Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG και λιπανση βαλβιδων

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό erimitis » Πέμ 14 Απρ, 2011 18:29

Opel Astra Συμφωνο μαζι σου αλλα ποσοι ξερουν να κανουν σωστοι ρυθμιση?μηπως εχουν ενα προγραμμα που το μονο που κανει ειναι να περνα την χαρτογραφηση της βενζινης στο αεριο και με καποιες τροποποιησεις να σου λενε εισαι ενταξει?
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό hyperakos » Πέμ 14 Απρ, 2011 20:06

Καλησπερα αγαπητοι φιλοι και απο μενα...(νεοουδι-gkaou) :lol:

Σημερα μιλησα με εγκαταστατη στην Πατρα που ειναι κατοχος βενζιναδικου (του μοναδικου νομιζω με lpg στην Πατρα)
οι γνωστες φυσικα καταλαβαινουν

Ηταν απολυτος στο οτι δεν χρειαζεται λαδιερα και οτι ειναι θεμα σωστης ρυθμισεις

Οι βαλβιδες ειναι σχεδιασμενες για αμολυβδη βενζινη που δεν περιεχουν κανενα στοιχειο λιπανσης

ειπε οτι το συστατικο που μπαινει μεσα στις λαδιερες ειναι.....να δεις πως το'πε.... :roll:

α ναι W-10---ή--W-15 (καποιος με τεχνικες γνωσεις ας μας δωσει τα φωτα του)

Δηλωνω ξεκαθαρα οτι οι γνωσεις μου ειναι απο μηδαμινες ως απειροελαχιστες αν και παλιος στο lpg (lancia beta coupe 2000 '82)
1ης γενιας να υποθεσω την εποχη εκεινη...πανε χρονια...

Τωρα θελω να βαλω ενα συστημα σε ενα Nissan almera 1800 του 2003

Να αναφερω επισης οτι ο εγκαταστατης ειναι κατα της 5ης γενιας και υπερ της 4ης (θα ηθελα και καποιες γνωμες πανω σ'αυτο)

Ζητω συγνωμη αν εχω βγει off topic #:-s

Ειμαι ανοικτος για προτασεις-συμβουλες για καλους εγκαταστατες στην Πατρα,φυσικα με PM
Ετοιμο το εργαλειο!!!!
Nissan almera 1800 techna συστημα bigas χωρις λαδιερα προς απο geartech
km so far 9.000
hyperakos
 
Δημοσιευσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ 31 Μαρ, 2011 19:08

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 14 Απρ, 2011 23:35

erimitis έγραψε:Opel Astra Συμφωνο μαζι σου αλλα ποσοι ξερουν να κανουν σωστοι ρυθμιση?μηπως εχουν ενα προγραμμα που το μονο που κανει ειναι να περνα την χαρτογραφηση της βενζινης στο αεριο και με καποιες τροποποιησεις να σου λενε εισαι ενταξει?


Αν το συστημα που θα βαλεις κανει μονο αυτο την πατησες... Πρεπει να διαβαζει τις τιμες του κινητηρα, δηλ τους λ, θερμοκρασιες,πιέσεις κλτ
Και αυτο, αν δεν θες να παρεις βαλβιδες και τα συναφή, στο χερι...

ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό erimitis » Παρ 15 Απρ, 2011 18:10

Αγαπητε Αστρα Εχω τοποθετησει οπως προειπα ΒRC 4ης γενιας χωρις να ξερω τι ρυθμιση εχουνε κανει στον κινητηρα.εαν γνωριζεις κατι παραπανω διαφωτισε μας γιατι ηδη εχουμε παρει τισ βαλβιδες στο χερι μια φορα και δεν μας παιρνει για αλλο
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 15 Απρ, 2011 18:25

erimitis έγραψε: γιατι ηδη εχουμε παρει τισ βαλβιδες στο χερι μια φορα και δεν μας παιρνει για αλλο


Τι αλλο να πω φιλε μου. Αν ο εγκεφαλος lpg δεν περνει τιμες απο τον μαμα εγκεφαλο για το τι συμβαινει στο χωρο καυσης(το οτι ειναι συνδεμενος δεν λεει κατι...)οπως προανεφερα ή αν δεν τον εχουν συνδεσει με λ απευθειας και σε αλλους αισθητηρες(ολα αυτα για να μπορει να διορθώνει σωστα το μιγμα κτλ)......παντα παιζει το παραπανω σεναριο...

Αληθεια πότε το ξαναπαθες ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό erimitis » Σάβ 16 Απρ, 2011 09:07

Astra μια φορα το επαθα αλλα.Αλλα οπως καταλαβαινεις τωρα ειμαι πολυ επιφυλακτικος με ολα και γενικοτερα το ψαχνω παρα πολυ γιατι δευτερη φορα δεν λεει αν το παθω.
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 16 Απρ, 2011 16:14

erimitis έγραψε:Astra μια φορα το επαθα αλλα.Αλλα οπως καταλαβαινεις τωρα ειμαι πολυ επιφυλακτικος με ολα και γενικοτερα το ψαχνω παρα πολυ γιατι δευτερη φορα δεν λεει αν το παθω.


Ειδα το ποστ σου, που ανεφερες τη ζημια. Εχω μια σημαντική ερωτηση που πιθανο να αφορα σοβαρα την αιτια που το επαθες.... Ποσο παραπανω αυξηση ειχες στην καταναλωση με lpg σε σχεση με τη βενζινη, στην αρχη που τοποθετησες το κιτ και πριν τη ζημια ?

Και ποσο καταναλωση (lpg σε σχεση με βενζηνη) στο εχει ρυθμίσει τωρα ο εγκαταστατης μετα την επισκευη ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό hyperakos » Σάβ 16 Απρ, 2011 16:38

Αναμενω απαντησεις σε post λιγο πιο πανω.... :?:

σχετικα με την λαδιερα και τα σεναρια που ακουγονται... :crazy:
Ετοιμο το εργαλειο!!!!
Nissan almera 1800 techna συστημα bigas χωρις λαδιερα προς απο geartech
km so far 9.000
hyperakos
 
Δημοσιευσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ 31 Μαρ, 2011 19:08

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 16 Απρ, 2011 16:54

Φιλε hyperako, λες να μη σε κανουμε παρεα γιατι εισαι ''νεος'' ?... :lol:

Αν εχεις διαβασει οτι εχει γραφτει σε αυτο το θεμα μεχρι στιγμης, θα εχεις καλυφθει... Απο κει και περα, τα συμπερασματα δικα σου.

Παντως ο φιλος απο την πατρα καλα σου τα'πε.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό hyperakos » Σάβ 16 Απρ, 2011 20:25

astragjtg έγραψε:Φιλε hyperako, λες να μη σε κανουμε παρεα γιατι εισαι ''νεος'' ?... :lol:

Αν εχεις διαβασει οτι εχει γραφτει σε αυτο το θεμα μεχρι στιγμης, θα εχεις καλυφθει... Απο κει και περα, τα συμπερασματα δικα σου.

Παντως ο φιλος απο την πατρα καλα σου τα'πε.


Ωραια,συμφωνα ομως με σοβαρους εγκαταστατες σαν την geartech, οπως λενε καποιοι οτι ειναι και δεν εχω λογους να διαφωνησω,γιατι μου προτεινουν
την κορυφαία λαδιέρα flashlube (κυκλοφορούν και απομιμήσεις)...οπως λενε...απο την στιγμη που δεν χρειαζεται :?: :?: :?: :?:

ο φιλος απο την πατρα λεει ξεκαθαρα αυτο που ειναι μεσα στη λαδιερα ειναι μολυβδος!!
ειναι οντως ετσι :?: :?: :?:

λυστε μου την απορια λοιπον...οταν εχεις καρο που καιει αμολυβδη(καμια λυπανση δλδ)
και εσυ ριχνεις μολυβδο απο την "λαδιερα" στις βαλβιδες για να τις λυπανεις,τι γινεται τοτε :?: :?: :?:
Ετοιμο το εργαλειο!!!!
Nissan almera 1800 techna συστημα bigas χωρις λαδιερα προς απο geartech
km so far 9.000
hyperakos
 
Δημοσιευσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ 31 Μαρ, 2011 19:08

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες