Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κόστη και κέρδη πρατηρίων υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 07 Απρ, 2014 21:29

Παππου συγνωμη αλλα θα μου φαινεται παραξενο.

Παρακολουθα τον απλοϊκό συλλογισμό μου.

εχεις λοιπον 50.000 τσεπη αντι λοιπον να τα βαλεις στη τραπεζα με 2% επιτοκοιο ή στη "μαυρη" με 10-20% το μηνα
τα ριχνεις σε ενα βενζιναδικο.

στους 3 μηνες εχεις αποσβεσει 50 χιλιαρικα ( γιατι οταν λεω "αποσβεσεις" εννοω πληρωσει πρωτα μισθους εφορια κ.λ.π.)
στους 6 μηνες εχεις βγαλει και 50 χιλιαρικα β
στους 9 μηνες εχεις βγαλει και 100 χιλιαρικα
στους 12 μηνες εχεις βγαλει και 150 χιλιαρικα....


....... τσεπη.......

απορώ πραγματι πως τετοιους βαθμους αποδοσης δεν τους εχουν παρει πρεφα τα hedge funds που κυνηγανε το 0.5 τοις 100
αλλα το σκεφτηκε ο μπαρμα μητρος που βια να εχει τελειωσει λυκειο....

οκ οτι πειτε....

απλά επιτρεψτε μου να πιστεψω κατι πιο απλό κι ευκολο...

οτι μας ψεκαζουν....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 07 Απρ, 2014 21:39

valsam έγραψε:fokion δηλ. πιστευεις οτι οτι γραφω μπουρδες ειναι?


σε αυτο το θεμα - ναι
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 07 Απρ, 2014 22:04

Ελεύθερη χώρα είμαστε.
Ελεύθερο εμπόριο έχουμε.
Ο καθένας μπορεί να κερδίζει όσα μπορεί αρκεί να μη με κλέβει.
Τά ποσά που προκύπτουν με τις παραπάνω αναλύσεις σίγουρα είναι υπερβολικά και εγώ δεν πιστεύω ότι μπορεί να
κερδίζουν τόσα την ώρα που ο Ελληνικός λαός υποφέρει.
Ότι συγκεκριμένα πρατήρια πωλούν τις παραπάνω ποσότητες είναι σίγουρο.Τώρα πόσα βγάζουν το λίτρο δεν το ξέρω.

Αλλά σου λέει ο άλλος που το πληρώνει 90 στη Θεσσαλονίκηκαι 88 στο Γέρακα?.
Πως στα Τρίκαλα πουλάει 75 και έχει κέρδος.??
Άρα ο Θεσσαλονικιός κερδίζει τουλάχιστον 20 λεπτά το λίτρο και ο Αθηναίος 17 και έτσι βγαίνουν τα παραπάνω ποσά.

Τώρα αν ο Θεσσαλονικιός και ο Αθηναίος πιάνονται κώτσοι και το προμηθεύεται με 80+ λεπτά τότε ναι δικαιολογούνται
να το πουλάνε 90 και 87 αλλά δεν βγήκε ποτέ κανένας τους κάπου να στηρίξει την παραπάνω θεωρία.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Δευτ 07 Απρ, 2014 23:23

fokion έγραψε:
valsam έγραψε:fokion δηλ. πιστευεις οτι οτι γραφω μπουρδες ειναι?


σε αυτο το θεμα - ναι

Ωραια λοιπον επειδη με προκαλεις τωρα ,πατα στο google αυριο "εγκαταστασεις υγραεριου σε πρατηρια" κατω απο την μεση τις σελιδας που θα σου βγαλει η αναζητηση θα βρεις κανα 2 και παρε τηλ. και ζητα τιμη,και πες μου αν σου πουν διαφορετικο νουμερο απο αυτο που εγραψα!
Για τις ποσοτητες που δινουν τα πρατηρια ,παλι δεν σου ειναι κοπος να ρωτησεις το αφεντικο απο ενα πρατηριο που βαζεις να σου πει ,εμενα μου ειχε κανει εντυπωση το 2,5-3 χιλαδες λιτρα την ημερα που μου ειχε πει παλαιοτερα ενας πρατηριουχος και επαθα πλακα με το 18,000 σε 3-4 μερες οταν μου το ειπε αλλος,ρωτα λοιπον 2-3 και πιστευω οτι θα σου λυθει και σε αυτο η απορια!
Οσο για το ποσο κερδος αφηνει στο λιτρο το υγραεριο δεν ξερω ακριβος το νουμερο αλλα το ξαναλεω απο την στιγμη που εδω στην Θεσ/νικη πουλανε εδω και μηνες 0,899 και στα Τρικαλα-Βεροια-Αθηνα κ.τ.λ πουλανε 13-14 λεπτα φθηνοτερα και σιγουρα στα 0,76 0,77 βγαζουν και αυτοι ενα καλο κερδος (σιγα μην την πατησουμε οπως με την βενζινη!),το τελικο νουμερακι 13-14λεπτα + το κερδος που βγαζουν οι "φθηνοι"= κατσε καλα νουμερο!
Fokion κανε λοιπον τα τηλεφωνακια σου και αυριο περιμενω συγνωμη!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Τρί 08 Απρ, 2014 00:21

74 λεπτά στην Βέροια που είναι 140km από τα διυλιστήρια... Και 89.9 Θεσσαλονίκη που είναι 20.....ε δεν γίνεται.. Το Κιλκίς πουλάει 79-80

Στάλθηκε από το Novo7Fire μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 08 Απρ, 2014 06:37

ΑΠΕΔΕΙΞΕ πρωτα ποσο αγοραζει καθε πρατηριο και μετα να εχεις απαιτηση και για "συγνωμες"

α! και ξαναδιαβασε τι εγραψα..... και προσπαθησε να καταλαβεις ΤΙ εγραψα κι οχι τι ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι εγραψα...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 08 Απρ, 2014 07:21

Παππου.

το εχω πει πολλακις να το πω αλλη μια.

η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου εκτιμηση ειναι οτι τα πρατηρια ΔΕΝ αγοραζουν "ενιαια τιμη" + μεταφορικά...

κατα την γνωμη μου η τιμη "χειραγωγειται" απο πιο "ψηλά" απο τα πρατηρια....
οι εταιρειες δηλ. αλλη τιμη πουλανε στο πρατηριουχο στην Αθηνα Θεσ/νικη αλλη στα τρικαλα ( ξεχωρα απο τα οποια μεταφορικά)
ΒΕΒΑΙΑ κι εγω οπως και η "αντιθετη αποψη" δε μπορει να το "αποδειξει"....
οσο ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ λοιπον πιστευεις(τε) οτι κλεβουν οι πρατηριουχοι αλλο τοσο ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ πιστευω οτι το "βασικο" προβλημα προερχεται απο πιο "κεντρικά".

απλά βασιζομαι στη λογικη οτι ειναι ευκολοτερο να τα "βρουνε" 2 μονο δυιλιστηρια και 10 χοντρεμποροι πανελλαδικά, και οι πρατηριουχοι εχουν ενα "ενιαιο" - υπερβολικο - ποσοστο κερδους...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 08 Απρ, 2014 08:14

fokion και εγώ πιστεύω ότι γίνεται αυτό που λες αλλά με τα πρατήρια με ετικέτα εταιρειών.

Πως μπορούν αυτό οι εταιρείες και το κάνουν και στα ιδιόκτητα πρατήρια.Αυτό με προβληματίζει.

Πιθανώς εκεί να μην μπορούν να ελέγξουν και απόλυτα την τιμή γιατί αν παρατηρήσουμε στην Αττική ποιοί κάνουν
τη ζημιά και κρατάνε λίγο χαμηλότερα την τιμή από τη Θεσσαλονίνη.??
Το πρατήριο στη Φαώνος και στην Κερατέα τα οποία είναι ιδιωτικά , δεν ανήκουν σε εταιρείες ,ή πιθανώς δεν ζουν
με δανεικά από αυτές.Δεν γνωρίζω για τα τα υπόλοιπα 2-3 (Π.Ράλλη - Μάνδρα - Μεταμόρφωση) που ανήκουν γιατί δεν
έχω βάλει ποτέ από κει.

Από την άλλη ανοίξαμε μία κουβέντα με υποθετικά ερωτήματα,χωρίς να ξέρουμε τι παίζετε από μέσα,γιαυτό σταματώ
εδώ.Σου επιτρέπω να πεις την τελευταία κουβέντα χωρίς να απαντήσω. :lol: :lol:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 08 Απρ, 2014 08:20

papoys έγραψε:fokion και εγώ πιστεύω ότι γίνεται αυτό που λες αλλά με τα πρατήρια με ετικέτα εταιρειών.

Πως μπορούν αυτό οι εταιρείες και το κάνουν και στα ιδιόκτητα πρατήρια.Αυτό με προβληματίζει.

Πιθανώς εκεί να μην μπορούν να ελέγξουν και απόλυτα την τιμή γιατί αν παρατηρήσουμε στην Αττική ποιοί κάνουν
τη ζημιά και κρατάνε λίγο χαμηλότερα την τιμή από τη Θεσσαλονίνη.??
Το πρατήριο στη Φαώνος και στην Κερατέα τα οποία είναι ιδιωτικά , δεν ανήκουν σε εταιρείες ,ή πιθανώς δεν ζουν
με δανεικά από αυτές.
Δεν γνωρίζω για τα τα υπόλοιπα 2-3 (Π.Ράλλη - Μάνδρα - Μεταμόρφωση) που ανήκουν γιατί δεν
έχω βάλει ποτέ από κει.
Από την άλλη ανοίξαμε μία κουβέντα με υποθετικά ερωτήματα,χωρίς να ξέρουμε τι παίζετε από μέσα,γιαυτό σταματώ
εδώ.Σου επιτρέπω να πεις την τελευταία κουβέντα χωρίς να απαντήσω. :lol: :lol:



καλημερα παππου, αν κονομαγανε τα πρατηρια 50.000 ευρω καθαρα στο τριμηνο ή ακομα και στο εξαμηνο, θα ειχαν προβλημα να ζουν απο τις εταιριες ή να ζουν με δανεικα απο αυτες?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 08 Απρ, 2014 08:51

papoys έγραψε:γιαυτό σταματώ
εδώ.Σου επιτρέπω να πεις την τελευταία κουβέντα χωρίς να απαντήσω. :lol: :lol:


Pappoy προς θεου δεν ειναι θεμα "τελευταιας κουβεντας".... φανταζομαι τοσο καιρο εχεις καταλαβει οτι σε μια μια κουβεντα με ευλογα επιχειρηματα και σεβασμου στον συνομιλητη, δε τιθεται θεμα "τελευταιας κουβεντας"

και βεβαια δεν ειπα οτι "εχω ολες τις απαντησεις σε ολα τα ερωτηματα". Προφανως και ΚΑΝΕΙΣ δεν ΞΕΡΕΙ την πραγματική πολιτική καθε εταιρειας

αλλα τι θα απαγορευε στην Χ εταιρεια να πουλαει στην φαιωνος ( προς θεου παραδειγμα ο τοπος ετσι?) με 20 λεπτα το λιτρο τελικη τιμη και στο λιγο παραδιπλα με 50???? Για λογους που οπως ειπα κανεις δε ξερει αλλα απλά εικαζει...

μη ξεχναμε ( και πλαγιως ερχεσαι στα λογια μου αν το καλοσκεφτεις) οτι ειτε ανεξαρτητο ειτε εταιρικό ΤΕΛΙΚΑ απο ΔΥΟ δυιλιστηρια "ψωνιζει".....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες