Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Με OBD ή είναι μούφα;

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό ilektronikos » Κυρ 19 Ιαν, 2014 01:17

Μια φισα εχει πανω και ειναι σχετικα μικρο σαν σφινα.
ilektronikos
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν, 2013 19:22

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Κυρ 19 Ιαν, 2014 01:27

ilektronikos έγραψε:Και κατι αλλο παραξενο. Στο ρελαντι τη μια δειχνει φτωχο και την αλλη πλουσιο το short trim. Πολυ παραξενα ολα.

Το short trim έτσι λειτουργεί σωστά, περιφέρεται γύρω από το 0% και πάει μια θετικό μια αρνητικό ως αντίδραση στις τιμές του λ.
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό ilektronikos » Κυρ 19 Ιαν, 2014 01:51

οχι οχι δεν καταλαβες. ισως φταει η διατυπωση μου. οδηγαω και σταματαω σε φαναρι με νεκρα και δειχνει σταθερα -8%. οδηγαω παλι και σταματαω στο επομενο φαναρι και δειχνει σταθερα +10%. Δεν δειχνει μονιμα πλουσιο η μονιμα φτωχο μειγμα στο ρελαντι(σε συγκεκριμενο φορτιο και στροφες,ιδιες καθε φορα).Ενω αν κανεις το ιδιο με βενζινη κανει διορθωση και παει πολυ κοντα στο μηδεν.
Ελπιζω τωρα να εγινα κατανοητος.
ilektronikos
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν, 2013 19:22

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 19 Ιαν, 2014 02:00

Εχει μια επιλογη στο μενου OBD stop adaptivity on idle .. Tσεκαρέ την και θα σαι οκ

Πιεση μην πειράξεις στο 1.2 ειναι καλα παίξε με τον χάρτη ας εινσι σχετικά μικρός 90-120 με τα μπεκ να ναι λίγο μεγαλύτερα !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό ilektronikos » Κυρ 19 Ιαν, 2014 02:30

θα ψαξω να το βρω αυτο που λες γιατι δεν το εχω συναντησει πουθενα στα μενου. ο χαρτης ο αυτοματος βγαινει πολυ μικρος 80-110 αλλα σε ολες τις στροφες και τα φορτια ειναι πολυ φτωχο το μειγμα πανω απο +15% εως κατι +45% εοδα με το αυτοματο και τρομαξα και τον εκανα πλουσιο. τωρα τον εχω απο 110-133 και στις μεσαιες γυρω στο 127 αλλιως τα trims ειναι πααααρα πολυ φτωχα. απλα μου κανει εντυπωση που βαζω το cruise control και κλειδωνω στροφες σε ευθεια και δεν μηδενιζει το short trim. δεν θα επρεπε να μηδενιζει εφοσον ειναι obd? εμενα μενει κολλημενο σε θετικες τιμες και μονο σε φορτιο πανω απο 7-8ms η σε αποτομο πατημα γινεται πλουσιο. επισης οταν ψεκαζει μαζι και βενζινη παει σχεδον μηδεν. Δεν εναι παραξενο?
ilektronikos
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν, 2013 19:22

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 19 Ιαν, 2014 03:33

ilektronikos έγραψε:θα ψαξω να το βρω αυτο που λες γιατι δεν το εχω συναντησει πουθενα στα μενου. ο χαρτης ο αυτοματος βγαινει πολυ μικρος 80-110 αλλα σε ολες τις στροφες και τα φορτια ειναι πολυ φτωχο το μειγμα πανω απο +15% εως κατι +45% εοδα με το αυτοματο και τρομαξα και τον εκανα πλουσιο. τωρα τον εχω απο 110-133 και στις μεσαιες γυρω στο 127 αλλιως τα trims ειναι πααααρα πολυ φτωχα. απλα μου κανει εντυπωση που βαζω το cruise control και κλειδωνω στροφες σε ευθεια και δεν μηδενιζει το short trim. δεν θα επρεπε να μηδενιζει εφοσον ειναι obd? εμενα μενει κολλημενο σε θετικες τιμες και μονο σε φορτιο πανω απο 7-8ms η σε αποτομο πατημα γινεται πλουσιο. επισης οταν ψεκαζει μαζι και βενζινη παει σχεδον μηδεν. Δεν εναι παραξενο?



Ίσως να μην υπαρχει αν δεν εχει ο εγκαταστατης τις κρυφές λειτουργίες .. Εάν τα τρίμ σου πανε πανω απο το 25 % ...δεν κανει να εχεις το adaptivity ενεργό .. Δεν υποστηρίζει το πρωτόκολλο .. Τι αμαξι ειναι ; Το προφίλ των μπεκ ειναι ΚΕΙΗΙΝ ; Πιος ειναι ο εγκαταστατης σου ;

Γυρνά το βενζινη και παρακολούθησε για τρίμ για 20-30 km μετα φτιαξετο .. Ιδιο ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό ilektronikos » Κυρ 19 Ιαν, 2014 10:51

Φιλε QGas για ευνοητους λογους δε θελω να αναφερω τον εγκαταστατη διοτι μπορει να εχω προβληματα μετα μαζι του. Ξερεις πως μαθαινονται αυτα...
Το αμαξι ειναι Honda Civic μοντελο 2009 100ΗΡ.

Πανω απο 25% πηγαινε με το autocalibration. Εγω ρυθμισα τον χαρτη και τον εκανα πλουσιο και τωρα δεν παει πανω απο 9-12% το short trim και το Long trim oταν κινουμαι εντος πολης ειναι αρνητικο απο -0,8 εως -4. Οταν ομως παω ταξιδια με ταχυτητες 100-120 το Long trim παιρνει θετικες τιμες μεχρι 5%. Αν κανω ομως πιο πλουσιο τον χαρτη σε αυτες τις στροφες και το φορτιο τοτε το αμαξι μπουκωνει,δεν εχει ευστροφια ουτε με την 5η αλλα ουτε και με τις 3η και 4η σε αυτα τα φορτια και τις στροφες.

Ποια εκδοση του software εχει ξεκλειδωτες τις κρυφες ρυθμισεις? Μπορω εγω να τις ενεργοποιησω με καποιο τροπο?
ilektronikos
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν, 2013 19:22

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό NickSt » Κυρ 19 Ιαν, 2014 11:23

ECOKINISI έγραψε:.


Εάν εχεις το adaptivity ενεργό διορθώνει πάντα μέσα στα όρια του χάρτη . Τωρα για να υπόλοιπα δεν θα σχολιάσω καλο θα ηταν να πάτε στον εγκαταστατη σας ..,


Και γιατι θελεις να το διορθώνεις μονο σου ; Τέλος προσοχη με τα κινεζικά σκανερ καίνε γις πλάκα τους εγκεφσλους κσι του υγραεριου και του αυτοκινήτου ..

Και μετά συζητάμε γιατί να μην κλειδώνουν οι εγκέφαλοι.



Θα απαντήσω εγώ γιατί δεν πρέπει να κλειδώνουν οι εγκέφαλοι .
Δεν πρέπει να κλειδώνει γιατί είναι δικός μου , εγώ τον πλήρωσα και άμα θέλω να τον κάνω "κιμά" είναι δικαίωμα μου .
Το δικό σου δικαίωμα είναι να προστατέψεις την εργασία σου ΣΦΡΑΓΙΖΟΝΤΑΣ την φύσα επικοινωνίας του εγκεφάλου !!!!...όποιος παραβιάσει το σφράγισμα , αυτόματα εσύ ΔΕΝ φέρεις καμία ευθύνη για οτιδήποτε προκύψει , σωστά ?????...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 19 Ιαν, 2014 13:17

ilektronikos έγραψε:Φιλε QGas για ευνοητους λογους δε θελω να αναφερω τον εγκαταστατη διοτι μπορει να εχω προβληματα μετα μαζι του. Ξερεις πως μαθαινονται αυτα...
Το αμαξι ειναι Honda Civic μοντελο 2009 100ΗΡ.

Πανω απο 25% πηγαινε με το autocalibration. Εγω ρυθμισα τον χαρτη και τον εκανα πλουσιο και τωρα δεν παει πανω απο 9-12% το short trim και το Long trim oταν κινουμαι εντος πολης ειναι αρνητικο απο -0,8 εως -4. Οταν ομως παω ταξιδια με ταχυτητες 100-120 το Long trim παιρνει θετικες τιμες μεχρι 5%. Αν κανω ομως πιο πλουσιο τον χαρτη σε αυτες τις στροφες και το φορτιο τοτε το αμαξι μπουκωνει,δεν εχει ευστροφια ουτε με την 5η αλλα ουτε και με τις 3η και 4η σε αυτα τα φορτια και τις στροφες.

Ποια εκδοση του software εχει ξεκλειδωτες τις κρυφες ρυθμισεις? Μπορω εγω να τις ενεργοποιησω με καποιο τροπο?


