Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG και λιπανση βαλβιδων

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό bebes » Τετ 08 Φεβ, 2012 11:06

Βρηκα ενα μπουκαλακι σαν το tunap, γερμανικο αν θυμαμαι καλα και ειναι στα 15€ (μιση τιμη)

οταν ξαναπαω θα σημειωσω το ονομα να σας το πω, μηπως το εχει δοκιμασει καποιος
SUZUKI WagonR 1.3 LPG atiker
bebes
 
Δημοσιευσεις: 77
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ, 2011 09:16

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 08 Φεβ, 2012 11:22

maevius έγραψε:
valsam έγραψε:Δηλαδη ρε παιδια αυτο το τεστ που εκαναν για το flashlube παπαριες λεει και ειναι ψευτικο?
http://www.vanmeenen.com/LPG-autogas-Vl ... a_CR-V.pdf


Μου θυμίζει τα τεστ ελαστικών της πιρέλι που την βγάζει πάντα πρώτη και τις έρευνες για τις μαργαρίνες που ρίχνουν την χοληστερίνη :D :D :D

Μα το τεστ δεν το εκανε η flashlube το εκανε η εταιρια ag gas system!
http://www.ochranamotoru.cz/en/stahni/f ... id-kit.pdf
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό maevius » Τετ 08 Φεβ, 2012 12:15

valsam έγραψε:
maevius έγραψε:
valsam έγραψε:Δηλαδη ρε παιδια αυτο το τεστ που εκαναν για το flashlube παπαριες λεει και ειναι ψευτικο?
http://www.vanmeenen.com/LPG-autogas-Vl ... a_CR-V.pdf


Μου θυμίζει τα τεστ ελαστικών της πιρέλι που την βγάζει πάντα πρώτη και τις έρευνες για τις μαργαρίνες που ρίχνουν την χοληστερίνη :D :D :D

Μα το τεστ δεν το εκανε η flashlube το εκανε η εταιρια ag gas system!
http://www.ochranamotoru.cz/en/stahni/f ... id-kit.pdf


ε και;;;;; Έχεις ακούσει ποτέ για πληρωμένες καταχωρήσεις διαφημίσεις; Θέλεις να ποστάρω 15 τέτοιες για διάφορα κιτ ή προιόντα παρόμοια (πχ μπουζί - λάδι ειδικό για lpg κλπ; Ξέρεις εσύ και εγώ τι συνεργασία έχει η μια με την άλλη;;; Έχεις ακουστά για φαρμακευτικές που πληρώνουν γιατρούς για να σπρωχνουν τα φάρμακα τους;;;;;;;;; Εγώ είμαι πολύ επιφυλακτικός εώς αρνητικός και δεν πιστεύω σε τεστ τέτοιου τύπου. Βέβαια ο καθένας έχει την δική του κριση και κρίνει..............
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 08 Φεβ, 2012 14:06

Μου θυμίζει τα τεστ ελαστικών της πιρέλι που την βγάζει πάντα πρώτη και τις έρευνες για τις μαργαρίνες που ρίχνουν την χοληστερίνη :D :D :D[/quote]
Μα το τεστ δεν το εκανε η flashlube το εκανε η εταιρια ag gas system!
http://www.ochranamotoru.cz/en/stahni/f ... id-kit.pdf[/quote]

ε και;;;;; Έχεις ακούσει ποτέ για πληρωμένες καταχωρήσεις διαφημίσεις; Θέλεις να ποστάρω 15 τέτοιες για διάφορα κιτ ή προιόντα παρόμοια (πχ μπουζί - λάδι ειδικό για lpg κλπ; Ξέρεις εσύ και εγώ τι συνεργασία έχει η μια με την άλλη;;; Έχεις ακουστά για φαρμακευτικές που πληρώνουν γιατρούς για να σπρωχνουν τα φάρμακα τους;;;;;;;;; Εγώ είμαι πολύ επιφυλακτικός εώς αρνητικός και δεν πιστεύω σε τεστ τέτοιου τύπου. Βέβαια ο καθένας έχει την δική του κριση και κρίνει..............[/quote]

Συμφωνω ρε φιλε,αλλα οταν μια εταιρια διαφημιζει οτι π.χ αυτα ειναι τα αποτελεσματα και η δουλεια ειναι μουφα τοπτε τι με εμποδιζει εαν το προιον δεν δουλεψει οπως υποσχονται στο να τους τραβηξω μια αγωγη?
Και απ΄την αλλη γιατι οι εταιριες που δεν βαζουν λαδιερες και την απαγορευουν στα συστηματα τους δεν κανουν ενα τεστ οπως αυτο που ποσταρα να μας αποδειξουν οτι ειναι απατη?
Και γιατι ο γνωστως Ελληνας με τα βιντεακια στο youtube που τις κραζει τις λαδιερες και τα ψυκτελαια οπως τα λεει δεν παραθετει ενα τεστ για να το αποδηξει?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό maevius » Τετ 08 Φεβ, 2012 14:33

Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του οπως προειπα. Οταν συμφωνισουν οι εταιριες για την λαδιερα και σταματησουν να καινε βαλβιδες αυτοκινητα με fashlube θα πειστω...


Sent from my Carl using Tapatalk
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 08 Φεβ, 2012 15:33

maevius έγραψε:Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του οπως προειπα. Οταν συμφωνισουν οι εταιριες για την λαδιερα και σταματησουν να καινε βαλβιδες αυτοκινητα με fashlube θα πειστω...


Sent from my Carl using Tapatalk

Aυτοκινητα καινε βαλβιδες και με λαδιερα (οπως του φιλου μου το maverick)οπως και με συστημα με ψεκασμο βενζινης(ενος μπαμπα που παμε τα παιδια μας βολει)!
Απ'οτι καταλαβα τελικα μαλλον θα βαλω συστημα με ψεκασμο βενζινης και λαδιερα (ο μηχανικος δεν μου την συστηνει λογο οτι θα δινω τζαμπα εξτρα λεφτα σε λαδια)και οποσδιποτε καθε 10.000 χλμ ελεγχο βαλβιδων,στροφες μεχρι 4.000 και ο θεος βοηθος!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Τετ 08 Φεβ, 2012 21:39

Λαδιερα μην βάλεις, ας στο ρυθμιση μετα της 4000ας καίει μιγμα η μονο βενζίνη...

Sent from my W6HD ICS using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό lpg11 » Πέμ 16 Φεβ, 2012 15:55

Τελικά , έχουν αρχίσει να παρουσιάζουν μεγάλες φθορές και βλάβες τα υγραεριοκίνητα, η πραγματικότητα για αυτούς που τοποθετούν υγραέριο είναι πως στο τέλος θα χάσουν τουλάχιστον τα διπλάσια λεφτά από αυτά που πάνε να κερδίσουν , τα μοναδικά αυτοκίνητα που ακόμη κάνουν ( χιλιάδες ) χιλιόμετρα με υγραέριο, απροβλημάτιστα , είναι προφανώς τα αυτοκίνητα ατόμων ( και των γνωστών τους ) που από σύμπτωση βρίσκονται και σε όλα τα διάφορα φόρουμ , που έχουν θέμα την υγραεριοκίνηση . Aτομα που είναι έτοιμα να πουν στα υποψήφια αλλά και εν ενεργεία θύματα ότι το κακό που τους βρήκε ή που θα τους βρει μετά την τοποθέτηση υγραερίου στο αυτοκίνητο τους οφείλετε σε οτιδήποτε άλλο ,εκτός από το υγραέριο ….. (είναι των τύπων προφανώς που τοποθετούν υγραέριο ),έτσι είναι υποψήφιε αγοραστή LPG.Και εσύ που έχεις κάνει 120000 km με βενζίνη χωρίς να καις σταγόνα , και ξαφνικά με το lpg καις τα έντερα σου …. Δεν φταίει το lpg αλλά …. Ο Δίας που είναι στον σκορπιό ….
lpg11
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 13:21

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό maevius » Πέμ 16 Φεβ, 2012 16:14

Μήπως lpg ενννοείς τα εκατοντάδες μαστόρια εξπερ στο υγραέριο με τριήμερο σεμινάριο και σε κάθε νομό βάζουν αβέρτα σε γνωστούς με ευκολίες πληρωμής ακόμα και αντιπροσωπείες (που πριν λίγους μήνες σε απέτρεπαν όπως πχ εμένα και τώρα βάζουν;;;;;;;;;; Γιατι αν εννοείς αυτούς θα συμφωνήσω μαζί σου). Αν εννοείς την υγραεριοκίνηση σαν επιλογή δεν φταίει αυτη για τους άσχετους εγκαταστάτες αρπαχτάκηδες ούτε για τα θύματα οδηγούς. Και μη μου πεις ότι δεν γίνεται έτσι γιατί ολοι ζούμε στην Ελλάδα.
Aν θες το πιστεύεις έχω φίλο με seat ibiza μοντέλο 2003 νε 130.000 χλμ με υγραέριο.....και φυσικά αλλους με προβλήματα αλλά αν τους ρωτήσεις τότε καταλαβαίνεις (πχ όταν ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα συνεχώς και είναι αισθητηρας λ που διαβάζει λάθος το μίγμα το πας στον μάστορα και σου λεει δεν είναι τίποτα μετά απο 2-3 αποτυχημένες προσπάθειες να το ρυθμίσει σωστά αφού δεν ξέρει......... και μετά καιει πολλαπλασιαστη και καταλύτη ποιος φταίει;;;; το σύστημα....δεν νομίζω...........
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Πέμ 16 Φεβ, 2012 21:34

Εγω εχω συναδερφο με citroen saxo 1.1..το αμαξι κατεβαινει πατρα μια φορα το μηνα ανετα..ειχε 220.000km.εβαλε αεριο και κανει τι μερα 370km μονο για την δουλεια..το αμαξι εχει 380.000km και τωρα του παρουσιασε μια υγρασια στο κεφαλαρι..η συμπιεση ειναι ακομα μια χαρα...το αμαξι μονο αναλωσιμα εχει αλλάξει... 160.000km με αεριο....και το μοτερ ακομα πηγαινει...αυτος εχει κανει αποσβεση το avensis που πηρε οχι τα 250€ που κανει ενα κεφαλαρι η τα 500που κανει ενας κινητηρας..

Sent from my W6HD ICS using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 64 επισκέπτες