Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Σάβ 02 Απρ, 2011 17:01

ποσο εχει το υγραεριο τωρα?
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 02 Απρ, 2011 18:40

ntinaras έγραψε:ποσο εχει το υγραεριο τωρα?


Από 0,75 ευρώ/λίτρο μέχρι και 0,90+ ανάλογα που βρίσκεσαι / ανεφοδιάζεσαι.
Μια μέση τιμή είναι γύρω στα 0,80.

Πάντως σε σχέση με την τιμή στις αρχές του χρόνου τα τρέχοντα επίπεδα είναι λίγο πιο πάνω από οτι θα έπρεπε. Ενώ η διυλιστηριακή τιμή βρίσκεται κάπου 1% πιο πάνω από αυτήν που υπήρχε την 1/1/2011 σε κάποια πρατήρια που παρατηρώ διαχρονικά τις τιμές τους, αυτές έχουν διαμορφωθεί στο +2,5%. Μοναδική εξαίρεση απόλυτης σταθερότητας στις τιμές είναι τα πρατήρια του Φαρμάκη σε Ιωάννινα και Λούρο Πρέβεζας που έχουν εδώ και πολλούς μήνες τιμή 0,75 ευρώ/λίτρο.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 02 Απρ, 2011 19:40

Κατι μου λεει οτι του χρονου τετοια μερα θα μιλαμε για ποδηλασια σε αυτο το θεμα. Βενζινη 2 ευρω. Πετρελαιο 1,70. Υγραεριο 1,50

Αυτη η εικονα μου ρθε σημερα οταν πηγα να φουλαρω σε ενα πρατηριο υγραεριο και ειμασταν 10 αμαξια ουρα..ενω βενζινη δεν εβαζε ουτε μηχανακι...
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 02 Απρ, 2011 20:40

alexisgon έγραψε:άνθρωπος του χώρο μου είπε ότι μέχρι το 2018 η τιμή του υγραερίου θα παραμείνει σε λογικά πλαίσια!Όπως έχει και ως σήμερα δηλαδή!


Λογικα για ποιον ???

Για τα διυλιστήρια ?
Για την κυβερνηση ?
Για τους πρατηριούχους ?
Ή για εμας ????

Μην μπαίνετε στην διαδικασία....θα αρρωστήσετε
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό rebel » Σάβ 02 Απρ, 2011 21:11

alexisgon έγραψε::cry: :cry:

Ρεεεεεεεεε ας τα χαρούμε τώρα με πολλά χιλιόμετρα και ας ελπίσουμε ότι θα πάνε όλα καλά!



Ετσι.....εβαλα σημερα 26lt με 20e ειμαι στους κοφτες κανω χιλιομετρα και τωρα χαιρομαι το αμαξι :)
ΚΙΑ Pro-ceed 1.6cc
rebel
 
Δημοσιευσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ 19 Μαρ, 2011 16:40
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 02 Απρ, 2011 21:23

gkazakias έγραψε:Κατι μου λεει οτι του χρονου τετοια μερα θα μιλαμε για ποδηλασια σε αυτο το θεμα. Βενζινη 2 ευρω. Πετρελαιο 1,70. Υγραεριο 1,50

Αυτη η εικονα μου ρθε σημερα οταν πηγα να φουλαρω σε ενα πρατηριο υγραεριο και ειμασταν 10 αμαξια ουρα..ενω βενζινη δεν εβαζε ουτε μηχανακι...


Xθες έβαλα υγραέριο στο Γέρακα και γινόταν χαμός στο συγκεκριμένο βενζινάδικο ΟΧΙ για υγραέριο αλλά για βενζίνη (καθώς φαίνεται οτι την είχε ελάχιστα πάνω από 1,60).
Σήμερα έβαλα βενζίνη (100άρα) στο φθηνότερο πρατήριο της ΕΚΟ που είναι και σχετικά κοντά μου. Και στο συγκεκριμένο υπήρχαν ουρές... Μάλιστα μου έκανε εντύπωση που η 100άρα σε σχέση με την απλή αμόλυβδη είχαν μόνο 10 λεπτά διαφορά. Προφανώς δεν υπάρχει ζήτηση και δεν την κρατάνε σε "λογικά" πλαίσια.

Όσο γι αυτούς που ανησυχούν οτι θα ανέβουν οι φόροι στο υγραέριο θα πω οτι και πέρυσι τέτοια εποχή τα ίδια ακούγαμε. Και μόλις η βενζίνη σκαρφάλωσε πάνω από το 1,55 άρχισαν να τρέχουν κατά χιλιάδες για μετατροπή στο υγραέριο. Χθες μάλιστα είδα και 2η διαφήμιση στην τηλεόραση για εταιρεία που κάνει μετατροπές (η 1η ήταν για το Subaru Forester πέρυσι).
Όσο εισπράττει από το ΦΠΑ των μετατροπών η κυβέρνηση, δεν τη συμφέρει να ανατρέψει την κατάσταση στο χώρο της υγραεριοκίνησης.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 02 Απρ, 2011 22:27

rebel έγραψε: ειμαι στους κοφτες κανω χιλιομετρα και τωρα χαιρομαι το αμαξι :)


Μακρια απο τους κόφτες( του κοντερ). Κοκκινα και lpg δεν ειναι καλο ζευγαρι....
Στους αλλους κόφτες :ymblushing: ......βουρρρρρρρρρ !!!!!! :lol:

dti έγραψε:Όσο γι αυτούς που ανησυχούν οτι θα ανέβουν οι φόροι στο υγραέριο θα πω οτι και πέρυσι τέτοια εποχή τα ίδια ακούγαμε.

Όσο εισπράττει από το ΦΠΑ των μετατροπών η κυβέρνηση, δεν τη συμφέρει να ανατρέψει την κατάσταση στο χώρο της υγραεριοκίνησης.


Ειδικα μετα τον Σεπτεμβιο ειχανε παθει αμοκ και αφινιασει μερικοι με το τι θα γινει... Το τι καταστροφολογια επεσε δε λέγεται.

Συμφωνω φιλε. Το ΦΠΑ ειναι τρελο εσοδο. Βαλτε και τα παρελκομενα της βιομηχανιας του lpg, και θα δουμε οτι δεν ειναι αστεια πραγματα....
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 02 Απρ, 2011 23:19

Τι να πω παιδια, μακαρι να δουμε τιμες 0,65 οπως ηταν μεχρι τον Νοεμβρη που περασε...γιατι αυτα τα 12-15 λεπτα που τσιμπησε τοτε ηταν αδικαιολογητα ... Οσο αυξανεται η ζητηση η τιμη πρεπει να πεφτει...ετσι δεν λεει ο νoμος προσφορας ζητησης? ή κανω λαθος?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 02 Απρ, 2011 23:53

gkazakias έγραψε:Τι να πω παιδια, μακαρι να δουμε τιμες 0,65 οπως ηταν μεχρι τον Νοεμβρη που περασε...γιατι αυτα τα 12-15 λεπτα που τσιμπησε τοτε ηταν αδικαιολογητα ... Οσο αυξανεται η ζητηση η τιμη πρεπει να πεφτει...ετσι δεν λεει ο νoμος προσφορας ζητησης? ή κανω λαθος?


Αρκετα απο αυτα τα cent ειναι αδικαιολόγητα αλλα οχι ολα. Ανεβηκε η τιμη του πετρελαιου απο περιση(ή κανω λαθος ?).
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Τιμη υγραεριου - Σεναρια

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Κυρ 03 Απρ, 2011 00:18

gkazakias έγραψε:Τι να πω παιδια, μακαρι να δουμε τιμες 0,65 οπως ηταν μεχρι τον Νοεμβρη που περασε...γιατι αυτα τα 12-15 λεπτα που τσιμπησε τοτε ηταν αδικαιολογητα ... Οσο αυξανεται η ζητηση η τιμη πρεπει να πεφτει...ετσι δεν λεει ο νoμος προσφορας ζητησης? ή κανω λαθος?

οχι
οσο αυξανεται η ζητηση αυξανεται και η τιμη
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 127 επισκέπτες





cron