Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κόστη και κέρδη πρατηρίων υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Κόστος πρατηρίου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό panorano » Σάβ 17 Μαρ, 2012 17:24

dathens έγραψε:
strakp έγραψε:το κοστος των υλικων για 18αρα δεξαμενη ειναι στ 45χιλ +Φ.Π.Α
το κοστος των χωματουργικων,τσιμεντων και ασφαλτου περιπου 25 χιλ
η αδεια ιδρυσης,η αδεια συνδεσης και τα παραβολα κανα 15αρικο(η 18αρα θελει αδεια πολεοδομιας-οικοδομικη)
θες δυο στεγαστρα(ενα δεξαμενης και ενα αντλιας) περιπου 15χιλ
επισης θες ενα διπλωμα ADR ανεξαρτητα αν εχει βυτιο μεταφορας η οχι περιπου 5χιλ

ολα αυτα μιλαμε για ενα μικρο πρατηριο με μια διπλη φθηνη αντλια

οποτε υπολογισε κανα 120χιλ να εισαι μεσα...


Δυο. 9000 λίτρα καλύτερα γλιτώνεις και την ανθρωποθυριδα 18000 απο Τουρκία με αντλίες και λιτρομετηρητες χώματουργικα ανάλογα που είναι και πως γυρω στα 5000 άδεια 8000 διεννης στέγαστρα 8000 μόνο αντλίας μεγαλο λοιπά έξοδα 5000 σύνολο γύρω στα 45000 με την ραδιογραφεια και τελωνείο.

1.με δυο 9αρες διπλασιαζεις το κοστος των χωματουργικων και κυριως το κοστος των υπεργειων δικτυων που παει με το τρεχων μετρο.
διπλασιαζεις το κοστος του στεγαστρου δεξαμενης και περιφραξης.θελεις δυο συστηματα interlock και διπλασιες πνευματικες και ανακουφιστικες βαλβιδες καθως και οτι αλλο υπαρχει στ δικτυο.
2. μια δεκαοχταρα εχει περιπου 12,5-13,5 χιλιαδες ενω δυο 9αρες εχουν20-22χιλιαδες
3.θελεις μεγαλυτερη εκταση για να τηρουνται οι αποστασεις ασφαλειας.

κατα τα αλλα συμφωνουμε αλλα τα κοστη που αναφερεις ειναι για ηδη υπαρχων πρατηριο που δεν χρειαζεται αδεια συνδεσης και οικοπεδο.και μην ξεχνας το ADR
panorano
 
Δημοσιευσεις: 291
Εγγραφή: Κυρ 25 Δεκ, 2011 22:29

Re: Κόστος πρατηρίου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό panorano » Πέμ 05 Ιούλ, 2012 13:35

panorano έγραψε:
dathens έγραψε:
strakp έγραψε:το κοστος των υλικων για 18αρα δεξαμενη ειναι στ 45χιλ +Φ.Π.Α
το κοστος των χωματουργικων,τσιμεντων και ασφαλτου περιπου 25 χιλ
η αδεια ιδρυσης,η αδεια συνδεσης και τα παραβολα κανα 15αρικο(η 18αρα θελει αδεια πολεοδομιας-οικοδομικη)
θες δυο στεγαστρα(ενα δεξαμενης και ενα αντλιας) περιπου 15χιλ
επισης θες ενα διπλωμα ADR ανεξαρτητα αν εχει βυτιο μεταφορας η οχι περιπου 5χιλ

ολα αυτα μιλαμε για ενα μικρο πρατηριο με μια διπλη φθηνη αντλια

οποτε υπολογισε κανα 120χιλ να εισαι μεσα...


Δυο. 9000 λίτρα καλύτερα γλιτώνεις και την ανθρωποθυριδα 18000 απο Τουρκία με αντλίες και λιτρομετηρητες χώματουργικα ανάλογα που είναι και πως γυρω στα 5000 άδεια 8000 διεννης στέγαστρα 8000 μόνο αντλίας μεγαλο λοιπά έξοδα 5000 σύνολο γύρω στα 45000 με την ραδιογραφεια και τελωνείο.

1.με δυο 9αρες διπλασιαζεις το κοστος των χωματουργικων και κυριως το κοστος των υπεργειων δικτυων που παει με το τρεχων μετρο.
διπλασιαζεις το κοστος του στεγαστρου δεξαμενης και περιφραξης.θελεις δυο συστηματα interlock και διπλασιες πνευματικες και ανακουφιστικες βαλβιδες καθως και οτι αλλο υπαρχει στ δικτυο.
2. μια δεκαοχταρα εχει περιπου 12,5-13,5 χιλιαδες ενω δυο 9αρες εχουν20-22χιλιαδες
3.θελεις μεγαλυτερη εκταση για να τηρουνται οι αποστασεις ασφαλειας.

κατα τα αλλα συμφωνουμε αλλα τα κοστη που αναφερεις ειναι για ηδη υπαρχων πρατηριο που δεν χρειαζεται αδεια συνδεσης και οικοπεδο.και μην ξεχνας το ADR


πρωτη φορα που εχω πραγματικες τιμες απο πολυ καλο μου φιλο που φτιαχνει επεκταση υγραεριου

18αρα με διπλη αντλια και τα παρελκομενα 44 χιλ +ΦΠΑ
χωματουργικα με σιδερα τσιμεντα καλουπατζη και διαμορφωση 15 χιλ +ΦΠΑ
αδειες και αμοιβες μηχανικων 2600
αδεια πολεοδομιας 4700

στεγαστρο δεξαμενης??
στεγαστρο αντλιας??(υπολογιζει κανα 12χιλ και τα δυο)
συνολικα 78300+ΦΠΑ
μου ειπε ομως οτι ειχε ετσι και αλλιως διαμορφωμενο τον χωρο και οτι πηρε την καλυτερη τιμη (γιατι πληρωνει τοις μετρητοις σε αντλια και δεξαμενη)

η παρανοια ειναι οτι εχει 14μηνες τρεχει με χαρτια και τωρα εχει σκαψει και περιμενει <συμφωνα με την καινουρια νομοθεσια,να κληρωσει μηχανικο το ΥΠΕΚΑ για να παραλαβει τον οπλισμο(σιδερα) της δεξαμενης...
τα ακριβη του λογια "εχω δωσει το 80 % των παραπανω χρηματων εδω και 14 μηνες και στο μαγαζι εχω μια τρυπα...""
panorano
 
Δημοσιευσεις: 291
Εγγραφή: Κυρ 25 Δεκ, 2011 22:29

Re: Κόστος πρατηρίου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό civic2010 » Παρ 16 Νοέμ, 2012 15:06

θα κανω τις εξης παραδοχες. κοστος εγκαταστασης 100,000€. οικοπεδο, με αλλα 100,000€ θα μπορουσε να βρεθει κατι? αντε 150,000€. συνολο 250,000€. αν μαζευτουμε 250 ατομα *1000€ ο καθενας εχουμε 250,000€.

και θα φερνουμε υγραεριο απο εξωτερικο. παρακαμπτοντας το εδω συστημα. σκοπος δεν θα ειναι το κερδος αλλα η εξυπηρετηση ολων μας και οχι μονο βεβαια.

θα μπορουσαμε αρχικα να εκφρασουμε ενδιαφερον απο εδω μεσα και βλεπουμε. τι λετε. αν υπαρξει ενδιαφερον συναντιομαστε για να κανουμε μια αρχικη κουβεντα. και να δουμε κατα ποσο κατι τετοιο ειναι εφικτο.

χωρια τα οποια "κολληματα" το μεριδιο για τον καθενα ειναι σχετικα "ευκολο" να βρεθει παρολη την κριση. αλλο να επενδυεις 1000€ και αλλο πχ 250,000€ μονος σου.
Civic 1.8 on Bigas LPG Kit
civic2010
 
Δημοσιευσεις: 171
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ, 2011 20:52

Re: Κόστος πρατηρίου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 17 Νοέμ, 2012 01:18

civic2010 έγραψε:θα κανω τις εξης παραδοχες. κοστος εγκαταστασης 100,000€. οικοπεδο, με αλλα 100,000€ θα μπορουσε να βρεθει κατι? αντε 150,000€. συνολο 250,000€. αν μαζευτουμε 250 ατομα *1000€ ο καθενας εχουμε 250,000€.

και θα φερνουμε υγραεριο απο εξωτερικο. παρακαμπτοντας το εδω συστημα. σκοπος δεν θα ειναι το κερδος αλλα η εξυπηρετηση ολων μας και οχι μονο βεβαια.

θα μπορουσαμε αρχικα να εκφρασουμε ενδιαφερον απο εδω μεσα και βλεπουμε. τι λετε. αν υπαρξει ενδιαφερον συναντιομαστε για να κανουμε μια αρχικη κουβεντα. και να δουμε κατα ποσο κατι τετοιο ειναι εφικτο.

χωρια τα οποια "κολληματα" το μεριδιο για τον καθενα ειναι σχετικα "ευκολο" να βρεθει παρολη την κριση. αλλο να επενδυεις 1000€ και αλλο πχ 250,000€ μονος σου.


Είσαι πολύ μπροστά θα γίνει αυτο που λες σύντομα με 2 πρατήρια νότια και βόρεια λιανικής / χονδρικης τα πρατήρια θα χρηματοδοτηθούν απο εγκαταστατες / εισαγωγείς συστηματων υγραεριοκινησης και θα πωλούν την χονδρική τιμη αγοράς στη λιανική πχ σήμερα θα είχε το λίτρο 89 λεπτα !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Κόστος πρατηρίου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό civic2010 » Σάβ 17 Νοέμ, 2012 22:59

για πες μας και αλλα επι του θεματος.....!!
Civic 1.8 on Bigas LPG Kit
civic2010
 
Δημοσιευσεις: 171
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ, 2011 20:52

Re: Κόστος πρατηρίου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό christoi » Κυρ 18 Νοέμ, 2012 01:43

civic2010 έγραψε:χωρια τα οποια "κολληματα" το μεριδιο για τον καθενα ειναι σχετικα "ευκολο" να βρεθει παρολη την κριση. αλλο να επενδυεις 1000€ και αλλο πχ 250,000€ μονος σου.


Υπάρχουν πολύ περισσότερα υγραεριοκίνητα και πιο εύκολα "επενδύει" κάποιος 100€, παρά 1000€. :shh:
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Κόστος πρατηρίου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό macmac » Πέμ 06 Δεκ, 2012 11:36

Υπάρχει κάτι νεότερο επί του θέματος?
Εγώ είμαι μέσα ακόμα και 300€ να χρειαστεί να δαπανήσω.
Ελάτε ρε σεις να τσοντάρουμε όλοι από κάτι τις. Και να μην ευοδώσει τουλάχιστον τα λεφτά μας θα τα πάρουμε πίσω. Δεν είναι απαραίτητο η προσφορά να είναι σε χρήμα. Οι γνώσεις του καθενός είναι χρυσός σε τέτοια εγχειρήματα.
Μήπως να έριχνε κάποιος την ιδέα και στο facebook που το βλέπει πολύς κόσμος??? Είμαι σίγουρος ότι θα μαζευόμαστε εν ριπεί οφθαλμού για κάτι τέτοιο.
Για σκεφθείτε να μπορούμε να βάζουμε σε τιμές διυλιστηρίου??? Ψηθείτε Ψηθείτε ΑΝΤΕ GOGOGOGOG
Hyundai Matrix 06 - Bardolini - 49000Km / 2500 ώρες με υγραέριο (11lt/100Km + 1,5lt/100Km βενζίνη)
Άβαταρ μέλους
macmac
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 20 Ιουν, 2012 14:56

Re: Κόστος πρατηρίου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό StiloLpg » Πέμ 06 Δεκ, 2012 20:20

macmac έγραψε:Υπάρχει κάτι νεότερο επί του θέματος?
Εγώ είμαι μέσα ακόμα και 300€ να χρειαστεί να δαπανήσω.
Ελάτε ρε σεις να τσοντάρουμε όλοι από κάτι τις. Και να μην ευοδώσει τουλάχιστον τα λεφτά μας θα τα πάρουμε πίσω. Δεν είναι απαραίτητο η προσφορά να είναι σε χρήμα. Οι γνώσεις του καθενός είναι χρυσός σε τέτοια εγχειρήματα.
Μήπως να έριχνε κάποιος την ιδέα και στο facebook που το βλέπει πολύς κόσμος??? Είμαι σίγουρος ότι θα μαζευόμαστε εν ριπεί οφθαλμού για κάτι τέτοιο.
Για σκεφθείτε να μπορούμε να βάζουμε σε τιμές διυλιστηρίου??? Ψηθείτε Ψηθείτε ΑΝΤΕ GOGOGOGOG


..φίλε συνφορουμίτη , η ιδέα είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ και ίσως εύκολα η δύσκολα να μπορεί και να λάβει σάρκα και οστά...όμως../..πιστεύεις ότι το πρατήριο αυτό θα μπορέσει να λειτουργήσει , η όπως γράφει σε άλλο ποστ κάποιος φίλος , θα το βρείς σε ...τροχιά γύρω από τον πλανήτη Άρη ;; !!!!!!...καταλαβαίνεις νομίζω ποιοί μπορεί να το κάνουν ...δυστυχώς ... ( καρτέλ μου καρτελάκι μου ) .....
StiloLpg
 

Re: Κόστος πρατηρίου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό macmac » Παρ 07 Δεκ, 2012 14:43

Για το θέμα της πιθανής εκτόξευσης του βενζινάδικου σε τροχιά νομίζω παίζει αντιτρομοκρατική ασφάλεια, οπότε κανένα πρόβλημα. Αν δεν παίζει ασφάλεια εκτόξευσης τότε υπάρχει πρόβλημα όντως. Πριν γίνει κάτι κάποιος που ξέρει από ασφάλειες μπορεί να μας ενημερώσει σχετικά και υπεύθυνα για τις επιλογές.
Hyundai Matrix 06 - Bardolini - 49000Km / 2500 ώρες με υγραέριο (11lt/100Km + 1,5lt/100Km βενζίνη)
Άβαταρ μέλους
macmac
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 20 Ιουν, 2012 14:56

Re: Κόστος πρατηρίου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tommygun » Σάβ 08 Δεκ, 2012 11:50

Τωρα που θα επιτρεπονται και μισθωσεις βυτιοφορων για να πηγαινει κανεις να γεμιζει απ΄ευθειας απο το διυλιστηριο.
να παιξει κατι τετοιο μεσα απο τα φορουμ, θα σπασει το αποστημα των καρτελ σε dt
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 83 επισκέπτες