Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό dermen » Πέμ 30 Οκτ, 2014 20:04

dermen
Πρατηριούχος
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ, 2012 16:58

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 30 Οκτ, 2014 20:47

apagogeas έγραψε:το gasprice δεν εχει ολες τις σημερινες τιμες των πρατηριων, ουτε καν απο ολα τα πρατηρια δεν εχει τιμες, απλα μπορεις να ελεγχεις τις τιμες ανα περιοχη, το θετικο ειναι οτι ακομα και τα ακριβα πρατηρια των νοτιων προαστιων εδω και καποιες μερες εχουν τιμη κατω απο 80 λεπτα.

Δειγματοληπτικά να το δείς, ούτε μια σελίδα δε γεμίζει με τιμές κάτω από 0.74 και οι υπόλοιπες 10+ όσες έχει είναι όλες πάνω από 0.74 και με μεγάλη διαφορά. Ότι μπορεί να μην έχει τις σημερινές τιμές συμφωνώ, αλλά ο αλγόριθμός του λαμβάνει υπόψη τη παλαιότητα των τιμών έως 5 ημέρες αν θυμάμαι καλά, δηλαδή ο μέσος όρος τις τελευταίες 5 μέρες είναι 0.8+. Αν θέλεις να μου πεις ότι όλοι πανελλαδικά κατέβασαν κατά 6 λεπτά τη τιμή τους πάω πάσο και δεν ασχολήθηκε κανείς να ενημερώσει το gasprice. Για να υπάρχει τέτοια στρέβλωση τιμής μεταξύ αυτού που δίχνει το gasprice και του πραγματικού μέσου όρου, θα πρέπει επιλεκτικά οι χρήστες να ενημερώνουν μόνο τα ακριβά πρατήρια, στέκει; Δε στέκει. Και δε χρειάζεται καν gasprice, εδώ είμαι στα 0.83 σήμερα. Αυτός που θα έρθει από Ιταλία Πάτρα κοιτώντας αυτές τις τιμές θα βρίζει νομίζοντας ότι θα βρει γύρω στα 0.74. Συνεπώς δεν είναι καθόλου ενδεικτικό. Γιάννενα, Βέροια, Κατερίνη, Τρίκαλα και πέριξ και μερικά μέρη στην Αθήνα έχουν τέτοιες τιμές και λίγο καλύτερες, όλα τα άλλα είναι πάνω οπότε πραγματικά πως βγαίνει αυτός ο μέσος όρος; Εκτός αν χρησιμοποιούν πληροφορία μόνο από τις παραπάνω περιοχές που είναι και το πιο πιθανό! Μόνο τη Θεσσαλονίκη να βάλεις μέσα στον υπολογισμό, τα 0.8 μέσο όρο τα έχεις για πλάκα συνεπώς δε το λαμβάνουν υπόψη καθόλου ή κοιτάνε μόνο κέντρο για τιμές και τίποτα από επαρχία.[/quote]



δειγματολυπτικα και μονο "http://www.gasprice.gr/main/searchforstations_gas.asp?nomosid=0&cityid=0&gasfirmaid=0&pricestation=&orderid=41&flag=&idgas=8&dtimes=5&numppage=100" απο τα 100 πρατηρια της 1ης σελιδας ΣΤΑ 40 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΜΗ, εσυ μπορεις να βγαλεις οποιο συμπερασμα θελεις, εγω λεω οτι το ποσοστο των πρατηριων που δεν εχουν τιμη ειναι 40% αρα δεν μπορει να βγει αξιοπιστο συμπερασμα για την μεση τιμη υγραεριου, ειπα κιολας οτι στα νοτια προαστια της αττικης εχει πεσει κατω απο 80 λεπτα το λιτρο, τωρα αν νομιζεις οτι ο γαιδαρος πεταει, ναι αδερφε εχεις δικιο και οχι μονο πεταει αλλα κανει και φιγουρες.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 30 Οκτ, 2014 21:42

mesa sε 10 μερες εχει πεσει η τιμη του αεριου στην πρεβεζα απο τα 0.86 στα 0,72 λεπτα......τι αλλαξε τελικα? μιλαμε για τιμες καλοκαιριου 2012 ......και εχει πασει κατι αντιστοιχο η βενζινα περι τα 10 λεπτα τι γινετε τι σκοπιμοτητες υπαρχουν?
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό valsam » Πέμ 30 Οκτ, 2014 21:55

Δεν ξερω πως βγαζουν αυτον τον μ.ο για την Ελλαδα αλλα το ξαναλεω οταν παω στα Σκοπια η στην Βουλγαρια πανω κατω η τιμη που βρισκω ειναι αυτη που δινουν τα 2 παραπανω σαιτ!
Ισος λεω επειδη στις αλλες χωρες δεν λειτουργει κανα καρτελ και λειτουργει ο ανταγωνισμος οι αποκλισεις και οι τιμες παιζουν γενικα παντου 3-5 λεπτα διαφορας και το νουμερο του μ.ορου βγαινει,δηλ. το ενα πρατηριο στην Βουλγαρια εχει τιμη 57 λεπτα ο αλλος εχει 55 και ο φθηνος 52,με λιγα λογια βγαινει μ.ο τιμης 54,5!
Στην Ελλαδα των καρτελοπεριοχων οπου και υπαρχουν τεραστιες αποκλισεις τιμων σε σχεση με αλλες περιοχες(τεραστιες παρανομες και προσυνενοημενες αποκλισεις τιμων με σκοπο την αισχροκερδια!)λιγο δυσκολο να βγει σωστος μεσος ορος τιμης με την μια περιοχη να εχει σημερα τιμη 67 και την αλλη 87!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 30 Οκτ, 2014 22:33

Πιθανώς να το εξετάζουν πληθυσμιακά,που είναι και το πιό σωστό και όχι εδαφικά.

Και πληθυσμιακά αυτή τη στιγμή (η Αττική έχει 5-6 εκατομύρια) οι περισσότεροι έχουν πρόσβαση σε τιμές από
73 έως 77 λεπτά όπως δίνει η έρευνα.Μπορεί κάποιες περιοχές όπως Θεσαλονίκη - Κρήτη και κάποιες μικρότερες να
έχουν αυξημένες τιμές αλλά αυτές πόσους κατοίκους αντιπροσωπεύουν. 1 άντε 2 εκατομύρια. Άρα????????
Θα μου πεί κάποιος ότι και η Αττική έχει τιμές 80 λεπτά.Ναι αλλά ο Αθηναίος μπορεί στα 10-15 χιλιόμετρα να
βρεί πρατήριο κοντά στα από 73 έως 77 λεπτά.

Να προσθέσω ότι μπορεί να υπάρχει κάποια μικρή απόκλιση από το 74.Πιθανώς 1-2 λεπτά προς τα
πάνω.Όχι περισσότερο.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Παρ 31 Οκτ, 2014 04:36

hlias έγραψε:
apagogeas έγραψε:το gasprice δεν εχει ολες τις σημερινες τιμες των πρατηριων, ουτε καν απο ολα τα πρατηρια δεν εχει τιμες, απλα μπορεις να ελεγχεις τις τιμες ανα περιοχη, το θετικο ειναι οτι ακομα και τα ακριβα πρατηρια των νοτιων προαστιων εδω και καποιες μερες εχουν τιμη κατω απο 80 λεπτα.

Δειγματοληπτικά να το δείς, ούτε μια σελίδα δε γεμίζει με τιμές κάτω από 0.74 και οι υπόλοιπες 10+ όσες έχει είναι όλες πάνω από 0.74 και με μεγάλη διαφορά. Ότι μπορεί να μην έχει τις σημερινές τιμές συμφωνώ, αλλά ο αλγόριθμός του λαμβάνει υπόψη τη παλαιότητα των τιμών έως 5 ημέρες αν θυμάμαι καλά, δηλαδή ο μέσος όρος τις τελευταίες 5 μέρες είναι 0.8+. Αν θέλεις να μου πεις ότι όλοι πανελλαδικά κατέβασαν κατά 6 λεπτά τη τιμή τους πάω πάσο και δεν ασχολήθηκε κανείς να ενημερώσει το gasprice. Για να υπάρχει τέτοια στρέβλωση τιμής μεταξύ αυτού που δίχνει το gasprice και του πραγματικού μέσου όρου, θα πρέπει επιλεκτικά οι χρήστες να ενημερώνουν μόνο τα ακριβά πρατήρια, στέκει; Δε στέκει. Και δε χρειάζεται καν gasprice, εδώ είμαι στα 0.83 σήμερα. Αυτός που θα έρθει από Ιταλία Πάτρα κοιτώντας αυτές τις τιμές θα βρίζει νομίζοντας ότι θα βρει γύρω στα 0.74. Συνεπώς δεν είναι καθόλου ενδεικτικό. Γιάννενα, Βέροια, Κατερίνη, Τρίκαλα και πέριξ και μερικά μέρη στην Αθήνα έχουν τέτοιες τιμές και λίγο καλύτερες, όλα τα άλλα είναι πάνω οπότε πραγματικά πως βγαίνει αυτός ο μέσος όρος; Εκτός αν χρησιμοποιούν πληροφορία μόνο από τις παραπάνω περιοχές που είναι και το πιο πιθανό! Μόνο τη Θεσσαλονίκη να βάλεις μέσα στον υπολογισμό, τα 0.8 μέσο όρο τα έχεις για πλάκα συνεπώς δε το λαμβάνουν υπόψη καθόλου ή κοιτάνε μόνο κέντρο για τιμές και τίποτα από επαρχία.


δειγματολυπτικα και μονο "http://www.gasprice.gr/main/searchforstations_gas.asp?nomosid=0&cityid=0&gasfirmaid=0&pricestation=&orderid=41&flag=&idgas=8&dtimes=5&numppage=100" απο τα 100 πρατηρια της 1ης σελιδας ΣΤΑ 40 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΜΗ, εσυ μπορεις να βγαλεις οποιο συμπερασμα θελεις, εγω λεω οτι το ποσοστο των πρατηριων που δεν εχουν τιμη ειναι 40% αρα δεν μπορει να βγει αξιοπιστο συμπερασμα για την μεση τιμη υγραεριου, ειπα κιολας οτι στα νοτια προαστια της αττικης εχει πεσει κατω απο 80 λεπτα το λιτρο, τωρα αν νομιζεις οτι ο γαιδαρος πεταει, ναι αδερφε εχεις δικιο και οχι μονο πεταει αλλα κανει και φιγουρες.[/quote]

... Αυτό που γράφεις για το 40% που δεν έχει τιμή, έχει νόημα ΜΟΝΟ αν το μεγαλύτερο μέρος αυτών των 40% πρατηρίων είχαν τιμή μικρότερη από 0.74. Το είπα και πριν αλλά δε το κατάλαβες, μόνο αν οι χρήστες ενημέρωναν τα ακριβά πρατήρια και ξεχνούσαν τα φθηνά αυτό που λες έχει νόημα και μπορεί να προκαλέσει στρέβλωση στο μέσο όρο. Το ότι λείπει το 40% που δειγματοληπτικά αναμένεται να έχει ίδια περίπου κατανομή τιμών με το 60% που ΕΙΝΑΙ διαθέσιμο, αυτομάτως κάνει το 60% υπεραρκετό για να έχεις μια πολύ καλή εκτίμηση του μέσου όρου. Είναι σαν να λες ότι έχω κάνει δειγματοληψία στο 60% του συνόλου αλλά δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμα, εδώ σου προβλέπουν αποτέλεσμα εκλογών με ούτε 1% του συνόλου, η αρχή είναι η ίδια.
Επίσης, ο μέσος όρος τιμής δε λαμβάνει τη τιμή μόνο των φθηνότερων σε μια περιοχή πχ Αθήνα, δηλαδή το ότι κάποιος μπορεί να έχει πρόσβαση σε ένα φθηνότερο πρατήριο και τα πιο κοντινά του είναι πιο ακριβά, ποσώς μας ενδιαφέρει στον υπολογισμό του μέσου όρου, όλα τα πρατήρια θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη, ή δειγματοληπτικά αν η καθολική πληροφορία δεν είναι διαθέσιμη με στατιστικό δείγμα. Και η χρήση συντελεστή βαρύτητας είναι αποδεκτή αλλά αν δείτε το μέσο όρο περιοχών τις τελευταίες 5 μέρες όλες είναι 0.74 και πάνω! Και μόνο την Αθήνα να λάβω υπόψη, 0.74 ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ. Ναι, μερικά πρατήρια είναι κάτω από 0.74, τα περισσότερα είναι πάνω από 0.74 και με διαφορά, όπως και να το δεις 0.74 ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ μην επιμένετε.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 31 Οκτ, 2014 05:42

με εχεις δει πουθενα να γραφω το ποσο ειναι ο μεσος ορος τιμης?
αυτο το 40% των πρατηριων αν ειναι απο 3-4 περιοχες ολα και ολα (δηλαδη στην περιοχη μου εχω 10 πρατηρια αλλα υπαρχει τιμη μονο απο το 1, τοτε μπορει αυτο το 1 να διαμορφωσει πλασματικη τιμη και προς τα πανω και προς τα κατω) μπορει να βγει λαθος νουμερο.
μιλησες για εκλογες, εκει για να σου βγαλουν αξιοπιστο αποτελεσμα με το 1% του συνολου εχουν πεσει μελετες τρομερες (απο ποιες περιοχες θα παρουν το δειγμα κτλ) και σπενε το κεφαλι τους επιστημονες, πιστευεις οτι το ιδιο γινετε και με το gasprice.gr?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Παρ 31 Οκτ, 2014 07:00

Δε θα βγάλουμε άκρη, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, εσύ λες είναι όντως 0.74 επειδή το λέει το ευρωπαϊκό site ή ότι είναι τέλοσπάντων, εγώ λέω ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτά που βλέπω γύρω μου και με τις τιμές που επικρατούν συνολικά πλην μερικών περιοχών. Δε θα κάνουμε στατιστική ανάλυση αλλά 60% δείγμα προερχόμενο από κάθε γωνιά της Ελλάδας (βασικό κριτήριο) είναι υπεραρκετό λόγω μεγέθους σε σχέση με το σύνολο και γι'αύτο περιέχει ήδη σχεδόν όλα τα θεμιτά κριτήρια για να είναι ένα αξιόπιστο δείγμα χωρίς να χρειάζεται στάθμιση ή κάποια ιδιαίτερη μεταχείρηση. Ε αυτό το 60% βγάζει μέσο όρο 0.8+, δεν υπάρχει το 0.74 δε βγαίνει με κανένα τρόπο, πρέπει σχεδόν όλο το υπόλοιπο 40% να είναι τιμές κάτω από 0.74 για να βγει αυτό το νούμερο. Βλέπεις εσύ το 30-40% των πρατηρίων κάτω από 0.74;;;;;; Μετρημένα στα δάχτυλα τα βλέπω όσα έχουν τόσο χαμηλή τιμή.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 31 Οκτ, 2014 09:26

apagogeas έγραψε:Δε θα βγάλουμε άκρη, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, εσύ λες είναι όντως 0.74 επειδή το λέει το ευρωπαϊκό site ή ότι είναι τέλοσπάντων, εγώ λέω ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτά που βλέπω γύρω μου και με τις τιμές που επικρατούν συνολικά πλην μερικών περιοχών. Δε θα κάνουμε στατιστική ανάλυση αλλά 60% δείγμα προερχόμενο από κάθε γωνιά της Ελλάδας (βασικό κριτήριο) είναι υπεραρκετό λόγω μεγέθους σε σχέση με το σύνολο και γι'αύτο περιέχει ήδη σχεδόν όλα τα θεμιτά κριτήρια για να είναι ένα αξιόπιστο δείγμα χωρίς να χρειάζεται στάθμιση ή κάποια ιδιαίτερη μεταχείρηση. Ε αυτό το 60% βγάζει μέσο όρο 0.8+, δεν υπάρχει το 0.74 δε βγαίνει με κανένα τρόπο, πρέπει σχεδόν όλο το υπόλοιπο 40% να είναι τιμές κάτω από 0.74 για να βγει αυτό το νούμερο. Βλέπεις εσύ το 30-40% των πρατηρίων κάτω από 0.74;;;;;; Μετρημένα στα δάχτυλα τα βλέπω όσα έχουν τόσο χαμηλή τιμή.




βρες μου σε παρακαλω που εχω πει τιμη και ειδικα το 0.74 που μου χρεωνεις
η μονη τιμη που εχω αναφερει ειναι κατω απο 0,80 στα νοτια προαστια.




το gasprice δεν εχει ολες τις σημερινες τιμες των πρατηριων, ουτε καν απο ολα τα πρατηρια δεν εχει τιμες, απλα μπορεις να ελεγχεις τις τιμες ανα περιοχη, το θετικο ειναι οτι ακομα και τα ακριβα πρατηρια των νοτιων προαστιων εδω και καποιες μερες εχουν τιμη κατω απο 80 λεπτα



αυτη ηταν η απαντηση μου.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τιμή υγραερίου,αισχροκέρδια ή όχι;

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Παρ 31 Οκτ, 2014 17:05

hlias έγραψε:δειγματολυπτικα και μονο "http://www.gasprice.gr/main/searchforstations_gas.asp?nomosid=0&cityid=0&gasfirmaid=0&pricestation=&orderid=41&flag=&idgas=8&dtimes=5&numppage=100" απο τα 100 πρατηρια της 1ης σελιδας ΣΤΑ 40 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΜΗ, εσυ μπορεις να βγαλεις οποιο συμπερασμα θελεις, εγω λεω οτι το ποσοστο των πρατηριων που δεν εχουν τιμη ειναι 40% αρα δεν μπορει να βγει αξιοπιστο συμπερασμα για την μεση τιμη υγραεριου, ειπα κιολας οτι στα νοτια προαστια της αττικης εχει πεσει κατω απο 80 λεπτα το λιτρο, τωρα αν νομιζεις οτι ο γαιδαρος πεταει, ναι αδερφε εχεις δικιο και οχι μονο πεταει αλλα κανει και φιγουρες.


Η απάντησή σου ήταν αυτή για να ακυρώσεις τη πραγματικότητα του μέσου όρου των .80+. Αλλιώς δεν υπήρχε κανένας απολύτως λόγος να γράψεις το παραπάνω "τωρα αν νομιζεις οτι ο γαιδαρος πεταει, ναι αδερφε εχεις δικιο" δηλαδή μου λες ότι διαφωνείς με τον Μ.Ο. 0.80+ που λέω άρα είναι λιγότερο επειδή μερικά πρατήρια στα νότια το κατέβασαν κάτω από αυτό. Άρα με τι συμφωνείς, με τα 0.80+ ή με τα 0.77 ή 0.74 ή 0.7; Οκ, στη περιοχή σου ή στα νότια προάστια είναι κάτω από 0.80, και;;; Ο μέσος όρος μας ενδιαφέρει δηλαδή στη τελική δε λες τίποτα και σχολιάζεις για γαϊδάρους που πετάνε κιόλας. Εγώ είπα ότι η τιμή που δείχνει το ξένο site είναι τελείως εκτός τόπου και χρόνου και το εξήγησα κιόλας, ότι άλλο έχω διαβάσει περί αυτού δε στέκει εκτός της υπόθεσης ότι μπορεί να χρησιμοποιούν συντελεστές βαρύτητας που και πάλι δε μπορούν να το κατεβάσουν τόσο χαμηλά με το 60% να δείχνει 0.8+.
Η απάντηση με τους γαϊδάρους που κολλάει για να απαντήσει σε αυτό μόνο εσύ το ξέρεις.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες