα. Αν δεν αδειασεις ΤΕΛΕΙΩΣ (να σε γυρισει μονο του σε βενζινη) και ξαναγεμισεις μεχρι τερμα(και αυτο 2 με 3 φορες) δεν πρόκειται να βγαλεις άκρη. Πρεπει επισης να δεις αν γεμιζει η δεξαμενη τα σωστα λιτρα
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό dimitris7 » Δευτ 06 Φεβ, 2012 17:58

manolis29 έγραψε:καλησπερα σε ολο το forum ειμαι νεος κατοχος μιας κλουβας hyundai h1 2400cc το εκανα lpg η μονη διαδρομη που εκανα σαν βενζινη ηταν μεγαρα-πατρα και μου εβγαλε μια καταναλωση περιπου 11-12λτ/100χμ.(περιπου) τοποθετησα το lpg λοιπον εκανα δυο γεμισματα (χωρις να αδειασει) συνολο 360χλμ και εβαλα 70λιτρα. την πρωτη φορα ισως να ειχε αερα ισως,ισως..... ναι ξερω ειναι νωρις ακομα αλλα 20λτ/100χλμ.....??????
Μετα το δευτερο γεμισμα δεν εχει σβισει κανενα λαμπακι (ποτε δεν μου εχει σβησει) αλλα με ο δικτης της φιαλης ειναι στο 1/4 (φιαλη 73λτ) δηλαδη εκαψα περιπο 50λτ για 200χλμ? :((
θα βγαλω ακρη μετα την ρυθμιση η εκανα λαθος αγορα?? εχει κανεις αυτοκινητο σε αυτα τα κυβικα?
συγνωμη αν κουρασα λιγο....

πανω κατω στα ιδια κυβικα ειμαστε.εγω καιω 9-10λιτρα νορμαλ εκτος πολης και 11-12 εντος
porsche boxster 2.5 27000χλμ
dimitris7
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ 20 Οκτ, 2011 18:28

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Τρί 07 Φεβ, 2012 09:08

antonis8via έγραψε:αγαπητέ rogerious,

ευτυχώς κάνεις λάθος! :mrgreen:
ανέβηκε η πίεση στη μπεκιέρα, αλλα έπεσε ο χρόνος ψεκασμού σε ήρεμη οδήγηση...μέσα απο το πρόγρασμμα...αυτό δε το συνυπολόγισες!

Η παραπάνω ανάγκη σε καύσιμο προκύπτει μόνο στο σανίδωμα με φουλ πίεση,

τέλος πάντως το trip δείχνει αρκετά κοντά στην πραγματικότητα, έχω γνωστό που φοράει πρόγραμμα με τεράστια μπεκ και όμως το trip έχει ρυθμιστεί ώστε να δείχνει πάλι σωστά.

Ολα είναι θέμα σωστού προγραμματισμού, αν πας σε απείραχτο αμάξι και βάλεις fpr, ναι, τότε και σωστά δε θα δείχνει, και σωστά δε θα δουλεύει και θα καίει και παραπάνω.
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό rogerius » Τρί 07 Φεβ, 2012 09:38

To eipa epidi to trip computer diavazei tous palmous ton mpeck kai ypologizei thn katanalosh me mama synthykes (megethos mpeck, piesh mpekieras).
An opos les kai se pistevo, ta mpeck exoum meiomeno palmo, to ti deixnei sto trip computer lamvanei ypopsei avto to meiomeno palmo kai me vasei thn mama piesh mpekieras deixnei avto pou deixnei.
Opote, skeftika, an allakses piesh mpekieras, sthn uousia sto ti deixnei to trip computer, antistoixei perisoterh katanalosh kata SQRT(P2/P1)=riza tou 4/3=1.15
Tora AN o programmatistis (poios einai pes mou me PM) ypologise ena calibration factor kai to allakse ston algorythmo tou trip computer oste avto na deixnei sosta, tote eisai tyxeros kai mono ena BRAVO exo na po. Mexri tora den exo akousei na to kanei kapios giati synithos arketh taleporia einai na ftiaxtei prota to programma sosta. Den leo oti einai adynato, kai gi'avto thelo na ksero pios programmatistis to ekane.An einai kati evkolo, thelo kai ego gia to diko mou. Kai gi'avto synexizo thn kouventa.

Den eipa oti to amaksei den paei sosta me 4bar FPR, ef'oson programmatistike. Kala tha paei.Gia to trip computer elega oti deixnei ligotero kai se paraplanei, ektos ths periptoshs pou o programmatistis (spanio fenomeno) exei diorthosei kai ekei!
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Τρί 07 Φεβ, 2012 13:45

Δεν μετραν ολα τα συστηματα ετσι..αν και τα πιο πολλά μετραν ετσι.εγω εχω 1-2λιτρα παραπανω με lpg.. στην ιδια διαδρομη μολις το γυρισω βενζινη πεφτει..

Sent from my W6HD ICS using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό rogerius » Τρί 07 Φεβ, 2012 17:09

tsopirs έγραψε:Δεν μετραν ολα τα συστηματα ετσι..αν και τα πιο πολλά μετραν ετσι.εγω εχω 1-2λιτρα παραπανω με lpg.. στην ιδια διαδρομη μολις το γυρισω βενζινη πεφτει..

Sent from my W6HD ICS using Tapatalk

ego den leo oti ola ta systimata metrane etsi.Leo oti ta VAG metrane etsi.
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 19 επισκέπτες