Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καταναλωση /100χλμ με LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό grkjohny » Δευτ 18 Μάιος, 2015 10:46

Ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση γιατί διαβάζω πολλά και με έχουν μπερδέψει. Το θέμα βέβαια είναι ότι την προηγούμενη βδομάδα έβαλα υγραέριο και αρχίζω να παρατηρώ στην πράξη τι γίνεται με την κατανάλωση υγραερίου και βεντζίνης. Έβαλα ντεπόζιτο 40 λίτρων BRC Seq 24 σε Hyndai του 2009. Προηγουμένως με τη βεντζίνη είχα κατανάλωση 7.5 λίτρα/100 χιλιομετρα. Το ντεπόζιτο υγραερίου γέμισε με 30 ευρώ και μου είπαν ότι θα βγάλει περίπου 400 χιλιόμετρα. Μου είπαν ότι καλό θα ήταν η βεντζίνη να είναι μεταξύ 1/2 και 1/4. Όμως παρατηρώ ότι αρχίζει και κατεβαίνει σχετικά γρήγορα ο δείκτης της βεντζίνης. Κάπου διάβασα ότι ανα 4 -5 γεμίσματα υγραερίου θες 1 γέμισμα βεντζίνης. Το βρίσκω υπερβολικό αλλά όπως το βλέπω με το μάτι να κατεβαίνει ο δείκτης της βεντζίνης αρχίζω να το πιστεύω και αρχίζω να ανησυχώ για τον αν έκανα καλά να το γυρίσω σε υγραεριοκίνητο.
Μπορώ να κάνω κάτι ή έτσι έχουν τα πράγματα? Απλά να αναφέρω ότι το ντεπόζιτο βεντζίνης είναι 40 λίτρα όπως επίσης και το ντεπόζιτο του υγραερίου.
grkjohny
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ, 2015 14:57

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 18 Μάιος, 2015 11:12

Η κατανάλωση της βενζίνης εξαρτάται:

1) Από τον αριθμό των κρύων εκκινήσεων και τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Άλλο να κάνεις μια διαδρομή των 30χλμ (μια εκκίνηση) και άλλο 6 των 5 χλμ (6 εκκινήσεις). Στα κρύα του χειμώνα θέλει περισσότερο χρόνο να γυρίσει σε υγραέριο από ότι το καλοκαίρι άρα και μεγαλύτερη κατανάλωση βενζίνης (Το αυτοκίνητο ξεκινάει με βενζίνη και γυρίζει σε αέριο όταν τα νερά του ψυγείου πιάσουν μια ορισμένη θερμοκρασία πχ 40 βαθμοί)

2) Από το αν παράλληλα με το υγραέριο έχει ρυθμιστεί να ψεκάζει και βενζίνη για προστασία των βαλβίδων. Εξαρτάται από το ποσοστό και το φάσμα των στροφών που έχουν επιλεγεί από τις ρυθμίσεις. Άλλο να έχει ρυθμιστεί πχ 10% βενζίνη σε όλο το φάσμα των στροφών και άλλο αν πχ ξεπερνάς τις 4000.

Όπως βλέπεις δεν είναι κάτι στάνταρ για να πεις ένα γέμισμα στα πέντε. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Ακόμα και από τον οδηγό και το αυτοκίνητο. Εγώ πάντως 15 ευρώ το μήνα τα βάζω.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Δευτ 18 Μάιος, 2015 11:27

Όταν λες κατεβαίνει γρήγορα η βενζίνη, μήπως απλά κατεβαίνει ο δείκτης, λόγω ηλεκτρονικών επειδη νομίζει ότι καίει βενζίνη; ενώ στην πραγματικότητα έχεις πολύ περισσότερη; βάλε πέντε ευρώ βενζίνη και παρατήρησε πόσο θα σηκωθεί ο δείκτης.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό grkjohny » Δευτ 18 Μάιος, 2015 12:36

dimoskats έγραψε:Όταν λες κατεβαίνει γρήγορα η βενζίνη, μήπως απλά κατεβαίνει ο δείκτης, λόγω ηλεκτρονικών επειδη νομίζει ότι καίει βενζίνη; ενώ στην πραγματικότητα έχεις πολύ περισσότερη; βάλε πέντε ευρώ βενζίνη και παρατήρησε πόσο θα σηκωθεί ο δείκτης.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όταν πήγα το αμάξι για μετατροπή ο δείκτης είχε πλησιάσει παρα πολύ στο τέλος (μπορεί σε 15 χιλιόμετρα να άναβε λαμπάκι). Έβαλα 15 ευρω βεντζίνη και πήγε λίγο πιο κάτω από τη μέση. Έχω κάνει τώρα που γράφω κοντά στα 200 χιλιόμετρα και ο δείκτης της βεντζίνης έχει φτάσει σχεδόν το 1/4. Επίσης και το trip cruiser που σου γράφει πόσα χιλιόμετρα σου απομένουν κατεβαίνει σταθερά. Για παράδειγμα κάνω 10 πραγματικά χιλιόμετρα και μου κατεβαίνει περίπου 4 χιλιόμετρα.
Επίσης κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι μπορεί να σβήσει το ένα από τα τέσσερα led του υγραερίου, μετά από 5 λεπτά να ανάψει ξανά για 3 με 4 χιλιόμετρα και μετά να σβήσει οριστικά. Άρα στο περίπου βλέπω ότι το κάθε led κρατάει κάτι λιγότερο ή σχεδόν 100 χιλιόμετρα.
grkjohny
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ, 2015 14:57

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό astam » Δευτ 18 Μάιος, 2015 16:12

grkjohny έγραψε:Όταν πήγα το αμάξι για μετατροπή ο δείκτης είχε πλησιάσει παρα πολύ στο τέλος (μπορεί σε 15 χιλιόμετρα να άναβε λαμπάκι). Έβαλα 15 ευρω βεντζίνη και πήγε λίγο πιο κάτω από τη μέση. Έχω κάνει τώρα που γράφω κοντά στα 200 χιλιόμετρα και ο δείκτης της βεντζίνης έχει φτάσει σχεδόν το 1/4. Επίσης και το trip cruiser που σου γράφει πόσα χιλιόμετρα σου απομένουν κατεβαίνει σταθερά. Για παράδειγμα κάνω 10 πραγματικά χιλιόμετρα και μου κατεβαίνει περίπου 4 χιλιόμετρα.
Επίσης κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι μπορεί να σβήσει το ένα από τα τέσσερα led του υγραερίου, μετά από 5 λεπτά να ανάψει ξανά για 3 με 4 χιλιόμετρα και μετά να σβήσει οριστικά. Άρα στο περίπου βλέπω ότι το κάθε led κρατάει κάτι λιγότερο ή σχεδόν 100 χιλιόμετρα.


Όταν πήρες το αυτοκίνητο απο τον εγκαταστάτη δε σου εξήγησε αν το έχει ρυθμίσει να καίει παράλληλα και βενζίνη και σε τι ποσοστό? Καλό είναι να τον ρωτήσεις για να σου λύσει την απορία.
Όσον αφορά τον δείκτη του υγραερίου μπορεί να οφείλετε ίσως στο ότι μπορεί να παίζει το φλοτερ στη δεξαμενής υγραερίου και γι αυτο να σου ξαναναάψει για λίγο. Όσον αφορά την ένδειξη συνήθως δεν είναι και πολύ ακριβής π.χ. μπορεί τα πράσινα led να σου κρατάνε περίπου 100km και το κόκκινο να σου κρατήσει 150km.
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό yannisnm » Τρί 19 Μάιος, 2015 02:08

Μάλλον είναι εσφαλμένη ένδειξη των ηλεκτρονικών. Νομίζει ότι καίει βενζίνη. Υπάρχει κάποιο emulator που λύνει το πρόβλημα κάθε φορά που ξεκινάς κάνει reset στον δείκτη!
yannisnm
 
Δημοσιευσεις: 53
Εγγραφή: Δευτ 20 Οκτ, 2014 15:52

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό christoi » Τρί 19 Μάιος, 2015 08:34

Ακόμα είναι αρχή (αν κατάλαβα καλά) για να εξάγεις ασφαλή συμπεράσματα.
Για τα λεντάκια, είναι στο περίπου (σε μένα τα 4 πράσινα σύμβουν σχετικά σταδιακά στα πρώτα 350χμ και το κόκκινο κρατάει άλλα 350-400).
Ο μόνος τρόπος να μετρήσεις την κατανάλωση της βενζίνης, είναι να γεμίσεις τα ντεπόζιτα, να πάρεις χαρτί και μολύβι, να καταγράφεις διαδρομές και χιλιόμετρα και μόλις αδειάσει το υγραέριο, να ξαναγεμίζεις βενζίνη (αυστηρά μέχρι το σημείο που σταματάει η αντλία!!!).
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό mudkia » Παρ 04 Σεπ, 2015 16:57

Το τελευταίο διάστημα έχω μια διαφορά προς τα πάνω στην κατανάλωση περίπου 3 λίτρα τα 100 από 14,5 -15,5 /100 ανέβηκε στα 18+ /100 . :-s :?
Έχω βάλει από τρία διαφορετικά πρατήρια αλλά ή διαφορά προς τα πάνω παραμένει ... εννοείται πως αναφέρομαι πάνω κατω στον ίδιο τρόπο οδήγησης και στην ίδια διαδρομή έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να πεζει :?:
KIA sportage BRC στο αυτοματο και αλαδοτο
Άβαταρ μέλους
mudkia
 
Δημοσιευσεις: 185
Εγγραφή: Παρ 28 Φεβ, 2014 22:28

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 04 Σεπ, 2015 18:12

Στραβοξυπνησε :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Τα κλασικά. Μπουζι καλωδια φιλτρο αερα ποσοτητα λαδιου ή η ζεστη η ιδια....

ο Λ να αρχιζει να μας αφηνει....

Αληθεια τι φιλτρο αερα εχεις?
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό mudkia » Παρ 04 Σεπ, 2015 18:48

BMC ελεύθερο μέσα στο φιλτροκουτι
Τα μπουζια είναι καινούργια #-o
Ο Λ δεν θα μου έβγαζε λαμπάκι :-?
KIA sportage BRC στο αυτοματο και αλαδοτο
Άβαταρ μέλους
mudkia
 
Δημοσιευσεις: 185
Εγγραφή: Παρ 28 Φεβ, 2014 22:28

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες





cron