Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό gakost » Κυρ 03 Ιούλ, 2011 01:11

την ίδια λέμε ρίξε μια ματιά εδώ.

http://corporate.butangas.com/sites/gre ... cylinders/

Δεν γράφω τίποτα άλλο για το θέμα γιατί σε λίγο θα δούμε κάτι κόκκινα γραμματάκια και μια προειδοποίηση από admin για off topic

sorry admin :roll: :ymcowboy:
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό VITARAS » Κυρ 03 Ιούλ, 2011 10:20

Καλημέρα σε όλους.
Είμαστε τόσοι εδώ, έχουμε τόσους γνωστούς και φίλους ο καθένας μας, δεν μπορεί να μην έχουμε κάποιον που να γνωρίζει κάποια πράγματα που μπορούν να μας βοηθήσουν. Από το γιατί αυξάνουν έτσι την τιμή και δεν τους ελέγχει κανείς, μέχρι αν υπάρχει άλλος τρόπος γεμίσματος ή ακόμα υπάρχει δυνατότητα να γεμίζουμε από κεντρικές εγκαταστάσεις, όπου υπάρχουν. Δεν ξέρω εάν φαίνονται χαζομάρες αυτά που λέω, αλλά ψάχνω να βρω τρόπους από τώρα, γιατί ίσως "αύριο" (ελπίζω πως όχι) να βρεθούμε εξ απροόπτου. Θα μου πει κάποιος πως πάντα θα υπάρχει διαφορά και μάλιστα μεγάλη μεταξύ υγραερίου και βενζίνης. Συμφωνώ, αλλά ρε παιδιά εδώ είναι Ελλάδα 8-}
Εγώ από Δευτέρα θα προσπαθήσω να μάθω ότι μπορώ και θα ενημερώνω.
VITARAS
 
Δημοσιευσεις: 82
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:10

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό demosthenes » Κυρ 03 Ιούλ, 2011 13:37

εβαλα το σαββατο 2-6 στον ρεντη στη σελ με τιμη 82,9 ξερει κανεισ γιατι ανεβηκεεχει ανεβει γενικα η μονο στο συγκεκριμενο
demosthenes
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 21:47

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Κυρ 03 Ιούλ, 2011 13:46

demosthenes έγραψε:εβαλα το σαββατο 2-6 στον ρεντη στη σελ με τιμη 82,9 ξερει κανεισ γιατι ανεβηκεεχει ανεβει γενικα η μονο στο συγκεκριμενο


παρακολουθείς καθόλου τι γίνεται τον τελευταίο καιρό ή μπα; Διάβασε στο φόρουμ για τις τιμές, τις φορολογίες κλπ και θα έχεις πλήρη ενημέρωση...
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό leoncuprafr » Κυρ 03 Ιούλ, 2011 22:54

Καλησπέρα φίλοι. Η τιμή έχει ξεφύγει και πολύ φοβάμαι ότι εν όψει Αυγούστου θα τη τσιμπήσουν και άλλο τη τιμή. Επειδή ζούμε σε ένα χρεοκοπημένο κράτος ας μη περιμένουμε τίποτε απο τη πολιτεία. Έχουμε να κάνουμε με το πιο διεφθαρμένο κλάδο μετα τη πολιτική, την αγορά καυσίμου. Θα θυμάστε την προ διμήνου "συννενόηση" των πρατηριούχων ώστε τα φθηνά πρατήρια να έχουν μικρή απόκλιση με τα ακριβά έτσι ώστε να μη λειτουγρεί ο ανταγωνισμός και η τιμή να ανεβαι΄ναι ακομη και μέσα στη μέρα. Προτείνω με τη ταπεινή μου άποψη εάν ισχύει το ότι η τιμή του LPG θα πρέπει να είναι παγωμένη για καποια χρόνια στο Ελλαδιστάν και παρόλα αυτά η κυβέρνηση το φορολογεί να κάνουμε μία οργανωμένη προσπάθεια μέσω νομικής καλύψεως με σκοπό την καταγγελία της συγκεκριμένης αποφάσεως και ότι πετύχουμε. Να με συγχωρείται εαν κάποιος κατέχων τη νομική γελάσει με τη πρότασή μου, απλά θέλω να τονίσω το ισχύς εν τη ενώσει
leoncuprafr
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ 14 Μάιος, 2011 16:05

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό xarlam » Κυρ 03 Ιούλ, 2011 23:29

Τιμή σήμερα και στα δυο πρατήρια στην Θεσπρωτία 0.835 :thumbdown: άλλα 4 λεπτά σε δυο περιπου εδβομάδες και από την άλλη άλλα 2 :crazy:
Σύνολο σε λιγότερο από μήνα περιπου δεκα(10) λεπτά :wtf: και χωρις την αύξηση του ΕΦΚ δηλ πάμε για πάνω από 0,90 :(( και από χειμώνα για πάνω από 1 ευρώ!!!! Με αυτές τις τιμές με βλέπω να πηγαίνω "Μέσα" για φουλάρισμα....
Nissan Qashqai 2.0 ICOM JTG 5ης γενιας
xarlam
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Τετ 23 Μαρ, 2011 18:14

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό dti » Δευτ 04 Ιούλ, 2011 18:47

Από την άλλη, σήμερα, νέα κατώτατη διυλιστηριακή τιμή έτους: 637,25 ευρώ ο μετρικός τόνος...

Όποιος διαμαρτύρεται για την τιμή στα πρατήρια, ας στείλει ένα email στο polites@ypoian.gr ενώ υπάρχει και το kataggelies@sdoe.gr για παραβάσεις...
Αν δεν φανεί οτι υπάρχουν πολλοί που διαμαρτύρονται δεν πρόκειται να γίνει τίποτε.

Και όσοι θέλουν να τα πουν να ξεσπάσουν, ας απευθυνθούν εδώ:
Τηλέφωνο: 2104930205 - FAX : 2103813914
Είναι τα στοιχεία επικοινωνίας της Ένωσης Πρατηριούχων Υγραερίου, το προεδρείο της οποίας αποτελούν οι παρακάτω:

Πρόεδρος : Λαγός Δημήτρης
Αντιπρόεδρος : Μπίρμπος Χρίστος
Γ.Γραμματέας : Λογοθέτης Ιπποκράτης

Σημείωση: το παραπάνω τηλέφωνο είναι στο πρατήριο του κ. Μπίρμπου...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό Marousiotis » Δευτ 04 Ιούλ, 2011 20:58

Το ιδιο εκανα κι εγω.Για το αν μας απαντησουν ομως,εχω καποιες επιφυλαξεις...
Κωστας
Suzuki New Grand Vitara 2.0
Marousiotis
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Δευτ 07 Μαρ, 2011 13:30

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό VITARAS » Δευτ 04 Ιούλ, 2011 21:56

Καλησπέρα,
μόλις έστειλα και εγώ τις παρακάτω ερωτήσεις και περιμένω :-w

1) Πως γίνεται πριν ψηφιστεί το μεσοπρόθεσμο η τιμή του υγραερίου κίνησης κυρίως στην Αττική από 0,76 με 0,78 να μετατραπεί σε 0,83 με 0,84?
2) Γιατί δεν υπάρχει κ α ν έ ν α ς έλεγχος στα πρατήρια υγραερίου και ο καθένας ανεβάζει την τιμή όπως και όποτε θέλει?
3) Γιατί υπάρχει τέτοιο εξωπραγματικό κέρδος στους πρατηριούχους υγραερίου?
4) Υπάρχει έλεγχος για την ποιότητα του καυσίμου?
5) Υπάρχει έλεγχος για το αν τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας για την λειτουργία του κάθε πρατηρίου?
6) Υπάρχει τρόπος να συνεισφέρουμε και εμείς με κάποιον τρόπο?
VITARAS
 
Δημοσιευσεις: 82
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:10

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 05 Ιούλ, 2011 15:14

Εστειλα και γω στα 2 mail.

Παντως το τηλεφωνο για το προεδρειο ειναι τουλαχιστον αστειο, με τον Μπιρμπο τι ακρη να βγαλω? Ο Ιπποκρατης προσφατα σε ερωτηση μου οταν ανακοινωθηκε η αυξηση του ΕΦΚ μου ειπε πως η τιμη του υγραεριου δεν ανεβαινει και θα ειναι σταθερη μεχρι το 2018, την αλλη μερα το ανεβασε στο πρατηριο του.. Αφου δεν μου πε οτι ειναι φθηνοτερο σε σχεση με περισυ παλι καλα...παιζουν με την νοημοσυνη σου...
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 8 επισκέπτες





cron