Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κόστη και κέρδη πρατηρίων υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Πέμ 10 Απρ, 2014 09:06

papoys έγραψε:Εάν πάρουμε τα δεδομένα που εμείς θεωρούμε φυσιολογικά δηλαδή τιμή διυληστηρίου - έξοδα μεταφοράς - τιμή
πώλησης πρατηρίου - ποσότητα λίτρων καθημερινής πώλησης από πρατήριο ναι ένα πρατήριο ιδιόκτητο μπορεί να
βγάλει κέρδος 50.000 ευρώ σε τρεις μήνες όπως τα παρουσιάζει ο valsam.Για την ποσότητα πώλησης 5-6 χιλιάδων
λίτρων ημερησίως από πρατήριο το έχω επιβεβαιώσει και εγώ όπως με ενημέρωσε υπάλληλος πρατηρίου.

Είναι όμως έτσι που τα βλέπουμε εμείς ή παίζονται (που σίγουρα παίζονται) άλλα παιχνίδια από πίσω.??

Εδώ θα συμφωνήσω με το fokion πως και εγώ θεωρώ αδιανόητο να αφήσουν οι εταιρείες πρατήρια να βγάζουν
τόσα χρήματα.Οπότε όλα είναι πιθανά και όλα απίθανα.

Αντε ρε fokion χωστα και στον παπου τωρα (και δωσε και δικαιωμα στους τρολαρες που λενε τους αλλους τρολαρες να τρολαρουν ξανα!)αφου το ιδιο πραγμα λεμε ακριβος!
Τα νουμερα λενε οτι ναι ενα ιδιοκτητο πρατηριο μπορει να βγαλει κερδος 40.000(και οχι 50.000 οπως λες παπου γι'αυτο και ειπα στον fokion να παρει τηλ. και να ζητησει τιμη για νεα εγκατασταση!) μεσα σε τρεις μηνες, ειπα τα νουμερα βγαινουν ,τωρα αν παιζει κατι αλλο απο πισω οπως λες και'συ παπου δεν το ξερω και΄γω!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 10 Απρ, 2014 10:48

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δε μπορω να καταλαβω γιατι ντε και καλα πρεπει να εχουμε ολοι την ιδια αποψη...

Εγω λεω "δε γινεται" στον οποιο βαθμο γνωριζω τι σημαινει "ιδιωτική επιχειρηση" και εξοδα και λειτουργεια αυτης...
δεν εχω την απαιτηση ντε και σωνει να την ασπαστεις και εσυ ή και ο παππους.
ΤΟΣΟΙ που μας διαβαζουν ας σχηματισουν ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ποια θεωρουν σωστη

απλά πες μου αν πιστευεις σοβαρα οτι επενδυση με αποδοση 100% στο τριμηνο δε θα ειχε γινει "πρωτο θεμα" απο εταιρείες επενδυσεων κεφαλαιων που κυνηγανε το 2 και το 3% ΤΟ ΧΡΟΝΟ....

Απο κει και περα.
Σταματα τουλαχιστον με εμενα αυτο το " περι τρολ" και το σχετικό "υφακι" κ.λ.π. με εκνευριζει σε βαθμό να μην σου ξανα-απαντησω ποτε. ( Θα μου πεις "σκοτιστικα" - σεβαστό...)
προσωπικά δε πιστευω οτι εισαι τρολ ( και παλι ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει - δικαιωμα του ) απλά "καμμενος" πολλάπλως λογω λαθος επιλογων...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 10 Απρ, 2014 11:23

Εγώ δεν πιστεύω ότι η απόσβεση της εγκατάστασης γίνεται μέσα σε τρεις μήνες. Τότε θα πέρναμε ένα δάνειο για να βάλουμε όλοι μας.(εγώ που είμαι άνεργος μια χαρά θα μου ερχόταν) Ούτε όλα τα πρατήρια προμηθεύονται στην ίδια τιμή ούτε και έχουν τα ίδια έξοδα.
Η ουσία όμως είναι ότι εδώ στη θεσσαλονίκη που μένω όλοι πουλάνε 89,9.(αρκετά πιο πάνω και από περιοχές που είναι πολύ μακριά από τα διυληστήρια) Δε μπορεί όλοι να έχουν υψηλή τιμή αγοράς και μεγάλα έξοδα. Σημαίνει ότι έχουν όλοι συμφωνήσει αυτή την τιμή για να βολεύονται όλες οι περιπτώσεις. Αυτό από μόνο του συνιστά αισχροκέρδια. Σε αυτό το κομάτι έχει δίκιο ο valsam άσχετα αν γκρινιάζει εδώ και 400 σελίδες και γίνεται λίγο κουραστικός. Και οι υπόλοιποι που προσπαθείτε να του απαντήσετε φαίνεστε (όχι ότι ντε και καλά ισχύει αλλά έχετε παρασυρθεί σε αυτό) πολλές φορές σα να υπερασπίζεστε τα πρατήρια χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 10 Απρ, 2014 11:35

την λογικη υποστηριζουμε και τιποτα αλλο, οπως λες και εσυ αν με 50.000 εξοδα και αποσβεση σε 3 μηνες και κονομα τους υπολοιπους 9 μηνες 150.000 ολοι θα ειχαν τρεξει για να ανοιξουν γκαζαδικο, μα ολοι μαλακες ειναι και ο valsam o εξυπνος?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 10 Απρ, 2014 11:57

hlias έγραψε:την λογικη υποστηριζουμε και τιποτα αλλο,


+ απειρο....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 10 Απρ, 2014 12:07

valsam έγραψε:Τα νουμερα λενε οτι ναι ενα ιδιοκτητο πρατηριο μπορει να βγαλει κερδος 40.000(και οχι 50.000 οπως λες παπου γι'αυτο και ειπα στον fokion να παρει τηλ. και να ζητησει τιμη για νεα εγκατασταση!) μεσα σε τρεις μηνες, ειπα τα νουμερα βγαινουν ,τωρα αν παιζει κατι αλλο απο πισω οπως λες και'συ παπου δεν το ξερω και΄γω!


Valsam εδώ μου φαίνεται αν και απλά δεν κάνης καλούς υπολογισμούς όπως αλλού. :lol: :lol: :lol:
Αν κάποιος δίνει ημερησίως 6.000 λίτρα lpg με 10 λεπτά κέρδος μας κάνει ημερησίως 600 ευρώ.
Χ 30 μέρες που έχει ο μήνας μας κάνει 18.000 ευρώ
Χ 3 μήνες μας κάνει 54.000 ευρώ και όχι 40.000 που λες. :D

Τώρα αν κάποιος βγάζει κέρδος παραπάνω από 10 λεπτά ξεφεύγουμε πολύ στα νούμερα. :o :o :o
Άπιαστα νούμερα τα οποία αν ήταν σωστά πρέπει να ανοίξουμε όλοι από ένα γκαζάδικο. :lol: :lol: :lol: :lol:


Υ.Γ.Πάντως βρε παιδιά αν η τιμή διυληστηρίου είναι 65 λεπτά μέχρι τα 90 είναι 25 λεπτά. :o
Κάποιοι στην αλυσίδα διανομής lpg βγαζουν πολλά λεφτά.Ποιοί είναι αυτοί.Δεν γνωρίζω αλλά ένα έχω να πω.

"Πολλά τα λεφτά Άρη"
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 10 Απρ, 2014 12:45

papoys έγραψε:Άπιαστα νούμερα τα οποία αν ήταν σωστά πρέπει να ανοίξουμε όλοι από ένα γκαζάδικο. :lol: :lol: :lol: :lol:


Αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ λεω....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό kostasSC » Πέμ 10 Απρ, 2014 13:41

papoys έγραψε:Άπιαστα νούμερα τα οποία αν ήταν σωστά πρέπει να ανοίξουμε όλοι από ένα γκαζάδικο. :lol: :lol: :lol: :lol:


Άν μπορείτε βγάλτε άδεια και ανοίξτε...
kostasSC
 
Δημοσιευσεις: 23
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ, 2011 01:00

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Πέμ 10 Απρ, 2014 15:12

papoys έγραψε:
valsam έγραψε:Τα νουμερα λενε οτι ναι ενα ιδιοκτητο πρατηριο μπορει να βγαλει κερδος 40.000(και οχι 50.000 οπως λες παπου γι'αυτο και ειπα στον fokion να παρει τηλ. και να ζητησει τιμη για νεα εγκατασταση!) μεσα σε τρεις μηνες, ειπα τα νουμερα βγαινουν ,τωρα αν παιζει κατι αλλο απο πισω οπως λες και'συ παπου δεν το ξερω και΄γω!


Valsam εδώ μου φαίνεται αν και απλά δεν κάνης καλούς υπολογισμούς όπως αλλού. :lol: :lol: :lol:
Αν κάποιος δίνει ημερησίως 6.000 λίτρα lpg με 10 λεπτά κέρδος μας κάνει ημερησίως 600 ευρώ.
Χ 30 μέρες που έχει ο μήνας μας κάνει 18.000 ευρώ
Χ 3 μήνες μας κάνει 54.000 ευρώ και όχι 40.000 που λες. :D

Τώρα αν κάποιος βγάζει κέρδος παραπάνω από 10 λεπτά ξεφεύγουμε πολύ στα νούμερα. :o :o :o
Άπιαστα νούμερα τα οποία αν ήταν σωστά πρέπει να ανοίξουμε όλοι από ένα γκαζάδικο. :lol: :lol: :lol: :lol:


Υ.Γ.Πάντως βρε παιδιά αν η τιμή διυληστηρίου είναι 65 λεπτά μέχρι τα 90 είναι 25 λεπτά. :o
Κάποιοι στην αλυσίδα διανομής lpg βγαζουν πολλά λεφτά.Ποιοί είναι αυτοί.Δεν γνωρίζω αλλά ένα έχω να πω.

"Πολλά τα λεφτά Άρη"

Παπου μια χαρα υπολογισμους εκανα,τους εκανα κιμπαρικους για να παιζει και το περιθοριο 4,5-6 χιλιαδες λιτρα την ημερα(συμφωνα με τα νουμερα που μου ειπε ο πρατηριουχος οτι δινει!) και να υπαρχει και πολυυυυυυυυυυυ μεγαλο περιθοριο λαθους(γι'αυτα που οπως ειπαμε και πριν που δεν ξερουμε!)!
Εσυ τα 10 λεπτα που εβαλες ειναι εντελος λαθος γιατι σκεψου μονο οτι η διαφορα τιμης λιτρου Θεσ/νικης με Τρικαλα σημερα ειναι στα 15 λεπτα και ξανα ρωταω ο Τρικαλινος για την ψυχη της μανας του δουλευει?
Αντε και το κανει γιατι ειναι φιλανθρωπος αρα τουλαχιστον 15 λεπτα κερδος στο λιτρο(πιο κιμπαρικα και μη πραγματικα λιγα δεν γινετε!)ετσι 4,5 χιλιαδες λιτρα επι 15 λεπτα=675 ευρω μεροκαματακι και 6 χιλιαδες λιτρα επι 15 λεπτα=900 ευρω μεροκαματακι,20,250 ευρω μικτο κερδος τον μηνα στην μια περιπτωση και 27,000 στην δευτερη!
60,000 ευρω το τριμηνο στην μια περιπτωση και 81.000 στην δευτερη,βγαλε φπα,Πακιστανους,Αγγλους ακομη και Ελβετους εργατες,χαρατσια Δεηδες βρε της Παναγιας τα ματια,κιμπαρικα δεν μενουν σε τρεις μηνες καθαρα τα 40,000 που μου εδωσαν τιμη με το κλειδι στο χερι για μια πληρη εγκατασταση 18,000 λιτρων?
Φαντασου τωρα το πιο πιθανο σεναριο που ειναι ο Τρικαλινος,ο Βεριοτης και ο Κοζανιτης πρατηριουχος να μην ειναι τελικα φιλανθρωποι και να δουλευουν και αυτοι με ενα κερδος αρα το 15ρακι λεπτα κερδος που εβαλα να ειναι τελικα 20 και 25 οπως πολυ καλα παρατηρησες και'συ,κανε λιγο τα νουμερα και τις πραξεις,ζαλαδα,ετσι?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 10 Απρ, 2014 15:38

valsam έγραψε:
papoys έγραψε:
valsam έγραψε:Τα νουμερα λενε οτι ναι ενα ιδιοκτητο πρατηριο μπορει να βγαλει κερδος 40.000(και οχι 50.000 οπως λες παπου γι'αυτο και ειπα στον fokion να παρει τηλ. και να ζητησει τιμη για νεα εγκατασταση!) μεσα σε τρεις μηνες, ειπα τα νουμερα βγαινουν ,τωρα αν παιζει κατι αλλο απο πισω οπως λες και'συ παπου δεν το ξερω και΄γω!


Valsam εδώ μου φαίνεται αν και απλά δεν κάνης καλούς υπολογισμούς όπως αλλού. :lol: :lol: :lol:
Αν κάποιος δίνει ημερησίως 6.000 λίτρα lpg με 10 λεπτά κέρδος μας κάνει ημερησίως 600 ευρώ.
Χ 30 μέρες που έχει ο μήνας μας κάνει 18.000 ευρώ
Χ 3 μήνες μας κάνει 54.000 ευρώ και όχι 40.000 που λες. :D

Τώρα αν κάποιος βγάζει κέρδος παραπάνω από 10 λεπτά ξεφεύγουμε πολύ στα νούμερα. :o :o :o
Άπιαστα νούμερα τα οποία αν ήταν σωστά πρέπει να ανοίξουμε όλοι από ένα γκαζάδικο. :lol: :lol: :lol: :lol:


Υ.Γ.Πάντως βρε παιδιά αν η τιμή διυληστηρίου είναι 65 λεπτά μέχρι τα 90 είναι 25 λεπτά. :o
Κάποιοι στην αλυσίδα διανομής lpg βγαζουν πολλά λεφτά.Ποιοί είναι αυτοί.Δεν γνωρίζω αλλά ένα έχω να πω.

"Πολλά τα λεφτά Άρη"

Παπου μια χαρα υπολογισμους εκανα,τους εκανα κιμπαρικους για να παιζει και το περιθοριο 4,5-6 χιλιαδες λιτρα την ημερα(συμφωνα με τα νουμερα που μου ειπε ο πρατηριουχος οτι δινει!) και να υπαρχει και πολυυυυυυυυυυυ μεγαλο περιθοριο λαθους(γι'αυτα που οπως ειπαμε και πριν που δεν ξερουμε!)!
Εσυ τα 10 λεπτα που εβαλες ειναι εντελος λαθος γιατι σκεψου μονο οτι η διαφορα τιμης λιτρου Θεσ/νικης με Τρικαλα σημερα ειναι στα 15 λεπτα και ξανα ρωταω ο Τρικαλινος για την ψυχη της μανας του δουλευει?
Αντε και το κανει γιατι ειναι φιλανθρωπος αρα τουλαχιστον 15 λεπτα κερδος στο λιτρο(πιο κιμπαρικα και μη πραγματικα λιγα δεν γινετε!)ετσι 4,5 χιλιαδες λιτρα επι 15 λεπτα=675 ευρω μεροκαματακι και 6 χιλιαδες λιτρα επι 15 λεπτα=900 ευρω μεροκαματακι,20,250 ευρω μικτο κερδος τον μηνα στην μια περιπτωση και 27,000 στην δευτερη!
60,000 ευρω το τριμηνο στην μια περιπτωση και 81.000 στην δευτερη,βγαλε φπα,Πακιστανους,Αγγλους ακομη και Ελβετους εργατες,χαρατσια Δεηδες βρε της Παναγιας τα ματια,κιμπαρικα δεν μενουν σε τρεις μηνες καθαρα τα 40,000 που μου εδωσαν τιμη με το κλειδι στο χερι για μια πληρη εγκατασταση 18,000 λιτρων?
Φαντασου τωρα το πιο πιθανο σεναριο που ειναι ο Τρικαλινος,ο Βεριοτης και ο Κοζανιτης πρατηριουχος να μην ειναι τελικα φιλανθρωποι και να δουλευουν και αυτοι με ενα κερδος αρα το 15ρακι λεπτα κερδος που εβαλα να ειναι τελικα 20 και 25 οπως πολυ καλα παρατηρησες και'συ,κανε λιγο τα νουμερα και τις πραξεις,ζαλαδα,ετσι?






ασε τα πολλα λογια, βρες απο οπουδηποτε 50000, ανοιξε ενα πρατηριο, κονομα τρελα λεφτα, στα παπαρια σου μετα η τιμη του υγραεριου............και τελος εχεις το κουρασει πολυ βρε αδελφε με τις παπατζες.
με 50000 (δεν ειναι και κανα τρελο ποσο για τετοια κονομα) θα φτιαξεις και τα δισεγγονα σου (βαση των στοιχειων που δινεις) ή προχωρα ή σταματα την μαλακια πια.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες