Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κόστη και κέρδη πρατηρίων υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Πέμ 20 Φεβ, 2014 11:05

Οχι θα το αφηνα ετσι!
Χθες μετα απο την ερωτηση που εκανα στο ποσο περιπου θα βγει μια αντλια και επειδη ειμασταν στο περιπου πηρα λοιπον τηλ. σε εναν που κανει εγκαταστασεις ,δεν ηταν και σημερα το πρωι με πηρε αυτος ,εκανα λοιπον τον ενδιαφερομενο αλλα ασχετο γιατι οπως ειπα δεν ηταν για μενα αλλα για ενα ξαδελφο μου.
Η τιμη για μια 9ρα δηλ,. 9000 λιτρα ειναι 29,000 ευρω με το κλειδι στο χερι οπως μου ειπε και για 18,000 λιτρα 34.000 ευρω,οταν του ειπα τι ενοει με το κλειδι στο χερι δηλ. αν ειναι και τα χωματουργικα και η περιφραξη και οι αδεια και η πυροπροστασια κ.τ.λ,μου ειπε οχι αλλα αναλαμβανουμε και αυτα με 2-2,5 χιλιαρικα για χωματουργικα και περιφραξη και 3000 ευρω κομπλε ολα για αδειες και πυροπροστασια δηλ. μου λεει για μια 9ρα πραγματικα με το κλειδι στο χερι 34,000 ευρω και για 18ρα 39,000!
Ειπατε τιποτα?
Αυτα ειναι γουστα να ριχνεις 34,000 και να οικονομας ενα χιλιαρικο την ημερα(ας ειναι και μικτα ρε gakost!).
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 20 Φεβ, 2014 11:11

valsam έγραψε:Οχι θα το αφηνα ετσι!
Χθες μετα απο την ερωτηση που εκανα στο ποσο περιπου θα βγει μια αντλια και επειδη ειμασταν στο περιπου πηρα λοιπον τηλ. σε εναν που κανει εγκαταστασεις ,δεν ηταν και σημερα το πρωι με πηρε αυτος ,εκανα λοιπον τον ενδιαφερομενο αλλα ασχετο γιατι οπως ειπα δεν ηταν για μενα αλλα για ενα ξαδελφο μου.
Η τιμη για μια 9ρα δηλ,. 9000 λιτρα ειναι 29,000 ευρω με το κλειδι στο χερι οπως μου ειπε και για 18,000 λιτρα 34.000 ευρω,οταν του ειπα τι ενοει με το κλειδι στο χερι δηλ. αν ειναι και τα χωματουργικα και η περιφραξη και οι αδεια και η πυροπροστασια κ.τ.λ,μου ειπε οχι αλλα αναλαμβανουμε και αυτα με 2-2,5 χιλιαρικα για χωματουργικα και περιφραξη και 3000 ευρω κομπλε ολα για αδειες και πυροπροστασια δηλ. μου λεει για μια 9ρα πραγματικα με το κλειδι στο χερι 34,000 ευρω και για 18ρα 39,000!
Ειπατε τιποτα?
Αυτα ειναι γουστα να ριχνεις 34,000 και να οικονομας ενα χιλιαρικο την ημερα(ας ειναι και μικτα ρε gakost!).




δεν εκανες ομως την σοβαροτερη ερωτηση, ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΟ ΘΕΛΕΙ για να βγει η αδεια και να ξεκινησεις να δουλευεις?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Πέμ 20 Φεβ, 2014 11:26

Ειπαμε Ηλια το επαιξα μεσαζοντας για εναν ξαδελφο που δεν ξερει να δουλευει το ιντερνετ και που μου ειπε να βρω κανα τηλεφωνο να παρω μια ενδεικτικη τιμη!
Παντος ο ανθρωπος που κανει τις εγκαταστασεις μου ελεγε κατι οτι απο την προηγουμενη εβδομαδα δεν χρειαζετε πια αδεια απο την πολεοδομια!
34,000 Ηλια ειναι πολυ λιγα χηματα για να υπαρχουν δικαιολογιες του τυπου "καλα κανουν και δουλευουν με 20 και 25 λεπτα στο λιτρο ,μπορεί να έχουν βάλει υποθήκη τα σπίτια τους και αυριο δεν ξερουν τι τους ξημερωνει και αν θα βγαλουν καμια μ@λακια νομο και δεν προλαβουν να κανουν αποσβεση" η αποσβεση με 34.000 κοστος εγκαταστασης φιλε gakost "αυριο" κι'ολας βγαινει!!!!!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Πέμ 20 Φεβ, 2014 11:36

Hλια με τα παραπανω που εγραψα πιστευω να σου λυθηκε και η απορια για το 6 μηνες εγγυημενα η αποσβεση που εγραφε ο αλλος στο αθρο του (το αν το αναφερουν στα συμβολαια δεν γνωριζω!),και το 6 μηνες παραειναι τεραστιος χρονος συμφωνα με τα κοστολογια που πηρα,με 3000 λιτρα την ημερα και 20 λεπτα στο λιτρο κερδος μεικτο περισσοτερο προς το 3 μηνες την κοβω την δουλεια και με τις εφοριες τους και με τα φπα τους και με τους Πακιστανους πληρωμενους!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 20 Φεβ, 2014 11:36

valsam έγραψε:Ειπαμε Ηλια το επαιξα μεσαζοντας για εναν ξαδελφο που δεν ξερει να δουλευει το ιντερνετ και που μου ειπε να βρω κανα τηλεφωνο να παρω μια ενδεικτικη τιμη!
Παντος ο ανθρωπος που κανει τις εγκαταστασεις μου ελεγε κατι οτι απο την προηγουμενη εβδομαδα δεν χρειαζετε πια αδεια απο την πολεοδομια!
34,000 Ηλια ειναι πολυ λιγα χηματα για να υπαρχουν δικαιολογιες του τυπου "καλα κανουν και δουλευουν με 20 και 25 λεπτα στο λιτρο ,μπορεί να έχουν βάλει υποθήκη τα σπίτια τους και αυριο δεν ξερουν τι τους ξημερωνει και αν θα βγαλουν καμια μ@λακια νομο και δεν προλαβουν να κανουν αποσβεση" η αποσβεση με 34.000 κοστος εγκαταστασης φιλε gakost "αυριο" κι'ολας βγαινει!!!!!


εδω δες

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

Αμερικη ολο το πρατηριο στα 30-40 χιλιαδες δολαρια ΚΟΜΠΛΕ ΣΕ ΚΟΝΤΑΙΝΕΡ

Ελλαδα ολο το πρατηριο 100 χιλιαδες ευρω διοτι τα χωματουργικα ειναι απο 5-10 χιλιαδες οι αδειες ειναι απο 5-+10 χιλιαδες ασε που θα πληρωσουν ενοικιο απο 2-10 χιλιαρικα μπροστά για ενα χρονο μεχρι να παρουν την αδεια !! ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΕΙΑ ΛΕΓΕΤΕ !!


και δουλεουν ολοι μεταξυ απο 8-10 λεπτα καθαρα !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 20 Φεβ, 2014 11:43

επειδη με τα μαθηματικα "δε το εχω" ως γνωστον ελενξτε κι εσεις το συλογισμο μου.

Ας παρουμε το οτι το 34.000 ειναι οντως τελικο νουμερο που οποιος "εχει χτισει" καταλαβαινει τι εννοω...

34.000 λοιπον δια 0.20 που λεει ο valsam κερδος μας δινει 170.000 λιτρα ετσι ωστε να ρεφαρει την επενδυση. ( αφηνω εξω νοικια εφοριες κ.λ.π. προς το παρον )

Εδω κανω την πρωτη αυθεραιτη προσεγιση
θεωρω λοιπον οτι κατα μεσο ορο καθε αυτοκινητο βαζει 40 λιτρα, μια που πλεον δε γεμιζουν ολοι αντιθετα πολλοι βαζουν ενα 20αρικο δηλ χοντρικά 20 λιτρα.

στα 170.000 λιτρα αυτο σημαινει οτι χρειαζονται 4.250 "αυτικινητα να βαλουν 40 λιτρα"

ποσα αυτοκινητα να πηγαινουν καθε μερα????? 20??? ας πουμε 20 μεσο ορο. σημαινει 212 μερες.. ισον 7 μηνες


Σε 7 μηνες λοιπον θεωρητικά αποσβενουν
ΑΝ η επενδυη ειναι τελικη τιμη 34.000 εγκαταστασης
ΑΝ το κερδος ειναι 0,20
ΑΝ πηγαινουν μεσο ορο 20 αυτοκινητα τη μερα καθε μερα

ομως... τα υπολοιπα εξοδα που δεν εχουν υπολογιστει????
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Πέμ 20 Φεβ, 2014 11:48

Qgas αν δεν με πιστευεις για τα κοστολογια που εγραψα gοoglaρε "εκγαταστασεις υγραεριο για πρατηρια" και στην δευτερη σελιδα θα βρεις εγξκαταστατη απο Θεσ/νικη(ονομα δεν βαζω μην το θεωρησει κανεις και διαφημιση!), και παρε σε παρακαλω ενα τηλ. και ζητα να σου δοσει μια προσφορα!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό gakost » Πέμ 20 Φεβ, 2014 11:52

Μπράβο
Κόψε λοιπόν ένα τσεκ για 41.000 (με ΦΠΑ) και ξεκινάμε αύριο. Α τι είπες δεν έχεις στην τράπεζα τόσα; Κάνε μια αίτηση να πάρεις δάνειο είμαι σίγουρος ότι με το που θα πεις την λέξη δάνειο θα σε εξυπηρετήσουν. Έχε και τα συμβόλαια από το σπίτι σου έτοιμα μπορεί να σου χρειαστούνε. Μην ξεχάσεις να ζητήσεις και κανένα φράγκο παραπάνω ξέρεις για να την γεμίσεις στην αρχή 9000 * 0,8 = 7200 λίτρα * 0,70€ (τόσο δεν έβγαλες ότι κοστίζει;) που λες ένα ταλιράκι και κάτι παραπάνω. Χμμ τώρα που το ξανασκέφτομαι πάρε καλύτερα ένα 50αρικο στρόγγυλα δάνειο ξέρεις για τα άλλα που σε τέτοιες δουλειές δεν υπολογίζεις και βγάινουν όπως σε κάθε έργο πχ να αλλάξεις - προσθέσεις ταμπέλα και ότιδήποτε άλλο χρειαστεί. Πόσο λες θα πρέπει να πουλάς ; και κοίτα να κάνεις καλή συμφωνία με την εταιρεία διανομής που θα επιλέξεις ώστε και να έχεις "δυνατό" σήμα και καλό μείγμα και φθηνή τιμή. Όχι τίποτα άλλο μην βρεθεί κάποιος σε κανένα φόρουμ και σε πει και λαμόγιο

VALSAM OIL Εγγύηση τιμής και Ποιότητας


Και αυτά για υπάρχων πρατήριο αν θέλεις από την αρχή ..... άστα βράστα.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 20 Φεβ, 2014 11:59

valsam έγραψε:Qgas αν δεν με πιστευεις για τα κοστολογια που εγραψα gοoglaρε "εκγαταστασεις υγραεριο για πρατηρια" και στην δευτερη σελιδα θα βρεις εγξκαταστατη απο Θεσ/νικη(ονομα δεν βαζω μην το θεωρησει κανεις και διαφημιση!), και παρε σε παρακαλω ενα τηλ. και ζητα να σου δοσει μια προσφορα!




αν εχεις ενοικιο 5000 ευρω και η αδεια κανει 12 μηνες να βγει (πιστευω οτι κανει παραπανω αν κρινω απο το χρονο που θελουν οι αδειες για τα συνεργεια, στο ιδιο υπουργειο υπαγονται) εχεις δωσει αλλα 60000 σε ενοικια, αυτα τα χρηματα δεν μετρανε στο συνολικο κοστος επενδυσης?
valsam θα στο ξαναγραψω, υπαρχουν καποια εξοδα που δεν μπορεις να τα φανταστεις αν δεν εισαι στον ιδιο χωρο μεσα και αυτα κρινουν την τελικη τιμη του προιοντος.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Πέμ 20 Φεβ, 2014 12:00

fokion δεν το λεω εγω το 20+ λεπτα κερδος το λενε τα νουμερα και ειναι ανδιαμφισβητητο πλεον για εδω Θεσ/νικη συμφωνα με την τιμη πωλησης στην αντλια και συμφωνα με την τιμη διυληστηρου υπολογισμενων και των φορων και μεταφορικων κ.τ.λ!
fokion πας σε πρατηριο και γεμιζεις ,συζητηση δεν πιανεις ποτε με κανεναν υπαλληλο?
Εγω σου λεω,την αλλη φορα που θα πας μην κανεις στον στραβομουτσιασμενο για την τιμη του υγραεριου αλλα κανε τον χαρουμενο που βαζεις φθηνο καυσιμο και ρωτα το αφεντικο η καναν υπαληλο(που να μιλαει Ελληνικα!) ρε φιλε ετσι απο περιεργεια ποσα λιτρα υγραεριο φευγει την ημερα,λες να μην σου πει?
Εγω σε 2 που ρωτησα ο ενας μου ειπε 3-3,5 χιλιαδες λιτρα την ημερα και ο αλλος μου ειπε κοντα στα 2000!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 42 επισκέπτες





cron