Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 20 Ιούλ, 2011 00:44

Πολυ φοβαμαι οτι επειδη χρειαζεται οντος το κρατος λεφτα σιγουρα και το υγραεριο θα ανεβει μεσα στον χρονο-εναμιση χρονο το πολυ στην τιμη της αμολυβδης,ειναι τυχαιο που μαζι με το πετρελαιο θερμανσης που ανεβηκε 7 λεπτα το λιτρο ανεβηκε και το υγραεριο 7 λεπτα?
Και ο χοντρος ειπε (και ψηφηστικε)οτι μεχρι το 2013 (δηλ μεσα σε 1 χρονο και κατι!)το πετρελαιο θερμανσης και κινησης θα εξισοθουν(με λιγα λογια καθε 2-3 μηνες θα κοτσαρουν αυξησεις)!
Εδω βαζουν φορο πολυτελειας στα αναψυκτικα και τα εμφιαλομενα νερα και θα αφησουν το lpg?
Μαλλον θα χτυπησω ενα μεταχειρισμενο μικρο που καει 5 λιτρα τα 100 με 2-3 χιλαρικα και να παν να γ@μηθουν ολοι και οι κυβερναδες και οι γκαζαδες!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό christoi » Τετ 20 Ιούλ, 2011 09:41

valsam έγραψε:Μαλλον θα χτυπησω ενα μεταχειρισμενο μικρο που καει 5 λιτρα τα 100 με 2-3 χιλαρικα και να παν να γ@μηθουν ολοι και οι κυβερναδες και οι γκαζαδες!


Πάρε ηλεκτρικό μοτοποδήλατο & η πόλη βγαίνει τζάμπα και γρήγορα.

Σκεφτείτε πόσο θα μειωθεί το κόστος χρήσης και τι μείωση ρύπων θα έχουμε, αν όλα τα αυτοκίνητα των υπηρεσιών άμεσης ανάγκης (αστυνομία, πυροσβεστική κλπ), αλλά και αυτοκίνητα δημόσιας χρήσης και άλλα, μετατραπούν σε υγραέριο!
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό bebes » Τετ 20 Ιούλ, 2011 10:31

christoi έγραψε:Σκεφτείτε πόσο θα μειωθεί το κόστος χρήσης και τι μείωση ρύπων θα έχουμε, αν όλα τα αυτοκίνητα των υπηρεσιών άμεσης ανάγκης (αστυνομία, πυροσβεστική κλπ), αλλά και αυτοκίνητα δημόσιας χρήσης και άλλα, μετατραπούν σε υγραέριο!

χαχα, ειναι που ειναι ακινητοποιημενα τα μισα λογω βλαβων, με το αεριο δεν θα κινειται τιποτα.

Σκεψου: μαζικη μετατροπη, διαγωνισμος για χαμηλοτερη τιμη... :silent:


Σημερα πηγα να αλλαξω και την αδεια ;)
σε μιση ωρα την ειχα στα χερια μου :mrgreen:
SUZUKI WagonR 1.3 LPG atiker
bebes
 
Δημοσιευσεις: 77
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ, 2011 09:16

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 20 Ιούλ, 2011 11:22

christoi έγραψε:Σκεφτείτε πόσο θα μειωθεί το κόστος χρήσης και τι μείωση ρύπων θα έχουμε, αν όλα τα αυτοκίνητα των υπηρεσιών άμεσης ανάγκης (αστυνομία, πυροσβεστική κλπ), αλλά και αυτοκίνητα δημόσιας χρήσης και άλλα, μετατραπούν σε υγραέριο!


Έχω δει ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ να ανεφοδιάζεται σε πρατήριο υγραερίου στο Γέρακα...


bebes έγραψε:Σημερα πηγα να αλλαξω και την αδεια ;)
σε μιση ωρα την ειχα στα χερια μου :mrgreen:


Χθες που έκανα κάτι αντίστοιχο για το αυτοκίνητο της συζύγου, χρειάστηκε να πάω 2 φορές (πρωί και μεσημέρι) στο Τμήμα Μεταφορών της Περιφέρειας Βόρειου Τομέα Αττικής, για να πάρω τη νέα άδεια, η οποία πλέον είναι μια σε μια λευκή σελίδα Α4, με μια σφραγίδα...
Προφανώς το Υπουργείο ξέμεινε από έντυπα αδειών κυκλοφορίας...
Ο δε υπάλληλος μου είπε:
Έχω 5.000 δηλώσεις για υγραέριο. Όλοι βάζουν υγράεριο...
Έτσι που μας καταντήσανε...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό spyroskos » Τετ 20 Ιούλ, 2011 11:50

Όπου οι κανόνες της αγοράς λειτουργούν χωρίς συνεννοήσεις, καθώς και από τον επαγγγελματισμό του κάθε πρατηριούχου, οι τιμές δεν ξέφυγαν άνω των 0,80€ μετά την άυξηση στο φόρο.
Στην Ήπειρο, είναι ξεκάθαρο αυτό που λέω:
Στα Ιωάννινα, πρατήριο σταθερό εδώ και μήνες τιμή στα 0,75€. Το ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ πανελληνίως!!! Μέσα στην Άρτα 0,79€. Στη γέφυρα Καλογήρου, 15χλμ από Άρτα προς Πρέβεζα 0,77€. Λίγο πιο κάτω προς Πρέβεζα 0,76€. Μάλιστα, όλους αυτούς τους προμηθεύει αυτός από τα Ιωάννινα.
Εδώ, μια φορά που ρώτησα κάποιον πρατηριούχο γιατί είμαστε ακριβότεροι από παντού (πλην Κρήτης), η απάντηση που μου έδωσε ήταν ότι το δικό μας είναι πιο ποιοτικό...
Η λύση θα προέλθει όπως και αρκετά χρόνια πριν. Οι πρατηριούχοι έριξαν τιμές όταν μπήκαν στην αγορά καυσίμων στα Supermarket, και αργότερα όταν μπήκαν μικρές εταιρίες (Aegean, Revoil κλπ).
Ακούω ότι μέχρι τέλους του έτους η Avin θα κάνει μεγάλη επέκταση δικτύου πρατηρίων. Όσο περισσότεροι ανοίξουν, τόσο ο ανταγωνισμός θα αυξάνει. Και αυτό είναι που θα έχει αντίκτυπο στην τσέπη μας.
spyroskos
 
Δημοσιευσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν, 2011 10:39
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 20 Ιούλ, 2011 11:57

valsam έγραψε:... το υγραεριο θα ανεβει μεσα στον χρονο-εναμιση χρονο το πολυ στην τιμη της αμολυβδης,ειναι τυχαιο που μαζι με το πετρελαιο θερμανσης που ανεβηκε 7 λεπτα το λιτρο ανεβηκε και το υγραεριο 7 λεπτα?
Και ο χοντρος ειπε (και ψηφηστικε)οτι μεχρι το 2013 (δηλ μεσα σε 1 χρονο και κατι!)το πετρελαιο θερμανσης και κινησης θα εξισοθουν(με λιγα λογια καθε 2-3 μηνες θα κοτσαρουν αυξησεις)!


To πετρελαιο κινησης με το πετρελαιο θερμανσης δεν εχουν καμια διαφορα παρα μονο το ΧΡΩΜΑ που εχει προστεθει στο θερμανσης. Το να συγκρινουμε αντιστοιχα την βενζινη με το υγραεριο ειναι αδόκιμο μιας και ειναι τελειως διαφορετικα σαν καυσιμα(μοριακα,αποδοση κτλ).
Το οτι μπορει το αεριο να ανεβει ειναι μια πιθανοτητα αλλα ποτέ δεν θα φτασει την τιμη της βενζινης γιατι πολυ απλα...θα το ξανακαίνε στις καμιναδες...
Το αν θα ανεβει σε τετοιο σημειο που να γινει ασυμφορο, παλι απιθανο κατα την γνωμη μου ειναι γιατι θα εχει τις ιδιες συνεπειες...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό VITARAS » Τετ 20 Ιούλ, 2011 11:59

Καλημέρα,
καλό θα είναι να μην είμαστε απαισιόδοξοι. Το ότι είμαστε Ελλάδα δεν σημαίνει ότι το υγραέριο θα φτάσει την τιμή της βενζίνης. Δεν θα την πλησιάσει καν. Για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει πάνω από το 50% των αυτοκινήτων να είναι με υγραέριο, που και πάλι θα πρέπει να είναι κατά πολύ φτηνότερο λόγω του ότι είναι "καθαρό καύσιμο". Ας κάνουν τα Υπουργεία σωστά την δουλεία τους, με τους ελέγχους στα πρατήρια και θα δούμε και τότε αν θα αυξηθεί. Κάποια στιγμή θα υποχρεωθούν να το κάνουν. Πάντα στην Ελλάδα γίνονται κάποια πράγματα μετά από καιρό και από πολύ κράξιμο.
Ας μείνουμε εμείς σε αυτό που κάνουμε, να παρακολουθούμε τις εξελίξεις, να στέλνουμε μηνύματα στους υπευθύνους και να την λέμε και στους πρατηριούχους. Πριν λίγες μέρες μίλησα με νέο πρατηριούχο στην επαρχία. Του είπα γιατί έχει τσιμπημένη την τιμή και μου είπε πως κάνει προσπάθειες να αλλάξει εταιρεία και είναι σε καλό δρόμο. Δεν τον παίρνει να μείνει έτσι γιατί βλέπει πελάτη με το κιάλι (εγώ ήμουν ένας από αυτούς :D ). Δεν ήξερε και αυτός γιατί υπάρχουν αυτές οι διαφορές στην τιμή.
Εγώ όπως έχω ξαναπεί βάζω στον φτηνότερο που βρίσκω στην Αττική. Δεν πειράζει κάποια χιλιόμετρα παραπάνω. Μάλιστα σε ένα-δύο που πήγαινα και ανέβασαν αρκετά την τιμή χωρίς λόγω το έχουν καταλάβει και όταν περνάω από εκεί κάνουν ότι δεν με βλέπω. Δεν είναι τα 2-3 ευρώ παραπάνω στο γέμισμα, είναι που νομίζουν κάποιοι ότι είναι έξυπνοι και εμείς οι βλάκες.
VITARAS
 
Δημοσιευσεις: 82
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 22:10

Re: Τιμη υγραεριου,αισχροκερδια η οχι?

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 20 Ιούλ, 2011 12:06

spyroskos έγραψε:Στα Ιωάννινα, πρατήριο σταθερό εδώ και μήνες τιμή στα 0,75€. Το ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ πανελληνίως!!! Μέσα στην Άρτα 0,79€. Στη γέφυρα Καλογήρου, 15χλμ από Άρτα προς Πρέβεζα 0,77€. Λίγο πιο κάτω προς Πρέβεζα 0,76€. Μάλιστα, όλους αυτούς τους προμηθεύει αυτός από τα Ιωάννινα.
.


Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, τα αλλα πρατηρια απο την Αρτα εχουν αλλον προμηθευτή. Εχει δει φιλος μου βυτιο αλλης εταιριας να τους γεμιζει.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 20 Ιούλ, 2011 12:07

astragjtg έγραψε:
valsam έγραψε:... το υγραεριο θα ανεβει μεσα στον χρονο-εναμιση χρονο το πολυ στην τιμη της αμολυβδης,ειναι τυχαιο που μαζι με το πετρελαιο θερμανσης που ανεβηκε 7 λεπτα το λιτρο ανεβηκε και το υγραεριο 7 λεπτα?
Και ο χοντρος ειπε (και ψηφηστικε)οτι μεχρι το 2013 (δηλ μεσα σε 1 χρονο και κατι!)το πετρελαιο θερμανσης και κινησης θα εξισοθουν(με λιγα λογια καθε 2-3 μηνες θα κοτσαρουν αυξησεις)!


To πετρελαιο κινησης με το πετρελαιο θερμανσης δεν εχουν καμια διαφορα παρα μονο το ΧΡΩΜΑ που εχει προστεθει στο θερμανσης. Το να συγκρινουμε αντιστοιχα την βενζινη με το υγραεριο ειναι αδόκιμο μιας και ειναι τελειως διαφορετικα σαν καυσιμα(μοριακα,αποδοση κτλ).
Το οτι μπορει το αεριο να ανεβει ειναι μια πιθανοτητα αλλα ποτέ δεν θα φτασει την τιμη της βενζινης γιατι πολυ απλα...θα το ξανακαίνε στις καμιναδες...
Το αν θα ανεβει σε τετοιο σημειο που να γινει ασυμφορο, παλι απιθανο κατα την γνωμη μου ειναι γιατι θα εχει τις ιδιες συνεπειες...


To θερμανσης εχει πολυ περισσοτερο θειο. Εχει λιγοτερη επεξεργασια στη διυληση.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 20 Ιούλ, 2011 12:14

gkazakias έγραψε:
To θερμανσης εχει πολυ περισσοτερο θειο. Εχει λιγοτερη επεξεργασια στη διυληση.


Αυτο πρεπει να ειναι θεμα οικολογικο περισσοτερο παρα αποδοσης του καυσιμου.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες