Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG και λιπανση βαλβιδων

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Κυρ 14 Νοέμ, 2010 19:34

Ενα απο τα πιο συγκεχυμενα θεματα που απασχολουν τα πηγαδακια και τις συζητησεις περι μετατροπης των αυτοκινητων με συστηματα LPG ειναι αν ειναι απαραιτητη η λιπανση των βαλβιδων.
Λεγεται οτι το LPG ειναι στεγνο καυσιμο και η ελλειψη λιπανσης οδηγει σε φθορα των βαλβιδων και των εδρων τους.
Ακουγεται επισης οτι και η αμολυβδη βενζινη δεν εχει προσθετα οποτε οι κινητηρες που καινε αμολυβδη θεωρητικα δεν εχουν προβλημα.
Απο την αλλη υπαρχουν εγκαταστατες που επιβαλουν την χρηση λιπανσης, ενω αλλοι που την αποφευγουν γιατι αυξανει το κοστος εγκαταστασης και χρησης.
Ειναι η αληθεια καπου στη μεση?
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό ermis1964 » Παρ 03 Δεκ, 2010 19:54

Τό τελευταίο χρονικό διάστημα ασχολήθηκα μέ τό θέμα "υγραέριο στό αυτοκίνητο" επειδή σκέπτομαι καί εγώ νά τοποθετήσω σύστημα υγραερίου στό όχημά μου.Αυτό πού έχω καταλάβει από την μέχρι τώρα ενασχόλησή μου είναι ότι τό πρόβλημα μέ τίς βαλβίδες απαντάται πάντα στίς βαλβίδες εξαγωγής.Οποτε πρέπει νά οφείλεται στήν μεγάλη θερμοκρασία τών καυσαερίων,λόγω κακής ρύθμισης τού μίγματος Υγραερίου-αέρα.Ισως όι λεγόμενες "λαδιέρες" αμβλύνουν τό πρόβλημα,δέν τό λύνουν όμως.Διαβάζοντας στό www.inctek.gr θά καταλάβετε τί εννοώ.
ermis1964
 
Δημοσιευσεις: 24
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 19:29

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό doukias » Σάβ 04 Δεκ, 2010 23:35

ermis1964 έγραψε:Τό τελευταίο χρονικό διάστημα ασχολήθηκα μέ τό θέμα "υγραέριο στό αυτοκίνητο" επειδή σκέπτομαι καί εγώ νά τοποθετήσω σύστημα υγραερίου στό όχημά μου.Αυτό πού έχω καταλάβει από την μέχρι τώρα ενασχόλησή μου είναι ότι τό πρόβλημα μέ τίς βαλβίδες απαντάται πάντα στίς βαλβίδες εξαγωγής.Οποτε πρέπει νά οφείλεται στήν μεγάλη θερμοκρασία τών καυσαερίων,λόγω κακής ρύθμισης τού μίγματος Υγραερίου-αέρα.Ισως όι λεγόμενες "λαδιέρες" αμβλύνουν τό πρόβλημα,δέν τό λύνουν όμως.Διαβάζοντας στό http://www.inctek.gr θά καταλάβετε τί εννοώ.

ολες οι εταιριες εχουν λιστες για ποια αυτοκινητα χρειαζονται λιπαντηρα.αυτο μετα απο παρακολουθηση και σε συνεργασια με τους εγκαταστατες.ετσι λοιπον ο εγκαταστατης σου θα σου εξηγηση αν το αυτοκινητο σου χρειαζετε λιπαντηρα και δεν ειναι θεμα κοστους αλλα κυριως προστασιας του κηνητηρα.

φιλικα
doukias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 14:14

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 16 Ιαν, 2011 19:00

Εκτος του λιπαντηρα υπαρχει και η εφαρμογη κατευθείαν στο ντεπόζιτο lpg με πεπιεσμενο αερα αλλα με αμφιβολα αποτελεσματα(οπως και της ''λαδιερας''...)

http://www.tunap.com/en/ranges/automoti ... /p164.html

και ολα αυτα που στην πλειονότητα τους ειναι ιταλικα http://ricambi-auto.shop.ebay.it/i.html ... m270.l1313

την γνωμη σας
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Δευτ 17 Ιαν, 2011 12:17

Ειναι φυσιολογικο οτι κανενας κατασκευαστης προσθετων δεν μπορει να εγγυηθει 100% αποτελεσματικοτητα. Υπαρχουν τοσοι πολλοι κινητηρες, που προφανως δεν μπορουν να ξερουν πως συμπεριφερεται το προσθετο σε καθεναν απο αυτους, και κυριως κατω απο ποιες συνθηκες οδηγησης. Αλλες φθορες εχει ενας κινητηρας μεσα στην πολη, αλλες στην εθνικη με 120 χλμ, και αλλες στην εθνικη με 180 χλμ.
Παντως απο θεμα ευκολιας και κοστους τα tunap φαινεται να υπερτερουν, απο θεμα αποτελεσματικοτητας ομως μαλλον υπερτερουν τα συστηματα που ψεκαζουν προσθετο σε καθε κυλινδρο ξεχωριστα.
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό Dimitrisclio » Δευτ 14 Φεβ, 2011 18:19

Δεν ξερω αν ειμαι off topic αλλα θελω να ρωτησω κατι.
Μου ειπανε σημερα οτι οταν το αυτοκινητο σε ταξιδι καιει συνεχεια υγραεριο πρεπει καθε 100 χιλ να το γυρναμε σε βενζινη 10 χιλ γιατι ξερενοντε τα λαστιχακια του καπακιου και θα εχουμε διαροη λαδιου.
Ισχυει κατι τετοιο?
Dimitrisclio
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 31 Ιαν, 2011 21:46

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό GREGORI » Δευτ 14 Φεβ, 2011 22:39

Δηλαδη αν κανεις 110 χιλ θα χυθουν ολα ?
Λοιπον συνοπτικα τη "ισχυει"
συστηματα 5ΗΣ γενια υγρος ψεκασμος μεχρι εισοδου στο θαλαμο καυσης .μετα εκρηξη (καυση) εσωτερικη θερμοκρασια 500 +/- βαθμοι
στα περισοτερα απο αυτα ψεκαζετε ανα τακτα διαστηματα βενζινα (το λαδοτηρι προαιρετικο η και περιτο)
συστηματα 4ΗΣ γενια αεριος ψεκασμος αρχη μεχρι τελους (πνευμονας) εσωτερικη καυση το ιδιο 500 +/- βαθμοι (βενζινα 250)
στην περιπτωση αυτη μπορεις να κανεις οικειθελος αλλαγη σε βενζινα κατα βουληση σου χωρις χιλιομετρικα ορια.
εκτος αυτου και αυτα τα συστηματα ψεκαζουν βενζινη αναλογα την "αναγκη" της στιιγμης του κινητηρα-στροφες.

αυτα..
Jetta 1.6 mpi Ζavoli άνευ λαδιέρας - 55000 ++χλμ -1200 hour LPG/215 hour βενζινη/
GREGORI
 
Δημοσιευσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 16 Δεκ, 2010 23:36

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 15 Φεβ, 2011 02:01

GREGORI έγραψε: ?
Λοιπον συνοπτικα τη "ισχυει"
συστηματα 5ΗΣ γενια υγρος ψεκασμος μεχρι εισοδου στο θαλαμο καυσης .μετα εκρηξη (καυση) εσωτερικη θερμοκρασια 500 +/- βαθμοι
στα περισοτερα απο αυτα ψεκαζετε ανα τακτα διαστηματα βενζινα (το λαδοτηρι προαιρετικο η και περιτο)


Κανεις ενα λαθος εδω. Για το icom jtg, σιγουρα ΔΕΝ ψεκαζει ΚΑΙ βενζινη σε κανενα μοντελο και μετατροπη. Οσο για την vialle ουτε και σ'αυτη παρα μονο σε συγκεκριμενα μοντελα που εχει κρινει η εταιρια οτι χρειαζεται. Αρα ,σε ελαχιστα ψεκαζεται και βενζινη. Για υγρο ψεκασμο παντα
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 15 Φεβ, 2011 02:08

Dimitrisclio έγραψε:Δεν ξερω αν ειμαι off topic αλλα θελω να ρωτησω κατι.
Μου ειπανε σημερα οτι οταν το αυτοκινητο σε ταξιδι καιει συνεχεια υγραεριο πρεπει καθε 100 χιλ να το γυρναμε σε βενζινη 10 χιλ γιατι ξερενοντε τα λαστιχακια του καπακιου και θα εχουμε διαροη λαδιου.
Ισχυει κατι τετοιο?


Οτι λίπανση υπαρχει με την βενζινη εξαφανιζεται οταν το γυρναμε σε αεριο....αρα, άνευ λογου η χρηση βενζινης και οτι ειναι να συμβει θα συμβει(ΑΝ συνβει...)
Αλλιως βαζεις λαδιερα, οχι για να εισαι και παλι σιγουρος αλλα να σου φυγει η ιδεα οτι εκανες κατι........
Κανενας δεν σου υπογραφει οτι θα χαλασει η μηχανη αλλα ουτε και το αντιστροφο...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό GREGORI » Τρί 15 Φεβ, 2011 16:55

Το ROMANO το κανει το ξερω γιατι απο δυο φιλους με grand vitara & peugeot 407.
Βεβαια οπως λες θα δουμε σε κανα δυο χρονια ,οπως γινονται ουρες για τοποθετηση ετσι θα γινονται ουρες για επισκευη βαλβιδων
και αυτοι που ξερουν σιγουρα σιωπουν .
Jetta 1.6 mpi Ζavoli άνευ λαδιέρας - 55000 ++χλμ -1200 hour LPG/215 hour βενζινη/
GREGORI
 
Δημοσιευσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 16 Δεκ, 2010 23:36

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 116 επισκέπτες