Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Περι αναρτήσεων

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 02 Ιούλ, 2016 14:55

gkazakias έγραψε:Nick χτυπησες το πιο άχρηστο αμορτισέρ της αγοράς για αυτό και δεν ειδες βελτίωση. Μακρυά απο bilstein b4 μαυρο. Δεν ξέρω γιατί ακόμη δεν τα έχουν βελτιώσει.
Αν εβαζες kyb μαυρο ή κάποιο Κόνι θα καταλαβαινες τι εννοώ.


Λες; Να σου πω είχα αυτήν την υποψία αλλά τρέχα γύρευε. Και υποτίθεται είναι αξιόπιστη μάρκα. Τι να πω, δεν ξέρω και παραπάνω, δεν είναι ότι ήταν άχρηστο απλά σε σχέση με τα μαμά ήταν λίγο χειρότερο σε όλα του.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό Alxnks » Σάβ 02 Ιούλ, 2016 15:02

Σε bilstein μόνο κίτρινα, από τα μαύρα μακριά κι αγαπημενοι!
Alxnks
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 16 Ιαν, 2015 12:58

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 02 Ιούλ, 2016 15:08

Δεν είναι κακή μάρκα η bilstein , στη κίτρινη σειρα ας πούμε αγγιζει την τελειοτητα και δύσκολα την πλησιάζει κάποια αλλη εταιρία. Απλα το μαυρο της ειναι απαράδεκτο.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό Alxnks » Σάβ 02 Ιούλ, 2016 15:55

Δεν είπα κάτι διαφορετικό νομίζω :D
Alxnks
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 16 Ιαν, 2015 12:58

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Σάβ 02 Ιούλ, 2016 16:28

επειδη θελω να τα αλλαξω κι εγω
σκεφτομαι μαλλον για KYB Excel G.
τωρα εχω τα koni sport ( τα κιτρινα) αλλα κοπαναει παρα πολυ το αμαξι επειδη ειναι και χαμηλωμενο.
τι λετε?
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό NickSt » Σάβ 02 Ιούλ, 2016 16:33

gkazakias έγραψε:Δεν είναι κακή μάρκα η bilstein , στη κίτρινη σειρα ας πούμε αγγιζει την τελειοτητα και δύσκολα την πλησιάζει κάποια αλλη εταιρία. Απλα το μαυρο της ειναι απαράδεκτο.


Μαύρα Bilstein.., made in ..Ασπρόπυργος , yes or not ?????? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :D :D

Έχω Fiat Stilo 1,6.., τα "μαμά" με μια λέξη , χάλια.
Αλλάχτηκαν με Bilstein μαύρα , σχεδόν μια απο τα ίδια !!!!

Μετά απο 30000 χλμ αλλάχτηκαν με Monroe Reflex , μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο !!

Πάντως , να ληφθεί υπ' οψιν ότι μιλάμε για συγκεκριμένο αυτκίνητο και όχι γενικά..
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό referravag » Σάβ 02 Ιούλ, 2016 22:12

nickL έγραψε:Να σου πω αν θες τη γνώμη μου. Εγώ όταν άλλαξα, δεν πήγα σε γνήσια διότι με διαβεβαίωναν αρκετοί (μάστορες) πως στην ίδια κατηγορία με τα γνήσια (δλδ όχι να βάλεις κάτι τελείως διαφορετικό πχ σπορτ) πάνω κάτω όλες οι γνωστές μάρκες θα ήταν λίγο καλύτερα σε όλα τα χαρακτηριστικά. Τελικά προχώρησα σε bilstein (μαύρο). Το μετάνοιωσα σχετικά σύντομα καθώς δεν ήταν καλύτερα, ίσα ίσα έχασα σε άνεση και έχασα αυτήν την ακρίβεια που είχα με τα γνήσια. Και η διαφορά με τα γνήσια ήταν στα 20-30 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Τώρα θα μου πει κάποιος εύλογα, μα τα εργοστάσια δεν βγάζουν αμορτισέρ κλπ, και όλα ίδια είναι κλπ και η Peugeot βάζει μία σφραγίδα και τα βαφτίζει γνήσια κλπ. Βέβαια όταν βγάλαμε τα μαμά για να μπουν τα καινούργια δεν φαινόταν να ήταν κάποιας γνωστής aftersales μάρκας. Το αποτέλεσμα πάντως αυτό ήταν για μένα. Μακάρι να είχα βάλει τα γνήσια.

Επίσης, για μένα αν κάποιος είναι ικανοποιημένος και νοιώθει καλά με τα δικά του αμορτισέρ, απ τη στιγμή που δεν θέλει να βελτιώσει κάτι γιατί να μη βάλει τα γνήσια; Εγώ πάντως με τα bilstein, δεν είδα τίποτα καλύτερο. (Βέβαια έβαλα το μαύρο αν θυμάμαι καλά, το αντίστοιχο δλδ με το μαμά, δεν πήγα σε κάτι διαφορετικό).

Γνώμη μου (πάντα), χτύπα γνήσια αμορτισέρ + Michelin λάστιχα και καθάρισες.


Νίκο αμορτισέρ θα δω... Από αυτά που διαβάζω και στο φόρουμ της Peugeot έχω αποκλείσει σίγουρα Koni + Bilstein... Είμαι ανάμεσα στα Kayaba και στα γνήσια αλλά δεν ξέρω ακόμη... Έχω λίγο καιρό μέχρι το φθινόπωρο να το ψάξω αλλά για κάποιον λόγο κλείνω προς τα Kayaba τα οποία στο TecDoc γράφουν "για δρόμους κακής ποιότητας"

Λάστιχα έχει τα Michelin Energy αλλά δεν πρόκειται να ξαναμπούν Michelin... Θα μπουν τα εκπληκτικά Goodyear Efficient Grip Performance που είναι έτη φωτός μπροστά σε κάθε τομέα (άνεση, κρατήματα σε στεγνό/βρεγμένο, φρενάρισμα(βλέπε τεχνολογία Active Breaking) και κατανάλωση.) Έχει μείνει πίσω η Michelin σε εξέλιξη με τα Energy/Energy +. Έχω δύο χρόνια που παρακολουθώ φόρουμς και ξένα reviews και η πιο ολοκληρωμένη επιλογή είναι το Efficient Grip Performance. Τα έχουμε στο C4 εδώ και σχεδόν ένα χρόνο. Και αυτό είχε Michelin προηγουμένως... Κλάσεις ανώτερο το Goodyear.

@NickSt ενδιαφέρον. θα κοιτάξω να δω τι βγάζει και η Monroe.

Kayaba & Sachs βγάζουν ένα μοντέλο για το δικό μας πάντως. Δεν έχουμε επιλογές δηλ για κόκκινα, μαύρα, θαλασσιά κλπ... Το ίδιο φαντάζομαι θα συμβαίνει και με τις υπόλοιπες εταιρείες.

Και μια ακόμη ερώτηση επειδή δεν έχω ξανά ασχοληθεί/ψάξει για αμορτισέρ. Πρέπει να αλλαχτούν και τα ελατήρια ή δεν είναι απαραίτητο;
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό referravag » Δευτ 04 Ιούλ, 2016 17:20

NickSt έγραψε:
gkazakias έγραψε:Δεν είναι κακή μάρκα η bilstein , στη κίτρινη σειρα ας πούμε αγγιζει την τελειοτητα και δύσκολα την πλησιάζει κάποια αλλη εταιρία. Απλα το μαυρο της ειναι απαράδεκτο.


Μαύρα Bilstein.., made in ..Ασπρόπυργος , yes or not ?????? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :D :D

Έχω Fiat Stilo 1,6.., τα "μαμά" με μια λέξη , χάλια.
Αλλάχτηκαν με Bilstein μαύρα , σχεδόν μια απο τα ίδια !!!!

Μετά απο 30000 χλμ αλλάχτηκαν με Monroe Reflex , μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο !!

Πάντως , να ληφθεί υπ' οψιν ότι μιλάμε για συγκεκριμένο αυτκίνητο και όχι γενικά..


Η Monroe απ' ότι βλέπω βγάζει 2 εκδοχές για το δικό μας. Τα Reflex και τα Original. Φαντάζομαι τα Reflex κάτι καλύτερο θα έχουν από τα Original αλλά δεν το έχω ψάξει περισσότερο...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό anikologr » Δευτ 04 Ιούλ, 2016 22:48

referravag έγραψε:
NickSt έγραψε:
gkazakias έγραψε:Δεν είναι κακή μάρκα η bilstein , στη κίτρινη σειρα ας πούμε αγγιζει την τελειοτητα και δύσκολα την πλησιάζει κάποια αλλη εταιρία. Απλα το μαυρο της ειναι απαράδεκτο.


Μαύρα Bilstein.., made in ..Ασπρόπυργος , yes or not ?????? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :D :D :D

Έχω Fiat Stilo 1,6.., τα "μαμά" με μια λέξη , χάλια.
Αλλάχτηκαν με Bilstein μαύρα , σχεδόν μια απο τα ίδια !!!!

Μετά απο 30000 χλμ αλλάχτηκαν με Monroe Reflex , μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο !!

Πάντως , να ληφθεί υπ' οψιν ότι μιλάμε για συγκεκριμένο αυτκίνητο και όχι γενικά..


Η Monroe απ' ότι βλέπω βγάζει 2 εκδοχές για το δικό μας. Τα Reflex και τα Original. Φαντάζομαι τα Reflex κάτι καλύτερο θα έχουν από τα Original αλλά δεν το έχω ψάξει περισσότερο...

Υποτίθεται πως είναι μαλακά και στις στροφές σκληραίνουν...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Περι αναρτήσεων

Δημοσίευσηαπό nickL » Τρί 05 Ιούλ, 2016 09:52

referravag έγραψε:Λάστιχα έχει τα Michelin Energy αλλά δεν πρόκειται να ξαναμπούν Michelin... Θα μπουν τα εκπληκτικά Goodyear Efficient Grip Performance που είναι έτη φωτός μπροστά σε κάθε τομέα (άνεση, κρατήματα σε στεγνό/βρεγμένο, φρενάρισμα(βλέπε τεχνολογία Active Breaking) και κατανάλωση.) Έχει μείνει πίσω η Michelin σε εξέλιξη με τα Energy/Energy +. Έχω δύο χρόνια που παρακολουθώ φόρουμς και ξένα reviews και η πιο ολοκληρωμένη επιλογή είναι το Efficient Grip Performance. Τα έχουμε στο C4 εδώ και σχεδόν ένα χρόνο. Και αυτό είχε Michelin προηγουμένως... Κλάσεις ανώτερο το Goodyear.


Για τα λάστιχα που λες και πάλι δεν ξέρω. Αφού τα δοκίμασες και σε κάλυψαν πάω πάσο. Η δική μου εμπειρία πάντως είναι ότι κι εγώ τα ίδια έλεγα για τα Michelin και πήγαμε με ένα φίλο για λάστιχα, εγώ έβαλα τα streetrepsonse2 και ο φίλος μου τα efficientgrip. Εγώ ακόμα τα κλαίω και εκείνος το ίδιο αλλά λίγο λιγότερο (γιατί για τον πρώτο χρόνο ήταν οκ, αλλά μετά τον ένα χρόνο σκέφτεται να τα δώσει να ξαναγυρίσει σε Michelin).
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 122 επισκέπτες