Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απόσβεση....

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Απ: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό lpg11 » Πέμ 23 Αύγ, 2012 14:54

maevius έγραψε:Ο τυπος μας βριζει και εμεις ακομα απανταμε ευγενικα.........ως ποτε;;;;;;



αχχαχαχαχαχ τα βλεπεις?
http://www.zougla.gr/automoto/article/p ... up-ke-polo

εσυ ακομα με lpg kaneis oikonomia ?
lpg11
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 13:21

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό gakost » Πέμ 23 Αύγ, 2012 15:06

:lol:
καλό αλλά αν το είχαν μετατροπή σε LPG θα χρειαζόντουσαν το ~60% των χρημάτων (~40 οικονομία)

:wave:
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 23 Αύγ, 2012 15:15

lpg11 έγραψε:Δεν πρόκειται να λάβω μέρος σε στημένες συζητήσεις , και το ξαναλέω τα πειραματικά δεδομένα λένε 20% max και όχι το τι λέει ο maevius ( ίσως )με άλλο ΝΙΚ ,και μετά ο ίδιος λέει τον εαυτό του με το maevius ( ίσως ) ……μήπως είσαι και συ εγκαταστάτης ? … ίσως ναι ίσως όχι , γι αυτό λέμε τα πειραματικά , και γω λέω και επειδή θέλω να τα λέω ανώνυμα δείχνω τα πειραματικά ….δεν λέω ενός φίλου μου κάηκε κτλ ….και προσωπικά γνωρίζω πολλά που ( καήκαν –χάλασαν – έχουν σοβαρά προβλήματα ) …αλλά δεν κερδίζω εγώ κάτι προσωπικά πε το να βγαίνω στα φόρα και να το κάνω αυτό …..και αυτό που κάνω, το κάνω γιατι διαβάζοντας αυτά που γράφουν κάτι απατεώνες σαν τον maevius, Εξοργίζομαι , έχουν καταρρίψει κάθε φυσικό νόμο ….είναι στα όρια του αεικίνητου χαχααχχαχα ….τα λαμογια

Υ.Γ. έχω πάθει πλακά με τον maevius δυο – τρεις μέρες τώρα περιπλανήθηκα σε διάφορα φόρα με LPG και ….είναι σε όλα τα φόρουμ, και σε όλες τις συζητήσεις το ίδιο τροπάριο 40% και βαλε χχααχχαχα , βρίζει και διώχνει όλους όσους λένε ότι έχουν πρόβλημα ή ότι όντος το κέρδος είναι 20% … ο άλλος να του λέει …έχω περάσει 3000+ σύστημα LPG και το νούμερο είναι 20% στο οποίο καταλήγει από προσωπικές του μετρήσεις και στατιστικά από 3000 αυτοκίνητα…. και αυτός εκεί ….άρε κοράκι maevius … σου χαλαει η σούπα ε?
Η ford λέει ψέματα ? η οπελ?...ktl Όλες οι μελέτες? λένε 20% εσύ μας λες να ακούσουμε εσένα και καμία 10αρια εδώ μέσα ? και πως είναι δυνατόν να μην έχεις κέρδος από το LPG και να είσαι πάντα σε όλα τα φορά μέρα νύχτα ? για το καλό μας ? καραγκιόζη maevius αχχαχααχ , egv prossopika poy les exw 10 dimosieyseis se treia xronia pantou…


MHN AKOYTE KANENAN maevius se kane for a , diavaste mono peiramatika dedomena kai agoraste ……DIESEL …einai to mellon

Y.G 2
kai to 20% isxyei twra me venzinh 1,8 kai lpg 0,9 , se ligo poy tha paei 1,0 ~ 1,1to lpg tha einai mia -mia

mesa se ena xrono venzinh apo 1,6 --> 1,8 12,5% panw lpg apo 0,5 --> 0,9 80% panw kai epete kai synaixei molis mpei kai o foros stis 1-1-13

αυτο που θελω να σου πω πατριωτη [αν καταλαβα σωστα την καταγωγη σου], ειναι οτι εχεις πολυ μεγαλο προβλημα στον εγκεφαλο, πραγματικα και ειλικρινα σε λυπαμαι.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό panosopel » Πέμ 23 Αύγ, 2012 17:40

Ειναι αστειοτητες αυτα που διαβαζω εδω μεσα

Οτι δηθεν καιει το ιδιο με βενζινη αμα δεν πατας το γκαζι οσο και με υγραεριο
Δεν ισχυει και στο λεω εγω που κανω καθημερινα 240χιλιομετρα αμα θες παμε μια βολτα με υγραεριο μια με βενζινη οδηγα και συ να δουμε αμα καψει το ιδιο
Πας να βγαλεις τρελους χιλιαδες οδηγους..Μονο οτι η τιμη ειναι 0,87υγραεριου και της βενζινης 1,82 καταρριπτει τα λεγομενα σου
Πληρωνεις κατω απο 50%! και πως καις το ιδιο οταν απαδεδειγμενα καις 15-20% παραπανω?..θες να καις και 30% που δεν καιει κανεις παλι κερδος εχεις

Επισης ποσοι ταριφες εχουν υγραεριο ξερεις?εκτος αμα και αυτοι ειναι βλακες οπως εμεις
Οτι μπορει να σου βγαλει προβλημα με υγραεριο ισχυει αλλα και με πετρελαιο βγαζει

Το lpg ειναι το μελλον και τα ηλιακα αυτοκινητα σε πολυ βαθος χρονου
Πετρελαιο ειναι ρυπογονο επισης,κανονικα δεν πρεπει να πληρωνουμε στο κρατος οι κατοχοι αυτοκινητου lpg αυτο ειναι μια καλη αρχη,σεβομαστε και την τσεπη μας και το περιβαλλον

Τελος θα ελεγα οτι τωρα τα diesel τα καινουργια ειναι καταδικασμενα οχι επειδη δεν συμφερουν αλλα επειδη κανεις δεν θα αγοραζει αυτοκινητο για τα επομενα 10χρονια,η λυση ειναι κρατας το αυτοκινητο σου η παιρνεις μεταχειρισμενο και αμα θες οικονομια βαζεις υγραεριο

η κουβεντα δεν εχει νοημα να συνεχιστει για μενα απ τι στιγμη που εταιριες αυτοκινητων βγαζουν αυτοκινητα lpg

Σαν τελευταιο θα ελεγα οτι η χωρα πρεπει να καθοριζει μονη της αμα θελει καλη οικονομια απ που θα προμηθευεται καυσιμα
Οι τιμες των καυσιμων θα φτασουν τα υψη ειναι ευκαιρια με Ισραηλ-Κυπρο να κανουμε καλες συμφωνιες τωρα που θα βγαλουν αεριο ,μεχρι να βγαλουμε εμεις σαν χωρα....
panosopel
 
Δημοσιευσεις: 157
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ, 2011 18:13

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό BOURTZI » Πέμ 23 Αύγ, 2012 18:15

Σαν εγκαταστατης δεν μπορω να ειμαι αμεροληπτος αλλα δεν μπορω και να διαβαζω δηθεν αποψεις,οπως του lpg11 που μολευουν οτι θαυμασα σε αυτο το forum απο τοτε που πρωτομπηκα.Υπηρξαν και υπαρχουν διαφωνιες μεταξυ των μελων,αλλα παντα ακουμε τεκμηριωμενες απαντησεις και σπανιοτατα βλεπουμε προσωπικες επιθεσεις.
Η λεξη τεκμηριωση για τον lpg00 ειναι αγνωστη και τον προκαλω να θετει τα ερωτηματα-αποριες που εχει ενα -ενα και υποσχομαι να του τα απανταω λεπτομερως και τεκμηριωμενα.
Αν εβαζα τον εαυτο μου να σκεφτει τι δουλεια κανει αυτος ο ανθρωπος θα ελεγα οτι μαλλον ειναι πρατηριουχος βενζινης που αναγκαστηκε να το κλεισει λογω του lpg.
Accelerating engine science
Άβαταρ μέλους
BOURTZI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 302
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2012 16:45

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό lpg11 » Πέμ 23 Αύγ, 2012 19:33

Μερικά τεκμήρια

Αγγλικό autogas φόρουμ
http://www.lpgforum.co.uk/
Having Problems ? έχετε πρόβλημα ?
Topics = 2438 Posts = 19295 όπως μπορείς να δεις σε αυτό το φόρουμ τελικά ασχολούνται μόνο με τα προβλήματα που φέρνει το LPG.

Γερμανικό autogas forum
http://www.lpgforum.de/erste-erfahrungen-mit-autogas/
και εδώ η θεματολογία με τα προβλήματα είναι μακραν η 2η ενασχόληση τον μελών με τάσεις να γίνει πρώτη, επιλεγώ ένα θέμα από εδώ Golf 6 - 1.2 Tsi LPDI Gasnalage und nu Motor kaputt ? χαχαχα αν κατάλαβα καλά καπουτ λέει ?..... εχει και εδώ πολλά .


ελληνικό autogas foroum
http://www.lpgforum.gr/η ενοτητα που αφορα : Αντιμετωπίζετε πρόβλημα; , αν και είναι από της ποιο προσφάτως σχεδόν είναι .. αλλά θα γίνει στο τέλος η μοναδική ενότητα που θα έχει κίνηση μελών .

δεν μπορεί αυτά και πολλά άλλα φόρα να τα αμφισβητήσει κανένας maevius και κανένας ΒΟΥΡΤΖΙΣ , ας ρωτήσουν όλους αυτούς που έχουν πρόβλημα …..πριν το lpg είχαν? αχχααχχα και τώρα μπορείς να τεκμηριώσεις ΒΟΡΤΖΙ σε έναν έναν αυτά που θες να πεις ,,,, άμα δεν σε φτάνουν αυτά… που να δεις τι γίνεται στα ιταλικά ….. χαμός ….από οικονομία , ούτε μπορείτε φυσικά να αμφισβητήσετε τα θέμα που έχω αναφέρει σε προηγούμενα μνμ μου .

φιλε μου maevius θα σε στενοχωρήσω άλλα δεν δουλεύω ωράριο …προφανώς είσαι και χαμηλής νοημοσύνης σιν όλα τα άλλα , αλλιώς θα το είχες καταλάβει , χωρίς να έχω κάτι με αυτούς που κάνουν ωράριο φυσικά , και προσωπικά εκτιμώ και σέβομαι αυτό που κάνουν , εσύ βγάζεις εμπάθεια για αυτούς ,και θέλεις να τους φας τα λεφτά λέγοντας τους να βάλουν lpg , και προφανώς άρχισες τις απειλές τις βρισιές προσπαθείς να μειώσεις αυτά που λέω λέγοντας ότι είμαι βενζινας ή μισθωτός κτλ , και λογικό είναι να το κάνεις αυτό , μέχρι εκεί σε κόβει , τι άλλο θα μπορούσες να πεις ? παρά μόνο ότι θες να έρθεις να με δείρεις ? χαχααχαχαχ εσύ να δείρεις έμενα ? χααχαχχαχα ΕΡΕ τι πλάκα θα είχε …. Μην απαντάτε σε μένα στους 181 προς το παρόν στο θέμα προβλήματα απαντήστε στην ερώτηση ….γιατί βρίσκονται εδώ και ζητανε λύση στο πρόβλημα τους που πριν δεν είχαν ….και τώρα έχουν γιατί τους το δημιουργήσατε εσείς . τώρα μπορείς να με δείρεις maevius και συ ΒΟΡΤΖΙΣ μπορείς να με προσλάβεις ..ως άνεργος που είμαι και κατεστραμμένος …τόσα κονόμησες από τα κιτ…. δώσε και μας τίποτα …
Τελευταία επεξεργασία από lpg11 και Πέμ 23 Αύγ, 2012 19:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
lpg11
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 13:21

Re: Απ: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό christoi » Πέμ 23 Αύγ, 2012 19:35

lpg11 έγραψε:αχχαχαχαχαχ τα βλεπεις?
http://www.zougla.gr/automoto/article/p ... up-ke-polo
εσυ ακομα με lpg kaneis oikonomia ?


Δεν λέει σε πόσες ώρες το έκαναν αυτό. Και εννοώ ώρες πάνω στο τιμόνι.
Αν είχαν κλειδωμένο το cruise control στα 80χ.α.ω., λογικό είναι να έβγαλαν τόσα.

Και εμένα αν μου έβαζαν βενζίνη και όχι βενζινόνερο, θα μου έβγαζε τόσα χιλιόμετρα.

Up 1.0 Mpi 1.339 χιλιόμετρα 78,44 ευρώ
Polo 1.2 TSI 1.638 χιλιόμετρα 102,78 ευρώ
Εγώ με 1.4 βγάζω 800 χιλιόμετρα με 50€ και πηγαίνω και με κανένα σπάσιμο που και που. Βάλτα κάτω και δες ποιος περνάει καλύτερα.

Υ.Γ. Δείξτε λίγο έλεος και σταματήστε να ασχολείστε με τρόλλια. Μπήκε, είπε την παπάντζα του προσπαθώντας να κερδίσει πελάτες για το πρατήριό του, νταξ, φτάνει.
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Απ: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό lpg11 » Πέμ 23 Αύγ, 2012 19:44

christoi έγραψε:
lpg11 έγραψε:αχχαχαχαχαχ τα βλεπεις?
http://www.zougla.gr/automoto/article/p ... up-ke-polo
εσυ ακομα με lpg kaneis oikonomia ?


Δεν λέει σε πόσες ώρες το έκαναν αυτό. Και εννοώ ώρες πάνω στο τιμόνι.
Αν είχαν κλειδωμένο το cruise control στα 80χ.α.ω., λογικό είναι να έβγαλαν τόσα.

Και εμένα αν μου έβαζαν βενζίνη και όχι βενζινόνερο, θα μου έβγαζε τόσα χιλιόμετρα.

Up 1.0 Mpi 1.339 χιλιόμετρα 78,44 ευρώ
Polo 1.2 TSI 1.638 χιλιόμετρα 102,78 ευρώ
Εγώ με 1.4 βγάζω 800 χιλιόμετρα με 50€ και πηγαίνω και με κανένα σπάσιμο που και που. Βάλτα κάτω και δες ποιος περνάει καλύτερα.

Υ.Γ. Δείξτε λίγο έλεος και σταματήστε να ασχολείστε με τρόλλια. Μπήκε, είπε την παπάντζα του προσπαθώντας να κερδίσει πελάτες για το πρατήριό του, νταξ, φτάνει.



oxi re sy den είχαν κλειδωμένο το cruise control στα 80χ.α.ω,, στις κατηφόρες τα έσβηναν …στις ευθείες τα έσπρωχναν ,…. Και μόνο στις ανηφόρες τα έβαζαν μπροστά .......xaxaxaxaxaxa kai les esy emena troll? xaxaaxxaxaxa ante re karagkiozi ,,,,( kai se lew karagkiozi afoy me eipes troll, mhn vgeis meta kai sy kai les pws se vrizw)
lpg11
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 13:21

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό maevius » Πέμ 23 Αύγ, 2012 19:49

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΟΛΟΙ ΠΟΣΟ ΚΑΡΑΓΚΟΖΑΚΟΣ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 34 ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΤΑ 30 ΒΡΙΖΕΙΣ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ''ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ - ΒΛΑΚΑ ΚΛΠ'' ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:
--------------------------------------------------------------------------------
Re: Καλωσορισμα νεων μελων...

από lpg11 » Τετ 27 Απρ, 2011 18:29

den exei nohma na mpo ston ( peirasmo ) na asxolhtho me ton kathe karaggiozh opos ton ( laskos32 ) ,sto foroum poy moy les ,o opoios den einai se thesh na xexorisei to (mol) apo to (kgr) profanos kai enas mathiths lykeiou mporei na katalabei pws 1 kgr lpg, einai to idio me 1kgr venzinas , afoy kai ta dyo einai apo ena kilo , alla den exoyn dysthxos gia ton vlaka laskos32 ,ta idia (mol) etsi otan metrame ogoys ,dysixos omos gia kapoia papagalakia, poy profanos kerdizoyn apo thn apath toy lpg ( prosarmogh se yfistamena venzinas ) ,ta pragmata einai diaforetika den metrame ta panta me to kgr ,opos thn vlakia toy laskos32, kai merikwn akomh pou lene ta idia,

amfisbitoyn akomh kai ergastasiaka dedomena , egw gia na pianome me ( aples xhmikes exiswseis , profanos katanow ti leew ) o laskos32 gia na thewrei polupoka ( ayta ta apla pragmatakia poy mas leei h xhmeia ) profanos einai ( kangoyras ) ,troll sthn glwsa toy diadyktioy kai poly epikindynos gia esas kai tis perioysies sas , kai kalhtera , gia ta aytokinita sas ,

mporeis na toys ta metafereis kai ayta poy lew , mias kai mphkes ston kopo na to kaneis ex arxhs ayto .

Η ΑΥΤΟ


Μετάβαση στη δημοσίευση


Re: Διαφορες βενζινης - Υγραεριου

gia ayto einai ygro Ntinara moy kai to lene L ....xaxaxaaxax poso kangoyras eisai . Η υγροποίηση του LPG ginetai se pieseis ( 6 ews 12 bar) enw h benzinh einai ygrh sto 1 bar xaxaxa , kala mono grafeis gia na febgoyn ta post? koyvebta na ginete?

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΤ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
Εκτός του κομπλεξικου του χαρακτηρα και το οτι νομιζεις οτι εισαι και γαματος είσαι και ο Ελληνάρας ψευτόμαγκας που δεν τρωει ξυλο ''Εμένα θα δείρεις εσυ΄'' απαντας...........εγω εχω γ...σει στο ξυλο στα παιχνίδια ολους τους ηρωες φιλαρακι........................η πρόταση ισχύει αμα γουσταρεις να δεις τι θα γινει δεν εχεις παρα εκτος απο μεγαλα λογια δούμε και πράξεις..............φρικιο

ΥΓ Να γράψω εγω την απάντηση σου αφού ξερω οτι θα γραψειςα πάλι τύπου:
xaxaxaxaxaxaxa re kagoyra maevius ksereis poios eimai ego re asxete ksereis apo thermodynamiki re trolli xaxaxaxaxax den asxoloymai allo xaxaxa
ΓΕΛΟΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό lpg11 » Πέμ 23 Αύγ, 2012 19:54

eides apo pote exw na grapsw ....xaaxxaxa apo to 2011 ,,,, ayto eipa kai gw prin kai den se symferei na dixeis oloi thn syzhthsh , opws yha deis kai tote o ntinaras to xekinise , kai ayto kaneis kai sy twra ...ektos an eisai o ntinara kai gi ayto to thymosoyna ,,, kai lew egw twra etsi apantas ? aytes einai oi apanthseis soy ?
lpg11
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 13:21

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες