Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απόσβεση....

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό konos » Πέμ 23 Αύγ, 2012 10:42

Από τον Οκτώβριο του 2010 έως τώρα έχω κάνει 58000 χλμ με LPG, συνολικά 175000 χλμ. Τοποθέτηση, με τα σημερινά δεδομένα, ακριβή, 1800 ευρώ για σύστημα 4ης γενιάς. Κάποια στιγμή που έπρεπε να αλλάξω μπουζί (είχε ιριδίου) τα άλλαξα και έβαλα την ειδική σειρά της NGK (100 ευρώ, αν και δεν ρώτησα πόσο είχαν τα απλά ιριδίου που θα έβαζα έτσι και αλλιώς, οπότε το κόστος δεν πρέπει να ήταν τόσο μεγάλο). Λαδιέρα έχω. Μέχρι και καλώδιο αγόρασα από το ebay για να σβήνω λαμπάκια (με το που το αγόρασα βέβαια σταμάτησαν να ανάβουν λόγω σωστής ρύθμισης....). Οδήγηση απολύτως συντηρητική (όπως και πριν μετατροπής) στα 120/ώρα στις 3500 στροφές.
Κοιτάω την τσέπη μου και βλέπω ότι έχω κάνει απόσβεση της εγκατάστασης και των όποιων προσθέτων, και συνυπολογίζοντας τα τρέχοντα έξοδα (συντήρηση κιτ, μπουζί, λαδιέρα, ΚΤΕΟ, όποια κατανάλωση βενζίνης) μέχρι τον Οκτώβριο του 2012 θα έχω εξοικονομήσει τουλάχιστον 1500 ευρώ (υπολογίζω τουλάχιστον 60000 χλμ στρογγυλά στα 2 έτη, αν και τώρα ξεκινάω διακοπές). Με την παρούσα διαφορά στην τιμή βενζίνης-LPG και με τα χλμ που συνήθως γράφω ετησίως θεωρώ ότι τα 1500 ευρώ εξοικονόμηση κατ΄έτος είναι ένα απολύτως ρεαλιστικό νούμερο. Το όχημα είναι 7 ετών. Με το τρέχον έτος συν τρία χρόνια ακόμη χρήσης θα έχω εξοικονομήσει 6000 ευρώ σε ένα όχημα 10ετίας, το οποίο θα προσεγγίζει τα 300000 χλμ. Η αξία μεταπώλησης του οχήματος (SEAT LEON 1.6, μοντέλο Αύγουστος 2005) θεωρώ ότι θα είναι κάτω από 3000 ευρώ - λέμε τώρα..... Δηλαδή θα έχω εξοικονομήσει το διπλάσιο της αξίας του οχήματός μου (δεν υπολογίζω το κόστος εγκατάστασης, έχει αποσβεστεί ήδη από το πρώτο έτος λειτουργίας με LPG). Υπάρχει καλύτερος τρόπος να πριμοδοτήσω τη μελλοντική αγορά καινούργιου οχήματος με diesel; Έχω σαφές περιθώριο να καλύψω την όποια πιθανή βλάβη στον κινητήρα ενδέχεται να προκύψει από τη χρήση LPG και πάλι να έχω ωφεληθεί; Παρακαλώ τον φίλτατο, ή και τους υπολοίπους, να σχολιάσετε τα παραπάνω υπαρκτά δεδομένα και προβλέψεις μου.
konos
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 13 Αύγ, 2011 08:55

Re: Απ: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό maevius » Πέμ 23 Αύγ, 2012 11:21

εγκαταστατης και εσυ να υποθεσω.....χαχαχα :grin::grin::grin:
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 23 Αύγ, 2012 11:56

konos έγραψε:... σχολιάσετε τα παραπάνω υπαρκτά δεδομένα και προβλέψεις μου.

Παρατηρησες ακριβως οτι και οι περισσοτεροι που τοποθετησαν τελικα υγραεριο στο αμαξι τους, δηλαδη τεραστια οικονομια. Τα μεγεθη που περιγραφεις ειναι απολυτως ρεαλιστικα και αν διαφοροποιούνται σε καποιους ειναι λογο κυβικών(δηλ. καταναλωση) και διαφορα τιμης lpg στην περιοχη τους.
Οσο για το σκεπτικο σου περι ''χρηματοδοτησης'' για μελλοντικη αγορα ντιζελ, ακριβως το ιδιο εχω και γω κατα νου αν το επιτρεψουν οι συνθηκες ;) :thumbup: .
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό lpg11 » Πέμ 23 Αύγ, 2012 12:16

Δεν πρόκειται να λάβω μέρος σε στημένες συζητήσεις , και το ξαναλέω τα πειραματικά δεδομένα λένε 20% max και όχι το τι λέει ο maevius ( ίσως )με άλλο ΝΙΚ ,και μετά ο ίδιος λέει τον εαυτό του με το maevius ( ίσως ) ……μήπως είσαι και συ εγκαταστάτης ? … ίσως ναι ίσως όχι , γι αυτό λέμε τα πειραματικά , και γω λέω και επειδή θέλω να τα λέω ανώνυμα δείχνω τα πειραματικά ….δεν λέω ενός φίλου μου κάηκε κτλ ….και προσωπικά γνωρίζω πολλά που ( καήκαν –χάλασαν – έχουν σοβαρά προβλήματα ) …αλλά δεν κερδίζω εγώ κάτι προσωπικά πε το να βγαίνω στα φόρα και να το κάνω αυτό …..και αυτό που κάνω, το κάνω γιατι διαβάζοντας αυτά που γράφουν κάτι απατεώνες σαν τον maevius, Εξοργίζομαι , έχουν καταρρίψει κάθε φυσικό νόμο ….είναι στα όρια του αεικίνητου χαχααχχαχα ….τα λαμογια

Υ.Γ. έχω πάθει πλακά με τον maevius δυο – τρεις μέρες τώρα περιπλανήθηκα σε διάφορα φόρα με LPG και ….είναι σε όλα τα φόρουμ, και σε όλες τις συζητήσεις το ίδιο τροπάριο 40% και βαλε χχααχχαχα , βρίζει και διώχνει όλους όσους λένε ότι έχουν πρόβλημα ή ότι όντος το κέρδος είναι 20% … ο άλλος να του λέει …έχω περάσει 3000+ σύστημα LPG και το νούμερο είναι 20% στο οποίο καταλήγει από προσωπικές του μετρήσεις και στατιστικά από 3000 αυτοκίνητα…. και αυτός εκεί ….άρε κοράκι maevius … σου χαλαει η σούπα ε?
Η ford λέει ψέματα ? η οπελ?...ktl Όλες οι μελέτες? λένε 20% εσύ μας λες να ακούσουμε εσένα και καμία 10αρια εδώ μέσα ? και πως είναι δυνατόν να μην έχεις κέρδος από το LPG και να είσαι πάντα σε όλα τα φορά μέρα νύχτα ? για το καλό μας ? καραγκιόζη maevius αχχαχααχ , egv prossopika poy les exw 10 dimosieyseis se treia xronia pantou…


MHN AKOYTE KANENAN maevius se kane for a , diavaste mono peiramatika dedomena kai agoraste ……DIESEL …einai to mellon

Y.G 2
kai to 20% isxyei twra me venzinh 1,8 kai lpg 0,9 , se ligo poy tha paei 1,0 ~ 1,1to lpg tha einai mia -mia

mesa se ena xrono venzinh apo 1,6 --> 1,8 12,5% panw lpg apo 0,5 --> 0,9 80% panw kai epete kai synaixei molis mpei kai o foros stis 1-1-13
lpg11
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 13:21

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό christoi » Πέμ 23 Αύγ, 2012 13:16

Μιλώντας θεωρητικά, με μελέτες, το diesel είναι το πιο καρκινογόνο καύσιμο.
Όποιος θεωρεί ως μέλλον τα ορυκτά καύσιμα, μάλλον είναι βαθιά νυχτωμένος.
Ηλεκτρική ενέργεια και υδρογόνο. Αυτό είναι το μέλλον.
Και σταμάτα να προσπαθείς να μας εμφυτεύσεις μια βλακεία στον εγκέφαλο. Πες μας σε ποια αντιπροσωπεία πετρελαιοκίνητων εργάζεσαι, να έρθουμε να ρίξουμε μια ματιά, όσοι θέλουμε καινούριο αμάξι.
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Απ: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό maevius » Πέμ 23 Αύγ, 2012 13:33

lpg11 έγραψε:Δεν πρόκειται να λάβω μέρος σε στημένες συζητήσεις , και το ξαναλέω τα πειραματικά δεδομένα λένε 20% max και όχι το τι λέει ο maevius ( ίσως )με άλλο ΝΙΚ ,και μετά ο ίδιος λέει τον εαυτό του με το maevius ( ίσως ) ……μήπως είσαι και συ εγκαταστάτης ? … ίσως ναι ίσως όχι , γι αυτό λέμε τα πειραματικά , και γω λέω και επειδή θέλω να τα λέω ανώνυμα δείχνω τα πειραματικά ….δεν λέω ενός φίλου μου κάηκε κτλ ….και προσωπικά γνωρίζω πολλά που ( καήκαν –χάλασαν – έχουν σοβαρά προβλήματα ) …αλλά δεν κερδίζω εγώ κάτι προσωπικά πε το να βγαίνω στα φόρα και να το κάνω αυτό …..και αυτό που κάνω, το κάνω γιατι διαβάζοντας αυτά που γράφουν κάτι απατεώνες σαν τον maevius, Εξοργίζομαι , έχουν καταρρίψει κάθε φυσικό νόμο ….είναι στα όρια του αεικίνητου χαχααχχαχα ….τα λαμογια

Υ.Γ. έχω πάθει πλακά με τον maevius δυο – τρεις μέρες τώρα περιπλανήθηκα σε διάφορα φόρα με LPG και ….είναι σε όλα τα φόρουμ, και σε όλες τις συζητήσεις το ίδιο τροπάριο 40% και βαλε χχααχχαχα , βρίζει και διώχνει όλους όσους λένε ότι έχουν πρόβλημα ή ότι όντος το κέρδος είναι 20% … ο άλλος να του λέει …έχω περάσει 3000+ σύστημα LPG και το νούμερο είναι 20% στο οποίο καταλήγει από προσωπικές του μετρήσεις και στατιστικά από 3000 αυτοκίνητα…. και αυτός εκεί ….άρε κοράκι maevius … σου χαλαει η σούπα ε?
Η ford λέει ψέματα ? η οπελ?...ktl Όλες οι μελέτες? λένε 20% εσύ μας λες να ακούσουμε εσένα και καμία 10αρια εδώ μέσα ? και πως είναι δυνατόν να μην έχεις κέρδος από το LPG και να είσαι πάντα σε όλα τα φορά μέρα νύχτα ? για το καλό μας ? καραγκιόζη maevius αχχαχααχ , egv prossopika poy les exw 10 dimosieyseis se treia xronia pantou…


MHN AKOYTE KANENAN maevius se kane for a , diavaste mono peiramatika dedomena kai agoraste ……DIESEL …einai to mellon

Y.G 2
kai to 20% isxyei twra me venzinh 1,8 kai lpg 0,9 , se ligo poy tha paei 1,0 ~ 1,1to lpg tha einai mia -mia

mesa se ena xrono venzinh apo 1,6 --> 1,8 12,5% panw lpg apo 0,5 --> 0,9 80% panw kai epete kai synaixei molis mpei kai o foros stis 1-1-13

Ε ναι λοιπον το παραδεχομαι ειμαι εγκαταστατης καραγκιοζης απατεωνας κλπ κλπ και οτι αλλο γουσταρεις. Ξερεις τι δεν ειμαι; Αυτος που γραφει με διαφορετικα ονοματα σε ολα τα φορουμ για να περναει η ωρα 9 με 5 στην δουλεια γιατι απο τον τροπο που γραφεις φωναζει απο μακρια οτι εισαι φορουμακιας...............
Γραψε τωρα σε κανα αλλο φορουμ σαν πχ trompas11 γιατι σχολας σε 3 ωρες.........
ΥΓ Τελικα εμας ελεγες οτι θα σε βρισουμε εσυ μας βριζεις....
Και στο τελος γραφεις και για τον φορο..........κλασικο επιχειρημα οταν τελειωνουν τα αλλα που ακουγεται καθε χρονο. Εγω θα συνεχισω να γραφω σαν maevius.......και εσυ συνεχισε να βριζεις.
Μηπως ο mod να παρει θεση στις κατηγοριες του lpg11 οτι γραφουμε οι ιδιοι με διαφορετικα ψευδωνυμα;;
Ζητω το diesel και ο lpg11 που "καει" πετρελαιο
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Απ: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Πέμ 23 Αύγ, 2012 14:10

Εμείς βλέπουμε καθημερινά τι κέρδος έχουμε και το δεν έχουμε... Έχω κανένα πρόβλημα να σου γράψω ότι έχω 20% η όχι..
Σου ανέφερα το θέμα με το clio καιμε τα ίδια και το ένα είναι 35 μετράς αμάξι το άλλο 5..και απέχουμε 160αλογα.... Απλά τα πράγματα, όλοι ξέρουμε τι καιμε, αν έχουμε προβλήματα η όχι και αν κάψουμε το αμάξι μας θα το μάθουμε... Εσύ πάλι δείχνει να ξέρεις από πετρέλαιο... Το πετρέλαιο θα ήταν η λύση αν είχα το χρήμα να πάρω καινούριο αμάξι, τώρα δεν είναι.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό geosar » Πέμ 23 Αύγ, 2012 14:20

Νομιζω φιλε lpg11 σε αδικει ο maevius

Δεν "καις" πετρελαιο αλλα καρβουνο....

Υ.Γ Αλλος ενας εγκαταστατης...
geosar
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Τετ 18 Ιούλ, 2012 12:28

Re: Απ: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό maevius » Πέμ 23 Αύγ, 2012 14:20

Ο τυπος μας βριζει και εμεις ακομα απανταμε ευγενικα.........ως ποτε;;;;;;
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό lpg11 » Πέμ 23 Αύγ, 2012 14:36

ela poy se vrisame protos arxises ta eirwnika sxolia ....symazepsoy ...h theleis na me diwxeis pali ....giati ....xalaw thn soypa sou?

.....Και η αλήθεια είναι πως αν ένας κάτοχος βενζινοκίνητου κινηθεί με συνεση , δηλ όπως του συμβουλεύουν οι lpg εγκαταστάτες , μετά την εγκατάσταση , …όχι πάνω από 4000 όχι απότομα γκάζια κτλ τότε αμέσως θα πέσει στην κατανάλωση ίσως και ποιο κάτω από το lpg.
Με ένα φουλάρισμα
Polo 1.2 TSI 3,71 λτ./100 χλμ συνολικά με 60,85λιτρα = 1.638 χιλιόμετρα
VW up 1.0 Mpi 3,46 λτ./100 χλμ. χλμ συνολικά με 46,44 λίτρα 1.339 χιλιόμετρα.

Μύθος είναι το lpg απλά όλοι με την βενζίνη το είχαν παντόφλα και μετά την εγκατάσταση βαλαν ( αυγό όπως διάβασα καπου ) στο πεντάλ και νόμισαν ότι κέρδισαν.
Αυτά είναι πειραματικά δεδομένα και όχι του φίλου μου από το Αφγανιστάν

http://www.zougla.gr/automoto/article/p ... up-ke-polo
lpg11
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 13:21

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 89 επισκέπτες