Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό agelnick » Παρ 01 Ιούλ, 2011 18:31

0,849 η τιμη στην ετεκα στη μαρκονι.....αλητες.....σε λιγο θα ειναι ασυμφορο το υγραεριο....!!!αυτα γινονται μονο στο μπουρδελο την ελλαδα...!!!!
agelnick
 
Δημοσιευσεις: 42
Εγγραφή: Πέμ 24 Μαρ, 2011 00:13

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό dti » Παρ 01 Ιούλ, 2011 18:32

0,789 στη RevOil στο Καματερό και σήμερα.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό xsaviola28 » Παρ 01 Ιούλ, 2011 19:56

christoi έγραψε:Αν έβγαζε το φόρουμ κάποιο αυτοκόλλητο για το αυτοκίνητο έτσι ώστε να φαίνεται ότι ανήκουμε σε κάποια κοινότητα; Και να το τονίζουμε ότι τον συνιστούμε και για αυτό βλέπει κόσμο από την κοινότητα. Και γιατί όχι, να προτείνουμε(απαιτούμε) μείωση.
Η ιδέα έχει πολυσυζητηθεί, αλλά δεν βλέπω να κάνουμε κάτι :(
Προσωπικά, ψάχνω τρόπους για πλήρωση της δεξαμενής από μποτίλιες υγραερίου θέρμανσης. Επικίνδυνο ή όχι, παράνομο ή μη, είναι ένας τρόπος.



δεν ειναι καθολου κακη ιδεα ισως βοηθουσε
kia rio 1.4 41000 χμ με lpg 198000 συνολικά
xsaviola28
 
Δημοσιευσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ 14 Απρ, 2011 12:17

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Σάβ 02 Ιούλ, 2011 19:13

Εχουμε τελικα καταληξει, στο ποιος ουσιαστικα φταιει για την τσιμπημενη τιμη του υγραεριου?
Αν δεν βρεθει ο ουσιαστικος λογος, ουτε με αυτοκολλητα, ουτε με φωνες και φοβερες θα καταφερουμε κατι.
Πιστευεται οτι φταινε οι πρατηριουχοι, και κρατουν το κερδος τους ψηλα?
Αν ναι, απο τους 70 που υπαρχουν εκει εξω προς το παρον, δεν υπαρχει καποιος που να μας διαβαζει και να μας πει πιο ειναι το πραγματικο κερδος τους?
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 02 Ιούλ, 2011 21:15

LPGhostWriter έγραψε:Αν ναι, απο τους 70 που υπαρχουν εκει εξω προς το παρον, δεν υπαρχει καποιος που να μας διαβαζει και να μας πει πιο ειναι το πραγματικο κερδος τους?


Και περιμενεις αληθεια να βγει καποιος να πει ''ναι ρε παιδια, μονο κανα 25λεπτο το λιτρο βαζω στην τσεπη....κακο ειναι''?!?!?!?!

Οπως και οι περισσοτεροι σε αυτη την χωρα, μονο με ''φωτια και τσεκουρι'' θα αλλαξουν ρότα... Θα παει η καταγγελια σύννεφο και το φτύσιμο ''γόνα''...

Αλλη 1 ένδειξη για το ποσο κερδιζουν ειναι το εξης. Μια 23lt μπουκαλα υγραεριου(σαν αυτη που κανει η μανα μου φαγακι στο χωριο), αγορασμενη σε ψιλικατζιδικο(που σημαινει οτι εχει περασει απο 2-3 ενδιαμεσα χερια) κανει 17 ευρω...τουτεστην 0,739 !!!!!!!!!!! Και το χυμα στο πρατηριο, αν ειναι δυνατον να κανει 0,8gαματα !!!!!!!! Βρε θα τους παρει ο δ...... X(

Και μην ακουσω παπαριες του τυπου ''αυτο ειναι αλλο''........''δεν ειναι αουτογκαζζζζζ...''..........''θα χαλασει...το γκροβερ σου αν βαζεις απ'αυτο'' και αλλα τετοια !!!!!!!! :lol: :lol: Ξερω φιλο μου που ειναι σε νησι, δεν εχει πρατηριο εκει, βαζει απο μπουκαλα(και δεν ειναι ο μονος..) και εχει κανει 10.000χλμ αποβληματιστα...!!!!!! (λεπτομερειες μη ζητήσετε...)

Εχει κι αλλου πορτοκαλιες κυριοι....
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 02 Ιούλ, 2011 22:16

LPGhostWriter έγραψε:Εχουμε τελικα καταληξει, στο ποιος ουσιαστικα φταιει για την τσιμπημενη τιμη του υγραεριου?
Αν δεν βρεθει ο ουσιαστικος λογος, ουτε με αυτοκολλητα, ουτε με φωνες και φοβερες θα καταφερουμε κατι.
Πιστευεται οτι φταινε οι πρατηριουχοι, και κρατουν το κερδος τους ψηλα?
Αν ναι, απο τους 70 που υπαρχουν εκει εξω προς το παρον, δεν υπαρχει καποιος που να μας διαβαζει και να μας πει πιο ειναι το πραγματικο κερδος τους?


Σε άλλο forum είχε γράψει παλιότερα ο πρατηριούχος από την Κομοτηνή που συνήθως είναι ο φθηνότερος σε όλη την Ελλάδα.
Εκεί είχε αμφισβητήσει οτι υπάρχει πρατηριούχος στην επαρχία που έχει κόστος 0,60 ευρώ/λίτρο. Επέμενε οτι έχουν μεγαλύτερο κόστος και οτι επιβαρύνονται με το "χρηματοοικονομικό κόστος" που δεν βάζουμε στους υπολογισμούς μας.
Επίσης έλεγε τον Μάϊο οτι δεν έπεφτε η τιμή καθώς οι απεργίες στα ΕΛ.ΠΕ. είχαν σαν αποτέλεσμα να επιβαρυνθούν με επιπλέον μεταφορικά...

Τώρα βέβαια δεν υπάρχουν απεργίες (εδώ και πάνω από ένα μήνα...). Για το χρηματοοικονομικό κόστος, αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι οι πρατηριούχοι που δεν έχουν επενδύσει δικά τους κεφάλαια, "πληρώνουν" κάποιο επιπλέον κόστος καθώς οι εταιρείες τους πωλούν το μετρικό τόνο με υψηλότερο κόστος. Και θεωρούν απόλυτα φυσιολογικό, να μετακυλίουν λοιπόν αυτό το κόστος στον καταναλωτή. Με άλλα λόγια δηλαδή, χωρίς να διαθέτουν κάποια δική τους συμμετοχή, έχουν απαίτηση να κερδίζουν σίγουρα όχι λίγα... Κι αν αυτοί έχουν κάποια δικαιολογία για να πωλούν με υψηλότερες τιμές, οι υπόλοιποι που υποτίθεται οτι προμηθεύονται με χαμηλότερη τιμή το μετρικό τόνο, γιατί πωλούν πάλι με τόσο υψηλά περιθώρια κέρδους;
Τελευταία επεξεργασία από dti και Σάβ 02 Ιούλ, 2011 22:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 02 Ιούλ, 2011 22:18

astragjtg έγραψε: Μια 23lt μπουκαλα υγραεριου(σαν αυτη που κανει η μανα μου φαγακι στο χωριο), αγορασμενη σε ψιλικατζιδικο(που σημαινει οτι εχει περασει απο 2-3 ενδιαμεσα χερια) κανει 17 ευρω...τουτεστην 0,739 !!!!!!!!!!!


0,739 με ΕΦΚ 60 ευρώ/Μ.Τ. πλέον για το υγραέριο μικτής χρήσης ή με 13 ευρώ/Μ.Τ. όπως ήταν πριν;
Και το κόστος αυτό είναι το καθαρό κόστος για το υγραέριο ή περιλαμβάνει και κάποιο ποσό για τη φιάλη;
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 02 Ιούλ, 2011 23:14

dti έγραψε:
astragjtg έγραψε: Μια 23lt μπουκαλα υγραεριου(σαν αυτη που κανει η μανα μου φαγακι στο χωριο), αγορασμενη σε ψιλικατζιδικο(που σημαινει οτι εχει περασει απο 2-3 ενδιαμεσα χερια) κανει 17 ευρω...τουτεστην 0,739 !!!!!!!!!!!


0,739 με ΕΦΚ 60 ευρώ/Μ.Τ. πλέον για το υγραέριο μικτής χρήσης ή με 13 ευρώ/Μ.Τ. όπως ήταν πριν;
Και το κόστος αυτό είναι το καθαρό κόστος για το υγραέριο ή περιλαμβάνει και κάποιο ποσό για τη φιάλη;


Το ποιο πιθανο ειναι να ειναι με τον προηγουμενο φορο. Ακομα και ετσι ομως, οταν στην ''λιανικη'' πριν(με μπουκαλα) εκανε 0,74 το λιτρο σε 1 χωριο του Αγρινιου και στην προτευουσα σε ''χονδρικη''(στην αντλια) εκανε 0.80 και βαλε, αυτο λεει πολλα για μενα. Θα ρωτησω ποσο την εχουν τωρα την μπουκαλα και θα σου πω.

Το κοστος αυτο ειναι για το υγραεριο(απ'οσο θυμαμαι), μιας και την μπουκαλα την πληρωνεις μεν αλλα τα λεφτα τα περνεις πισω οταν την επιστρεφεις. Στην ουσια αγοραζεις στην αρχη την μπουκαλα και στη συνεχεια πληρωνεις μονο το υγραεριο, κανοντας τραμπα με την γεματη. Αν ποτε την δωσεις πισω, περνεις τα λεφτα σου.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 02 Ιούλ, 2011 23:29

@DTI
Την φιάλη την αγοράζεις μια φορά και μετά μόλις αδειάσει την ανταλλάσσεις με άλλη γεμάτη, άρα πληρώνεις μόνο το περιεχόμενο.

@astragjtg
Ρε συ μήπως κάνεις λάθος στην τιμή; Πιστεύω ότι αναφέρεσαι στην κλασική 10κιλη μπουκάλα, αν μιλάμε για την ίδια από όσο ξέρω κανένα 20ρικο € κάνει αλλά εγκατεστημένη και δεν ξέρω αν πέφτει καπέλο λόγω κουβαλήματος. :?

Αυτό που λες για την φιάλη στην μπαγαζίερα δεν μου κάνει εντύπωση. Έχω ακούσει ιστορίες από ταρίφες που εφαρμόζαν το ίδιο σύστημα πριν από πολλά χρόνια.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 02 Ιούλ, 2011 23:52

gakost έγραψε:@astragjtg
Ρε συ μήπως κάνεις λάθος στην τιμή; Πιστεύω ότι αναφέρεσαι στην κλασική 10κιλη μπουκάλα, αν μιλάμε για την ίδια από όσο ξέρω κανένα 20ρικο € κάνει αλλά εγκατεστημένη και δεν ξέρω αν πέφτει καπέλο λόγω κουβαλήματος. :?


Επίτηδες την κοιταξα 3 φορες για να μην καω λαθος... Το ειχα κοιταξει και παλιοτερα αλλα ηθελα να σιγουρευτω 100%. Το αναγραφει πανω και η μπουκαλα με χτυπημένα τα λιτρα ''23lt'' οπως και στις δεξαμενες lpg στα αμαξια μας, μονο που δεν υπαρχει...φλοτερ να κοβει στα 80% :lol:
Καπελο για βαλε-βγαλε και κουβαλημα δεν παιζει...χωριο ειμαστε...

gakost έγραψε:Αυτό που λες για την φιάλη στην μπαγαζίερα δεν μου κάνει εντύπωση. Έχω ακούσει ιστορίες από ταρίφες που εφαρμόζαν το ίδιο σύστημα πριν από πολλά χρόνια.


Ειδικα κατι τετοιο δεν θα εκανα φιλε μου, ουτε που να με πληρωναν... :shock: :? :lol:
Δεν εννοουσα κατι τετοιο αλλα μεταφορα του περιεχομενου στη ρεζερβα του αμαξιου... :shh: γιατι μας πιασανε.. :lol:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 83 επισκέπτες





cron