Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 30 Ιουν, 2011 17:01

Ο Φαρμακης στην Πρεβεζα(φανταζομαι και στα γιαννενα), απο 0,75 το πηγε 0,77 και σε ερωτηση αν προκειται να το αυξησει κι αλλο ειπε ''οχι...δε νομιζω''....
Σε σχεση με τις αυξησεις που γινονται στην πρωτεύουσα...παλι καλα να λεμε...

Το δε πρατηριο στο Αγρινιο το πηγε απο ο,819 στα 0.88 !!! ΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΕΕΕΕΕ..... Μπραβο στα παιδια... :thumbdown:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό challenger » Πέμ 30 Ιουν, 2011 17:25

0,835 στα πρατήρια στη Μαραθώνος από 0,799.
Ο Πανικίδης στο Μοσχάτο είναι ανοιχτός? Πόσο το χει? Στο gasprice δεν έχει γίνει update.
challenger
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 29 Μαρ, 2011 15:06

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό christoi » Πέμ 30 Ιουν, 2011 18:10

Για αυτούς που σκέφτονται να βάλουν στα Σκόπια (καλώς ή κακώς, να μάθουν οι από εδώ να μην αισχροκερδούν) με μία σχετική διαφορά των 15 λεπτών / λίτρο, έχετε κέρδος 15€ για κάθε 100 λίτρα υγραερίου ή σε πιο απλά μαθηματικά, γεμίζοντας σε ελληνικό έδαφος (0,81) βάζετε 100 λίτρα, ενώ σε αλλοδαπό έδαφος (0,66) παίρνετε και δώρο 22,7 λίτρα υγραερίου.

Κι αν είστε και πολλοί σε μία περιοχή που γεμίζετε υγραέριο, συνεννοηθείτε και μισθώστε κάποιο βυτιοφόρο. Βάλτε τα κάτω και δείτε αν αξίζει. Ή αγοράστε από εδώ ως υγραέριο θέρμανσης.
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό dlag » Πέμ 30 Ιουν, 2011 20:50

Προτέίνω 1)να αρχίσουμε τηλέφωνα στους μ@λ@κ@ς αρμόδιους για να επισημάνουμε την αισχροκέρδεια που υπάρχει και το μεγάλο περιθώριο κέρδος που έχουν οι πρατηριούχοι ώστε να επιβληθεί πλαφόν
2) να τηλεφωνούμε όλοι μας σε πρατήρια που είναι και εγκαταστάτες και να δηλώνουμε ότι είχαμε σκοπό να κάνουμε εγκατάσταση αλλά την ακυρώνουμε λόγω της αυξησης της τιμής του υγραερίου
3) ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΚΥΡΩΣΤΕ ΤΗΝ Η ΑΝΑΒΑΛΕΤΕ ΤΗΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ(!) ΟΣΩΝ ΕΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΑ ΤΟΥ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ
Πάντως έχω πειστεί πλήρως ότι οι πολιτικοί μας έχουν τη νοοτροπία ενός κοινού απατεώνα με μοναδικό σκοπό την αφαίμαξη των πολιτών και την επιβολή άδικων και παράλογων νομοθετημάτων. Κρίμα γιατί πίστευα ότι η κυβερνώσα παράταξη την οποία ψήφιζα εδώ και 25 έτη και την ψήφισα δυστυχώς ( εννοείται για τελευταία φορά )και το 2009 ,χωρίς να έχω διοριστεί ή ευνοηθεί από αυτήν (εργαζόμουν 13 έτη σε ιδιωτικό σχολείο και μέσω ΑΣΕΠ υπηρετώ σήμερα την δημόσια μέση εκπαίδευση), πρέσβευε κάτι το διαφορετικό. Εννοείται ότι η πίκρα πιστεύω όλων μας και ο θυμός μας είναι μεγάλος και θα πρέπει κάπου να εκφραστεί ή να εκτονωθεί.
OPEL VECTRA 1600cc 2008 ZAVOLI 4ης γενιάς 60000km
dlag
 
Δημοσιευσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 09:20

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό dlag » Πέμ 30 Ιουν, 2011 20:52

Προτέίνω 1)να αρχίσουμε τηλέφωνα στους μ@λ@κ@ς αρμόδιους για να επισημάνουμε την αισχροκέρδεια που υπάρχει και το μεγάλο περιθώριο κέρδος που έχουν οι πρατηριούχοι ώστε να επιβληθεί πλαφόν
2) να τηλεφωνούμε όλοι μας σε πρατήρια που είναι και εγκαταστάτες και να δηλώνουμε ότι είχαμε σκοπό να κάνουμε εγκατάσταση αλλά την ακυρώνουμε λόγω της αυξησης της τιμής του υγραερίου
3) ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΚΥΡΩΣΤΕ ΤΗΝ Η ΑΝΑΒΑΛΕΤΕ ΤΗΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ(!) ΟΣΩΝ ΕΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΑ ΤΟΥ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ
Πάντως έχω πειστεί πλήρως ότι οι πολιτικοί μας έχουν τη νοοτροπία ενός κοινού απατεώνα με μοναδικό σκοπό την αφαίμαξη των πολιτών και την επιβολή άδικων και παράλογων νομοθετημάτων. Κρίμα γιατί πίστευα ότι η κυβερνώσα παράταξη την οποία ψήφιζα εδώ και 25 έτη και την ψήφισα δυστυχώς ( εννοείται για τελευταία φορά )και το 2009 ,χωρίς να έχω διοριστεί ή ευνοηθεί από αυτήν (εργαζόμουν 13 έτη σε ιδιωτικό σχολείο και μέσω ΑΣΕΠ υπηρετώ σήμερα την δημόσια μέση εκπαίδευση), πρέσβευε κάτι το διαφορετικό. Εννοείται ότι η πίκρα πιστεύω όλων μας και ο θυμός μας είναι μεγάλος και θα πρέπει κάπου να εκφραστεί ή να εκτονωθεί.
OPEL VECTRA 1600cc 2008 ZAVOLI 4ης γενιάς 60000km
dlag
 
Δημοσιευσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 09:20

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό GREGORI » Πέμ 30 Ιουν, 2011 21:38

dlag έγραψε:Προτέίνω 1)να αρχίσουμε τηλέφωνα στους μ@λ@κ@ς αρμόδιους για να επισημάνουμε την αισχροκέρδεια που υπάρχει και το μεγάλο περιθώριο κέρδος που έχουν οι πρατηριούχοι ώστε να επιβληθεί πλαφόν
2) να τηλεφωνούμε όλοι μας σε πρατήρια που είναι και εγκαταστάτες και να δηλώνουμε ότι είχαμε σκοπό να κάνουμε εγκατάσταση αλλά την ακυρώνουμε λόγω της αυξησης της τιμής του υγραερίου
3) ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΚΥΡΩΣΤΕ ΤΗΝ Η ΑΝΑΒΑΛΕΤΕ ΤΗΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ(!) ΟΣΩΝ ΕΜΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΑ ΤΟΥ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ
Πάντως έχω πειστεί πλήρως ότι οι πολιτικοί μας έχουν τη νοοτροπία ενός κοινού απατεώνα με μοναδικό σκοπό την αφαίμαξη των πολιτών και την επιβολή άδικων και παράλογων νομοθετημάτων. Κρίμα γιατί πίστευα ότι η κυβερνώσα παράταξη την οποία ψήφιζα εδώ και 25 έτη και την ψήφισα δυστυχώς ( εννοείται για τελευταία φορά )και το 2009 ,χωρίς να έχω διοριστεί ή ευνοηθεί από αυτήν (εργαζόμουν 13 έτη σε ιδιωτικό σχολείο και μέσω ΑΣΕΠ υπηρετώ σήμερα την δημόσια μέση εκπαίδευση), πρέσβευε κάτι το διαφορετικό. Εννοείται ότι η πίκρα πιστεύω όλων μας και ο θυμός μας είναι μεγάλος και θα πρέπει κάπου να εκφραστεί ή να εκτονωθεί.



Οταν τα έγραφα προ 6μηνων πολλοι θα σήκωναν τα φρύδια τους.


Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια
από GREGORI » Πέμ 16 Δεκ, 2010 22:47

Ανασταλτικος παραγοντας ενδιαφεροντος για υποψηφιους χρηστες lpg η σημαντικη αυξηση του φτανοντας και τα 0,82 λεπτα/λιτρο
Ο χρονος αποσβεσης αυξανεται σημαντικα πλεον και αναλογικα.


grego

16/12/2010 4:01:00 μμ




Νομιζω πως το πραγμα αυτο ειναι αυτονοητο και δεν χρειαζεται καν να το πεις αφου πολυς κοσμος ψαχνει στο ιντερνετ για το θεμα αυτο και καθε σκεπτομενος υποψηφιος θα το υπολογιση σαφως ως αρνητικη εξελιξη , το πραγμα θα κυλιση απο μονο του οπως
ξεκινησε.
Για αυτο σε πολλα μου σχολια εδω, αλλα και αλλου, χτυπησα απο πολυ νωρις το 'καμπανακι' και ευθεως απευθυνθηκα στους τοποθετητες να στηριξουν και να δρασουν και αυτοι προς την μειωση της τιμης αν θελουν να εχουν δουλεια ειδαλλως παπαλα.
Προσωπικα μιας και ειμαστε 'βολικα' αν θες πες το κανονιζω ως εξης και σε συνδυασμο οταν μου τελειωνει και η βενζινα πεταγομαι μεχρι συνορα βουλγαριας στα 3 χιλ. περιπου μεσα εχει πρατηρια γεμιζω φουλ τα παντα ολα και ερχομαι ,ετσι συμφερει.
Ηδη το εχω κανει μια φορα...
Jetta 1.6 mpi Ζavoli άνευ λαδιέρας - 55000 ++χλμ -1200 hour LPG/215 hour βενζινη/
GREGORI
 
Δημοσιευσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 16 Δεκ, 2010 23:36

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό AKLONITOS » Πέμ 30 Ιουν, 2011 22:32

Έχω να προσθέσω και κάτι άλλο... Όχι μόνο αυξάνει το αέριο, αλλά έχω την εντύπωση ότι υπάρχει και μικρή μείωση στην βενζίνη... Σήμερα κατά 20:00 πέρασα από Ιερά οδό και είδα τιμή απλής αμόλυβδης στα 1.557ε!!! και λίγο μετά σε 2 αντικριστά πρατήρια στον ίδιο δρόμο είχαν 1.567ε!...
Είμαι από αυτούς που προγραμμάτιζα να τοποθετήσω αέριο μέσα στο καλοκαίρι αλλά με αυτά που βλέπω, ανέβαλα την τοποθέτηση μέχρι να κατασταλάξει κάπως η κατάσταση... (αν ποτέ κατασταλάξει με τους εκάστοτε αφερέγγυους που μας κυβερνάνε)
AKLONITOS
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ, 2010 21:54
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό dti » Πέμ 30 Ιουν, 2011 22:39

Αν προσέξατε τη διυλιστηριακή τιμή σήμερα (638,080 ευρώ ο Μ.Τ.) είναι η χαμηλότερη του έτους. Το κόστος για τον πρατηριούχο με το νέο ΕΦΚ διαμορφώνεται στα 62 λεπτά. 'Οσο ήταν στις 14/3/2011 ή μόλις ένα λεπτό ακριβότερα από ότι ήταν πριν 9 ημέρες που είχε μια πρόσκαιρη απότομη άνοδο η διυλιστηριακή τιμή του LPG και όταν ο ΕΦΚ ήταν στα 125 ευρώ/Μ.Τ.
Η τιμή στα πρατήρια έπρεπε να πέσει ραγδαία και τα λαμόγια την κρατούσαν επίτηδες ψηλά, προφανώς γνωρίζοντας οτι επίκειται η επιβολή νέου ΕΦΚ...
Σήμερα, παρατηρώντας τις τιμές που έχουν αναρτηθεί στο gasprice.gr για την περιοχή της Αθήνας, ο φθηνότερος είναι πάλι η RevOil στο Ίλιον με 0,775 και ακολουθούν: RevOil στο Καματερό με 0,789 (μεγάλη έκπληξη αυτή), τόσο το είχε χθες και η ΕΚΟ στο Περιστέρι, 0,79 η EKO στο Ρέντη. Χθες η JetOil στην Παιανία είχε τιμή 0,788.
Λέτε κάποιοι να τολμήσουν και να απορροφήσουν όλη την άνοδο του ΕΦΚ; Ούτως ή άλλως αντί να βγάζουν 20-24 λεπτά, με 15-17 λεπτά, πάλι, πολύ κερδισμένοι είναι!
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Πέμ 30 Ιουν, 2011 23:01

για την ώρα τα δύο jetoil στις Σέρρες κρατάνε τις ίδιες τιμές, οι οποίες φυσικά δεν ήταν χαμηλές τόσο καιρό αλλά ήταν σταθερές.
0,789€ ο ένας και 0,799€ ο άλλος. Μάλιστα παιρνώντας έξω από τον 0,799 προχτές είδα και βυτιοφόρο που τον γέμιζε τις δεξαμενές του LPG. Να δούμε στον επόμενο ανεφοδιασμό του αν θα αλλάξει τις τιμές.
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό VITARAS » Πέμ 30 Ιουν, 2011 23:19

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ, ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΩΡΑ. ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΛΕΜΕ ΚΙΟΛΑΣ. ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ, ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΩ, ΕΑΝ ΔΕΝ ΡΙΞΕΙ ΤΟ ΤΡΕΛΟ ΚΕΡΔΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ.
ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ, ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΌΜΑΣΤΕ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΟΠΟ, ΑΣ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ._
VITARAS
 
Δημοσιευσεις: 82
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:10

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες