Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απροβλημάτιστες εγκαταστάσεις από την πρώτη μέρα

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Απροβλημάτιστες εγκαταστάσεις από την πρώτη μέρα

Δημοσίευσηαπό GEORGE2 » Πέμ 29 Μαρ, 2012 00:02

Συμφωνω 100% !!!! Οι εγκαταστατες στην Ελλάδα επειδή ΔΕΝ μπορούν (ΔΕΝ γνωριζουν ) να ρυθμίσουν σωστά τα μιγματα από τις 4500 - 5000 στρ (εκει όπου το auto calibration δεν επιτυγχάνει συνήθως τα αναμενομενα αποτελέσματα) πουλάνε στον πελατη τους παραμυθι "προστασίας βαλβιδων" και το γυριζουν σε βενζινη!!!
η παραθεση δε λειτουργει γι αυτο εκανα αντιγραφη και επικολιση την απαντηση του taxtsom .

μεγαλε, εγραψες! μπραβο!. :clap: :clap: :clap:
αυτη ειναι η σωστη απαντηση ,σχετικα με τον παραπανω διαλογο.
^:)^ ^:)^ ^:)^ ΔΕΝ μπορούν (ΔΕΝ γνωριζουν ) ^:)^ ^:)^ ^:)^

υ.γ σ ευχαριστω! που μας εμαθες, πως και τα εργοστασια των συστηματων,
οπως και οι εγκαταστατες στην Ελλάδα
ΔΕΝ μπορούν ΔΕΝ γνωριζουν να ρυθμίσουν σωστά τα μιγματα στις 4500 - 5000
στρ με το auto calibration. :)) :)) :)) =)) =)) =))

υ.γ 2) βαλβιδες που δεν εχουν προβλημα, ειναι οι νατριου.
Οι βαλβιδες νατριου, εμπεριεχουν νατριο το οποιο λιωνει κατά την λειτουργια του κινητηρα και βοηθαει στην αποβολη της θερμοκρασιας, μεταφεροντας την στο στελεχος της βαλβιδας και αυτο με τη σειρα του στο ψυκτικο υγρο της κυλινδροκεφαλης.
ποσοι γνωριζουν αν το αυτοκινητο τους εχει τετοιες βαλβιδες, ωστε να ειναι σιγουροι πως δε θα παθει ζημια ο κινητηρας τους?
Άβαταρ μέλους
GEORGE2
 
Δημοσιευσεις: 86
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ, 2011 23:48

Re: Απροβλημάτιστες εγκαταστάσεις από την πρώτη μέρα

Δημοσίευσηαπό gakost » Πέμ 29 Μαρ, 2012 00:15

GEORGE2 έγραψε:Οι βαλβιδες νατριου, εμπεριεχουν νατριο το οποιο λιωνει κατά την λειτουργια του κινητηρα και βοηθαει στην αποβολη της θερμοκρασιας, μεταφεροντας την στο στελεχος της βαλβιδας και αυτο με τη σειρα του στο ψυκτικο υγρο της κυλινδροκεφαλης.
ποσοι γνωριζουν αν το αυτοκινητο τους εχει τετοιες βαλβιδες, ωστε να ειναι σιγουροι πως δε θα παθει ζημια ο κινητηρας τους?[/i]


Αυτό το έχεις διαβάσει κάπου; ή στο έχει πει κάποιος; Προσωπικά μου κάνει για τρελά άκυρο. Τι θα πει λιώνουν οι βαλβίδες :crazy:
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Απροβλημάτιστες εγκαταστάσεις από την πρώτη μέρα

Δημοσίευσηαπό GEORGE2 » Πέμ 29 Μαρ, 2012 00:18

gakost έγραψε:
GEORGE2 έγραψε:Οι βαλβιδες νατριου, εμπεριεχουν νατριο το οποιο λιωνει κατά την λειτουργια του κινητηρα και βοηθαει στην αποβολη της θερμοκρασιας, μεταφεροντας την στο στελεχος της βαλβιδας και αυτο με τη σειρα του στο ψυκτικο υγρο της κυλινδροκεφαλης.
ποσοι γνωριζουν αν το αυτοκινητο τους εχει τετοιες βαλβιδες, ωστε να ειναι σιγουροι πως δε θα παθει ζημια ο κινητηρας τους?[/i]


Αυτό το έχεις διαβάσει κάπου; ή στο έχει πει κάποιος; Προσωπικά μου κάνει για τρελά άκυρο. Τι θα πει λιώνουν οι βαλβίδες :crazy:

λειωνει το νατριο που ειναι στο εσωτερικο του σωματος της βαβλβιδας.
Άβαταρ μέλους
GEORGE2
 
Δημοσιευσεις: 86
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ, 2011 23:48

Re: Απροβλημάτιστες εγκαταστάσεις από την πρώτη μέρα

Δημοσίευσηαπό gakost » Πέμ 29 Μαρ, 2012 00:21

Πάλι άκυρο ακούγεται να σου πω ειλικρινά. 8-) Το έχεις διαβάσει κάπου; ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο που αμφιβάλω αν τελειώσει το νάτριο τι γίνετε;
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Απροβλημάτιστες εγκαταστάσεις από την πρώτη μέρα

Δημοσίευσηαπό GEORGE2 » Πέμ 29 Μαρ, 2012 00:27

gakost έγραψε:Πάλι άκυρο ακούγεται να σου πω ειλικρινά. 8-) Το έχεις διαβάσει κάπου; ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο που αμφιβάλω αν τελειώσει το νάτριο τι γίνετε;

φιλε το νατριο δεν ειναι κατι που τελειωνει, ειναι στοιχειο που ειναι μεσα στη δομη της βαλβιδας.
το εμαθα σε σεμιναριο κινητηρων tfsi της vw.
Άβαταρ μέλους
GEORGE2
 
Δημοσιευσεις: 86
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ, 2011 23:48

Re: Απροβλημάτιστες εγκαταστάσεις από την πρώτη μέρα

Δημοσίευσηαπό gakost » Πέμ 29 Μαρ, 2012 01:24

Ok,
Δεν προσπαθώ να στην πω ή οτιδήποτε απλά έχω ακούσει και διαβάσει πολλά τρελά και αυτό ακούγεται κάπως, αλλά για να το λες 8-)

Πάντως το ότι λιώνει το νάτριο αλλά δεν τελειώνει προσωπικά δεν το καταλαβαίνω αλλά και πάλι δεν είμαι μηχανολόγος. Όπως είπα για να το λες και αν στο έχουν πει έτσι θα το δεχτώ :ugeek:
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Απροβλημάτιστες εγκαταστάσεις από την πρώτη μέρα

Δημοσίευσηαπό rogerius » Πέμ 29 Μαρ, 2012 07:41

to internet einai sthn diathesh sou , na diavaseis

Εικόνα
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: Απροβλημάτιστες εγκαταστάσεις από την πρώτη μέρα

Δημοσίευσηαπό ogigis » Παρ 06 Απρ, 2012 22:47

Clıo II 1.2 με landi renzo omegas, 35l καθαρο ρεζερβουαρ...μεχρι 570χλμ. χωρις λαδιερα και παιρνει εμπρος και κατευθειαν απο αεριο σε αναγκη...λειτουργει αψογα εκτος απο οτι εχω κανει 3 επισκεψεις στους μηχανικαρες μας πανω απο 10 ωρες εργασιας και ακομα δεν το ρυθμισαν το ρελαντι που πηγαινει σαν εκκρεμες..Ειμαι Αδριανουπολη τωρα...το πηγα σε ενα συνεργειο εδω, βγαινει ο μαστορας και ποση ωρα εκανε να βρει τι εχει; 2 ΛΕΠΤΑ...το βαζω ρελαντι κατεβαζει το αυτι του στη μηχανη, πηγαινει μεσα βγαινει με ενα σπρει με σαπουνονερο και μου λεει κοιτα...αρχιζει να ψεκαζει τα σωληνακια απο τα μπεκ που μπαινουν κατω απο την πολλαπλης...και βγαζανε μπουρμπουληθρες...Καταλαβατε οτι καταλαβα; Επισης μου ειπε οτι επειδη δεν μπορεσε να το φτιαξει το ρελαντι το γυρισε να καιει σε βενζινη...εκει αναψα παραπανω παιδια....γυριζω μεσα στην εβδομαδα και θα παω να τους τα ψαλλω...και ολα αυτα χωρις να το αγγιξει το αμαξι....Απλα απεχουνε ετη φωτος οι ανθρωποι απο τους δικους μας εδω τους "ειδικους" την πλειοψηφια δλδ...ο συγκεκριμενος μηχανικος ειναι με πανω απο 20 χρονια εμπειρια...
και να τελειωσω με μερικους που λενε οτι τουρκικες δεξαμενες κτλ ή τουρκικα συστηματα...αυτοι εχουνε και 10 εταιριες δικες τους...εμεις; πανε σε ενα περιπτερο και ζητα σπιρτα...γραφουνε made ın ındıa...το συνεργειο που με ταλαιπωρει παρα πολυ ειναι FIat-Εσκιαδης αεροδρομιο Θεσσαλονικης
ogigis
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 00:12

Re: Απροβλημάτιστες εγκαταστάσεις από την πρώτη μέρα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 07 Απρ, 2012 11:17

ogigis έγραψε:...κατεβαζει το αυτι του στη μηχανη, πηγαινει μεσα βγαινει με ενα σπρει με σαπουνονερο και μου λεει κοιτα...αρχιζει να ψεκαζει τα σωληνακια απο τα μπεκ που μπαινουν κατω απο την πολλαπλης...και βγαζανε μπουρμπουληθρες...Καταλαβατε οτι καταλαβα;


Η συγκεκεριμενη βλαβη-διαρροη ειναι τοσο ευκολο να την εντοπίσεις ακομα και μονος σου με ενα σπρέι σιλικόνης(μαλλον αυτο έριξε ο μαστορας).Ειναι απαραδεκτο να μη μπορουσε να στο βρει ο εγκαταστατης σου...μαλλον δεν ηθελε μου φαίνεται....
Βρες εγκαταστατη που μπορεις να εμπιστευεσαι και συνέχισε σ'αυτον, αυτη ειναι η γνωμη μου.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Απροβλημάτιστες εγκαταστάσεις από την πρώτη μέρα

Δημοσίευσηαπό ogigis » Σάβ 07 Απρ, 2012 15:17

επιτηδες δεν νομιζω...6μηνες το εχω και εχω αρκετη εγγυηση...μαλλον για απειρους τους βλεπω...με τις ωρες το ειχανε να το κανουνε βολτες με το λαπτοπ....και τελικα μου το βαλανε να καιει βενζινη...ευγε...οταν το τελειωσανε δυσκολο ειναι να ελεγξουνε αν εχει διαρροες; με σαπουνονερο το ψεκασε...οπως καναμε στις σαμπρελες των ποδηλατων...και εβγαζε φουσκες...τι να πω.....
ogigis
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 00:12

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες