Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αντλία θαυματουργή στα Τρίκαλα

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Αντλία θαυματουργή στα Τρίκαλα

Δημοσίευσηαπό NHZ » Δευτ 16 Μάιος, 2011 23:15

Θα παραθέσω απλώς γεγονότα και τα σχόλια τα αφήνω. Φοράω δεξαμενή στη θέση της ρεζέρβας, 600χ220, χωρητικότητας 47 λίτρων. Ο εγκαταστάτης μου είπε ότι θα παίρνει γύρω στα 40 λίτρα. Πράγματι, την πρώτη φορά που γέμισα πήρε κάπου τόσο (δεν ξέρω ακριβώς διότι έβαλα σε δύο δόσεις). Δοκιμή του συστήματος σε ημερήσια εκδρομή και αδειάζει το αέριο...έξω από τα τρίκαλα. Στο 3ο χλμ τρικάλων καρδίτσας βρίσκουμε πρατήριο με αέριο...περίεργος να δω πόσο θα πάρει (πρώτη φορά μετρουσα κατανάλωση) διαπίστωσα ότι ο φακίρης βενζινας χώρεσε 50 λίτρα...κάπου διάβασα να γράφετε ότι μπορεί να δυσλειτουργεί το σύστημα πλήρωσης του 80% αλλά εδώ μιλάμε για θαύμα. Ο μόνος λόγος που δεν το έκανα θέμα ήταν ότι δεν θυμόμουν ακριβώς τη χωρητικότητα (καινούριος βλέπετε).

Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι άλλο (πχ σχετικό με την πίεση αποθήκευσης) ή μου έκλεψε 10 λίτρα, δλδ 8 ευρουλάκια; Να πω την αλήθεια, προτιμώ να με έκλεψε διότι η κατανάλωση θα είναι μικρότερη απο αυτή που μέτρησα...άλλο να έκαψα 40 και άλλο 50 λίτρα.

Βέβαια, η απορία θα λυθεί στο επόμενο γέμισμα αλλά θα ήθελα να γνωρίζω.
lovato 4ης γενιάς χωρίς λαδιέρα σε Peugeot 307sw
NHZ
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ 30 Απρ, 2011 21:42
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αντλία θαυματουργή στα Τρίκαλα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 17 Μάιος, 2011 00:41

Τα λιτρα συνολικης χωρητικότητας τα γραφει η δεξαμενη σου κατω απο το καπακι στο χωρο που βρησκεται η πολυβαλβιδα. Αν οντως εχεις 47 λιτρα ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ χωριτηκοτητας(καθαρα πρεπει να περνει 37,6 λιτρα) και σου εβαλε 50 λιτρα....κατεριψε τους νομους τις φυσικης... :lol: :lol: :lol:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Αντλία θαυματουργή στα Τρίκαλα

Δημοσίευσηαπό dti » Τρί 17 Μάιος, 2011 00:58

Πάντως εγώ που έβαλα 2 φορές στο συγκεκριμένο πρατήριο την εβδομάδα μετά το Πάσχα, δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα. Ίσα - ίσα που μάλλον το μείγμα ήταν πολύ καλό και μου έβγαλε αρκετά χιλιόμετρα.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Αντλία θαυματουργή στα Τρίκαλα

Δημοσίευσηαπό NHZ » Τρί 17 Μάιος, 2011 07:33

dti έγραψε:Πάντως εγώ που έβαλα 2 φορές στο συγκεκριμένο πρατήριο την εβδομάδα μετά το Πάσχα, δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα. Ίσα - ίσα που μάλλον το μείγμα ήταν πολύ καλό και μου έβγαλε αρκετά χιλιόμετρα.


H αλήθεια έίναι τό το μείγμα φαίνεται καλό, με την έννοια ότι έχω διανύσει αρκετά χλμ και δεν έχει ανάψει ακόμα κόκκινο λαμπάκι (οπότε μάλλον θα βγάλω αρκετά χλμ παραπάνω). Σχετικά με τη δεξαμενή, θυμάμαι να μου λέει ο εγκαταστάτης ότι είναι 47 λίτρα και θα πάρει γύρω στα 40. Έψαξα στο ιντερνετ και είδα ότι η 600χ220 που έχω, χωράει όντως 47 λίτρα. Επειδή την έχω εξωτερικά στη θεση της ρεζέρβας (γαλλικο αμάξι) μάλλον δεν μπορώ να δω την αναγραφόμενη χωρητικότητα. Οπότε θα κάνω ενα τηλέφωνο για να βεβαιωθώ.
lovato 4ης γενιάς χωρίς λαδιέρα σε Peugeot 307sw
NHZ
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ 30 Απρ, 2011 21:42
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αντλία θαυματουργή στα Τρίκαλα

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 17 Μάιος, 2011 08:27

Υπαρχουν πολλα ειδη δεξαμενων, προφανως εχει γινει παρερμηνεια στη χωρητικοτητα. Στο σταμπο της δεξαμενης απο τα χαρτια του κτεο μπορεις να δεις τα χαρακτηριστικα της δεξαμενης. Πολυ χοντρο να κλεβουν τοσο, θα τους παρουν στο κυνηγη. Αν κλεβουν θα κλεβουν σε μικροποσοτητες που δεν περνουμε πρεφα.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Αντλία θαυματουργή στα Τρίκαλα

Δημοσίευσηαπό ctsour » Τρί 17 Μάιος, 2011 11:16

βαζω συνεχεια απο το συγεκριμενο πρατιριο (σε 60λιτ. δεξαμενη - 47_48 λιτ lpg) ,κ οπως φαινετε εχει κ καλο μειγμα, οποτε μαλλον καπου μπερδευτικες η εκανες λαθος!!! :D ισωσ θα πρεπει να το ξανατσεκαρεις...... ;)
ctsour
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 18 Μαρ, 2011 23:17

Re: Αντλία θαυματουργή στα Τρίκαλα

Δημοσίευσηαπό NHZ » Τρί 17 Μάιος, 2011 14:51

ctsour έγραψε:βαζω συνεχεια απο το συγεκριμενο πρατιριο (σε 60λιτ. δεξαμενη - 47_48 λιτ lpg) ,κ οπως φαινετε εχει κ καλο μειγμα, οποτε μαλλον καπου μπερδευτικες η εκανες λαθος!!! :D ισωσ θα πρεπει να το ξανατσεκαρεις...... ;)


Ως προς την ποιότητα δεν έχω κανένα παράπονο, το έγραψα και πάνω. Ως προς την χωρητικότητα είναι το θέμα...εκτός αν για κάποιο λόγο δεν το γέμισαν καλά την πρώτη φορά στη θεσσαλονικη, και θυμάμαι και λάθος τη χωρητικοτητα.

Υπάρχει περίπτωση να διαφοροποιείται τόσο ο όγκος από την πίεση αποθηκευσης;
lovato 4ης γενιάς χωρίς λαδιέρα σε Peugeot 307sw
NHZ
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ 30 Απρ, 2011 21:42
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αντλία θαυματουργή στα Τρίκαλα

Δημοσίευσηαπό NHZ » Τρί 17 Μάιος, 2011 16:14

Λοιπόν, έσκυψα από κάτω και είδα ότι η χωρητικότητα είναι 51 λίτρα. Άρα τα 50 που πήρε μαλλον ειναι υπερβολικά, σωστά;
lovato 4ης γενιάς χωρίς λαδιέρα σε Peugeot 307sw
NHZ
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ 30 Απρ, 2011 21:42
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αντλία θαυματουργή στα Τρίκαλα

Δημοσίευσηαπό christoi » Τρί 17 Μάιος, 2011 18:28

NHZ έγραψε:κάπου διάβασα να γράφετε ότι μπορεί να δυσλειτουργεί το σύστημα πλήρωσης του 80% .


Μόνος σου το απάντησες. Έπρεπε να σου βάλει και το άλλο 1 για να κάνεις περισσότερα χιλιόμετρα :lol:
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Αντλία θαυματουργή στα Τρίκαλα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 17 Μάιος, 2011 23:13

NHZ έγραψε:Λοιπόν, έσκυψα από κάτω και είδα ότι η χωρητικότητα είναι 51 λίτρα. Άρα τα 50 που πήρε μαλλον ειναι υπερβολικά, σωστά;


Απλα εχεις προβλημα στο φλοτερ και δεν κοβει καθολου. Οπως σου ειπα και πριν θα επρεπε να σταματα στο 80% δηλαδη στα 40,8 λιτρα ή καπου εκει...

Να πας να στο διορθωσει γιατι ειναι επικίνδυνο να φουλαρεις τελειως...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Επόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες