Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG και λιπανση βαλβιδων

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό dathens » Παρ 29 Ιουν, 2012 00:57

maevius έγραψε:Εχω και ενα οπελ corsa με prins silverline πανω χωρις λαδιερα φυσικα. Αυτο δεν ψεκαζει βενζινη σε φορτιο αλλα το ρυθμισε να γυρναει αποκλειστικα σε βενζινη σε υψηλες στροφες. Αλλα οπως γνωριζω εχει πολυ καλο λογισμικο και δουλευει με ακριβεια στους ψεκασμους.


Εεεε. Έβαλες prins ? στο Corsa ? και γιατι δε σου βάλε την jml ; Πως το ρύθμισε να γυρνάει ψηλά στη βενζίνη ;
Με το ποσοστό κύκλου των μπεκ ; Δηλαδη αν τα μπεκ φτάσουν στο πχ 99 % να γυρνά σε βενζίνη ;

Νόμιζα ότι θα έβαλες το ultra !!

Πος τ´μσλ´ ;
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό maevius » Παρ 29 Ιουν, 2012 03:35

Λαδιερα δεν ηθελα εγω γιατι την θεωρω κατι παραπανω απο περιττη και μη σου πω οτι εν μερει συμφωνησε μαζι μου. Το prins το εβαλα γιατι κατεβηκε αρκετα η τιμη που μου το εβαλε (η προσφορα του ηταν πολυ κοντα σε αυτο που ηθελα) Θα βαζω tunap για προστασια. Σε καποιες στροφες θα γυρναει αποκλειστικα βενζινη (ετσι μου ειπε τουλαχιστον λεπτομερειες που ζητας ουτε ρωτησα ουτε με απασχολουν) Τωρα αν θες συγκριση σε σχεση με το zavoli που εχω στο αλλο ποιοτικα ειναι ιδια απλως βαρεθηκα να κατεβω Θεσσαλονικη και ο μονος που θα εβαζα Γιαννενα ειναι ο Φαρμακης για ευνοητους λογους (εμπειρια, σερβις, εγγυηση κλπ)
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό autokremis » Παρ 29 Ιουν, 2012 23:39

autokremis έγραψε:
maevius έγραψε:Λαδιερα δεν ηθελα εγω γιατι την θεωρω κατι παραπανω απο περιττη και μη σου πω οτι εν μερει συμφωνησε μαζι μου. Το prins το εβαλα γιατι κατεβηκε αρκετα η τιμη που μου το εβαλε (η προσφορα του ηταν πολυ κοντα σε αυτο που ηθελα) Θα βαζω tunap για προστασια. Σε καποιες στροφες θα γυρναει αποκλειστικα βενζινη (ετσι μου ειπε τουλαχιστον λεπτομερειες που ζητας ουτε ρωτησα ουτε με απασχολουν) Τωρα αν θες συγκριση σε σχεση με το zavoli που εχω στο αλλο ποιοτικα ειναι ιδια απλως βαρεθηκα να κατεβω Θεσσαλονικη και ο μονος που θα εβαζα Γιαννενα ειναι ο Φαρμακης για ευνοητους λογους (εμπειρια, σερβις, εγγυηση κλπ)


Είναι και ο Βασίλης ο Γκότσης στην κατσικά που είναι πολύ καλός μάστορας και άριστα εκπαιδευμένος επάνω σε zavoli & Romano !!!
autokremis
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τετ 20 Ιουν, 2012 22:45
Τοποθεσία: Αιγινίο Πιερίας

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό maevius » Σάβ 30 Ιουν, 2012 07:59

autokremis έγραψε:
autokremis έγραψε:
maevius έγραψε:Λαδιερα δεν ηθελα εγω γιατι την θεωρω κατι παραπανω απο περιττη και μη σου πω οτι εν μερει συμφωνησε μαζι μου. Το prins το εβαλα γιατι κατεβηκε αρκετα η τιμη που μου το εβαλε (η προσφορα του ηταν πολυ κοντα σε αυτο που ηθελα) Θα βαζω tunap για προστασια. Σε καποιες στροφες θα γυρναει αποκλειστικα βενζινη (ετσι μου ειπε τουλαχιστον λεπτομερειες που ζητας ουτε ρωτησα ουτε με απασχολουν) Τωρα αν θες συγκριση σε σχεση με το zavoli που εχω στο αλλο ποιοτικα ειναι ιδια απλως βαρεθηκα να κατεβω Θεσσαλονικη και ο μονος που θα εβαζα Γιαννενα ειναι ο Φαρμακης για ευνοητους λογους (εμπειρια, σερβις, εγγυηση κλπ)


Είναι και ο Βασίλης ο Γκότσης στην κατσικά που είναι πολύ καλός μάστορας και άριστα εκπαιδευμένος επάνω σε zavoli & Romano !!!

Τον ξέρω ήταν μέχρι πρότεινως συνεργάτης του Θεοδώρου στα Γιάννενα. Φίλος μου έβαλε Romano εκει πρόσφατα. Αλλα και ο Φαρμάκης (αν και λίγο ακριβός και αν δεν μου έκανε καλη τιμή δεν θα έβαζα) εδω στα Γιάννενα κυκλοφορούν αυτοκίνητα που φοράνε 10-12 χρόνια υγραέριο από αυτόν και νομίζω ήταν καλή επιλογή.
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό kinglyr » Δευτ 02 Ιούλ, 2012 20:23

καλησπέρα σε όλους,

Όσον αφορά το θέμα της λαδιέρας, υπάρχει λαδιέρα που ψεκάζει ξεχωριστά στους 4 κυλίνδρους (χωρίς διακλαδωτήρα) και είναι η:
Supaplexlube Electronic Valve saver kit
http://supaplexlube.com/index-7.html

Την έχει δοκιμάσει κανένας να μας δώσει μια εικόνα σε σύγκριση με την FlashLube Electronic Valve saver kit?

(Σχετικό thread είναι επίσης και το παρακάτω
http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=14&t=319&p=19174#p19174
)
kinglyr
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 18 Μάιος, 2012 16:18

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό MERCEDAKIAS » Πέμ 05 Ιούλ, 2012 11:08

Σε μια w202 που την εχω με υγραεριο εβαλα και λαδιερα αν και ο εγκαταστατης μου λεγε οτι το εν λογω αυτοκινητο δεν εχει αναγκη τπτ.αρχικα εβαλε JML λαδι αλλα εγω το αντικατεστησα με ενα υγρο της liqui moly το οποιο ειναι ειδικα για υγραεριο και δεν ειναι λαδι αλλα σαν νερο.το δοκιμασε καποιος αλλος???ακομη εχω τρυπησει την πολλαπλη σε 2 σημεια και πλεον εχω φτασει τα 300.000 χιλιομετρα εκ των οποιων τα τελευταια 45.000 με υγραεριο. :mrgreen:
MERCEDAKIAS
 
Δημοσιευσεις: 97
Εγγραφή: Πέμ 05 Ιούλ, 2012 10:47

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό labros » Παρ 27 Ιούλ, 2012 17:38

Έχω βάλει σε accent την ηλεκτρονική λαδιέ4ρα της flashlube η οποία είναι ρυθμιζμένη στο 2 'οπως λέει για αυτοκίνητα από 50 μέχρι 100 ίππους. Στα πρώτα 1000 χλμ που έκανα μέτρησα μια κατανάλωση λιπαντικού σχαδόν 200ml. Είναι φυσιολογική ή πρέπει να κατέβω στη ρύθμιση 1; Ευχαριστώ.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό lamprosdl » Τρί 31 Ιούλ, 2012 10:28

Έχει κανείς να μου προτείνει από που να προμηθευτώ την ηλεκτρονική λαδιέρα flashlube στην καλύτερη τιμή εννοείται...
Mazda 6 BRC PLUG N DRIVE 84.000 km
Mitsubishi colt BRC sequent 24 70.000 km
Άβαταρ μέλους
lamprosdl
 
Δημοσιευσεις: 61
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν, 2011 23:46

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό lamprosdl » Τετ 01 Αύγ, 2012 23:31

lamprosdl έγραψε:Έχει κανείς να μου προτείνει από που να προμηθευτώ την ηλεκτρονική λαδιέρα flashlube στην καλύτερη τιμή εννοείται...


Καλά όλοι διακοπές πήγανε; βάλαμε γκάζι και με τις οικονομίες πήγαμε στις Κάνες; :)
Mazda 6 BRC PLUG N DRIVE 84.000 km
Mitsubishi colt BRC sequent 24 70.000 km
Άβαταρ μέλους
lamprosdl
 
Δημοσιευσεις: 61
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν, 2011 23:46

Re: LPG και λιπανση βαλβιδων

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 02 Αύγ, 2012 00:56

lamprosdl έγραψε:
lamprosdl έγραψε:Έχει κανείς να μου προτείνει από που να προμηθευτώ την ηλεκτρονική λαδιέρα flashlube στην καλύτερη τιμή εννοείται...


Καλά όλοι διακοπές πήγανε; βάλαμε γκάζι και με τις οικονομίες πήγαμε στις Κάνες; :)


Πεταμένα λεφτά είναι δεν ψεκαζει ανα κυλινδρο δες για το valve care της PRINS για κανα 300 ευρώ
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 107 επισκέπτες