Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κόστη και κέρδη πρατηρίων υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Κόστος πρατηρίου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό civic2010 » Τρί 11 Δεκ, 2012 14:10

μήπως να βρισκόμαστε κάποια στιγμή για να συζητήσουμε το θέμα?
Civic 1.8 on Bigas LPG Kit
civic2010
 
Δημοσιευσεις: 171
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ, 2011 20:52

Re: Κόστος πρατηρίου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό civic2010 » Πέμ 10 Ιαν, 2013 13:47

Qgas έγραψε:
civic2010 έγραψε:θα κανω τις εξης παραδοχες. κοστος εγκαταστασης 100,000€. οικοπεδο, με αλλα 100,000€ θα μπορουσε να βρεθει κατι? αντε 150,000€. συνολο 250,000€. αν μαζευτουμε 250 ατομα *1000€ ο καθενας εχουμε 250,000€.

και θα φερνουμε υγραεριο απο εξωτερικο. παρακαμπτοντας το εδω συστημα. σκοπος δεν θα ειναι το κερδος αλλα η εξυπηρετηση ολων μας και οχι μονο βεβαια.

θα μπορουσαμε αρχικα να εκφρασουμε ενδιαφερον απο εδω μεσα και βλεπουμε. τι λετε. αν υπαρξει ενδιαφερον συναντιομαστε για να κανουμε μια αρχικη κουβεντα. και να δουμε κατα ποσο κατι τετοιο ειναι εφικτο.

χωρια τα οποια "κολληματα" το μεριδιο για τον καθενα ειναι σχετικα "ευκολο" να βρεθει παρολη την κριση. αλλο να επενδυεις 1000€ και αλλο πχ 250,000€ μονος σου.


Είσαι πολύ μπροστά θα γίνει αυτο που λες σύντομα με 2 πρατήρια νότια και βόρεια λιανικής / χονδρικης τα πρατήρια θα χρηματοδοτηθούν απο εγκαταστατες / εισαγωγείς συστηματων υγραεριοκινησης και θα πωλούν την χονδρική τιμη αγοράς στη λιανική πχ σήμερα θα είχε το λίτρο 89 λεπτα !!


υπαρχει κατι νεοτερο με το πιο πανω? οταν λες συντομα τι εννοεις? αν θελεις και μπορεις γινε λιγο πιο συγκεκριμενος. το συντομα ειναι πολυ σχετικο για τον καθενα μας.
Civic 1.8 on Bigas LPG Kit
civic2010
 
Δημοσιευσεις: 171
Εγγραφή: Τρί 05 Απρ, 2011 20:52

Re: Κόστος πρατηρίου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό teo123456 » Τρί 15 Ιαν, 2013 11:59

civic2010 έγραψε:θα κανω τις εξης παραδοχες. κοστος εγκαταστασης 100,000€. οικοπεδο, με αλλα 100,000€ θα μπορουσε να βρεθει κατι? αντε 150,000€. συνολο 250,000€. αν μαζευτουμε 250 ατομα *1000€ ο καθενας εχουμε 250,000€.

και θα φερνουμε υγραεριο απο εξωτερικο. παρακαμπτοντας το εδω συστημα. σκοπος δεν θα ειναι το κερδος αλλα η εξυπηρετηση ολων μας και οχι μονο βεβαια.

θα μπορουσαμε αρχικα να εκφρασουμε ενδιαφερον απο εδω μεσα και βλεπουμε. τι λετε. αν υπαρξει ενδιαφερον συναντιομαστε για να κανουμε μια αρχικη κουβεντα. και να δουμε κατα ποσο κατι τετοιο ειναι εφικτο.

χωρια τα οποια "κολληματα" το μεριδιο για τον καθενα ειναι σχετικα "ευκολο" να βρεθει παρολη την κριση. αλλο να επενδυεις 1000€ και αλλο πχ 250,000€ μονος σου.



Παιδιά είναι πολύ αστείο το thread...έχω ρίξει τρελό γέλιο. Μου θυμίζει πιτσιρικάδες να μιλάνε να φτιάξουν καφετέριες. Ειδικά με το να εισάγουμε από το εξωτερικό με τι λεφτά και με τη ΑΔΕΙΑ????ως πρατήριο δε μπορείς (είμαι μηχανικός). Θα πει ο Βαρδινογιάννης καλώς τα παιδια!. Επίσης με 100.000 αντε 150000 θα βρεις οικόπεδο κατάλληλο για LPG σε σημείο που δεν περνά ούτε κατσίκα. Ξέχασες κάποια απλά πράγματα όπως κόστος καυσίμου (ναι πρέπει να έχεις προιον στη δεξαμενή και να έχει ρευστό όταν τελειώνει, διαχειριστικά κόστη, Φπα, εργοδοτικές εισφορές, λογιστή, υπαλλήλους, ικα και πολλά άλλα που δε γνωρίζω και κυρίως προσωπική εργασία καθώς τίποτα στην Ελλάδα δε λειτουργεί χωρίς επίβλεψη. Με 250 άτομα μετοχική σύνθεση ποιος θα είναι υπεύθυνος!!!εγώ βάζω αυτό που κάνουν τα τζάμια χαχα. Εν ολίγοις με ... δε βάφεις αυγά!

Αν ήταν έτσι απλά θα ανοίγαμε και ένα Super market για να παίρνουμε γάλα με 0,50 μπαταρίες με 1,5 και όχι με 4 κλπ.

Υπομονή! τα πρατήρια αυξάνονται και οι τιμές θα πέσουν...τα βενζίνης είναι 6000 του υγραερίου μόλις 330. Γι άυτό οι τιμές κρατιούνται. Νόμος προσφοράς ζήτησης. Μεγάλη ζήτηση μικρή προσφορά, συνεπάγεται υψηλές τιμές!

ΥΣ αν ίσχυε το παραπάνω thread θα ανοίγαμε και ένα συνεργείο υγραερίου και θα βάζαμε τα κιτ με 250 ευρώ.BRC kit από 1250 700 χαχα και ύστερα φταίει η Μέρκελ.
teo123456
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 03 Απρ, 2012 03:18

Re: Κόστος πρατηρίου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό panosopel » Τρί 15 Ιαν, 2013 14:12

εγω θα εβαζα και βαζω και 50χιλιαρικα αλλα πιστευω οτι θα ανοιξουν και αλλα πρατηρια με αποτελεσμα το κερδος να μειωθει πολυ.επρεπε να ειχε γινει αυτο απο παλια.οποιος ανοιγε πχ Νοτια Προαστεια πριν 2-3χρονια ενα πρατηριο τωρα θα ειχε βγαλει 10φορες το κοστος

παντως ειναι δυσκολο αμα ειναι πολλα ατομα αμα βαλει ο καθενας 50χιλιαρικα που δεν ειναι πολλα λεφτα 5ατομα φθανουν και δουλευει μια χαρα

και ο τοπος δεν ειναι προβλημα αμα εχεις καλη τιμη και μιγμα

εκτος αμα πιστευουμε οτι Μεταφορφωση που εχει ουρα 10αυτοκινητα δεν ειναι στη μεση του πουθενα..
panosopel
 
Δημοσιευσεις: 157
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ, 2011 18:13

Κόστος πρατηρίου

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 19 Φεβ, 2014 14:26

Ποσο κοστιζει η εγκατασταση αντλιας υγραεριου σε πρατηριο,γνωριζει κανεις σας ρε παιδια να μας πει γιατι εγω δεν το γνωριζω?
Εμενα ενας πρατηριουχος μου ειχε πει οτι μια Βουλγαρικη εταιρια του ειχε δωσει τιμη που ξεκινουσε στα 30,000 ευρω,δεν γνωριζω και δεν ξερω αν μου ελεγε μπαρουφες η τα νουμερα ηταν πραγματικα.
Αλλος πρατηριουχος εδω στην περιοχη μου ειχε πει σε ερωτηση που του εκανα πριν ακομη γινω υγραεριοκινητος οτι εδινε 3.000-3.500 λιτρα την ημερα ,καταλαβαινετε λοιπον οτι με 3-3.500 λιτρα και 20-25 λεπτα στο λιτρο μιλαμε για κατσε καλα μεροκαματο,δηλ. 600 με 900 ευρω μεροκαματο,αν ισχυει αυτο το 30,000 για εγκατασταση μιλαμε για αποσβεση επενδυσης σε εναν μηνα με 50 μερες το πολυ ,αλλα και να μην ισχτυει το 30,000 και να ειναι 50,000 λεω εγω τωρα παλι αποσβεση σε 2 με 3 μηνες το πολυ!
Μακαρι να εκανα και'γω ο μ@λακας αποσβεση της εγκαταστασης του αυτοκινητου μου οχι σε 3 αλλα σε 6 μηνες,αλλα ετσι οπως παει το πραγμα ουτε σε 2 χρονια δεν την βλεπω την δουλεια να γινετε!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 19 Φεβ, 2014 14:48

[quote="valsam"]στανταρ την τιμη του μετρικου τονου γνωριζουμε τους φορους γνωριζουμε τα μεταφορικα πανω κατω αρα ξερουμε την τιμη που αγοραζει ο πρατηριουχος quote]

Απο τα ανωτερω υπογραμισμενα κοστη που πολυ σωστα αναφερεις ξεχνας

Κερδος Εταιρείας
Κερδος Εμπορου - χοντρεμπορου οτιδηποτε τελος παντων
κερδος πρατηριουχου

και δε ξερω αν η τιμη πωλησης μετρικου τονου, περιλαμβανει το κερδος δυιλιστιριου - φανταζομαι πως ναι

και εκει ειναι το προβλημα μου

οτι απο το πες 60 λεπτα το λιτρο στην κανουλα του δυιλιστιριου ( το τι φανταζεται ο καθενας ειναι δικο του θεμα) μεχρι το 0,898 της κανουλας του πρατηριου δεν ΞΕΡΟΥΜΕ πως επιμεριζεται και ποιος εχει το "φιλετο" και ποιος τα "ψιχουλα".
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 19 Φεβ, 2014 14:51

Πριν "αιωνες" που ειχε ξανασυζητηθει το θεμα - ουτε θυμαμαι που και ποτε - ΑΝ δεν κανω ΤΡΑΓΙΚΟ λαθος το νουμερο ηταν για ΣΥΝΟΛΙΚΟ κοστος με στεγαστρα περιφραξεις χωματουργικα κλπ κ.λ.π. στο 100αρικο.

αλλα προσεχε μιλαω για ολοκληρο το "πακετο" οχι μονο τα μηχανολογικά, αλλα και αδειες και σουξου μουξου.

με ΚΑΘΕ επιφυλλαξη ομως τα νουμερα που λεω...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 19 Φεβ, 2014 15:07

Για τα νούμερα δεν θα πω τίποτα γιατί δεν τα ξέρω όπως ούτε εσύ πιστεύω, αλλά θα σου πω ότι

1) Πρέπει να αφαιρέσεις ΦΠΑ
2) Πρέπει να αφαιρέσεις 26% τουλάχιστον την εφορία
3) Πρέπει να υπολογίσεις τα έξοδα

Αλοίμονο αν οι εισπράξεις ήταν κέρδος

Σταμάτα όμως να δημιουργείς εντυπώσεις. Έλεος πια δεν υπάρχει μόνο η αλήθεια σου. Αν υπήρχανε τα νούμερα που λες τότε δεν θα κλείνανε τα πρατήρια το ένα μετά το άλλο. Στο ξαναείπα αφού είσαι σίγουρος ότι βγάζουνε τέτοιο μεροκάματα γιατί δεν αγοράζεις ένα πρατήριο να το δουλέψεις; Αν δεν έχεις το κεφάλαιο μπορείς και να νοικιάσεις, να βγάζεις τα νούμερα που λες. :wave:
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 19 Φεβ, 2014 15:55

gakost έγραψε:Για τα νούμερα δεν θα πω τίποτα γιατί δεν τα ξέρω όπως ούτε εσύ πιστεύω, αλλά θα σου πω ότι

1) Πρέπει να αφαιρέσεις ΦΠΑ
2) Πρέπει να αφαιρέσεις 26% τουλάχιστον την εφορία
3) Πρέπει να υπολογίσεις τα έξοδα

Αλοίμονο αν οι εισπράξεις ήταν κέρδος

Σταμάτα όμως να δημιουργείς εντυπώσεις. Έλεος πια δεν υπάρχει μόνο η αλήθεια σου. Αν υπήρχανε τα νούμερα που λες τότε δεν θα κλείνανε τα πρατήρια το ένα μετά το άλλο. Στο ξαναείπα αφού είσαι σίγουρος ότι βγάζουνε τέτοιο μεροκάματα γιατί δεν αγοράζεις ένα πρατήριο να το δουλέψεις; Αν δεν έχεις το κεφάλαιο μπορείς και να νοικιάσεις, να βγάζεις τα νούμερα που λες. :wave:

Eλεος εσυ πια φιλε,εγω δημιουργο εντυπωσεις?
Δεν σου κανει εντυπωση το 20-25 λεπτα στο λιτρο κερδος και σου κανουν τα γραφωμενα μου?
Αυτο ελειπε να μην πληρωσοουν και 26% εφορια και το 20ρικο μεροκαματο στον Πακιστανο!
Και παλι στα 600-900 μικτο κερδος ψιχουλα ειναι αυτα!
http://www.autobusiness.gr/index.php?op ... 5:featured
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 19 Φεβ, 2014 16:01

fokion έγραψε:Πριν "αιωνες" που ειχε ξανασυζητηθει το θεμα - ουτε θυμαμαι που και ποτε - ΑΝ δεν κανω ΤΡΑΓΙΚΟ λαθος το νουμερο ηταν για ΣΥΝΟΛΙΚΟ κοστος με στεγαστρα περιφραξεις χωματουργικα κλπ κ.λ.π. στο 100αρικο.

αλλα προσεχε μιλαω για ολοκληρο το "πακετο" οχι μονο τα μηχανολογικά, αλλα και αδειες και σουξου μουξου.

με ΚΑΘΕ επιφυλλαξη ομως τα νουμερα που λεω...

Και'γω ετσι νομιζα,γυρω στο 100σταρικο και γιάυτο ρωτησα τον πρατηριουχο και μου ειπε "οχι φιλε παρα πολλα λες,εγω που μου εδωσαν προσφιορα οι Βουλγαροι ξεκινουσε απο τα 30.000" λεπτομεριες δεν του ζητησα αν ηταν στεγαστρα,περιφραξεις,χωματουργικα κλπ και ποσα λιτρα δεξαμενη μεσα σε αυτα τα 30 χιλιαρικα που μου ειπε!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 36 επισκέπτες