Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καταναλωση /100χλμ με LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 23 Μαρ, 2016 03:23

Λοιπόν παίδες λύθηκε το μυστήριο με την κατανάλωση... Τελικά δεν έβγαζε περισσότερα χιλιόμετρα λόγω 100στάρας αν και το επηρεάζει στην απόδοση του στο δρόμο πολύ θετικά.

Αυτό που είχε γίνει ήταν ότι είχε μειωθεί η πίεση του πνεύμονα κατά ~180mbar με αποτέλεσμα να ψεκάζεται μικρότερη ποσότητα υγραερίου στους κυλίνδρους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βγάζει παραπάνω χιλιόμετρα από τη μία αλλά και δύο missfires δύο διαφορετικές μέρες στην ίδια ανηφόρα προς ορεινή Κορινθία. Εν τω μεταξύ το αυτοκίνητο στην οδήγηση στην ευθεία ήταν λες και είχε χάσει τη δύναμή του τελευταία. Πήγαμε από τον LPGAs κατευθείαν μετά το δεύτερο missfire στην ορεινή Κορινθία όπου το έβαλε στο διαγνωστικό και διόρθωσε την πίεση του πνεύμονα.

Περιττό να σας πω ότι το αυτοκίνητο ζωντάνεψε αφάνταστα μετά την διόρθωση της πίεσης του πνεύμονα λες και του βάλαμε performace chip... Το παρακολουθούμε και βλέπουμε πως θα πάει. Η αιτιολόγηση από τον Χρήστο ήταν ότι καμιά φορά μέχρι να πατηθούν και να στρώσουν οι μεβράνες του πνεύμονα παίρνει λίγο χρόνο. Το βλέπουμε πως θα πάει. Θέλω να πιστεύω ότι είναι αυτό και όχι κάτι άλλο. Πλέον η αυτονομία επανήλθε στα προηγούμενα επίπεδα της τάξης των 640-645χλμ ανά γέμισμα (46,5l). :)
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό tripas » Τετ 23 Μαρ, 2016 18:57

Καλοτάξιδο να το χαρεις.
Νομιζω ότι είναι κουσουρι της BRC διοτι και εμενα είχε πεσει λιγο η πιεση στην αρχη, δεν έδινε missfired φυσικα, μετα την πρώτη ρύθμιση δεν μου ξαναέπεσε η πίεση στον πνευμονα σχεδον 32.000km απο την τελευταια ρύθμιση.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 23 Μαρ, 2016 19:20

Ευχαριστώ tripas! Ίσως για να χρειάστηκε και το δικό σου ρύθμιση να είναι όντως θέμα του να στρώσουν οι μεμβράνες του πνεύμονα!! Μακάρι να ήταν μόνο αυτό. Θα φανεί στην πορεία! Η ανηφόρα που πέταξε τα misfires είναι πάρα πολύ ζόρικη και παρατεταμένη και τα misfires τα πέταξε και τις δύο φορές λίγο πριν βγάλει την ανηφόρα το αυτοκίνητο. Προς το παρόν πάει φανταστικά μετά τη ρύθμιση και είναι δυνατότερο από τη βενζίνη όπως όταν το είχαμε παραλάβει! :)

9000+χλμ πλέον μέσα σε ακριβώς 6 μήνες, από τις 26 Σεπτέμβρη που εγκαταστάθηκε το σύστημα και όλα καλά! Οικονομικά δε έχει σωθεί η φίλη μου που πηγαίνει ορεινή Κορινθία.
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό xristos2002 » Τετ 25 Μάιος, 2016 18:14

Καλησπέρα,
Οι καταναλώσεις που έχω μετρήσει είναι οι παρακάτω :

Σε ταξίδι με οικονομική οδήγηση : 8,57 λίτρα / 100 χλμ
Σε ταξίδι με οδήγηση ανάμεσα στα 140-160χλμ/ ώρα : 11 λίτρα / 100 χλμ
Σε οδήγηση μεικτή εντός και εκτός πόλης : 10,2 λίτρα / 100 χλμ
και σε άλλα 2 ταξίδια με νορμαλ οδήγηση : 9 λίτρα / 100 χλμ

Κατανάλωση βενζίνης δεν έχω ακριβής μέτρηση αλλά με 10 ευρώ βενζίνη έχω κάνει περίπου 2500 χιλιόμετρα και δεν έχει χρειαστεί να ξαναβάλω ακόμη.

Το αυτοκίνητο μου είναι αλφα ρομεο 156 1,6 με σύστημα της zavoli τελευταίας γενειάς και τα καινούργια μπεκ και OBD. Δεν έχω κάνει ακόμη την αλλαγή μπουζί που προβλέπεται από τον κατασκευαστή.

Πως σας φαίνονται οι μετρήσεις?
xristos2002
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 25 Μάιος, 2016 17:53

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό tedd » Τετ 25 Μάιος, 2016 23:04

Πριν με βενζίνη τι καταναλώσεις περιπου σε ανάλογα ταξίδια; Αν είσαι τώρα στο +15-20% είσαι μια χαρα . Και σε εμένα παρόμοιες περιπου καταναλώσεις βλέπω για το 1500αρι μου

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό xristos2002 » Πέμ 26 Μάιος, 2016 07:34

Πριν την τοποθέτηση έχω μετρήσεις κατανάλωσης μόνο από το οικονομόμετρο του αυτοκινήτου και όχι με γεμίσματα.
Για αυτό ρωτάω και όποιον έχει τον ίδιο κινητήρα να μας βοηθήσει. Συνήθως στο ταξίδι έγραφε 7,5 και στα καθημερινά μου 8,5 λίτρα/100.
Επίσης γνωρίζει κάποιος εάν το οικονομόμετρο όταν χρησιμοποιείς αέριο μετράει την πιθανή κατανάλωση με βενζίνη?
xristos2002
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 25 Μάιος, 2016 17:53

Re: Καλωσόρισμα νέων μελών...

Δημοσίευσηαπό georgioskchasiotis » Τετ 13 Ιούλ, 2016 23:19

georgioskchasiotis έγραψε:
Μπουζί Bosch FR8LDC 406 Replacement spark plugs Μπουζί.jpg
Καλησπέρα σας, καλώς σας βρήκα, το site έχει αρκετές πληροφορίες.

Εγώ είμαι στην φάση που από τότε που τόβαλα, Lovato Easy Fast ...απλά το απολαμβάνω, χωρίς κανένα πρόβλημα,
εκτός που 1-2 φορές δείχνει κόκκινο η τούρκικη δεξαμενή αερίου, αλλά με 2-3 απότομα στριψίματα ή με 2+3 σφυριές σταυρωτά, στην δεξαμενή, ξεκολλάει το φλοτέρ και ΟΚ !!
Επίσης για ενημέρωση, βάζω Μπουζί Bosch FR8LDC (με 2 ακίδες) όπως είχε απο την μάνα του και ρυθμίζω τα μπουζί,
απο 0,90mm που είναι το εργοστασιακό, στο 0,80mm λόγω αερίου.
Παραθέτω και έναν πίνακα εναλλακτικών μπουζί για Peugeot 406 που έφτιαξα μετά απο πολύ προσωπικό ψάξιμο.

Δεν έχει παρουσιάσει μέχρι τώρα, κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε θερμοκρασίες κλπ ακόμη και τα λάδια της μηχανής είναι πολύ πιό καθαρά!! :D
Μετανιώνω μόνο που δεν τόβαλα νωρίτερα, ....τόσα χρόνια χαμένα στούς νταβατζήδες !!! :oops:

Τόχω δηλώσει κανονικά ΚΤΕΟ+Μηχανολογικό πλήρωσα και τα 90€ για καινούργια άδεια κυκλοφορίας (που τα παίρνει πλέον η Περιφέρεια αυτά τα λεφτά), αλλά επειδή το μπουρδελιστάν, δεν έχει 0,05 ή 0,10€ για το πράσινο χαρτί της άδειας, μου έβαλαν μιά σφραγίδα !! :))
Ακούς εκεί 90€ για μιά σφραγίδα απο μελάνι, οι νταβατζήδες !!! :thumbdown:
Αϊ σιχτήρ πιά.... Τα θέλετε όλα νόμιμα αλλά μόνο απο τους πολίτες..... :mrgreen:

Υ.Γ.1 Μου κόστισε συνολικά 850€ στην Λάρισα με όλα=Εγκατάσταση+ΚΤΕΟ+Μηχανολογικό (σφραγίδα μόνο οι κλέφτες) !!
Αποσβέστηκε σε 8-8.500 ΚΜ
Υ.Γ.2 Εμαθα ότι αν πάς στο Μηχανολογικό, με πράσινη κάρτα ασφάλεια αυτοκινήτου για ταξίδι στο εξωτερικό, τότε αναγκαστικά (γιαυτούς) σου δίνουν καινούργια άδεια κυκλοφορίας (έχουν λίγα πράσινα χαρτιά και τα φυλλάνε με τα δόντια).
Υπόψιν ότι το παράβολο για έκδοση Νέας Αδειας, πάει υπέρ της Περιφέρειας και όχι υπέρ του Υπ.Συγκοινωνιών !!

Τελικά αυτό "1-2 φορές δείχνει κόκκινο η τούρκικη δεξαμενή αερίου" λύθηκε, αλλάζοντας εντός εγγύησης, το οργανάκι-μετρητής στην δεξαμενή. Εκτοτε κανένα πρόβλημα και χαίρομαι να ταξιδεύω με το 1/3 της τιμής βενζίνης !!
Πέρασαν κιόλας 2 πλήρη χρόνια.... σκέτη απόλαυση :x
Peugeot 406 1800cc (LFY engine) 16V του 2000 - Lovato Easy FAST SMART (+ λαδιέρα για σιγουριά)
Άβαταρ μέλους
georgioskchasiotis
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν, 2016 21:11

Re: Καλωσόρισμα νέων μελών...

Δημοσίευσηαπό anikologr » Πέμ 14 Ιούλ, 2016 14:53

georgioskchasiotis έγραψε:
georgioskchasiotis έγραψε:
Μπουζί Bosch FR8LDC 406 Replacement spark plugs Μπουζί.jpg
Καλησπέρα σας, καλώς σας βρήκα, το site έχει αρκετές πληροφορίες.

Εγώ είμαι στην φάση που από τότε που τόβαλα, Lovato Easy Fast ...απλά το απολαμβάνω, χωρίς κανένα πρόβλημα,
εκτός που 1-2 φορές δείχνει κόκκινο η τούρκικη δεξαμενή αερίου, αλλά με 2-3 απότομα στριψίματα ή με 2+3 σφυριές σταυρωτά, στην δεξαμενή, ξεκολλάει το φλοτέρ και ΟΚ !!
Επίσης για ενημέρωση, βάζω Μπουζί Bosch FR8LDC (με 2 ακίδες) όπως είχε απο την μάνα του και ρυθμίζω τα μπουζί,
απο 0,90mm που είναι το εργοστασιακό, στο 0,80mm λόγω αερίου.
Παραθέτω και έναν πίνακα εναλλακτικών μπουζί για Peugeot 406 που έφτιαξα μετά απο πολύ προσωπικό ψάξιμο.

Δεν έχει παρουσιάσει μέχρι τώρα, κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε θερμοκρασίες κλπ ακόμη και τα λάδια της μηχανής είναι πολύ πιό καθαρά!! :D
Μετανιώνω μόνο που δεν τόβαλα νωρίτερα, ....τόσα χρόνια χαμένα στούς νταβατζήδες !!! :oops:

Τόχω δηλώσει κανονικά ΚΤΕΟ+Μηχανολογικό πλήρωσα και τα 90€ για καινούργια άδεια κυκλοφορίας (που τα παίρνει πλέον η Περιφέρεια αυτά τα λεφτά), αλλά επειδή το μπουρδελιστάν, δεν έχει 0,05 ή 0,10€ για το πράσινο χαρτί της άδειας, μου έβαλαν μιά σφραγίδα !! :))
Ακούς εκεί 90€ για μιά σφραγίδα απο μελάνι, οι νταβατζήδες !!!
Αϊ σιχτήρ πιά.... Τα θέλετε όλα νόμιμα αλλά μόνο απο τους πολίτες..... :mrgreen:

Υ.Γ.1 Μου κόστισε συνολικά 850€ στην Λάρισα με όλα=Εγκατάσταση+ΚΤΕΟ+Μηχανολογικό (σφραγίδα μόνο οι κλέφτες) !!
Αποσβέστηκε σε 8-8.500 ΚΜ
Υ.Γ.2 Εμαθα ότι αν πάς στο Μηχανολογικό, με πράσινη κάρτα ασφάλεια αυτοκινήτου για ταξίδι στο εξωτερικό, τότε αναγκαστικά (γιαυτούς) σου δίνουν καινούργια άδεια κυκλοφορίας (έχουν λίγα πράσινα χαρτιά και τα φυλλάνε με τα δόντια).
Υπόψιν ότι το παράβολο για έκδοση Νέας Αδειας, πάει υπέρ της Περιφέρειας και όχι υπέρ του Υπ.Συγκοινωνιών !!

Τελικά αυτό "1-2 φορές δείχνει κόκκινο η τούρκικη δεξαμενή αερίου" λύθηκε, αλλάζοντας εντός εγγύησης, το οργανάκι-μετρητής στην δεξαμενή. Εκτοτε κανένα πρόβλημα και χαίρομαι να ταξιδεύω με το 1/3 της τιμής βενζίνης !!
Πέρασαν κιόλας 2 πλήρη χρόνια.... σκέτη απόλαυση :x

Καλά κόψε κάτι... Όχι και ένα τρίτο...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Καλωσόρισμα νέων μελών...

Δημοσίευσηαπό georgioskchasiotis » Παρ 15 Ιούλ, 2016 16:01

anikologr έγραψε:
georgioskchasiotis έγραψε:
georgioskchasiotis έγραψε:
Μπουζί Bosch FR8LDC 406 Replacement spark plugs Μπουζί.jpg
Καλησπέρα σας, καλώς σας βρήκα, το site έχει αρκετές πληροφορίες.

Εγώ είμαι στην φάση που από τότε που τόβαλα, Lovato Easy Fast ...απλά το απολαμβάνω, χωρίς κανένα πρόβλημα,
εκτός που 1-2 φορές δείχνει κόκκινο η τούρκικη δεξαμενή αερίου, αλλά με 2-3 απότομα στριψίματα ή με 2+3 σφυριές σταυρωτά, στην δεξαμενή, ξεκολλάει το φλοτέρ και ΟΚ !!
Επίσης για ενημέρωση, βάζω Μπουζί Bosch FR8LDC (με 2 ακίδες) όπως είχε απο την μάνα του και ρυθμίζω τα μπουζί,
απο 0,90mm που είναι το εργοστασιακό, στο 0,80mm λόγω αερίου.
Παραθέτω και έναν πίνακα εναλλακτικών μπουζί για Peugeot 406 που έφτιαξα μετά απο πολύ προσωπικό ψάξιμο.

Δεν έχει παρουσιάσει μέχρι τώρα, κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε θερμοκρασίες κλπ ακόμη και τα λάδια της μηχανής είναι πολύ πιό καθαρά!! :D
Μετανιώνω μόνο που δεν τόβαλα νωρίτερα, ....τόσα χρόνια χαμένα στούς νταβατζήδες !!! :oops:

Τόχω δηλώσει κανονικά ΚΤΕΟ+Μηχανολογικό πλήρωσα και τα 90€ για καινούργια άδεια κυκλοφορίας (που τα παίρνει πλέον η Περιφέρεια αυτά τα λεφτά), αλλά επειδή το μπουρδελιστάν, δεν έχει 0,05 ή 0,10€ για το πράσινο χαρτί της άδειας, μου έβαλαν μιά σφραγίδα !! :))
Ακούς εκεί 90€ για μιά σφραγίδα απο μελάνι, οι νταβατζήδες !!!
Αϊ σιχτήρ πιά.... Τα θέλετε όλα νόμιμα αλλά μόνο απο τους πολίτες..... :mrgreen:

Υ.Γ.1 Μου κόστισε συνολικά 850€ στην Λάρισα με όλα=Εγκατάσταση+ΚΤΕΟ+Μηχανολογικό (σφραγίδα μόνο οι κλέφτες) !!
Αποσβέστηκε σε 8-8.500 ΚΜ
Υ.Γ.2 Εμαθα ότι αν πάς στο Μηχανολογικό, με πράσινη κάρτα ασφάλεια αυτοκινήτου για ταξίδι στο εξωτερικό, τότε αναγκαστικά (γιαυτούς) σου δίνουν καινούργια άδεια κυκλοφορίας (έχουν λίγα πράσινα χαρτιά και τα φυλλάνε με τα δόντια).
Υπόψιν ότι το παράβολο για έκδοση Νέας Αδειας, πάει υπέρ της Περιφέρειας και όχι υπέρ του Υπ.Συγκοινωνιών !!

Τελικά αυτό "1-2 φορές δείχνει κόκκινο η τούρκικη δεξαμενή αερίου" λύθηκε, αλλάζοντας εντός εγγύησης, το οργανάκι-μετρητής στην δεξαμενή. Εκτοτε κανένα πρόβλημα και χαίρομαι να ταξιδεύω με το 1/3 της τιμής βενζίνης !!
Πέρασαν κιόλας 2 πλήρη χρόνια.... σκέτη απόλαυση :x

Καλά κόψε κάτι... Όχι και ένα τρίτο...


Γιατί να κόψω ρε φίλε;; με 1,40/L η βενζίνη και 0,55 το αέριο
Tι να κόψω;; την αλήθεια;;
Λοιπόν με ταχύτητες 90-100 στην εθνική, καίει ακριβώς 5,2 λίτρα αέριο
Eπομένως 5,2L * 0,55= 2,89 ευρώ ανά 100KM.... και με το a/c ανοιχτό (που καίει 0,5L/100KM)
Για σιγουρευτώ, το ξαναφουλάρισα αφού έκανα 52+52=104 ΚΜ και ξαναέκαψε ακριβώς το ίδιο !! :clap:
Τι να σκεφθώ, ότι μου χαρίζει αέριο η αντλία ή ότι δουλεύει τόσο καλά;; :crazy:
Εσύ τι λές..... :))
Peugeot 406 1800cc (LFY engine) 16V του 2000 - Lovato Easy FAST SMART (+ λαδιέρα για σιγουριά)
Άβαταρ μέλους
georgioskchasiotis
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν, 2016 21:11

Re: Καλωσόρισμα νέων μελών...

Δημοσίευσηαπό demek33 » Παρ 15 Ιούλ, 2016 16:27

Δηλαδή με βενζίνη ποσό έκαιγε; 4.5 λίτρα στα 100km? υβριδικό ηταν;
demek33
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Παρ 31 Ιούλ, 2015 11:02

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 41 επισκέπτες