Δεν υπαρχει έκδοση ξεκλειδωτη μονο με το ειδικό κλειδί του εγκαταστάτη . Αν τα τρίμ σου στο τσξιδι δεν ξεπερνούν το 25 % τότε είσαι καλά η διακοπή διόρθωσης στο ρελαντι και θα είσαι κομπλέ .. Για να δεις αν ειναι φτωχο η πλουσιο ψηλα γύρνα βενζινη και δες το καποια αμάξια δουλεουν φτωχα εκει πανω ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Δευτ 20 Ιαν, 2014 09:23

ilektronikos έγραψε:Φιλε QGas θα βγαλω το scanner και θα δω τα trims απο το προγραμμα του υγραεριου. Πιστευω ετσι να δειχνει σωστα και να κανει διορθωσεις...

Τωρα φιλε Ecoknisi το γιατι θελω να ρυθμισω μονος μου το υγραεριο ειναι ενα θεμα το οποιο πολυ θα ηθελαν να το κανουν μονοι τους, για να προστατεψουν το αυτοκινητο τους απο τους ασχετους εγκαταστατες που κυκλοφορουν εκει εξω,αλλα δεν εχουν ουτε τις γνωσεις ουτε τα σχετικα καλωδια για να συνδεθουν στον εγκεφαλο υγραεριου.
Γιαυτο τον λογο θελω κι εγω να κανω μονος ρυθμισεις. Πηγα για τυπικο ελεγχο στον εγκαταστατη και βρηκε λεει το μειγμα λιγο φτωχο και εκανε μια βολτα για να το κανει πιο πλουσιο. Εγω ομως παλι το Slow trim το βλεπω θετικο. Και σε ρωταω,εσενα δε θα εμπαιναν ψιλοι στα αυτια σου?

Εβαλες συστημα με OBD για να κανει αυτοματα διορθωσεις μιγματος και να προστατεψεις οσο το δυνατον περισσοτερο τον ευαισθητο ιαπωνικο κινητηρα σου και τελικα βλεπεις οτι δεν κανει διορθωσεις γιατι αν εκανε το slow trim θα ηταν πολυ κοντα στο μηδεν. Εσυ τι θα εκανες? Δεν θα προσπαθουσες να ασχοληθεις και λιγο μονος σου να δεις τι μουφες σου εχουν πουλησει? Και αν μπορεις να τις διορθωσεις? Ειναι τοσο υπερβολικο δηλαδη? Σιγουρα δεν εχω τις γνωσεις ενος εγκαταστατη αλλα ψαχνομαι και ισως γνωριζω αρκετα περισσοτερα απο πολλους εγκαταστατες εκει εξω...Ξερεις απο αυτους που πριν ηταν ξυλουργοι και οικοδομοι...



Αν ρωτάς εμένα Προσωπικά, θα πήγαινα εξ αρχής σε έναν νόμιμο εγκαταστατη και θα έβαζα ενα σύστημα μιας γνωστής εταιρίας και όχι ένα mix grill σύστημα. Αν τώρα για τον οποιαδήποτε λόγο η εγκατάσταση δεν πήγαινε καλά ( και ειλικρινά σου μιλάω εχει υπάρξει αμαξι που δεν μπορούσα να το φτιάξω στο μαγαζί μου) θα το πήγαινα σε ενα άλλο συνεργείο που ίσως να μπορούσε να με βοηθήσει. Α και για το αυτοκίνητο που σου λεω , πηγα σε εναν αλλο εγκαταστατη και παρέα βγάλαμε άκρη γιατι καμιά φορά το μυαλό κολλάει και στα ποιο απλά πράγματα. Δεν θα πείραζα πράγματα που δεν ξέρω, και αυτός ο άτιμος ο χάρτης με αυτά τα νούμερα κατι ειναι, Εσυ από την άλλη από ότι έχω καταλάβει, δεν εμφάνιζε κατι το αυτοκίνητο σου, άλλα πήρες απο μονος σου ενα scanner, ενα καλώδιο και άρχισες τα πειράματα πάνω στο αμάξι σου. Δεν λέω δικό σου ειναι το αμάξι και του κάνεις οτι θέλεις αλλά αν κατι συμβεί ποιος θα φταίει??? Μήπως θα φταίει το Υγραέριο ή ο άσχετος εγκαταστατης? Γιατί σίγουρα εσύ δεν θα φταις. Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω κατι με όποιον πειράζει το αμάξι του, δικό του ειναι και ας του κάνει οτι θελει, αλλα σαν επαγγελματιας εχουν δει πολλά τα μάτια μου και έχω τρομάξει και δεν μπορώ να ακούω πως για ολα φταίει το υγραέριο.
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 57 επισκέπτες