Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απογοητευμένος απο τις πρώτες ημέρες με υγραέριο...

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Απογοητευμένος απο τις πρώτες ημέρες με υγραέριο...

Δημοσίευσηαπό Tzelar » Τετ 23 Μαρ, 2011 09:44

Καλημέρα φίλε με το ''Polo'' . Σχετικά με τη διαπίστωσή σου έχω να σου πω ότι τα ''Led'' δεν είναι αξιόπιστα '' 100 % '' . Σίγουρα όμως τα 200 χλμ που έκανες , μείωσαν την ποσότητα του καυσίμου της δεξαμενής κάτω από το μισό . Μία δεύτερη μέτρηση θα σου δώσει αξιόπιστα αποτελέσματα . Προσωπικά πιστεύω ότι θα χρειαστεί μια ρύθμιση για περισσότερη οικονομία. Δεν βλάπτει λοιπόν ένας επανέλεγχος από τον εγκαταστάτη σου .
Tzelar
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 03:26

Re: Απογοητευμένος απο τις πρώτες ημέρες με υγραέριο...

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 23 Μαρ, 2011 12:14

agtollis έγραψε:Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα να απευθυνθώ σε όποιον γνωρίζει,μόλις την προηγούμενη εβδομάδα εβαλα σύστημα lpg στο καινούργιο μου polo wv 1200 τρικύλινδρο.Δεν εχω κάποιο πρόβλημα οσον αφορά τεχνικά ,το μόνο που με ανισηχεί είναι η κατανάλωση.Ενω το φουλάρισα πήρε35 lit ,αρχικά ο δείκτης lpg είχε και τα 4 led αναμένα αυτή τη στιγμή έχω κανει 200km και ανάβει μόνο το ένα.Φαίνεται δηλαδή οτι καιει παρα πολύ(υπόψιν οτι δεν το πάτησα πανω απο 100km).Αυτό που θα ήθελα αν γνώριζε κάποιος να μου πει, αν αυτό είναι λόγω του πρώτου γεμίσματος γιατί έτσι μου λέει αυτός που το έβαλα ,εγώ βέβαια πιστεύω πως χρειάζεται κάποια ρύθμιση.


Δεν βγαζεις ασφαλη συμπερασματα με 1 γεμισμα. Μπορει να εχει ακομα αερα μεσα η μπουκαλα(αν δεν εκανε εξαερωση ο μαστορας)ο οποιος θα φυγει μετα απο 3 με 4 αδιάσματα-γεμισματα ή οντως να μην εχει μπει σωστα το φλοτερ. Κανε πρωτα αυτο και μετα βλεπεις.

Καλα χλμ :thumbup:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Απογοητευμένος απο τις πρώτες ημέρες με υγραέριο...

Δημοσίευσηαπό rebel » Τετ 23 Μαρ, 2011 21:18

Αυτο πιστευω και γω με 2-3 γεμισματα τοτε θα ξερεις ποσο σου καιει...και μην ξεχναμε τουλαχιστον για μενα ισχυει οτι μετα τα πρωτα 1000χλ θελει ξανα καποιες ρυθμισεις.Στο δικο μου 500χλ εχω κανει αν και το παω ταπα εχω +1lt τα 100χλμ
ΚΙΑ Pro-ceed 1.6cc
rebel
 
Δημοσιευσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ 19 Μαρ, 2011 16:40
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Απογοητευμένος απο τις πρώτες ημέρες με υγραέριο...

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 23 Μαρ, 2011 21:52

Εγώ θα πρότεινα να τελειώσεις εντελώς το υγραέριο που έχεις βάλει για να δεις πόσα χιλιόμετρα αυτονομία έχεις και να υπολογίσεις με βάση όσα λίτρα χρειαστεί για να γεμίσεις, την κατανάλωση που είχες.
Μετά, βλέπεις σε σχέση με τη βενζίνη πού βρίσκεσαι (λογικά πρέπει να έχεις περίπου 20% αύξηση στην κατανάλωση).
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Απογοητευμένος απο τις πρώτες ημέρες με υγραέριο...

Δημοσίευσηαπό nkaggelis » Παρ 01 Απρ, 2011 20:45

τα λεντακια ειναι κλαιν μαιν..εγω το αφηνα μεχρι να τελειωσει τελειως και να γυρισει σε βενζινη
nkaggelis
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 01 Απρ, 2011 20:05

Re: Απογοητευμένος απο τις πρώτες ημέρες με υγραέριο...

Δημοσίευσηαπό johnsuv » Σάβ 02 Απρ, 2011 08:53

Υπάρχουν βενζινάδικα που οι αντλία τους είναι στα 8 bar και άλλα στα 10 bar. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μπαίνει περισσότερο καύσιμο ή απλά πιο γρήγορα; Ξέρει κάποιος;
johnsuv
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ 23 Ιαν, 2011 23:30

Re: Απογοητευμένος απο τις πρώτες ημέρες με υγραέριο...

Δημοσίευσηαπό dalibor » Σάβ 02 Απρ, 2011 10:13

Hi
Your car is drink so much lpg beacuse is not calibration is good, or youar ignition sistem.
All instaler instal lpg no is no see youar spark plug and calibration is wrong.
You need to be wvriting ok you see this
http://www.brisk.biz/page.php?page=2600
Is very inportant to change spark.
LPG is Very specifik fuel, to burn lpg is coming so much hidrogen ho is produs διάβρωση and the spark is no good.
and youar car is start to drink so much lpg. :!:
dalibor
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ, 2011 09:43

Re: Απογοητευμένος απο τις πρώτες ημέρες με υγραέριο...

Δημοσίευσηαπό dalibor » Σάβ 02 Απρ, 2011 10:17

dti έγραψε:Εγώ θα πρότεινα να τελειώσεις εντελώς το υγραέριο που έχεις βάλει για να δεις πόσα χιλιόμετρα αυτονομία έχεις και να υπολογίσεις με βάση όσα λίτρα χρειαστεί για να γεμίσεις, την κατανάλωση που είχες.
Μετά, βλέπεις σε σχέση με τη βενζίνη πού βρίσκεσαι (λογικά πρέπει να έχεις περίπου 20% αύξηση στην κατανάλωση).

Hi
Do you like 100 procent to know how much is drink youar car, you going to pump you put full, you drive 100km and come bak to same pump agien you put full and you see ho much is drink.
Engine o is instal seqvent lpg is corekt more 15 procent.

Tanks
dalibor
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ, 2011 09:43

Re: Απογοητευμένος απο τις πρώτες ημέρες με υγραέριο...

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Σάβ 02 Απρ, 2011 16:23

johnsuv έγραψε:Υπάρχουν βενζινάδικα που οι αντλία τους είναι στα 8 bar και άλλα στα 10 bar. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μπαίνει περισσότερο καύσιμο ή απλά πιο γρήγορα; Ξέρει κάποιος;

πιο γρηγορα φανταζομαι
γιατι μετα απο ενα σημειο οπου το υγραεριο θα γεμιση τη δεξαμενη δε θα μπαινει αλλο.
εκτος κι αν παρακαμπτουν αυτο το 20% περιθωριο ασφαλειας για να μη γεμιζει τελειως η δεξαμενη
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

Re: Απογοητευμένος απο τις πρώτες ημέρες με υγραέριο...

Δημοσίευσηαπό GREGORI » Σάβ 02 Απρ, 2011 23:39

Is very inportant to change spark.
LPG is Very specifik fuel, to burn lpg is coming so much hidrogen ho is produs διάβρωση and the spark is no good.
and youar car is start to drink so much lpg


Explane if you khow the phainomenon drilled piston from this spark why have strong torch and go up the temperature in cylider when use lpg.
Jetta 1.6 mpi Ζavoli άνευ λαδιέρας - 55000 ++χλμ -1200 hour LPG/215 hour βενζινη/
GREGORI
 
Δημοσιευσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 16 Δεκ, 2010 23:36

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες