Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG και λιπανση βαλβιδων

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό GEORGE2 » Παρ 30 Μαρ, 2012 09:25

gakost έγραψε:Ρε παιδιά πιστέυω ότι "το γυρνάω για λίγο βενζίνη και μετά ξανά υγραέριο" είναι μεγάλη παπάτζα λόγω fuel trims. Η ECU έχει προσαρμοστεί στις παραμέτρους του κάθε καυσίμο αλλάζοντας το αλλάζετε τα φώτα στο μείγμα (φτωχό - πλούσιο) :o . Όσοι έχουν το gadgetaki και βλέπουν τις τιμές των fuel trims ας μας πούνε αυτοί τι ισχύει

γνωμη μου, κανε αυτο που γραφει πανω απο το μηνημα σου ο maevius
πες τον εγκαταστατη σου να δωσει εντολη μετα τις 4500 στροφες να γυριζει αυτοματα σε βεζινη.
Άβαταρ μέλους
GEORGE2
 
Δημοσιευσεις: 86
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ, 2011 23:48

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό maevius » Παρ 30 Μαρ, 2012 09:38

GEORGE2 έγραψε:
maevius έγραψε:Εγώ βάζω το tunap 163 στη βενζίνη και 164 στην δεξαμενη υγραερίου και δεν έχω κινητηρα black list για τον φόβο των ιουδαίων. Το πλασάρει η οπελ για τα lpg αυτοκίνητα. Μάλιστα το έβαλα στην αντιπροσωπεία. Διαρκεί για 10.000 χλμ ετσι λένε τουλάχιστον. Η λαδιέρα δεν θα κάνει τίποτα όπως έχει διαπιστωθεί. ρύθμισ και βενζίνη στις ψηλές και οδήγηση νορμάλ.

με την ευκαιρια που αναφαιρεις το tunap (ειναι πολλοι που δεν το γνωριζουν) ΔΕΝ πρεπει να κατεβαινει ποτε η σταθμη στη δεξαμενη αεριου κατω απο ενα τεταρτο, αν δηλαδη μια δεξαμενη εχει χωρητικοτητα 40 λιτρα πρεπει να μενουν παντα μεσα τουλαχιστον 10 λιτρα, αλλιως η προστασια που υποσχεται η tunap παυει να ισχυει.

Αυτο πρεπει να ισχύει στα πρωτα 2-3 γεμισματα. Επισης πρεπει μαζι να μπαινει το tunap που μπαινει στο ρεζερβουαρ της βενζινης για να μην "ξεπλενουν" τις βαλβιδες οταν ειναι στη βενζινη

Sent from my Carl using Tapatalk
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό GEORGE2 » Παρ 30 Μαρ, 2012 13:27

maevius έγραψε:
GEORGE2 έγραψε:
maevius έγραψε:Εγώ βάζω το tunap 163 στη βενζίνη και 164 στην δεξαμενη υγραερίου και δεν έχω κινητηρα black list για τον φόβο των ιουδαίων. Το πλασάρει η οπελ για τα lpg αυτοκίνητα. Μάλιστα το έβαλα στην αντιπροσωπεία. Διαρκεί για 10.000 χλμ ετσι λένε τουλάχιστον. Η λαδιέρα δεν θα κάνει τίποτα όπως έχει διαπιστωθεί. ρύθμισ και βενζίνη στις ψηλές και οδήγηση νορμάλ.

με την ευκαιρια που αναφαιρεις το tunap (ειναι πολλοι που δεν το γνωριζουν) ΔΕΝ πρεπει να κατεβαινει ποτε η σταθμη στη δεξαμενη αεριου κατω απο ενα τεταρτο, αν δηλαδη μια δεξαμενη εχει χωρητικοτητα 40 λιτρα πρεπει να μενουν παντα μεσα τουλαχιστον 10 λιτρα, αλλιως η προστασια που υποσχεται η tunap παυει να ισχυει.

Αυτο πρεπει να ισχύει στα πρωτα 2-3 γεμισματα. Επισης πρεπει μαζι να μπαινει το tunap που μπαινει στο ρεζερβουαρ της βενζινης για να μην "ξεπλενουν" τις βαλβιδες οταν ειναι στη βενζινη

Sent from my Carl using Tapatalk


ΟΧΙ ισχυει συνεχως μεχρι τις 10000 χλμ που θα ξαναβαλεις.
οσο για το ξεπλυμα που λες δεν ειναι ετσι, γιατι αν η βεζινα μπορουσε να καταστρεψει το tunap
θα το εκανε και μεσα στο ρεζερβουαρ.
Άβαταρ μέλους
GEORGE2
 
Δημοσιευσεις: 86
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ, 2011 23:48

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό maevius » Παρ 30 Μαρ, 2012 16:22

Φίλε επειδή το χω ψάξει αρκετα μπαίνουν μαζί 2 tunap το 163 και το 164. Το 163 μπαίνει στο ρεζερβουάρ της βενζίνης και είναι μίγμα ειδικό που διαλύεται στην βενζίνη και επικάθεται στις βαλβίδες με τον ψεκασμό βενζίνης και δεν ξεπλένει το 164 που μπαίνει πρεσσαριστό στην δεξαμενη υγραεριου. Στα πρώτα 2-3 γεμίσματα πρεπει να μην το αφήσεις να αδειάσει ωστε να εκμεταλευτείς όλη την ποσοτητα που πρέπει να καθησει στις βαλβίδες και θα κρατήσει για 10.000 χλμ. Δεν νομίζω ότι για 10.000 το μιγμα που ριχνεις στην δεξαμενη συνεχίζει να διαλύεται. Ετσι μου είπαν και στην opel που το έβαλα ότι τους είπε ο αντιπροσωπος της tunap.

Στην σελίδα 24 του πολύ καλού βιβλίου παρακάτω μιλάει για τα ενεργά συστατικά τύπου tunap διαβασε τι γράφει στο τελος σαν παρατήρηση για το μιγμα που πρέπει να μπαινει στην βενζίνη.

http://www.ideea.gr/images/pdf/lpg.pdf

Δες και εδώ

viewtopic.php?f=14&t=15&start=130
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό GEORGE2 » Παρ 30 Μαρ, 2012 22:18

maevius έγραψε:Φίλε επειδή το χω ψάξει αρκετα μπαίνουν μαζί 2 tunap το 163 και το 164. Το 163 μπαίνει στο ρεζερβουάρ της βενζίνης και είναι μίγμα ειδικό που διαλύεται στην βενζίνη και επικάθεται στις βαλβίδες με τον ψεκασμό βενζίνης και δεν ξεπλένει το 164 που μπαίνει πρεσσαριστό στην δεξαμενη υγραεριου. Στα πρώτα 2-3 γεμίσματα πρεπει να μην το αφήσεις να αδειάσει ωστε να εκμεταλευτείς όλη την ποσοτητα που πρέπει να καθησει στις βαλβίδες και θα κρατήσει για 10.000 χλμ. Δεν νομίζω ότι για 10.000 το μιγμα που ριχνεις στην δεξαμενη συνεχίζει να διαλύεται. Ετσι μου είπαν και στην opel που το έβαλα ότι τους είπε ο αντιπροσωπος της tunap.

Στην σελίδα 24 του πολύ καλού βιβλίου παρακάτω μιλάει για τα ενεργά συστατικά τύπου tunap διαβασε τι γράφει στο τελος σαν παρατήρηση για το μιγμα που πρέπει να μπαινει στην βενζίνη.

http://www.ideea.gr/images/pdf/lpg.pdf

Δες και εδώ

viewtopic.php?f=14&t=15&start=130

Φιλε maevius.
Στα επαλ ευοσμου εγινε περισυ το φεβρουαριο ένα πενθημερο σεμιναριο για καθηγητες Μηχανολογους μηχανικους κ.α. σχετικα με την εγκατασταση lpg και συστηματα προστασιας των κινητηρων
Εγω να διευκρινισω πως δεν ειμαι καθηγητης, το σεμιναριο όμως το παρακολουθησα.
εκει γνωρισα την τεχνικο μανατζερ της tunap η οποια μας εκανε και την παρουσιαση.
αργοτερα που διαβασα το βιβλιο,* της ειπα, πως εχω διαβασει στο κατά τα αλλα καλο βιβλιο που αναφαιρεις κι εσυ πως οι οδηγιες που γραφει μεσα, διαφερουν από τις οδηγιες που δινει η tunap**
Η απάντηση της ηταν κατηγορηματικη, ισχυει το ότι η δεξαμενη αεριου δεν πρεπει να αδειαζει μεχρι την επομενη πληρωση με tunap, και αυτό ακολουθω κι εγω.
Προσφατα ειχα μια διαφωνια με ένα εγκαταστατη σχετικα με τη χρηση του tunap
Πηρα λοιπον τηλεφωνο*** στην αθηνα και μιλησα με τον κυριο καπετανακη γιωργο, είναι ενας εκ των τεσσαρων συγραφεων του βιβλιου, και μου ειπε πως πραγματι η αληθεια είναι πως δεν πρεπει να αδειαζει ποτε η δεξαμενη αεριου εφ οσον μεσα έχει tunap 164.
Προφανως οι οδηγιες χρησης του βιβλιου είναι λανθασμενες.

* το ειχα κανει προπαραγελια μηνες προτου κυκλοφορησει.
** να πω ότι και οι οδηγιες της tunap είναι καπως…
*** αυτό εγινε την προηγουμενη εβδομαδα.

Υ.γ. Εχω σε αρχειο pdf ολο το υλικο του σεμιναριου που αφορα το tunap αν μου δωσεις το e-mail σου μπορω να σου το στειλω. εχω και βιντεο ειναι ομως 155 mb.
Άβαταρ μέλους
GEORGE2
 
Δημοσιευσεις: 86
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ, 2011 23:48

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό maevius » Παρ 30 Μαρ, 2012 23:19

ΟΚ για την ταυτόχρονη χρησιμοποίηση του tunap 163 για την βενζίνη τι είπε;
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό GEORGE2 » Παρ 30 Μαρ, 2012 23:43

maevius έγραψε:ΟΚ για την ταυτόχρονη χρησιμοποίηση του tunap 163 για την βενζίνη τι είπε;

αυτο ενοειται δεν εχω καμια αντιριση για την ταυτοχρονη χρηση των δυο μπουκαλιων tunap
αλωστε τα χρησιμοποιω εδω και ενα χρονο περιπου και γνωριζω πως και καθε ποτε πρεπει να βαζουμε.
Άβαταρ μέλους
GEORGE2
 
Δημοσιευσεις: 86
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ, 2011 23:48

Πρόσθετο(λιπαντικό) lpg!

Δημοσίευσηαπό lekas » Πέμ 05 Απρ, 2012 09:05

καλημερα σας...

εχω ακουσει για ενα προσθετο(μπουκαλι) το οποιο το βαζεις στο κυκλωμα
απο την μπουκαλα την οποια εχουμε κ αυτο λιπαινει το κυκλωμα!

εχετε καποια αποψη για αυτο??
lekas
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 05 Απρ, 2012 09:00

Re: Πρόσθετο(λιπαντικό) lpg!

Δημοσίευσηαπό maevius » Πέμ 05 Απρ, 2012 12:14

Ναι να κάνεις αναζήτηση την λέξη tunap υπάρχει πολύ πράμα να μην τα επαναλαμβάνουμε.......
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Πρόσθετο(λιπαντικό) lpg!

Δημοσίευσηαπό lekas » Πέμ 05 Απρ, 2012 12:56

ok το βρηκα
ευχαριστω...
lekas
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 05 Απρ, 2012 09:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες