Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 09 Ιούλ, 2011 20:10

Να υποθέσω από τα γραφόμενα σου ότι είσαι ένας από του νέους εγκαταστάτες που οι τσιφλικάδες όπως λες δεν σε αφήνουν να μπεις στην αγορά. Αν μπορείς να μου

διευκρινήσεις κάποιες απορίες που μου δημιούργησες σε παρακαλω

stkamos έγραψε:Χαρακτηριστικο ειναι οτι οσοι πρατηριουχοι εχουν και συνεργεια εγκαταστασης κιτ εχουν ριξει τις τιμες τοποθετησης στον πατο με σκοπο να τα

παρουν μετα απο το υγραεριο


Πόσο δηλαδή πιστεύεις ότι πρέπει να κοστίζει η εγκατάσταση; Στην γείτονα Βουλγαρία γιατί στοιχίζει κάτω από 1000 €;

stkamos έγραψε:Βεβαια αυτο ειναι εις βαρος του τελικου καταναλωτη αφου σοβαρα μαγαζια υγραεριοκινησης δεν μπορουν να επιβιωσουν και μενουν αυτοι οι

τσιφλικαδες που εχουν γεμισει την αγορα με πωλονικα και τουρκικα κιτ που βαφτιζουν Ιταλικα.


Από πότε η φθηνή τιμή εγκατάστασης είναι σε βάρος του καταναλωτή; Μάλλον το πρόβλημα είναι στο κλειστό επάγγελμα του υγραεριοπόλη (λόγω της διαδαλόδους

διασικασίας για να πάρει κάποιος νέος πρατηριούχος άδεια για μικτό πρατήριο) που λόγω του αριθμού τους κανενας δεν θέλει να χαλάσει την πιάτσα.

Τι έχουν τα Τούρκικα και τα πολωνικά κιτ; Γιατί είναι κατώτερα των Ιταλικών; Αν ξέρεις συγκεκριμένα ότι κάποιος κοροϊδεύει τους καταναλωτές πουλώντας Τούρκικο ή Πολωνικό σύστημα για Ιταλικό γιατί δεν το καταγγέλεις στις αρχές ή στο σωματείο τους;

stkamos έγραψε: Μοιραζουν υπογραφες στα συνεργεια που θελουν, περνανε τα αμαξια κτεο χωρις να γινει καν ελενχγος και ο καταναλωτης ειναι στο ελεος

τους.


Ξαναρωτάω γιατί δεν κάνεις κάποια καταγγελία στο σωματείο τους ή στις αρμόδιες αρχές εφόσον ξέρεις συγκεκριμένες περιπτώσεις; Άλλωστε δεν είναι στο συμφέρον σου να μείνουν μόνο οι σωστοί επαγγελματίες;

stkamos έγραψε: Μεχρι και τον υγρο ψεκασμο βαφτισαν 5 γενιας που στο εξωτερικο τον θεωρουν ακομα πειραματικο και προβληματικο γιαν τα περνουν πιο χοντρα

απο τον κοσμο.Α ρε Ελλαδα....


Δεν είσαι λίγο αντιφατικός σε αυτά που γράφεις; Από την μία η τιμή εγκατάστασης είναι χώμα και διαμαρτύρεσαι ότι θα πρέπει να είναι πιο ακριβή αλλά όσοι δίνουν παραπάνω χρήματα για τον υγρό ψεκάσμό τους κοροϊδεύουν και είναι κορόϊδα; Τώρα το σχόλιο για τα πειραματικα συστήματα το θεωρώ λίγο γελόίο. Αν είναι έτσι γιατί η KIA που ως κομμάτι της Hyundai που είναι η 5η μεγαλύτερη αυτοκινητοβιομηχανία παγκοσμίως επέλεξε το σύστημα της Vialle υγρού ψεκασμού για τα εργοστασιακά picanto; Θέλουν να κάνουν πειράματα με όλους εμάς; Γιατί αποφάσισαν ασφαλιστικές εταιρείες να προσφέρουν εγγύηση με κάποιο μικρό τίμημα σε μετατροπές της Vialle; Νομίζεις θέλουν να χάσουν τα λεφτά τους; Γιατί η Prins αποφάσισε να διαθέσει υγρό ψεκασμό; Νομίζεις δεν έκανε έρευνα πριν το διαθέσει ή θέλει να χαλάσει το καλό της όνομα κάνοντας τους υποψήφιους πελάτες πειραματόζωα;
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό theo1969 » Σάβ 09 Ιούλ, 2011 22:25

ΚΥΡΙΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΒΡΕΘΗΚΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΦΟΥΛΑΡΩ ΣΤΟ ΕΚΕΙ ΠΡΑΤΗΡΙΟ.
ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΑΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ LPG ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ 1 ΕΥΡΩ.
ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΡΟΙΔΑ ΠΟΥ ΒΑΛΑΜΕ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΑΣ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΗΡΑ................ ΑΠΟ ΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑΙ.
theo1969
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιουν, 2011 16:17

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό VITARAS » Σάβ 09 Ιούλ, 2011 23:02

Καλησπέρα,
πάντως εάν φτάσει ποτέ 1 ευρώ, λέω άν, δεν νομίζω ότι θα είμαστε κορόιδα με 1,6 και 1,7 την βενζίνη, που και αυτή θα πάει προς το 2. Σκοπός είναι να κρατήσουμε με όποιον τρόπο μπορούμε την τιμή χαμηλά και στα κανονικά επίπεδα.
VITARAS
 
Δημοσιευσεις: 82
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:10

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό VITARAS » Σάβ 09 Ιούλ, 2011 23:19

Πως και από 0,83 το πήγε 0,82 στη Μεταμόρφωση? Λέτε να είναι από το "κράξιμο"? Αν είναι από αυτό τότε ...... βουρ για περισσότερο.
VITARAS
 
Δημοσιευσεις: 82
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:10

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό dathens » Κυρ 10 Ιούλ, 2011 00:18

Και ο αλιμος απο 0,859 στα 0,83. Έφυγαν οι πελατες μάλλον ειδικά της παριαλιακης για την βαρης Κορωπίου !! (0,828 ) kαι κοραλ shell
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό gakost » Κυρ 10 Ιούλ, 2011 12:12

gakost έγραψε:Να υποθέσω από τα γραφόμενα σου ότι είσαι ένας από του νέους εγκαταστάτες που οι τσιφλικάδες όπως λες δεν σε αφήνουν να μπεις στην αγορά. Αν μπορείς να μου

διευκρινήσεις κάποιες απορίες που μου δημιούργησες σε παρακαλω

stkamos έγραψε:Χαρακτηριστικο ειναι οτι οσοι πρατηριουχοι εχουν και συνεργεια εγκαταστασης κιτ εχουν ριξει τις τιμες τοποθετησης στον πατο με σκοπο να τα

παρουν μετα απο το υγραεριο


Πόσο δηλαδή πιστεύεις ότι πρέπει να κοστίζει η εγκατάσταση; Στην γείτονα Βουλγαρία γιατί στοιχίζει κάτω από 1000 €;

stkamos έγραψε:Βεβαια αυτο ειναι εις βαρος του τελικου καταναλωτη αφου σοβαρα μαγαζια υγραεριοκινησης δεν μπορουν να επιβιωσουν και μενουν αυτοι οι

τσιφλικαδες που εχουν γεμισει την αγορα με πωλονικα και τουρκικα κιτ που βαφτιζουν Ιταλικα.


Από πότε η φθηνή τιμή εγκατάστασης είναι σε βάρος του καταναλωτή; Μάλλον το πρόβλημα είναι στο κλειστό επάγγελμα του υγραεριοπόλη (λόγω της διαδαλόδους

διασικασίας για να πάρει κάποιος νέος πρατηριούχος άδεια για μικτό πρατήριο) που λόγω του αριθμού τους κανενας δεν θέλει να χαλάσει την πιάτσα.

Τι έχουν τα Τούρκικα και τα πολωνικά κιτ; Γιατί είναι κατώτερα των Ιταλικών; Αν ξέρεις συγκεκριμένα ότι κάποιος κοροϊδεύει τους καταναλωτές πουλώντας Τούρκικο ή Πολωνικό σύστημα για Ιταλικό γιατί δεν το καταγγέλεις στις αρχές ή στο σωματείο τους;

stkamos έγραψε: Μοιραζουν υπογραφες στα συνεργεια που θελουν, περνανε τα αμαξια κτεο χωρις να γινει καν ελενχγος και ο καταναλωτης ειναι στο ελεος

τους.


Ξαναρωτάω γιατί δεν κάνεις κάποια καταγγελία στο σωματείο τους ή στις αρμόδιες αρχές εφόσον ξέρεις συγκεκριμένες περιπτώσεις; Άλλωστε δεν είναι στο συμφέρον σου να μείνουν μόνο οι σωστοί επαγγελματίες;

stkamos έγραψε: Μεχρι και τον υγρο ψεκασμο βαφτισαν 5 γενιας που στο εξωτερικο τον θεωρουν ακομα πειραματικο και προβληματικο γιαν τα περνουν πιο χοντρα

απο τον κοσμο.Α ρε Ελλαδα....


Δεν είσαι λίγο αντιφατικός σε αυτά που γράφεις; Από την μία η τιμή εγκατάστασης είναι χώμα και διαμαρτύρεσαι ότι θα πρέπει να είναι πιο ακριβή αλλά όσοι δίνουν παραπάνω χρήματα για τον υγρό ψεκάσμό τους κοροϊδεύουν και είναι κορόϊδα; Τώρα το σχόλιο για τα πειραματικα συστήματα το θεωρώ λίγο γελόίο. Αν είναι έτσι γιατί η KIA που ως κομμάτι της Hyundai που είναι η 5η μεγαλύτερη αυτοκινητοβιομηχανία παγκοσμίως επέλεξε το σύστημα της Vialle υγρού ψεκασμού για τα εργοστασιακά picanto; Θέλουν να κάνουν πειράματα με όλους εμάς; Γιατί αποφάσισαν ασφαλιστικές εταιρείες να προσφέρουν εγγύηση με κάποιο μικρό τίμημα σε μετατροπές της Vialle; Νομίζεις θέλουν να χάσουν τα λεφτά τους; Γιατί η Prins αποφάσισε να διαθέσει υγρό ψεκασμό; Νομίζεις δεν έκανε έρευνα πριν το διαθέσει ή θέλει να χαλάσει το καλό της όνομα κάνοντας τους υποψήφιους πελάτες πειραματόζωα;


Μετά από το PM που μου έστειλες καλύφθηκα κατά ένα μεγάλο ποσοστό με τις απαντήσεις σου και σε ευχαριστώ. Πάντως έχεις δίκιο ότι ο γραπτός λόγος καμιά φορά παρεξηγείται. Θα σου πρότεινα να δημοσιοποιήσεις τις διευκρινήσεις σου μιας και πιστεύω ότι πολλοί ίσως έχουν παρεξηγήσει τα γραφόμενα σου έτσι όπως είναι διατυπωμένα.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό Pap » Κυρ 10 Ιούλ, 2011 21:29

Πιστεύω ότι καλά κάνουμε και συζητάμε εδώ και μερικοί έχουν κάνει σωστά, καταγγελίες σε αρμόδια γραφεία, αλλά νομίζω ότι μόνο αν ασχοληθούν τα ΜΜΕ μπορεί να γίνει κάτι.

Μιλάμε για ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΕΙΑΣ, και έτσι πρέπει να εμφανιστεί.

Αν λοιπόν κάποιος από εμάς έχει κάποια άκρη ή μπορεί με κάποιο άλλον τρόπο να δώσει στα ΜΜΕ το θέμα ως σκάνδαλο που είναι, παρακαλώ να το κάνει.

Εγώ πάντως έστειλα email (Δεν έχω κάποια άκρη) σε 2 δημοσιογράφους του ΣΚΑΙ παρουσιάζοντας το θέμα σε 2 σκέλη:

1. Για την αισχροκέρδεια των εταιριών και πρατηριούχων (τελική τιμή 25% - 40% ακριβότερη από Ευρώπη και μάλιστα σε ένα χρόνο διότι πέρσι είμασταν στο 0,65 το καλοκαίρι)
2. Καμία πολιτική κινήτρων από την πολιτεία (όπως στην υπόλοιπη Ευρώπη) για τη χρήση LPG.

Δυστυχώς μόνο έτσι εδώ στη Ελλάδα μπορεί να λυθούν κάποια θέματα!
Pap
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 06 Απρ, 2011 13:56

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό VITARAS » Δευτ 11 Ιούλ, 2011 01:01

Pap έγραψε:Πιστεύω ότι καλά κάνουμε και συζητάμε εδώ και μερικοί έχουν κάνει σωστά, καταγγελίες σε αρμόδια γραφεία, αλλά νομίζω ότι μόνο αν ασχοληθούν τα ΜΜΕ μπορεί να γίνει κάτι.

Μιλάμε για ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΕΙΑΣ, και έτσι πρέπει να εμφανιστεί.

Αν λοιπόν κάποιος από εμάς έχει κάποια άκρη ή μπορεί με κάποιο άλλον τρόπο να δώσει στα ΜΜΕ το θέμα ως σκάνδαλο που είναι, παρακαλώ να το κάνει.

Εγώ πάντως έστειλα email (Δεν έχω κάποια άκρη) σε 2 δημοσιογράφους του ΣΚΑΙ παρουσιάζοντας το θέμα σε 2 σκέλη:

1. Για την αισχροκέρδεια των εταιριών και πρατηριούχων (τελική τιμή 25% - 40% ακριβότερη από Ευρώπη και μάλιστα σε ένα χρόνο διότι πέρσι είμασταν στο 0,65 το καλοκαίρι)
2. Καμία πολιτική κινήτρων από την πολιτεία (όπως στην υπόλοιπη Ευρώπη) για τη χρήση LPG.

Δυστυχώς μόνο έτσι εδώ στη Ελλάδα μπορεί να λυθούν κάποια θέματα!



Σίγουρα πρέπει να το πάμε και στα ΜΜΕ και έχει δίκιο ο φίλος. Θα κάνω και εγώ το ίδιο. Θα στέλνω μηνύματα και θα κοιτάξω να βρω και κάποιον που έχει σχέση. Ίσως πέσουμε κάποτε σε άνθρωπο που να μπορεί να ασχοληθεί πραγματικά. :D
VITARAS
 
Δημοσιευσεις: 82
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:10

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό VITARAS » Δευτ 11 Ιούλ, 2011 18:48

Την ίδια απάντηση πήρα και εγώ σήμερα 14:41.

"Αγαπητέ κύριε,
Θα προωθήσουμε την επιστολή σας στην Γενική Γραμματεία Εμπορίου και θα σας απαντήσουμε."
VITARAS
 
Δημοσιευσεις: 82
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:10

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό VITARAS » Δευτ 11 Ιούλ, 2011 19:22

Παρακάτω είναι οι απαντήσεις που έστειλαν σε ένα φίλο μου. Στην αρχή έκαναν λάθος και μετά του έστειλαν διόρθωση. Δεν ξέρουν καλά καλά ποιος είναι αρμόδιος. Εμένα μου θυμίζει ένα γνωστό :p άσμα "πέτα το μπαλάκι χτύπα το ξανά...."

"Τα θέματα υγραερίου είναι στην αρμοδιότητα του Υπουργείου Περιβάλλοντος. Προωθήστε εκεί την επιστολή σας για να έχετε μια υπεύθυνη απάντηση.
Ευχαριστούμε"

"Διόρθωση : Ο έλεγχος τιμών άπτεται της Γραμματείας Εμπορίου. Θα προωθήσουμε εκεί την ερώτησή σας και θα σας απαντήσουμε."
VITARAS
 
Δημοσιευσεις: 82
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:10

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 95 επισκέπτες