Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κόστη και κέρδη πρατηρίων υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 19 Φεβ, 2014 16:02

"Αποκλειστικες πληροφοριες" κα παπαρια μαντολες.....

ΚΑΝΕΙΣ και το εννοω δε ΞΕΡΕΙ..... ολοι οικαζουν....

εχει δικιο βεβαια το αρθρο οσον αφορά τον - ανυπαρκτο - ελεγχο...
εστω κι ενα χρονο μετα καθοτι το αρθρο βγηκε 23 φεβρουαριου 2013...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 19 Φεβ, 2014 16:08

Όχι ρε φίλε δεν μου κάνουν εντύπωση τα 25 λεπτά το λίτρο όπως δεν μου κάνει εντύπωση και το περίπτερο που πουλάει το αναψυκτικό και βγάζει 50 λεπτά ή το ενεργειακό ποτό και βγάζει 1 €, τις σοκολάτες που μπορεί να τις παίρνει 1+1 δώρο και δεν περνάει την τιμή στον καταναλωτή. Για να έχει ανοιχτό αυτό το μπουρδέλο το πρατήριο να πηγαίνεις να βάζεις το "λαμόγιο" μπορεί να έχει βάλει υποθήκη το σπίτι του και με μια μαλακία νόμο άυριο το πρωί ή έστω μια φήμη να μην πατάει ψυχή και να χάσει και το σπίτι του. Μπορεί να δουλεύει ο γιος του μαζί με το αφεντικό οπότε να πρέπει να ζήσουνε 2 οικογένειες. Το λαμόγιο που λες πληρώνει στον συνέταιρο το κράτος 1002 χαράτσια για να μπορέσει απλά να το έχει ανοιχτό. θα πρέπει να πληρώσει από φέτος για του χρόνου προκαταβολή φόρου με βάση τα εισοδήματα του περυσινού χρόνου, ασχέτως αν πέρυσι με φέτος ο τζίρος έχει πάει στα τάρταρα και τόσα άλλα. Στο ξαναλέω άνοιξε ένα πρατήριο βάλε το καύσιμο τσάμπα και θα έρθω να βάλω κι εγώ.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 19 Φεβ, 2014 16:21

fokion έγραψε:"Αποκλειστικες πληροφοριες" κα παπαρια μαντολες.....

ΚΑΝΕΙΣ και το εννοω δε ΞΕΡΕΙ..... ολοι οικαζουν....

εχει δικιο βεβαια το αρθρο οσον αφορά τον - ανυπαρκτο - ελεγχο...
εστω κι ενα χρονο μετα καθοτι το αρθρο βγηκε 23 φεβρουαριου 2013...

Ενταξει μπορει και να μην εχει αποδεικτικα ο τυπος που εγραψε το αρθρο και να τα λεει οπως τα λεμε και εμεις εδω στο φορουμ αλλα μου κανει εντυπωση αυτο το σημειο>
"Σίγουρη επένδυση

Το βασικό δέλεαρ σε όσους τους πρατηριούχους «επιτρέπουν» να μπουν στην αγορά του συγκεκριμένου καυσίμου είναι το πολύ υψηλό περιθώριο κέρδους που έχουν κατά την πώληση του υγραερίου κίνησης. Μάλιστα σύμφωνα με πληροφορίες κατά την υπογραφή των συμβολαίων αναφέρεται και η εγγυημένη απόδοση της επένδυσης σε χρονικό διάστημα έως 6 μήνες!"
Δηλ. με το που υπογραφουν συμβολαιο αναφέρεται και η εγγυημένη απόδοση της επένδυσης σε χρονικό διάστημα έως 6 μήνες,αυτο αν ισχυει τοτε πισω απο το ολο νταλαβερι βρισκονται οι εταιριες και αυτες καθοριζουν την τιμη καρτελ που θα εχουν ολα τα πρατηρια,δηλ. π.χ τους λεει θα δουλευετε με 22 λεπτα απαντες ετσι ωστε και εσεις που κανατε ηδη αποσβεση να εξακολουθειτε να βγαζετε αντερα αλλα και για να μην αθετησουμε το συμβολαιο που υπογραψαμε και οι καινουργιοι για να μπορεσουν να κανουν αποσβεση σε 6 μηνες το πολυ !
Ετσι αντι να παρακαλαμε να ανοιγουν καινουργια πρατηρια μπας και λειτουργησει ο ανταγωνισμος μαλλον θα πρεπει να παρακαλαμε να μην ανοιξα ουτε ενα παραπανω απο τα ηδη υπαρχον!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 19 Φεβ, 2014 16:34

gakost έγραψε:Όχι ρε φίλε δεν μου κάνουν εντύπωση τα 25 λεπτά το λίτρο όπως δεν μου κάνει εντύπωση και το περίπτερο που πουλάει το αναψυκτικό και βγάζει 50 λεπτά ή το ενεργειακό ποτό και βγάζει 1 €, τις σοκολάτες που μπορεί να τις παίρνει 1+1 δώρο και δεν περνάει την τιμή στον καταναλωτή. Για να έχει ανοιχτό αυτό το μπουρδέλο το πρατήριο να πηγαίνεις να βάζεις το "λαμόγιο" μπορεί να έχει βάλει υποθήκη το σπίτι του και με μια μαλακία νόμο άυριο το πρωί ή έστω μια φήμη να μην πατάει ψυχή και να χάσει και το σπίτι του. Μπορεί να δουλεύει ο γιος του μαζί με το αφεντικό οπότε να πρέπει να ζήσουνε 2 οικογένειες. Το λαμόγιο που λες πληρώνει στον συνέταιρο το κράτος 1002 χαράτσια για να μπορέσει απλά να το έχει ανοιχτό. θα πρέπει να πληρώσει από φέτος για του χρόνου προκαταβολή φόρου με βάση τα εισοδήματα του περυσινού χρόνου, ασχέτως αν πέρυσι με φέτος ο τζίρος έχει πάει στα τάρταρα και τόσα άλλα. Στο ξαναλέω άνοιξε ένα πρατήριο βάλε το καύσιμο τσάμπα και θα έρθω να βάλω κι εγώ.

Καλα ενταξει οτι πεις φιλε!
Να ξερεις ομως οτι για το περιπτερο που λες ειναι εντελος ασχετο το παραδειγμα σου!
Αν δεν εχω λεφτα δεν θα παρω απο το περιπτερο τιποτα γιατι οπως λες ειναι ακριβα στο περιπτερο,θα τα παρω απο το σουπερ μαρκετ και μαλιστα θα παρω και τα no name, με λιγα λογια εχω εναλακτικη,στα καυσιμα απο την στιγμη που δεν υπαρχει εναλακτικη και μαλιστα μου στερουν και την ανταγωνιστικη τιμη με λαμογιστικους τροπους, τοτε οχι μονο να χασει το σπιτι του αλλα να κανει και καγκελο φιλε,να δουλεψει σωστα και ανταγωνιστικα χωρις υπογειους τροπους ρε φιλε πως θα γινει ,και μαλιστα ειναι χιλιες φορες πιο κατακριτεα αυτη η αισχροτητα της εναρμονισμενης τιμολογιακης πολιτικης λογο των καιρων που ζουμε που ολοι σχεδον βρισκονται σε οικονομικη απογνωση(εκτος απο κατι φιλαρακια σου μαλλον!)!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 19 Φεβ, 2014 16:59

Έχεις την εναλλακτική της Βουλγαρίας τι αγχώνεσαι. Όλοι στην Ελλάδα σε κλέβουν είναι λαμόγια και απατεώνες ούτως μας το έχεις πει πολλές φορές και κυρίως μας το έχεις αποδείξει με πληροφορίες του τύπου "μου το είπε το παιδί που δουλεύει στο καφενείο και τα ξέρει αυτά" . Αλήθεια τα εταιρικά πρατήρια γιατί σε φθηνές πόλεις πουλάνε φθηνά και σε ακριβές ακριβά. Θα τους εκβιάζει φαίνεται το καρτέλ και αυτούς μάλλον. Το παράδειγμα μια χαρά είναι άσχετα που κάνεις πως δεν το καταλαβαίνεις.

Άνοιξε το Valsam Oil και θα έρθω να βάλω αν είσαι φθηνός, όπως τραβιέμαι να βάλω στον φθηνό απλά δεν γκρινιάζω με τα πάντα και δεν τρώγομαι με τα ρούχα μου βρίζοντας τους πάντες.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 19 Φεβ, 2014 18:41

gakost έγραψε:Έχεις την εναλλακτική της Βουλγαρίας τι αγχώνεσαι. Όλοι στην Ελλάδα σε κλέβουν είναι λαμόγια και απατεώνες ούτως μας το έχεις πει πολλές φορές και κυρίως μας το έχεις αποδείξει με πληροφορίες του τύπου "μου το είπε το παιδί που δουλεύει στο καφενείο και τα ξέρει αυτά" . Αλήθεια τα εταιρικά πρατήρια γιατί σε φθηνές πόλεις πουλάνε φθηνά και σε ακριβές ακριβά. Θα τους εκβιάζει φαίνεται το καρτέλ και αυτούς μάλλον. Το παράδειγμα μια χαρά είναι άσχετα που κάνεις πως δεν το καταλαβαίνεις.

Άνοιξε το Valsam Oil και θα έρθω να βάλω αν είσαι φθηνός, όπως τραβιέμαι να βάλω στον φθηνό απλά δεν γκρινιάζω με τα πάντα και δεν τρώγομαι με τα ρούχα μου βρίζοντας τους πάντες.

Ετσι μπραβο γυρνα το στην ειρωνεια και την τρελιτσα καθε φορα που σε στριμωχνουν!
Ασε ρε gakost λες να μην σε εχουν παρει χαμπαρι ακομη?
Τυχαιο?
Δεν νομιζω!
Καθε φορα που αρχιζω να τα χωνω σε αυτους που πρεπει και ειδικα τωρα που εκανα και κινηση για να βαζουμε απο ενα πρατηριο να αρχιζεις παλι πρωσοπικη επιθεση στην παρτη μου!
Τραβα λοιπον στο περιπτερο σου και ασε μας στην ησηχια μας γιατι οπως λες οτι τραβιεσε να βαλεις στον φθηνο εγω εδω που μενω δεν την εχω ουτε αυτη την επιλογη δηλ. να βρω καποιον με 2-3-4 λεπτα διαφορα!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 19 Φεβ, 2014 19:07

valsam έγραψε:
fokion έγραψε:"Αποκλειστικες πληροφοριες" κα παπαρια μαντολες.....

ΚΑΝΕΙΣ και το εννοω δε ΞΕΡΕΙ..... ολοι οικαζουν....

εχει δικιο βεβαια το αρθρο οσον αφορά τον - ανυπαρκτο - ελεγχο...
εστω κι ενα χρονο μετα καθοτι το αρθρο βγηκε 23 φεβρουαριου 2013...

Ενταξει μπορει και να μην εχει αποδεικτικα ο τυπος που εγραψε το αρθρο και να τα λεει οπως τα λεμε και εμεις εδω στο φορουμ αλλα μου κανει εντυπωση αυτο το σημειο>
"Σίγουρη επένδυση

Το βασικό δέλεαρ σε όσους τους πρατηριούχους «επιτρέπουν» να μπουν στην αγορά του συγκεκριμένου καυσίμου είναι το πολύ υψηλό περιθώριο κέρδους που έχουν κατά την πώληση του υγραερίου κίνησης. Μάλιστα σύμφωνα με πληροφορίες κατά την υπογραφή των συμβολαίων αναφέρεται και η εγγυημένη απόδοση της επένδυσης σε χρονικό διάστημα έως 6 μήνες!"
Δηλ. με το που υπογραφουν συμβολαιο αναφέρεται και η εγγυημένη απόδοση της επένδυσης σε χρονικό διάστημα έως 6 μήνες
,αυτο αν ισχυει τοτε πισω απο το ολο νταλαβερι βρισκονται οι εταιριες και αυτες καθοριζουν την τιμη καρτελ που θα εχουν ολα τα πρατηρια,δηλ. π.χ τους λεει θα δουλευετε με 22 λεπτα απαντες ετσι ωστε και εσεις που κανατε ηδη αποσβεση να εξακολουθειτε να βγαζετε αντερα αλλα και για να μην αθετησουμε το συμβολαιο που υπογραψαμε και οι καινουργιοι για να μπορεσουν να κανουν αποσβεση σε 6 μηνες το πολυ !
Ετσι αντι να παρακαλαμε να ανοιγουν καινουργια πρατηρια μπας και λειτουργησει ο ανταγωνισμος μαλλον θα πρεπει να παρακαλαμε να μην ανοιξα ουτε ενα παραπανω απο τα ηδη υπαρχον!




αν γιαυτο που λες δεν μας δωσεις αποδειξεις τοτε εισαι συκοφαντης και ψευτης.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 19 Φεβ, 2014 19:20

Ηλια το αρθρο το λεει οχι ο valsam. Απλά το κοπιαρε ατσαλα και φαινεται σαν να το εγραψε αυτος.
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 19 Φεβ, 2014 19:25

hlias έγραψε:
valsam έγραψε:
fokion έγραψε:"Αποκλειστικες πληροφοριες" κα παπαρια μαντολες.....

ΚΑΝΕΙΣ και το εννοω δε ΞΕΡΕΙ..... ολοι οικαζουν....

εχει δικιο βεβαια το αρθρο οσον αφορά τον - ανυπαρκτο - ελεγχο...
εστω κι ενα χρονο μετα καθοτι το αρθρο βγηκε 23 φεβρουαριου 2013...

Ενταξει μπορει και να μην εχει αποδεικτικα ο τυπος που εγραψε το αρθρο και να τα λεει οπως τα λεμε και εμεις εδω στο φορουμ αλλα μου κανει εντυπωση αυτο το σημειο>
"Σίγουρη επένδυση

Το βασικό δέλεαρ σε όσους τους πρατηριούχους «επιτρέπουν» να μπουν στην αγορά του συγκεκριμένου καυσίμου είναι το πολύ υψηλό περιθώριο κέρδους που έχουν κατά την πώληση του υγραερίου κίνησης. Μάλιστα σύμφωνα με πληροφορίες κατά την υπογραφή των συμβολαίων αναφέρεται και η εγγυημένη απόδοση της επένδυσης σε χρονικό διάστημα έως 6 μήνες!"
Δηλ. με το που υπογραφουν συμβολαιο αναφέρεται και η εγγυημένη απόδοση της επένδυσης σε χρονικό διάστημα έως 6 μήνες
,αυτο αν ισχυει τοτε πισω απο το ολο νταλαβερι βρισκονται οι εταιριες και αυτες καθοριζουν την τιμη καρτελ που θα εχουν ολα τα πρατηρια,δηλ. π.χ τους λεει θα δουλευετε με 22 λεπτα απαντες ετσι ωστε και εσεις που κανατε ηδη αποσβεση να εξακολουθειτε να βγαζετε αντερα αλλα και για να μην αθετησουμε το συμβολαιο που υπογραψαμε και οι καινουργιοι για να μπορεσουν να κανουν αποσβεση σε 6 μηνες το πολυ !
Ετσι αντι να παρακαλαμε να ανοιγουν καινουργια πρατηρια μπας και λειτουργησει ο ανταγωνισμος μαλλον θα πρεπει να παρακαλαμε να μην ανοιξα ουτε ενα παραπανω απο τα ηδη υπαρχον!




αν γιαυτο που λες δεν μας δωσεις αποδειξεις τοτε εισαι συκοφαντης και ψευτης.

Eγω το λεω Ηλια?
Αυτος που εγραψε αυτο το αρθρο http://www.autobusiness.gr/index.php?op ... 5:featured το λεει!
Εμεις ολοι εδω μονο υποθεσεις (τι κανει νιαου-νιαου στα κεραμιδια υποθεσεις!)κανουμε οπως λες και εσυ αφου δεν εχουμε χειροπιαστες αποδειξεις!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 19 Φεβ, 2014 21:59

valsam έγραψε:
hlias έγραψε:
valsam έγραψε:
fokion έγραψε:"Αποκλειστικες πληροφοριες" κα παπαρια μαντολες.....

ΚΑΝΕΙΣ και το εννοω δε ΞΕΡΕΙ..... ολοι οικαζουν....

εχει δικιο βεβαια το αρθρο οσον αφορά τον - ανυπαρκτο - ελεγχο...
εστω κι ενα χρονο μετα καθοτι το αρθρο βγηκε 23 φεβρουαριου 2013...

Ενταξει μπορει και να μην εχει αποδεικτικα ο τυπος που εγραψε το αρθρο και να τα λεει οπως τα λεμε και εμεις εδω στο φορουμ αλλα μου κανει εντυπωση αυτο το σημειο>
"Σίγουρη επένδυση

Το βασικό δέλεαρ σε όσους τους πρατηριούχους «επιτρέπουν» να μπουν στην αγορά του συγκεκριμένου καυσίμου είναι το πολύ υψηλό περιθώριο κέρδους που έχουν κατά την πώληση του υγραερίου κίνησης. Μάλιστα σύμφωνα με πληροφορίες κατά την υπογραφή των συμβολαίων αναφέρεται και η εγγυημένη απόδοση της επένδυσης σε χρονικό διάστημα έως 6 μήνες!"
Δηλ. με το που υπογραφουν συμβολαιο αναφέρεται και η εγγυημένη απόδοση της επένδυσης σε χρονικό διάστημα έως 6 μήνες
,αυτο αν ισχυει τοτε πισω απο το ολο νταλαβερι βρισκονται οι εταιριες και αυτες καθοριζουν την τιμη καρτελ που θα εχουν ολα τα πρατηρια,δηλ. π.χ τους λεει θα δουλευετε με 22 λεπτα απαντες ετσι ωστε και εσεις που κανατε ηδη αποσβεση να εξακολουθειτε να βγαζετε αντερα αλλα και για να μην αθετησουμε το συμβολαιο που υπογραψαμε και οι καινουργιοι για να μπορεσουν να κανουν αποσβεση σε 6 μηνες το πολυ !
Ετσι αντι να παρακαλαμε να ανοιγουν καινουργια πρατηρια μπας και λειτουργησει ο ανταγωνισμος μαλλον θα πρεπει να παρακαλαμε να μην ανοιξα ουτε ενα παραπανω απο τα ηδη υπαρχον!




αν γιαυτο που λες δεν μας δωσεις αποδειξεις τοτε εισαι συκοφαντης και ψευτης.

Eγω το λεω Ηλια?
Αυτος που εγραψε αυτο το αρθρο http://www.autobusiness.gr/index.php?op ... 5:featured το λεει!
Εμεις ολοι εδω μονο υποθεσεις (τι κανει νιαου-νιαου στα κεραμιδια υποθεσεις!)κανουμε οπως λες και εσυ αφου δεν εχουμε χειροπιαστες αποδειξεις!





ζηταω συγνωμη valsam, εκανα και εγω το ιδιο λαθος που εχω κατηγορισει καποιους εδω μεσα, το προσπερασα γρηγορα και χωρις προσοχη.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 151 επισκέπτες