Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 15 Οκτ, 2011 15:27

Αλλος ενα τροπος για μεταφορα lpg απο μπουκαλα και μαλιστα χωρις ρευμα....μεχρι να πιαστει το χερι σου :lol: :lol: :lol:

http://www.ebay.de/itm/New-Manual-LPG-P ... 27beeb4d4f

Πρεπει να επικοινωνησεις για τα μεταφορικα για να δεις ποσο θα σου βγει στο συνολο
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΧΩΡΙΣ ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΕΜΙΣΩ.

Δημοσίευσηαπό amir » Παρ 09 Νοέμ, 2012 18:30

ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΟΡΕΑΤΙΚΗ ?
amir
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τετ 07 Νοέμ, 2012 12:31

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό stargazer » Σάβ 10 Νοέμ, 2012 01:46

Σκέφτομαι ότι θα είχα τρελό κέρδος αν με κάποιο τρόπο κουβαλούσα υγραέριο από την Βουλγαρία 0.726 το λίτρο για να μην αλλάζω δεξαμενή και την χρυσοπληρώνω , αυτό μας ενδιαφέρει όλους πιστεύω στην βόρεια Ελλάδα γιατί θα βγάζουμε την χασούρα της διαδρομής... Το κέρδος μου απο τα 37 λίτρα που παίρνει είναι στα 10 ευρό , αν κουβαλούσα άλλα 20 λίτρα απο κεί θα είχα 17 ευρό κέρδος πάνε έλα βουλγαρία θέλω 14 λίτρα περίπου δλδ 14*.725=10 ευρό περίπου και 7 ευρό στην τσέπη :thumbup: ...
Δείτε τις μετατροπές μου για οικονομία:
http://ecomodder.com/forum/em-fuel-log. ... cleid=6595
stargazer
 
Δημοσιευσεις: 121
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιαν, 2012 21:09

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό sportbillys » Σάβ 10 Νοέμ, 2012 10:13

Έχω έναν γνωστό που έχει καντίνα και γεμίζει τις φιάλες υργαεριου στην Βουλγαρία αλλα είναι άκρως επικίνδυνο γιατι αν σε κανουν ελενχο θα σου σκισουν τον κ*λο. Μια φορα παραλίγο να την πάτησω και εγω όταν κουβαλουσα μπετόνια με βενζινη . Και εκτός απο αυτο κάνει μπλόκο και το ΣΔΟΕ στο τελωνιο ή κάπου πιο μετα το τελωνιο και δεν ξέρεις ποτε. Αν σε πιάσουν αυτοί δεν σε σώζει ούτε ο θεός . Δεν σου προτιμώ αυτο που σκέφτεσαι . Άλλαξε δεξαμενή καλύτερα . 0,71 χτες το αεριο στην Βουλγαρια
Άβαταρ μέλους
sportbillys
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ, 2012 11:42

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό stargazer » Σάβ 10 Νοέμ, 2012 21:21

μια φορά μόνο μου έκαναν έλεγχο τότε που έκαναν μικτούς Ελληνόβουλγαρομπατσοι κάτι Χριστούγεννα πρόπερσι νομίζω... Το θέμα είναι αν με συμφέρει ποιο πολύ να πάρω μποτίλια και αντλία ή να βάλω καινούρια δεξαμενή και να μειωθεί ο χώρος των αποσκευών;
Δείτε τις μετατροπές μου για οικονομία:
http://ecomodder.com/forum/em-fuel-log. ... cleid=6595
stargazer
 
Δημοσιευσεις: 121
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιαν, 2012 21:09

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 10 Νοέμ, 2012 21:29

stargazer έγραψε:μια φορά μόνο μου έκαναν έλεγχο τότε που έκαναν μικτούς Ελληνόβουλγαρομπατσοι κάτι Χριστούγεννα πρόπερσι νομίζω... Το θέμα είναι αν με συμφέρει ποιο πολύ να πάρω μποτίλια και αντλία ή να βάλω καινούρια δεξαμενή και να μειωθεί ο χώρος των αποσκευών;



να βαλεις μεγαλυτερη δεξαμενη.
η αποθηκευση και η μεταγγιση υγραεριου απογερευονται απο την νομοθεσια.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό taxtsom » Κυρ 11 Νοέμ, 2012 12:57

Για τη μεταγγιση το καταλαβαινω.. Αλλά παρανομια αποθηκευσης δεν νομιζω να υφισταται για τον φιλο αφου θελει να αγοραζει μπουκαλες οικιακης χρησης ...
ΒΜW 316 ti Compact LPG by Alfa Gas
taxtsom
 
Δημοσιευσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν, 2012 18:29

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 11 Νοέμ, 2012 13:06

sportbillys έγραψε:Έχω έναν γνωστό που έχει καντίνα και γεμίζει τις φιάλες υργαεριου στην Βουλγαρία αλλα είναι άκρως επικίνδυνο γιατι αν σε κανουν ελενχο θα σου σκισουν τον κ*λο. Μια φορα παραλίγο να την πάτησω και εγω όταν κουβαλουσα μπετόνια με βενζινη . Και εκτός απο αυτο κάνει μπλόκο και το ΣΔΟΕ στο τελωνιο ή κάπου πιο μετα το τελωνιο και δεν ξέρεις ποτε. Αν σε πιάσουν αυτοί δεν σε σώζει ούτε ο θεός . Δεν σου προτιμώ αυτο που σκέφτεσαι . Άλλαξε δεξαμενή καλύτερα . 0,71 χτες το αεριο στην Βουλγαρια
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό taxtsom » Κυρ 11 Νοέμ, 2012 13:10

Aν σκεφτεται να κανει το παραπανω ο φιλος , ναι εχεις δικιο ειναι ακρως παρανομο. Εγω νομιζα οτι θελει να αγοραζει μπουκαλες υγραεριου οικιακης χρησης απο Ελλαδα (10 -13 κιλων) και μετα με αντλια να μεταβιβαζει το μιγμα απο την μπουκαλα στο ντεποζιτο του αυτοκινητου του....
Αυτο τουλαχιστον σκεφτομαι να κανω εγώ.
Που θα βρω αντλια LPG? Ξερει κανείς??
ΒΜW 316 ti Compact LPG by Alfa Gas
taxtsom
 
Δημοσιευσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν, 2012 18:29

Re: Χωρίς πρατήρια πώς μπορώ να γεμίσω;

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 11 Νοέμ, 2012 13:26

taxtsom έγραψε:Aν σκεφτεται να κανει το παραπανω ο φιλος , ναι εχεις δικιο ειναι ακρως παρανομο. Εγω νομιζα οτι θελει να αγοραζει μπουκαλες υγραεριου οικιακης χρησης απο Ελλαδα (10 -13 κιλων) και μετα με αντλια να μεταβιβαζει το μιγμα απο την μπουκαλα στο ντεποζιτο του αυτοκινητου του....
Αυτο τουλαχιστον σκεφτομαι να κανω εγώ.
Που θα βρω αντλια LPG? Ξερει κανείς??


1. για πιο λογο να το κανεις
2. αν θελεις να το κανεις, γιατι δεν προσαρμοζεις μια τετοια μπουκαλα στο πορτ μπαγκαζ και με μια διακλαδωση να παιρνει κατευθειαν ο πνευμονας απο τον σωληνα παροχης του?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες